Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Donic sponsorizeaza un nou jucator de valoare

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Donic sponsorizeaza un nou jucator de valoare

    de ceva timp incoace , Masato Shiono bate tot ce prinde ( cu 2 mici excepti Dima Ovtcharov in German Open , si Primorac in SUA Open ) .

    un jucator semi-profesionist , care a ajuns sa fie admiratia publicul si jucatorii amatori de tenis de masă , si stresul multor jucatori de top .

    daca la Openul Japoniei , ca si cel al SUA , a trebuit sa isi achite integral biletul de participare , iata ca , prin atitudinea sa de " luptator " si castigator al Openului Japoniei si Cehiei , a ajuns sa atraga o companie cu renume , Donic , care s-a hotarat sa il " achizitioneze " .

    nu putem decat sa il felicitam pe Masato Shioni si sa ii dorim sa-i bata pe toti , inclusiv pe chinezi !

    http://www.donic.cdbs.de/en.html

    se pare ca , testeaza mai nou produse Donic , iar la German Open a folosit sosete si papuci Donic ( conform unui site de tenis de masă - eu nu am vazut pozele ).
    mai mult , dupa analizarea unor poze , conform " paparazilor " din lumea tenisului , se pare ca noua configuratie folosita :
    Donic Defplay Senso , FH un Donic Bluefire JP01 , iar pe BH conform pozei este un TSP ( la US Open a folosit un Curl P-4 conform unor fani care au reusit sa ii vada paleta http://i42.tinypic.com/2vrxruu.jpg )
    conform Donic , Shiono testeaza mai nou diferite ierburi ( pe paleta , evident ! ) de la Donic !

    pozele cu configuratia :

    http://farm8.staticflickr.com/7420/1...f9eefe64_o.jpg

    http://farm8.staticflickr.com/7393/1...5a17d1bf_o.jpg

    ereta :

    Donic precizeaza in articol " He plays a classical defensive game, a playing system that???s rarely applied nowadays. He even plays a defensive style with the forehand and catches a lot of balls, additionally he works a lot with spin variations. " , mai precis Shiono joaca un joc clasic de defesniva , aka joc defensiv clasic .

    interesanta afirmatie , cu toate ca , am vazut diferente de strategie si stil la German Open comparativ cu Japan Open . dupa mine , consider ca , dupa ce a fost admis in lotul Japoniei , aceasta a inceput sa beneficieze de antrenori mai buni , care i-au schimbat/format o noua tactica si stil .

    ce parere aveti , este Shiono un jucator defensiv clasic , modern sau este un hibrid ?
    Ultima editare de TimeShift; 23.nov.2013, 05:16.
    Boys, be ambitious !

  • #2
    Donic sponsorizeaza un nou jucator de valoare

    Este un jucator defensiv clasic.
    Nu stiu de ce crezi insa ca este semi-profesionist. A luat bronzul in 2009 cu nationala Japoniei la competitia pe echipe, 2009 Summer Universiade.
    Din cate stiu activeaza in prima liga japoneza. Doar ca nu a avut loc de Mizutani, Kenta etc.
    - - - Actualizat - - -
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Donic sponsorizeaza un nou jucator de valoare

      mie unul mi se pare un jucator destul de bun!este foarte greu sa te impui in lotul Japoniei la ce jucatori au!acest shiono este de fapt un koji matsushita mai mic mai are mult de lucru pana sa ajunga la nivelul discipolului sau!are destul timp ca abia ce a patruns in circuit!
      - - - Actualizat - - -
      tb alc t05/t05 fx

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de manyaku88 Vezi post
        Nu stiu de ce crezi insa ca este semi-profesionist.
        nu zic eu , ci este pur si simplu este adevarul .

        in timp ce lui Koki Niwa i s-a adaptat sistemul de invatamant ( mai precis are antrenament dimineata cateva ore , pauza , scoala pana dupa-amiaza , pauza , apoi pana seara antrenamente ) , nu s-a intamplat acelasi lucru cu Masato Shiono . Masato a trebuit sa urmeze universitatea (Waseda University - a carei studenti mai sunt Kenta Matsudaira , Ai Fukuhara - clasa speciala pentru tenis de masă ) , apoi sa lucreze ( Tokyo Art Galleries ) , iar in timpul ramas el juca tenis de masă .
        intamplarea face ca Tokyo Art Professional Sports Team sa fie una dintre echipele de tenis de masă care activeaza in JTTA .
        Shiono , pana sa ajunga la aceasta echipa nu a jucat la nivel asa de inalt , pentru ca nu-si permitea sa plateasca taxa de participare , lucru pe care Kenta si Koki nu o faceau , pentru ca taxa era decontata de catre JTTA ( acesti 2 jucatori fiind legitimati si membrii ai echipei nationale ) lucru chiar recunoscut de comentatorul ITTF la Japan Open .
        la acest lucru m-am referit cand am zis " semi-profesionist " .
        in acest moment , este profesionist cu acte in regula , si probabil daca nu chiar sigur , a traversat mai multe incercari decat Kenta sau Koki Niwa .

        una dintre aceste incercari , care mi-a fost povestita de cineva care cunoaste ceva mai multe detalii , este ca antrenorii echipe nationale japoneze nu au vrut sa il admita pe Shiono in echipa , pe motivul ca el este jucator defensiv.
        stiu , suna ... socant , aproape neadevarat .
        dar gandeste-te ca acelasi lucru s-a intamplat cu Amelie Solje , care cu toate ca ii batea pe aproape toti din Germania , nu a fost admisa in echipa nationala pe motiv ca juca cu anti-spin .
        chiar si dupa a schimbat configuratia intr-un long pimples de la Dr. Neubauer , au fost strambete din nas . Ce a facut fata ? si-a depus cerere pentru cetatenie in Austria , a primit cetatenia , si acum reprezinta Austria .
        in aceeasi situatie este Petrissa Solja - sora Ameliei , care joaca la U21 , care tot asa nu a fost acceptata in lot decat cu mult scandal ( iar de la anu o sa joace pentru Austria ). si culmea ea nu folosea nici anti nici iarba .
        motivele ... sunt multe , nimeni nu recunoaste oficial nimic , asa ca sunt totul ramane la stadiul de supozitie ( pont : antrenoarea e chinezoaica , jucatoarele din echipa nationala sunt chinezoaice si foste eleve ale ei ... unii spun e doar o coincidenta ... posibil , de ce nu ? ) .

        ideea e ca , incepe si tenisul de masa sa fie tot o afacere , in care sunt promovati doar unii pe niste criterii ciudate , in timp ce altii raman in spatele carutei .

        apropo, Wang Xi a primit cetatenia germana anul acesta , si mi se pare ca de la anul o sa activeze in echipa nationala .
        Boys, be ambitious !

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de manyaku88 Vezi post
          Este un jucator defensiv clasic.
          am urmarit acest jucator la ulltimele turnee. din punctul meu de vedere numai jucator defensiv clasic nu mi se pare.

          Comentariu


          • #6
            am gasit o fotografie mai clara cu Masato Shiono , in care se vede fata lisa , neagra , Donic Bluefire ( plus buretele specific albastru ) , cat si lemnul ( forma ) si o portiune din manerul acesteia .
            http://farm3.staticflickr.com/2873/1...d2d7888f_o.jpg
            Boys, be ambitious !

            Comentariu


            • #7
              Lemnul pare a fi Donic Defplay dar cine stie.....poate ca e TSP cu maner de Donic.
              Xi En Ting-X828
              Pryde 30
              Calibra LT Sound

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X