Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nittaku Screw one

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Nittaku Screw one

    Cu ocazia Turneului final de la Brașov, m-am intalnit pentru prima oara cu aceasta iarba, pe care, asa cum ulterior aveam sa aflu, mai toate forumurile o incoroneaza ca fiind "Master of Deception"! Tot discutand cu Lefter Costel, un confrate ierbar de la Galați, atenția mi-a fost atrasă de iarba lui, de care nu auzisem până atunci. Iar atunci cand am auzit că în grupele inferioare i-a administrat lui Daniel Dumbravă un sec 3-0 (el fiind "nasul" meu cu patru victorii directe din tot atâtea meciuri eliminatorii în diferiter turnee din 2013!!!). am inceput să-mi pun intrebări! în primul rând ce are in plus Nittaku Screw one față de Tibhar Grass D+tecs si apoi ce joaca în plus domnul Lefter de l-a năsit pe Daniel? Care este plusul domnului Lefter, inca nu m-am lamurit deoarece nu am avut onoarea de a juca cu dânsul, dar de ce stie Nittaku Screw one, deja am inceput sa-mi dau seama...după ce moșul m-a arvunit cu o astfel de față de la www.tenismasă.ro
    Prezentare
    începând cu ambalajul, al cărui pungă de plastic usor zimțată , foarte placută la pipăit, ?ți atrage chiar de la început atenția că ?năuntru vei găsi ceva deosebit! La prima vedere iti ia ochii calitatea ireproșabilă a gravurii topsitului, apoi, atunci când ?ți treci degetele peste pipși, ai o senzație nemaiîntâlnită de extra grip. Folia autoadezivă este cireașa de pe tort, așa cum de o vreme încoace, ne-am obișnuit să vedem la fiecare iarbă OX, de la brandurile de top. Fața are o construcție neobisnuita prin faptul ca are un suport de bază textil, lucru intalnit de mine doar la Tibhar Extra Long și la Short pipsurile de acum 30-40 de ani. Spre deosebire de aceastea insa textura țesăturii este foarte, foarte fină. Pipșii sunt ceva mai duri ca la Grass D+tecs, dar par mult mai aderenți.
    Comportament în joc.
    Fața a fost încercată pe lemnul meu de rezervă, Levi Cloth Sintec All+. Prima impresia a fost că fața este înceată, nu vrea să meargă! Fiind obișnuit cu viteza D-tecsului, primele mingi s-au oprit în fileu. Apoi incet, incet, reverul a inceput să crească în precizie, mingile ateriz?nd din ce în ce mai aproape de punctul țintit!
    Chopul de la semidistanță și mingile energic ?mpinse sunt marea forță a acestei fețe, căci datorită vitezei mici poți să imprimi mingii un spin foarte bun care combinat cu f?lf?iala tipcă, va crea un deranj foarte mare pentru cel ce incercă să atace aceste lovituri!
    Este foarte usor de executat chop-blocul, prin acest procedeu foarte eficient, creindu-se un spinreversal foarte, foarte bun.
    Liftul impotriva mingilor cu mult backspin sau numai ?mpinse, după reglările de rigoare ale unghiului de înclinare, este foarte ușor de executat, iar inițiind un atac in forță, adversarul va fi sigur surprins de precizia acestuia.
    Blocul pasiv, datorită traiectoriei scurte, este mai ușor de executat ca la D-tecs, mai ales când trebuie să-l faci împotriva unui topspin puternic .
    Nittaku Screw one vine și corectează lipsa de control a Grass D-Tecs-ului, printr-o viteză undeva la doar 65-70% din cea a acestuia. Spinul creat este mai mare, insensibilitatea la spinul adversarului este aceeași.
    Ținând cont de acestea, pot să spun că Nittaku Screw One OX este o iarbă, peste Tibhar Grass D-tecs, mai ales datorită controlului superior pe care îl are.
    Am folosit această iarbă în decursul a două antrenamente. Progresul a fost evident si datorita faptului că după un timp am simțit cum pipșii se moaie și încep să lucreze mai eficient, fapt ?nt?nit și constatat de mulți dintre cei ce folosesc ierburi roșii.
    Si cum se pare că am găsit și un soft negru pe măsură în "persoana" unui extraordinar XIOM OMEGA IV Europe de 2mm, rechiziționat de pe paleta fiului meu, care nu a considerat necesar să-și ia cu el setupul la muncă în Anglia, ei uite cum de Crăciun mi-am găsit o nouă iubire...
    Ultima editare de laky; 22.dec.2013, 15:40.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

  • #2
    Ox alunecos, paleta zburdalnica.. sunteti cam instabil in "dragoste" domnule Laky.. se schimba odata cu anotimpul ...acum cateva zeci de zile ne-ati facut un review beton pt Limber http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...l=1#post180742 iar acum xiom
    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

    Comentariu


    • #3
      Acum cateva zeci de zile era, prin iunie. Si ceea ce am afirmat atunci, sustin si acum. Dar in situatia actuală... Nitaku Screw one rosu imi place prea mult ca sa nu joc cu el, dar cu Limberul rosu pe cealalta parte, nu prea pusca! Asa ca a trebuit sa caut un soft negru, care sa se comporte asemanator cu Limberul. Si s-a nimerit sa găsesc, fără a ma implica in cheltuieli suplimentare, un Omega IV Europe! Dacă aș fi avut la îndem?nă un Limber negru de 2 mm, nu aș fi stat de loc pe gînduri la ce voi pune pe FH!
      Ultima editare de laky; 22.dec.2013, 16:20.
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        Uite ca am gasit un Victas Limber de 1.8 mm pentru FH, care bate la capace cu FH orice fata folosita de mine pana acum. M-am convins ca o fata cu cat e mai subtire,cu atat e mai precisa la capace si contre, avand o tendinta marita de a ingropa mingea in masa adversarului.
        Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
        Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

        Comentariu


        • #5
          Multumesc domnului Laky. Meritul este in principal al domnului Gelu Popescu care a recomandat aceasta iarba si pe aceasta cale ii multumesc.
          Sarbatori Fericite tuturor din familia AmaTur.
          La Multi Ani!
          blade: Zhang Jike Super ZLC
          fh: Butterfly Tenergy 05
          bh: Dr. Neubauer Killer

          Comentariu


          • #6
            Am inceput cautarile unei fete omologate. Am ajuns aici si am citit....pana mi-au dat lacrimile. Stiti voi de ce...Si de dor!
            Nu mai caut, stiu cu ce voi juca de acum.

            - - - Actualizat - - -

            Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

            Comentariu


            • #7
              Si eu voi face acelasi lucru.

              Comentariu


              • #8
                Buna ziua este vreo diferenta intre Nittaku screw one rosu si Nittaku screw one negru ? Adica au propietati diferite in functie de culoare asa cum au in speta ierburile chinezesti?
                Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                Comentariu


                • #9
                  N-as putea sa va spun. Teoria spune ca datorita pigmentului rosu, fetele de aceasta culoare sunt mai rgide, cele nege fiind mai elastice. Sincer sa fiu eu n-am sesizat aceasta diferenta la Grass Dtecs, aceasta fiind singura iarba la care am folosit ambele culori.
                  Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                  Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                  Comentariu


                  • #10
                    Va multumesc!

                    Trimis de pe al meu HTC Desire 820 folosind Tapatalk
                    Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                    Comentariu


                    • #11
                      Este aprobată ittf adică acceptată în Amatur după 1 07 2017?


                      Trimis de pe al meu HTC Desire 526G dual sim folosind Tapatalk

                      Comentariu


                      • #12
                        Raspunsul este afirmativ. Este o iarba aprobata ITTF.

                        Comentariu


                        • #13
                          Multumesc nu am gasit o pe listă

                          Trimis de pe al meu HTC Desire 526G dual sim folosind Tapatalk

                          Comentariu


                          • #14
                            Vezi aici, brand NITTAKU, pozitia 58.
                            Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                            Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de NoRo Vezi post
                              Am inceput cautarile unei fete omologate. Am ajuns aici si am citit....pana mi-au dat lacrimile. Stiti voi de ce...Si de dor!
                              Nu mai caut, stiu cu ce voi juca de acum. Poate ,PERINITA?
                              - - - Actualizat - - -

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de laky Vezi post
                                N-as putea sa va spun. Teoria spune ca datorita pigmentului rosu, fetele de aceasta culoare sunt mai rgide, cele nege fiind mai elastice. Sincer sa fiu eu n-am sesizat aceasta diferenta la Grass Dtecs, aceasta fiind singura iarba la care am folosit ambele culori.
                                Va salut dl. Laky
                                se spune in lumea tenisului de masa ca cele negre dau mai mult spin decat cele rosii datorita procentului de cauciuc natural din compozitie adica sunt mai elastice(cum spuneti si dvs), dar acest lucru nu stiu cat de adevarat este. Cert este ca jucatorii de top: Ma long, Fan Zhendong, Xu Xin, Fang Bo si multi altii, joaca pe forehand cu negru!!!
                                si Zhang Jike
                                blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                Comentariu


                                • #17
                                  Dupa super reviewul facut de dl Laky mi-am comandat si eu o fata NITTAKU SCREW ONE , sunt curios cum se va prezenta !
                                  Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am probat/jucat aceasta fata in varianta OX - rosu pe lemnul meu Andro Fibercomp. Pentru cei care sunt obisnuiti cu jocul de "block" ori "block impins" asa cum stiti ca este stilul meu, Screw One nu este solutia. Respinge tare si cred ca este mai mult pe placul celor care joaca la distanta de masa si folosesc mai mult "chop".
                                    Am tratat una din fete incalzind-o la UV timp de o luna: Controlul este la fel de prost, insa avem posibilitatea de a returna efectul adversarului. Evident o astfel de fata de joc tratata se vede de pe Burj Khalifa prin culoara sa deteriorata si zimtii tociti.
                                    Intre lemn si fata am pus un material din comert, de piele (de caprioara) care fiind poros, am dus set-upul meu la cel mai inalt grad de ciudatenie. Acum aveam o fata de joc mai ciudata ca "Super Block-ul", mai deranjanta ca legendara "Joola Fakir" si mai a dracu' decat Grass Devil.
                                    Control la superlativ! Mingea in zig-zag, cade de multe ori ca si sparta pe suprafata de joc.
                                    Dupa ce am facut cateva victime "de valoare" la diferite antrenamente, am cosiderat ca si gradul meu de sarlatanie este unul exagerat.
                                    Nustiu cum as fi fost privit la concursurile noastre cu o astfel de fata de joc, care "calmata" si "tratata" face minuni, insa am preferat sa o dau jos si sa merg cu una asa cum este ea din fabrica.
                                    Screw One din tipla, nu este solutia inlocuirii unei fete precum Boomerang, Super Block ori Hallmark Original. De asemeni nu cred ca exista diferenta dintre culori la ierburi. Poate la soft-uri dar aici cred ca sunt alti prieteni care stiu mai bine. Stima!
                                    Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Momentan joc cu joola badman reloaded , inca nu am probat nittaku insa dupa ce spuneti dumnevoastra ar fi grea trecerea de la badman, mai ales ca badman se comporta bine la mingile drepte (si trimite razant topspinul taiat clasic cu ea) si inclin sa cred ca nittaku nu! O sa vedem cum va fi!
                                      Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X