Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Regulament 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Gelu, nu tre sa fim adversari daca avem opinii diferite pe anumite subiecte...propunerea in cauza acuma am scris-o, nu era mai veche....era doar o idee care poate fi dezbatuta & aplicata in viitor... atata tot.; eu am observat la anumite concursuri ( in special turnee A) cativa jucatori care abia fac fata la amatori insa ei joaca la open; nu castiga nici un meci la open iar la finalul concursului au un punctaj mia bun decat unul care a jucat la amatori si totusi sa dus destul de sus - cel putin superioare - eliminatorii;
    O zi faina.

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de GeluBv Vezi post
      ....iar eu nu inteleg ce va deranjeaza? sau de ce va deranjeaza nimicurile !?
      Sunt convins ca intelegeti foarte bine despre ce e vorba , acele 'nimicuri' sunt de fapt chestiuni esentiale cum ar fii : egalitatea intre oameni, drepturile si obligatiile pe care le avem ..., dar sa lasam asa cum este , e bine totusi ca s-a schimbat culoarea !
      T05-ALC-T05
      Adrian Gorum

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de costinmotoroi Vezi post
        Pentru persoanele cu dizabilitati , cum e?
        Pai din cate stiu exista optiune in dreptul fiecaruia: persoane cu dizabilitati, juniori, "bunici", etc..., de aceea nu-i greu deloc ca o sectiunea intreaga sa fie omisa de la plata acestei taxe.
        Eu fac pariu ca nu aceasta taxa ii doare pe cei cu dizabilitati ci cu totul alte chestii dar care nu-si au rostul in discutii aici.
        Respect.
        Blade: lemn off...ce lemn !
        Bh: cu tepi
        Fh: fara tepi

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de julian09 Vezi post
          Gelu, nu tre sa fim adversari daca avem opinii diferite pe anumite subiecte...propunerea in cauza acuma am scris-o, nu era mai veche....era doar o idee care poate fi dezbatuta & aplicata in viitor... atata tot.; eu am observat la anumite concursuri ( in special turnee A) cativa jucatori care abia fac fata la amatori insa ei joaca la open; nu castiga nici un meci la open iar la finalul concursului au un punctaj mia bun decat unul care a jucat la amatori si totusi sa dus destul de sus - cel putin superioare - eliminatorii;
          O zi faina.
          Si daca se va intampla asa ...un jucator de medie 20 sa zicem...are ghinionul sa prinda in 3 turnee consecutiv jucatori mult mai valorosi decat el si revine la amtori, toti vor sari in sus ca jucatori de la open vin la amatori sa le ia trofeele ...si va asigur ca vor fi mai multi nemultumiti.
          Un alt aspect ar fi ca un jucator care ajunge de la amatori la open , dar nu e un fost mare jucator cu siguranta nu va reusi sa castige turnee de open, poate uneori nu se va califica din inferioare...si atunci care mai e motivatia lui ? , care mai e ambitia lui de a ajunge la open? decat daca e punctat mai bine decat la amatori, va invit si pe Dnv. sa jucati la open sa fiti mai bine punctat decat la amatori si sunt curios ce o sa raspundeti la asta.
          Toate cele bune
          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
          BH : Tenergy 05Fx
          FH : Tenergy 05Fx

          Comentariu


          • #30
            NU vb de jucatorii cu medie 20 ci de cei cu 10-11; se duc la open nu castiga nimic dar acumuleaza puncte cat unul de la amatori care ajunge in superioare/ eliminatorii...vi se pare OK ?

            Comentariu


            • #31
              e cam complicat sa se faca diferenta , parerea mea e ca jucatorii care merg la open si au media 10 si nu castiga nici un set , renunta singuri
              Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
              BH : Tenergy 05Fx
              FH : Tenergy 05Fx

              Comentariu


              • #32
                NU vad de ce e asa complicat: daca ai zero victorii la open nu poti avea 10-11 puncte; ar trebui sa ai acelasi numar de puncte cat are si cel de la amatori cu zero victorii...asa ca sa nu se supere nimeni

                Comentariu


                • #33
                  http://tenisdemasa.amatur.ro/Grile_2014.php?cat=GA
                  Poate trebuie mai bine studiat!
                  Hobby: Motoare si ski !
                  http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                  Comentariu


                  • #34
                    La data de 01.11.2013 dl.Botarca a deschis topicul"Propuneri pentru Amatur 2014" in care s-au postat aproximativ 20 de pagini de propuneri ale tuturor celor care au dorit sa o faca.Aceste au fost compilate , comasate si discutate la sedinta Amatur de la Brașov (la care a participat si un jucator care nu era organizator doar pt a "verifica"ca toate ideile propuse sa fie atinse ).
                    Chestia asta cu punctajul egal Open-Amatori nu s-a discutat pt ca nimeni nu a propus-o ca punct de discutie.Nu stiu cat de des participati la turnee si la ce categorie(A sau O) dar daca in urma experientei pe care o veti acumula participand anul acesta va veti mentine opiniile,nu aveti decat sa propuneti ce veti dori pt anul 2015.Batand apa in piua acum nu veti rezolva nimic
                    of all the things i lost i miss my mind the most

                    Comentariu


                    • #35
                      daca nu ma insel, cei de medie 10....11.. nu au voie la open,(ca sa nu fie diferenta de valoare prea mare), asadar e buna diferenta de punctaj, chiar si la cei fara victorii de la open fata de amatori sau invers...
                      asa ca ... se poate inchide acest subiect.
                      Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                      FH: Tenergy 05 FX
                      BH: Tenergy 05 FX

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
                        daca nu ma insel, cei de medie 10....11.. nu au voie la open,(ca sa nu fie diferenta de valoare prea mare), asadar e buna diferenta de punctaj, chiar si la cei fara victorii de la open fata de amatori sau invers...
                        asa ca ... se poate inchide acest subiect.
                        Vasile, daca tu esti cel din poza, te iau de nevasta

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de mateidumitru Vezi post
                          Vasile, daca tu esti cel din poza, te iau de nevasta
                          Cind avea mult par si parul dat peste cap,acuma numai are asa mult

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de ursuleanvasile Vezi post
                            daca nu ma insel, cei de medie 10....11.. nu au voie la open,(ca sa nu fie diferenta de valoare prea mare), asadar e buna diferenta de punctaj, chiar si la cei fara victorii de la open fata de amatori sau invers...
                            asa ca ... se poate inchide acest subiect.
                            Eu din cate stiam la open poate participa oricine indiferent de medie, dar recaunosc ca nu am citit noul regulament deci poate s-a schimbat regula.
                            Blade-Darker speed 90
                            Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                            Bh- Testing

                            Comentariu


                            • #39
                              mai nou nu am citit nici eu dar candva am citit, si era valabil la cei cu media intre 13 si 18 pot sa aleaga, open sau amatori, si cei cu media sub 13 aveau voie doar la amatori,...
                              cred ca e valabil si acuma, (o sa mai studiez).
                              - - - Actualizat - - -
                              Postat în original de mateidumitru Vezi post
                              Vasile, daca tu esti cel din poza, te iau de nevasta
                              da...eu sunt...cu reverul
                              Blade: SCHLAGER CARBON OF+
                              FH: Tenergy 05 FX
                              BH: Tenergy 05 FX

                              Comentariu


                              • #40
                                Nu mai sunt acele conditii. Poti sa participi unde vrei...pt ca au fost cazuri cand jucatorii cu media foarte mica, dar valoare mare (de open) participau la open si nu se putea respecta regulamentul. Asa ca nu mai sunt conditiile decat la A+, si binenteles NU poti sa participi la o categorie inferioara.
                                Hobby: Motoare si ski !
                                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                Comentariu


                                • #41
                                  Postat în original de julian09 Vezi post
                                  NU vad de ce e asa complicat: daca ai zero victorii la open nu poti avea 10-11 puncte; ar trebui sa ai acelasi numar de puncte cat are si cel de la amatori cu zero victorii...asa ca sa nu se supere nimeni
                                  Nu ar fi normala treaba asta. Unele grupe sunt foarte puternice si este greu chiar si pentru oameni care au castigat turnee de amatori sa obtina 1 victorie. Am intalnit exemple destule. Mai ales in conditiile actuale in care nivelul de la amatori a fost scazut foarte mult...nu iti convine sa iei 5 puncte in inferioare la open cand stii ca ai putea sa il bati LEJER pe campionul de la amatori. Asta asa...ca sa nu se supere nimeni
                                  Blade: Viscaria
                                  FH: Tenergy05
                                  BH: Tenergy05

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Postat în original de iahim Vezi post
                                    Nu ar fi normala treaba asta. Unele grupe sunt foarte puternice si este greu chiar si pentru oameni care au castigat turnee de amatori sa obtina 1 victorie. Am intalnit exemple destule. Mai ales in conditiile actuale in care nivelul de la amatori a fost scazut foarte mult...nu iti convine sa iei 5 puncte in inferioare la open cand stii ca ai putea sa il bati LEJER pe campionul de la amatori. Asta asa...ca sa nu se supere nimeni
                                    Si ca exemplu se poate vedea turneul de sambata trecuta de la SKThalle, turneu B doar, unde fost castigator de turnee la amatori nu a avut nici o victorie in inferioare si asta inca o data la turneu B. Ba chiar sunt 2 oameni in situatia asta uitandu ma mai bine

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Postat în original de sebastianbach100 Vezi post
                                      (Eu am doar 8 mese de competitie toate Donic, daca as mai adauga alte 4, de alt tip, ce gasesc, spatiul de joc ar fi mic, iar cei care vor juca pe ele ar fi nemultumiti). Asa ca ar fi bine sa lasati minim 8 mese pentru desfasurarea turneelor A .
                                      Sustin aceasta idee, intrucat ar creste numarul de sali ce pot gazdui turnee de tip A. Ca atare, ar fi usurata putin organizarea si s-ar diversifica locurile de desfasurare a turneelor Amatur. SR

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de stefan_rusu23 Vezi post
                                        Sustin aceasta idee, intrucat ar creste numarul de sali ce pot gazdui turnee de tip A. Ca atare, ar fi usurata putin organizarea si s-ar diversifica locurile de desfasurare a turneelor Amatur. SR
                                        Corect,dar in acelasi timp s-ar limita mult numarul de participanti la turneu 8 mese x 7 jucatori la masa =56 concurenti.Se mai poate juca si 3 grupe de 7 la 2 mese si in acest caz ar putea participa 84 concurenti.Solutia este gasirea unei alte sali mai mari pentru o mai numeroasa participare.
                                        Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                        Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                          Citat Postat în original de stefan_rusu23
                                          Sustin aceasta idee, intrucat ar creste numarul de sali ce pot gazdui turnee de tip A. Ca atare, ar fi usurata putin organizarea si s-ar diversifica locurile de desfasurare a turneelor Amatur. SR
                                          Corect,dar in acelasi timp s-ar limita mult numarul de participanti la turneu 8 mese x 7 jucatori la masa =56 concurenti.Se mai poate juca si 3 grupe de 7 la 2 mese si in acest caz ar putea participa 84 concurenti.Solutia este gasirea unei alte sali mai mari pentru o mai numeroasa participare.
                                          Scuze pentru interventie, dar deja exista turnee ce se pot organiza in sali de 8 sau mai putine mese. Se numesc turnee B.
                                          Eu am avut experienta unui turneu organizat intr-o sala mica, unde au venit peste 50 de persoane, si nu sunt multumit de ce a iesit. Si era un turneu B. Daca era turneu A, nici nu pot sa ma gandesc la ce se ajungea...
                                          Poate ca e bine sa limitam totusi numarul de participanti la dimensiunile salilor, in asa fel incat cei care vin sa poata sa joace.
                                          TsE

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Pentru a respecta caracterul de competitie de masa, fiecare participant va avea dreptul la un numar de minim 5 meciuri in cadrul fiecarui turneu. Din acest motiv s-a stabilit ca sistemul de joc sa aiba la baza grupe de minim 6 jucatori si maxim 7 jucatori la turneele A si A+;
                                            5.1. Numarul de grupe si repartizarea jucatorilorse va face in conformitate cu anexa V Organizatorul stabileste numarul de grupe inferioare in functie de numarul disponibil de mese si de numarul de participanti. Pentru un numar de 6- 7 participanti/masa se recomanda ca numarul de mese sa fie egal cu numarul grupelor;
                                            5.2. Sistemul de joc pentru turneele A si A+
                                            Sistemul de joc este impartit in 3 faze distincte:
                                            Faza I ( de masa); grupe de cate 6-7 participanti, din care se califica in turul II aproximativ jumatate; numarul celor calificati trebuie sa permita continuarea turneului in grupe de 3, 4, sau 5.

                                            Regulamentul Amatur este foarte clar.In acest caz as avea o intrebare.
                                            SE RESPECTA caracterul de COMPETITIE DE MASA daca organizatorul respectiv-asa cum vad ca se intampla la unele turnee recente(nu dau nume)-face grupe inferioare de 5(adica din 8 grupe inf, 6 sunt de 5 jucatori),adica nu se garanteaza numarul minim de jocuri-5,pt fiecare jucator.????

                                            P.S Se exclude situatia in care grupa inferioara are 6 jucatori dar lipseste unul nemotivat.
                                            ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                                            Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                                            Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Postat în original de sofidoor Vezi post
                                              Pentru a respecta caracterul de competitie de masa, fiecare participant va avea dreptul la un numar de minim 5 meciuri in cadrul fiecarui turneu. Din acest motiv s-a stabilit ca sistemul de joc sa aiba la baza grupe de minim 6 jucatori si maxim 7 jucatori la turneele A si A+;
                                              5.1. Numarul de grupe si repartizarea jucatorilorse va face in conformitate cu anexa V Organizatorul stabileste numarul de grupe inferioare in functie de numarul disponibil de mese si de numarul de participanti. Pentru un numar de 6- 7 participanti/masa se recomanda ca numarul de mese sa fie egal cu numarul grupelor;
                                              5.2. Sistemul de joc pentru turneele A si A+
                                              Sistemul de joc este impartit in 3 faze distincte:
                                              Faza I ( de masa); grupe de cate 6-7 participanti, din care se califica in turul II aproximativ jumatate; numarul celor calificati trebuie sa permita continuarea turneului in grupe de 3, 4, sau 5.

                                              Regulamentul Amatur este foarte clar.In acest caz as avea o intrebare.
                                              SE RESPECTA caracterul de COMPETITIE DE MASA daca organizatorul respectiv-asa cum vad ca se intampla la unele turnee recente(nu dau nume)-face grupe inferioare de 5(adica din 8 grupe inf, 6 sunt de 5 jucatori),adica nu se garanteaza numarul minim de jocuri-5,pt fiecare jucator.????

                                              P.S Se exclude situatia in care grupa inferioara are 6 jucatori dar lipseste unul nemotivat.
                                              Din pct meu de vedere Mariuse,la grupele de 5 se califica 4 in sup ,deci, cele 5 meciuri asigurate prin regulament sunt realizate pt 4 jucatori din grupa inf,numai pt unul singur este nesatisfacuta aceasta conditie,care in acest caz ar trebui sa participe la un turneu de consolare sau de pozitionare.Dar fiind doar 3 sau 4 in aceasta situatie de cele mai multe ori acei jucatori ,de obicei frustrati, nu mai stau.In concluzie nu mi se pare ca aceasta abatere de la regulament sa fie un compromis care aduce prejudici desfasurarii turneului si nici jucatoriilor.Este un punct care se mai poate finisa .

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Va propun o rezolvarea simpla si democratica in legatura cu jucatorii care sunt activi in divizia A.Incepand de la turneele din weekendul acesta(sau cel viitor) la inscrierea in concurs,cand jucatorul vine sa achite taxa de participare sa existe in dreptul numelui sau o rubrica unde sa-si exprime acceptul sau refuzul de a juca meciuri oficiale cu divizionari activi A in turneele Amatur (prin da sau nu sau bifand o casuta samd).Acest vot sa fie exprimat doar de jucatorii de la categoria "Open"deoarece doar ei se confrunta cu legitimatii,amatorii participand practic la un concurs separat.Fiecare openist poate vota doar odata.Organizatorii concursului trimit prin mms sau cum doresc tabelul respectiv unei persoane desemnate care le centralizeaza.Cineva familiarizat cu statisticile ,(dl Tokos Pal sau Marcel Giosan) le poate centraliza.Dupa trei luni vedem ce au hotarat openistii,in asa fel incat la turul div A 2014/2015 sa stim cum stam
                                                of all the things i lost i miss my mind the most

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Mi se pare foarte transparent si democratic.

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    PROPUNERI la regulament

                                                    CLASAMENTUL pe baza sumei punctelor acumulate in ultimile 12 luni(se incurajeaza participare la cat mai multe turnee amatur validate),eliminarea din clasament a jucatorilor legitimati care figureaza in alte clasamente(se acorda prioritate amatorilor la inscrierea in concursuri cu locuri limitate)
                                                    MEDIA sa se faca din totalitatea concursurilor A si A+,modul de calcul actual permit usor pe durata unei luni sau participarea la 4 concursuri tip A a unui openist cu media 27 sa devina amator (poate se va evita astfel castigarea sectiunii amatori de jucatori care au jucat pana in acel moment numai la open)
                                                    GRILA DE PUNCTE aceeasi pt OPEN si AMATORI functie de tipul turneului A+,A sau B si aceleasi premii din cadrul aceluiasi concurs.(dl. MOTOROI mereu avea cupe duble ca marime la OPEN cu toate ca taia mult mai putine chitante cu aceeasi valoare ca la amatori)

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X