Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare iarba BH !

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare iarba BH !

    Buna !
    As dorii niste recomandari despre ce iarba ar merge mai bine pe Bh. Am un lemn OFF , si pe fh rackza 7 . Am descoperit recent ca imi place jocul mai defensiv .
    Imi place sa tau mult cand le scot din sut , iar alteori sa dau block sau sa raspund cu aceesi moneda .
    Astept raspunsuri .

    Mersi !

  • #2
    Nu le am eu cu ierburile , dar pot spune ca Yasaka Phantom 0012 si Joola Octopus mi s-au parut cele mai grele de invins . Daca vrei inultereseazate despre el , eu cred ca daca vei pune una din astea pe bh vei crea probleme adversarului . Bafta in alegere !

    Comentariu


    • #3
      Exista doua categorii de ierburi, cele fara frecare si cele cu frecare. In functie de ceea ce vrei sa joci, poti sa alegi din categoriile amintite. Daca vrei sa joci aparare de langa masa, folosind bloc si chopbloc, iti recomand fetele fara frecare (ordinea este aleatorie!) de la dr.Neubauer fetele Super Block si Scalpel, de la Hallmark, Original si Super special, de la TSP, Curl Cactus si Curl Combi toate in varianta fara burete OX. Acestea sunt fetele care intorc cel mai bine spinul adversarului. Dar atentie, incepand cu 2008 au fost scoase de pe lista ITTF si nu sunt permise in concursurile internationale si cele nationale organizate de FRTM! In AMATUR pot fi inca folosite.
      Din gama fetelor cu frecare, gama este mult mai diversa. Cele mai "distructive" fete, si am probat cateva la viata mea, sunt Tibhar Grass Dtecs OX pe un lemn max ALL+ (cu conditia sa o poti stapani) si Nittaku Screw One care are mai mult control, fiind mai lenta si care s-ar putea sa mearga si pe un lemn off allwood. Ca unui incepator in ale ierbii iti recomand pe aceasta din urma. Este foarte buna la mingi taiete de la semidistanta, chopbloc si preluari de servicii. Dar atentie, simpla prezenta a unei ierbi pe BH NU REZOLVA PROBLEMA INVINGATORULUI. A invata sa joci corect si eficient cu iarba, e cel putin la fel de greu ca si cu softul! Impotriva unor jucatori mai slabi poate aduce succese rapide si facile, care pot fi insa si foarte inselatoare! Problemele apar atunci cand joci cu amatori peste medie, care-i cunosc secretele. Atunci iti dai seama cam ce ar mai trebui sa inveti...
      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

      Comentariu


      • #4
        joola badman
        Blade:Andro Fibercomp
        Fh:Butterfly Bryce fx
        Bh:Joola Badman Reloaded ox

        Comentariu


        • #5
          pt incepatori e f buna ctt national pogo cu aia am invatat eu sa joc cu iarba
          Blade:Andro Fibercomp
          Fh:Butterfly Bryce fx
          Bh:Joola Badman Reloaded ox

          Comentariu


          • #6
            Problemele apar atunci cand joci cu amatori peste medie, care-i cunosc secretele. Atunci iti dai seama cam ce ar mai trebui sa inveti...[/QUOTE]
            Si mai departe ii puteai recomanda si jucatori amatori peste medie care intamplator mai stiu sa joace si impotriva ierbarilor,poate omul ii contacteaza sa joace cu ei sa vada(simta pe ”pielea” lui)cat de mult il poate ajuta iarba respectiva.Poate ulterior se lasa de ”iarba” si se apuca sa joace cu soft.Deci trebuie gandit si in perspectiva ,pentru a nu face cheltuieli inutile pe ceva care la masa de joc sa nu-l ajute, ci mai degraba sa-l incurce.
            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

            Comentariu


            • #7
              Pentru ca tot doresti sa incepi sa joci defensiv ti-as sugera sa treci pe fete antispin care sunt acceptate peste tot si fac "ravagii" la fel de mult ca o iarba.
              Iarba pare interesanta la inceput dar cu timpul o sa-ti dai seama ca este "plictisitoare" iar revenirea la o fata normala va fi la fel de greoaie ca si invatarea ierbii. Multi spun ca pentru inceput trebuie aia sau aia, etc... Care inceput ? Pai trebuie sa joci vreo 2-3 ani ca sa spui ca stapanesti cat de cat o iarba. Si dupa ce te inveti cu ea ce faci, o schimbi ?
              In locul tau as mai medita inainte sa fac trecere la iarba. Daca n-ai un motiv care sa te "oblige" la o astfel de alegere (varsta, greutate) vezi-ti de treaba. Pentru cei care au invatat iarba vei "desert" daca nu stapanesti jocul.
              Respect.
              Blade: lemn off...ce lemn !
              Bh: cu tepi
              Fh: fara tepi

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X