Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A "Cupa FIT.FEEL?, Odorheiu Secuiesc, 18.01.2014., Open+Amatori

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Va multumim pentru ospitalitate si caldura cu care am fost primiti.
    Felicitari !!!

    Comentariu


    • aș dori de la cunoscători ceva informații despre doamna din imagine...
      am avut plăcerea să joc un meci la Cristur, nici măcar nu mai rețin dacă în 2010 sau 2012, dar ce e mai important e că nu mai știu nici cum se numește, nici de unde este de loc... și dacă se poate aș fi curios să aflu și cam ce „performanțe” a reușit în toată perioada de când participă în AmaTur. în rest, orice vi se pare interesant despre ea, puteți scrie... e pentru o cauză nobilă, promit.

      - - - Actualizat - - -
      acest domn, dacă nu mă înșeală memoria, mi-a povestit odată, pe când eram la începutul (scurtei) mele aventuri în AmaTur, că are probleme cu inima... uite că acum, după câțiva ani de atunci deja, încă îl mai „trage inima” către tenis, iar asta mă bucură foarte mult. aș vrea să știu și despre el câteva lucruri interesante de la cei care-l cunosc mai bine, dar mai ales cum se numește și de unde vine... tot pentru o cauză nobilă, bineînțeles.

      Comentariu


      • Si Eminescu a avut o muza
        - - - Actualizat - - -
        A ta mi se pare mai faina

        Comentariu


        • domnule „Openov”, muza mea e tenisul de masă... cred că ați înțeles puțin greșit anumite lucruri, dar comentariul nu mă deranjează
          am o poezie de 106 strofe și n-am chef s-o las așa, vreau să mai adaug
          de aceea ceream informații

          Comentariu


          • Postat în original de adimucu Vezi post
            aș dori de la cunoscători ceva informații
            Aveti mesaj privat.
            FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
            Tel : 0742 257 995

            Comentariu


            • Postat în original de tokosp Vezi post
              Post scriptum…
              Pastrand traditia de anul trecut si luand exemplul lui Denes Feri – pentru amatorii de statistici si de istorie – am colorat grupele de la ambele turnee ca sa se poata urmari rezultatul ostilitatilor din acestea, astfel:
              albastru – locul 1.
              verde – locul 2.
              galben – locul 3.
              rosu – locul 4.
              Grupe inferioare Amatori
              1. Zedler Csaba, Szakali Csaba, Rosu Dan, Bajko Karoly, Farcas Silviu, Lorincz Laszlo
              2. Vladoiu Gelu, Puiulet Iosif, Imecs Attila, Bartha Fruzsina, Marocico Marius, Benedek Alex
              3. Tutoveanu Razvan, Vita Istvan, Ivan Catalin, Mako Miklos, Lovasz Vilmos, Petho Katalin
              4. Hutanu Alin, Petho Mihaly, Biro Attila, Motorga Dorin, Szavuly Attila, Zakarias Szabolcs
              5. Padurariu Costel, Janosi Attila, Palamaru Emil, Sass Imre, Persa Florin, Petho Mihaly Jr.
              6. Nicula Dumitru, Cocean Valer, Irsai Istvan, Palaghita Remus, Mako Richard, Todor Arpad
              7. Farkas Bence, Tobosaru Gheorghe, Lolea Toma, Mureșanu Alex, Todor Laszlo, Molnar Jozsef
              8. Nistor Iosif, Eftimie Adrian, Dragos Florin, Botian Radu, Bachner Paul, Gal Levente
              9. Popa Mircea, Negrean Ioan, Polotca Stefan, Nagy Mihaly, Bocz Zsolt, Losoncz Laszlo
              10. Benyovski Bela, Kriszta Arpad Lorand, Keresztes Zoltan, Bartha Zsolt Attila, Szakacs Janos, Bokor Zoltan
              11. Antal Denes, Groza Alexandru, Nagy Robert, Lapadat Eugen, Szabo Szilard, Pal Attila, Varga Ervin
              12. Somlea Darian, Olah Oliver, Onet Nicolae, Losonczi Denes, Vida Attila, Gligor George, Isaic Radu
              13. Lakatos Zsolt, Ciucur Laurentiu, Zedler Iuliu, Nagy Istvan, Peter Laszlo, Szabo Zoltan, Erdo Istvan
              14. Marin Floricel, Fancsali Kalman, Bartha Istvan Zsolt, Nagy Magor Istvan, Malene Petru, Mihaly Eva, Jozsa Gabor
              15. Tokos Pal, Serban Liviu, Pop Cornel, Bardocz Szilard, Bokor Zoltan Jr, Balazs Aron, Bencze Ferko
              16. Nica Ionut, Kezdi Janos, Popa Sorin, Gyorfi Szabolcs, Mihu Dorel, Keresztes Attila, Keresztes Mihaly
              Grupe superioare Amatori
              1. Zedler Csaba, Ivan Catalin, Bartha Fruzsina, Szavuly Attila
              2. Vladoiu Gelu, Hutanu Alin, Tutoveanu Razvan, Padurariu Costel
              3. Vita Istvan, Persa Florin, Biro Attila, Nicula Dumitru
              4. Petho Mihaly, Cocean Valer, Janosi Attila, Todor Laszlo
              5. Petho Mihaly Jr. , Tobosaru Gheorghe, Irsai Istvan, Gal Levente
              6. Palaghita Remus, Dragos Florin, Lolea Toma, Nagy Mihaly
              7. Farkas Bence, Polotca Stefan, Bachner Paul, Szakacs Janos
              8. Nistor Iosif, Benyovski Bela, Negrean Ioan, Pal Attila
              9. Popa Mircea, Groza Alexandru, Kriszta Arpad Lorand, Losonczi Denes
              10. Keresztes Zoltan, Olah Oliver, Szabo Szilard, Erdo Istvan
              11. Antal Denes, Lakatos Zsolt, Somlea Darian, Jozsa Gabor
              12. Vida Attila, Marin Floricel, Ciucur Laurentiu, Bardocz Szilard
              13. Nagy Istvan, Serban Liviu, Fancsali Kalman, Gyorfi Szabolcs
              14. Nagy Magor Istvan, Keresztes Attila, Pop Cornel, Farcas Silviu
              15. Tokos Pal, Szakali Csaba, Kezdi Janos, Imecs Attila
              16. Nica Ionut, Puiulet Iosif, Rosu Dan, Mako Miklos
              Grupe inferioare Open
              1. Roman Iulian, Zidar Victor, Nemaciuc Mihai, Migea Cornel, Ban Peter, Vardi Dan
              2. Gogu Gabriel, Marcu Vasile, Mitzea Alexandru, Hudusan Andreea, Kantor Imre Zoltan, Tecuschi Dan
              3. Farkas Gabor, Temelie Dragos, Farcas Vlad, Govoreanu Florin, Predescu Levente, Szasz Erno
              4. Sipos Nandor, Simion Boby, Tamas Nagy Jeno, Denes Ferenc, Sofian Corneliu, David Madalina
              5. Apian Florin, Mocean Dan, Dumbrava Daniel, Tipser Gabriel, Pitac Ovidiu, Ordog Zoltan
              6. Nascu Serban, Radu Costica, David Dorin, Sipos Ferenc, Toncean Mircea, Lorincz Jozsef, Dombi Tihamer
              7. Nistor Dorel, Corcoz Costin, Anita Dorel, Bularda Iulian, Varga Krisztina, Avram Gabriel, Jozsa Zoltan
              Grupe superioare Open
              1. Roman Iulian, Dumbrava Daniel, Simion Boby, Marcu Vasile
              2. Gogu Gabriel, David Dorin, Apian Florin, Temelie Dragos
              3. Govoreanu Florin, Nistor Dorel, Radu Costica, Sofian Corneliu
              4. Tamas Nagy Jeno, Vardi Dan, Bularda Iulian, Tipser Gabriel
              5. Mocean Dan, Hudusan Andreea, Nemaciuc Mihai, Sipos Ferenc
              6. Nascu Serban, Farkas Gabor, Tecuschi Dan, Varga Krisztina
              7. Corcoz Costin, Sipos Nandor, Farcas Vlad, Zidar Victor
              Restul istoriei turneului:
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...114#post194114
              Clasament open:
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...123#post194123
              Clasament amatori:
              http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...153#post194153
              PS. Am mai gasit 4 poze de postat, ultima dedicata domnului Adimucu:
              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1DSC03582.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	87,3 KB 
ID:	769796Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2DSC03581.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	89,9 KB 
ID:	769797Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3openDSC03617.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	92,6 KB 
ID:	769798Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4adim2_DSC03632.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	88,1 KB 
ID:	769799
              FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
              Tel : 0742 257 995

              Comentariu


              • mulțumesc

                Comentariu


                • Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                  Pedant si f.atent, ca deobicei. Mersi Poly !

                  Comentariu


                  • Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                    Scuze ca ma bag dar poly este timisoara pe colegul nostru il cheama Pali !

                    Comentariu


                    • Postat în original de hopipoke Vezi post
                      Scuze ca ma bag dar poly este timisoara pe colegul nostru il cheama Pali !
                      Iuliu e o personalitate a AmaTurului care poate sa-mi zica in orice fel
                      FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                      Tel : 0742 257 995

                      Comentariu


                      • Pali e mai pe românește... Paly e mai „occidental”

                        Comentariu


                        • Pali e mai pe ungureste, Paly poate sa fie si occidental dar Poly cum e? oriental?

                          Comentariu


                          • ?Poly? nu e nici românește, nici secuiește, ci de fapt un prenume american...

                            Din câte știu eu (care n-am ?nvățat niciodată limba maghiară) există o regulă că ?Pali? se citește ?Poli? chiar dacă se scrie cu litera ?a?

                            Acuma nu știu sigur dacă colegul nostru se numește Pal Tokos sau P?l Tokos... Dacă se numește P?l, cred că vine de la ?Paul? și atunci ?P?li? ar ?nsemna ?Paulică?.

                            Dacă se numește Pal, atunci ?Pali? nu mai știu ce ?nseamnă, dar se citește ?Poli?. mai sus se citește ?Pali? pentru că litera ??? în limba maghiară este exact ca ?a? normal la noi

                            Să iertați vă rog aceste încercări... cine știe bine să mă corecteze

                            Comentariu


                            • Prenumele este „P?l”, diminutivul este „Pali”.(și nu Paly, sau Poly, aceste fiind americanisme cu „fițe”!!!!) „a” în limba maghiară se pronunță ca un „a” mai grav, cu buza de jos lăsată, pe când „o” românesc se pronunță mai rotund, cu buzele țuguiate iar „?” se pronunță identic cu a-ul românesc, deci este vorba de trei vocale diferite cu pronunție diferită, unde „urechea muzicală” face diferența!
                              Citez din adimucu „„Poly” nu e nici românește, nici secuiește,..”
                              Ca o precizare, nu există limbă secuiască ci doar limba maghiară, cu particularitățile specifice fiecărei zone!
                              Toată stimă...pentru cei ce încearcă să deslușească „misterele” limbii maghiare!
                              Ultima editare de laky; 29.ian.2014, 12:02.
                              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                              Comentariu


                              • Postat în original de tokosp Vezi post
                                Iuliu e o personalitate a AmaTurului care poate sa-mi zica in orice fel
                                Ei, prietene, mersi, dar nici chiar asa (cu personalitatea)... In ce priveste apelativul, ma bucura faptul ca accepti sa-ti scriu prenumele oricum. In fond este o transcriere fonetica a numelui, nu ca n-as sti maghiara. Adrisantul era evident, asa ca discutia este superflua.
                                Imi place insa "discutia" starnita pe aceasta tema, material pentru poetul Adimucu (care stiu ca asteapta provocari de genul asta si chiar le initiaza. Deh, "focurile" pasiunii! Nu e vorba de nationalitate aici,... ). Sper insa sa nu continue.
                                Observatiile si postarile d-lui Laky (apropos, aici cum e corect ?), indiferent de tema, sunt intotdeauna dovada eruditiei.
                                Dar, hai noroc si numai bine !

                                Comentariu


                                • normal că asta așteptam! domnul „laky” merită aprecierile noastre. am tot dat cu presupusul pe aici și e foarte bine că a scris domnia sa aceste precizări.

                                  eu nu prea știu să spun „mulțumesc” cu cuvinte, dar spun în versuri:


                                  Când „Zsolty” Lakatos începe „lupta”
                                  E „înțepat” sau chiar răutăcios,
                                  Dar la final, când toți ne strângem m?na,
                                  El e „ierbarul” cel mai prietenos.

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de iuliu zedler Vezi post
                                    Ei, prietene, mersi, dar nici chiar asa (cu personalitatea)... In ce priveste apelativul, ma bucura faptul ca accepti sa-ti scriu prenumele oricum. In fond este o transcriere fonetica a numelui, nu ca n-as sti maghiara. Adrisantul era evident, asa ca discutia este superflua.
                                    Imi place insa "discutia" starnita pe aceasta tema, material pentru poetul Adimucu (care stiu ca asteapta provocari de genul asta si chiar le initiaza. Deh, "focurile" pasiunii! Nu e vorba de nationalitate aici,... ). Sper insa sa nu continue.
                                    Observatiile si postarile d-lui Laky (apropos, aici cum e corect ?), indiferent de tema, sunt intotdeauna dovada eruditiei.
                                    Dar, hai noroc si numai bine !
                                    Laky este un apelativ cu „fițe” si-l datorez colegilor de scoala, carora li s-o fi parut prea lung numele de familie, l-au prescurtat si l-au ortografiat așa cum au crezut ei de cuviință. Dupa terminarea liceului aproape ca l-am dat uitării, scotandu-l de la naftalina atunci cand m-am inscris pe acest minunat forum. Acest apelativ e la fel de batran ca masa de beton din fata vechiului meu bloc, unde in marea de noroi a unui cartier in devenire, cocotat pe doi boltari de beton, am inceput descifrarea acestei povesti fara de sfarsit, ce se numeste TENIS DE MASA...
                                    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                                    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                                    Comentariu


                                    • .p0

                                      Sent from my P5_Quad using Tapatalk
                                      Xiom Strato / Tenergy 05 fx

                                      Comentariu


                                      • pentru ce ați scris aici, ați intrat în inima mea... nu știu de ce am impresia că sufăr de „telepatie” gîndurile dumneavoastră despre cum ați început să jucați tenis de masă seamănă foarte mult cu ceea ce am scris și eu deja în cartea mea. și asta mă face să cred că am avut dreptate când am scris cartea și că ce am scris în ea nu e deloc greșit.... acești 3000 de „nebuni” din AmaTur nu sunt de fapt deloc nebuni...

                                        mulțumim pentru aceste gînduri, maestre „Laky”!

                                        frumusețea pasiunii din sufletul amaturiștilor depășește „valoarea tehnică” a oricărei competiții oficiale...

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de GeluBv Vezi post
                                          Tu esti emblema noastra si a tinutului secuiesc. Daca nu erai tu si alti tovarasi de-ai tai cred ca eram dezbinati de multa vreme. Eu consider ca secuii sunt prietenii nostri. Cel putin pentru mine este un avantaj ca am avut onoarea sa cunosc oameni ca Feri, Simon, Pali, Iosif N., Zoltan(Ordog),...pe langa voi lista e lunga, imi dau seama ca daca fac o tura pe la Reghin (Ocsi, Victor, Mircea, Istvan,etc), pe la M.Ciuc (Dl.Laky, Attila I.(finul meu), Jeno (Tamas)Levi (Predescu), etc.,gasesti numai oameni de caracter si oricat ai vrea sa te superi pe tenis (cum a facut Feri) nu poti sa renunti de la intalnire.



                                          Felicitari Mihaly (Petho) Jr. pentru surpriza oferita. Am avut noroc ca nu ai jucat cu mine,...sa nu schimbi paleta aia, si poti sa dai sfaturi la "boboci" ca cea mai buna,rentabila si eficienta paleta este cea cu care joci cel mai mult. Este normal ca tu nu simti ca ea se degradeaza, si dupa o perioada indelungata (20 ani cazul tau) simte adversarul cat este de anti (ca).
                                          Cred ca aici se regasesc citeva dintre ideile care au stat la baza crearii Amaturului si, as vrea ca noi toti sa gindim la fel, indiferent de care parte a Carpatilor ne aflam.
                                          Ultima editare de mateidumitru; 30.ian.2014, 18:38.

                                          Comentariu


                                          • Sa ne traiesti!
                                            Hobby: Motoare si ski !
                                            http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de mateidumitru Vezi post
                                              Cred ca aici se regasesc citeva dintre ideile care au stat la baza crearii Amaturului si, as vrea ca noi toti sa gindim la fel, indiferent de care parte a Carpatilor ne aflam.

                                              stați liniștit, maestre... tot ce sugerați dumneavoastră este scris frumos în cartea mea, ba în 2 feluri: pe de o parte în proză, sub forma unor gînduri sincere care exprimă admirația pentru tot ce ?nseamnă acești oameni, pe de altă parte în versuri, care fac să fie încă și mai frumoasă „povestea” acestei pasiuni și a oamenilor care o împărtășeșc... am „confruntat-o” deja cu ochi de amaturist și dacă nu mă credeți pe cuv?nt întrebați-l pe maestrul Zedler ce conține și ce ?nseamnă această carte... prietenii noștri vorbitori de limba maghiară au acolo un loc de cinste, iar „întemeietorii” n-au fost nici ei ignorați, le-am recunoscut meritele și am amintit așa cum se cuvine munca lor de „pionierat”...

                                              tot ce trebuie să faceți este să jucați tenis de masă...

                                              Comentariu


                                              • N-am vrut sa ma aventurez mai devreme sa comentez legat de castigatorul de la amatori - eu ziceam intre patru ochi si la fata locului ca stiu sigur ca el chiar nu joaca deloc. Insa acum pot sa depun si o "marturie virtuala" - in ultima perioada am putut sa fac mai des vizite pe meleagurile natale si astfel l-am insotit pe tatal meu si ieri si vinerea trecuta, precum si in vinerea de dupa Craciun si in cea de dupa anul nou la antrenamentul colegilor din zona Baraolt, Petho junior lipsind de fiecare data...

                                                Postat în original de hopipoke Vezi post
                                                Doresc sa-l felicit in mod special pe Petho jr.
                                                ...
                                                Joaca poate odata pe saptamana tenis de masă dar nici asta nu e sigur , in general joaca mai putin.
                                                EL este amatorul pursange care nu a fost legitimat niciodata nicaieri ,si nu a fost antrenat de nimeni.
                                                ...
                                                Pentu noi toti care incercam fel si fel de materiale care de care mai exotice,dl Petho are un lemn tip vietnam de vreo 30 ani si doua fete urate , murdare la propriu pe care nici un jucator din amatori nu l-ar lua nici pe gratis,dar are ceva ce nu se poate cumpara cu toti banii din lume si anume talent inascut. Deci eu zic ca merita toata stima mea si poate si pe al altora din amatur
                                                Mutumesc, Laky, si tre' sa marturisesc ca eu n-as fi reusit sa ofer o explicatie asa de amanuntita si precisa.

                                                Postat în original de laky Vezi post
                                                Prenumele este ?P?l?, diminutivul este ?Pali?.(și nu Paly, sau Poly, aceste fiind americanisme cu ?fițe?!!!!) ?a? în limba maghiară se pronunță ca un ?a? mai grav, cu buza de jos lăsată, pe când ?o? românesc se pronunță mai rotund, cu buzele țuguiate iar ??? se pronunță identic cu a-ul românesc, deci este vorba de trei vocale diferite cu pronunție diferită, unde ?urechea muzicală? face diferența!
                                                Citez din adimucu ??Poly? nu e nici românește, nici secuiește,..?
                                                Ca o precizare, nu există limbă secuiască ci doar limba maghiară, cu particularitățile specifice fiecărei zone!
                                                Toată stimă...pentru cei ce încearcă să deslușească ?misterele? limbii maghiare!
                                                FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                                                Tel : 0742 257 995

                                                Comentariu


                                                • am gresit data
                                                  Ultima editare de denesferi; 09.feb.2014, 20:21.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X