Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

termeni tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • termeni tenis de masa

    Buna seara,sper ca n am deschis acest topic in sectiunea nepotrivita,dar v-as ruga sa mi spuneti odata pentru totdeauna ca sa dezleg si eu acest mister,ce inseamna tackiness?non sticky?fata cu pimps in?Pimps out?inverted lisa...ma rog si cum se numeste o fata obisnuita.Va multumesc.

  • #2
    Postat în original de ionuts Vezi post
    Buna seara,sper ca n am deschis acest topic in sectiunea nepotrivita,dar v-as ruga sa mi spuneti odata pentru totdeauna ca sa dezleg si eu acest mister,ce inseamna tackiness?non sticky?fata cu pimps in?Pimps out?inverted lisa...ma rog si cum se numeste o fata obisnuita.Va multumesc.
    Nu exista nici un mister aicea,ci pur si simplu sunt niste cuvinte imprumutate in limbajul tehnic al tenisului de masa din limba engleza.Daca vrei traducerea detaileata exista si ea daca nu iti dau una destul de simpla.
    tackiness- suprafata lipicioasa
    non sticky- Suprafata nelipicioasa
    fata cu pimps in-Fata cu zimti in interior(intre fata de joc si burete)
    Pimps out- Fata cu zimti in exterior (cu zimti lovesti mingea)si exista de 2 feluri(de fapt 3,medium)
    -subtiri si lungi=cunoscuta iarba
    -scurti si grosi=cunoscut sandwich
    inverted lisa-Fata neteda dar cu aderenta(fetele anti nu se incadreaza in aceasta categorie.
    Cu bine EMI

    Comentariu


    • #3
      pimp = "pește", pimps = "pești"
      pips = zimți
      Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
      Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Scuba Vezi post
        pimp = "pește", pimps = "pești"
        pips = zimți

        Pimpled rubbers or Pips (some people mistakenly call them "nipples", "nips", or "pimps") have raised tubes in a uniform pattern (instead of a smooth surface), and produce different effects.

        I-am tradus omului termeni pe care i-a denumit,ori cum mersi.
        EMI

        Comentariu


        • #5
          Va multumesc mult baieti,eu sunt incepator si chiar am nevoie sa inteleg acest limbaj tehnic pentru a sti ce sa mi cumpar pe viitor.Si ca sa va mai pun o intrebare de ex Bty 05fx ce fel de fata este?bft

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de ionuts Vezi post
            Va multumesc mult baieti,eu sunt incepator si chiar am nevoie sa inteleg acest limbaj tehnic pentru a sti ce sa mi cumpar pe viitor.Si ca sa va mai pun o intrebare de ex Bty 05fx ce fel de fata este?bft
            Ca sa raspund referitor la termeni de care ai intrebat Bty 05 Fx este-inverted lisa
            -fata cu pimps in(corect pips in)
            Si fata prezentata de producator este o combinatie intre High Tension- si Spring Sponge-Technologie,despre cele doua am mai scris ieri intr-un post.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de ionuts Vezi post
              Va multumesc mult baieti,eu sunt incepator si chiar am nevoie sa inteleg acest limbaj tehnic pentru a sti ce sa mi cumpar pe viitor.Si ca sa va mai pun o intrebare de ex Bty 05fx ce fel de fata este?bft
              Este o fața... BUNA... asta daca te referi la Tenergy 05 FX, produsa de Butterfly si dupa parerea mea cam scumpa
              Acum, serios, tenisul de masa NU se invatza aici, pe forum, oricat de simpatici am fi noi, care mai scriem aici Mult mai bine ar fi sa mergi frumos la sala, sa te apuci de joc, sa-ti definesti caraceristicile de joc (ofensiv, defensiv, clasic sau asa-zis modern, contra-bloc etc) bazat nu pe ce vzi la TV, ci pe propriile calitati; la nevoie poti solicita ajutor de la unul dintre antrenorii din zona, te pot lamuri mult mai bine decat 100 de postari pe orice forum. Abia DUPA ce te lamuresti (sau te lamureste cineva mai priceput la asta) cam la ce te descurci mai bine este momentul sa te decizi ce fel de lemn si fețe sa alegi (unii le schimba mai des ca pe ciorapi si tot nu sunt edificati).
              Oricum, vezi ca mai se fac si niste concursuri, cam unul pe saptamana, unde poti sa participi si unde poti sa cunosti si o multime de jucatori, unii chiar simpatici . Si, sa nu uitam, mai sunt si cei care cu asta se ocupa, cu comercializarea de materiale sportive, adica ei te pot lamuri mult mai bine decat ar putea sa o faca orice alt jucator, chiar p[lin de bune intentii.
              In rest, bun venit pe forum si spor la joc !!
              Iulian Toma

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Scuba Vezi post
                pimp = "pește", pimps = "pești"
                pimps nu ?nseamnă pești, domnule, dar asta o ști și dumneata probabil
                ...așa cum dealtfel nici „whore” nu ?nseamnă „parașută”
                pimp ?nseamnă „codoș”, sau în limbaj mai aproape de obișnuit „procurator” și e ăla care ne face nouă rost de prostituate... cineva i-a spus „pește” în limbaj argotic
                există în engleză cuv?ntul „pimple” care se folosește atunci când e vorba de cineva care are coșuri pe față... paleta cu zimți în afară poate fi asemănată și cu fața „buboasă” a unui adolescent :P iar ca să mai scurteze, din comoditate, termenii aceștia, în loc să-i spună „pimples out” i-au spus „pimps out”, așa cum și noi ne-am obișnuit deja din filmele americane: se spune „thanks” în loc de „thank you”
                deci în cazul de față nu este cuv?ntul „pimp” care desemnează procuratorul de prostituate, ci o variantă mai comodă a lui „pimple”, pe care-l puteți foarte bine traduce prin „bubițe” sau „zgrăbunțe” dealtfel, în copilărie exact așa spuneam când vedeam (amuz?ndu-mă) clasicele palete fără pic de burete și cu zimți: „uite mă ce paletă cu zgrăbunțe!”
                - - - Actualizat - - -
                și pentru domnul Emi: stai liniștit că n-ai greșit nimic, e corect „pimps” nu „pips”
                - - - Actualizat - - -
                pips sunt altceva: semințe :P

                Comentariu


                • #9
                  Din moment ce am pus pește în ghilimele, cred că e clar că mă refeream la înțelesul său de codoș sau procurator.
                  Iar în engleză, pimp nu are alt înțeles ?nafară de codoș sau informator/turnător.
                  ?ntorcându-ne la tenisul de masă, în engleză se foloseste ori termenul "pimples", ori "pips". Nu pimps.
                  Pip are mai multe înțelesuri, nu doar "săm?nță" (punct, pată, bulinuță).
                  Și ?ntorcându-ne la română, dacă tot ne aflăm la ora de corect/incorect: corect este "asta o știi și dumneata probabil" .
                  Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
                  Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de Scuba Vezi post
                    Din moment ce am pus pește în ghilimele, cred că e clar că mă refeream la înțelesul său de codoș sau procurator.
                    Iar în engleză, pimp nu are alt înțeles ?nafară de codoș sau informator/turnător.
                    ?ntorcându-ne la tenisul de masă, în engleză se foloseste ori termenul "pimples", ori "pips". Nu pimps.
                    Pip are mai multe înțelesuri, nu doar "săm?nță" (punct, pată, bulinuță).
                    Și ?ntorcându-ne la română, dacă tot ne aflăm la ora de corect/incorect: corect este "asta o știi și dumneata probabil" .
                    Explicatia de la postul 4 este explicatia oficiala a ITTF,deci cel mai inmasura sa defineasca un termen legat de tenisul de masa si aceasta definitie este oficiala in dictionarul de specialitate.Asa ca micile rautati in a da cu banuitul cine stie mai multe sunt de prisos,iar greselile de ortografie cred ca sunt in mare parte greseli de tiparire sau in limbajul de ,,net,, nu cred ca se i-au in considerare.
                    Citat Dictionar de Specialitate -Tenis de Masa al ITTF
                    [QUOTE=Zosim1;192352]Pimpled rubbers or Pips (some people mistakenly call them "nipples", "nips", or "pimps") have raised tubes in a uniform pattern (instead of a smooth surface), and produce different effects.
                    Cu Stima EMI

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Scuba Vezi post
                      corect este "asta o știi și dumneata probabil" .
                      mulțumesc pentru corecție...

                      Comentariu


                      • #12
                        Va multumesc mult de tot baieti,in legatura cu sala,da,ma duc,cat de des pot eu desi muncesc,am experimentat cateva lemne (donic,bty,stiga) si cateva fete,vega pro,sriver si inca 2 ...oricum am observat ca mi trebuie ceva cu control ridicat si spin cat cuprinde...ce mi puteti recomanda?STima

                        Comentariu


                        • #13
                          Ceva foarte controlabil iti recomand si eu, care am trecut de curand la prima paleta profesionala si observ ca Donic Acuda S3- FH si TSP Ventus soft - Bh cu lemn Butterfly Primorac off- e foarte controlabila, poti sa faci ce vrei cu ea. Insa, ideea de baza e ca paleta nu joaca in locul tau, adica daca lovesti corect mingea se duce cum trebuie, daca nu lovesti corect nu are cum sa vina pe masa, asta e sigur...
                          Nittaku Acoustic
                          FH - Xiom Omega V Tour
                          BH - Xiom Omega V Tour

                          Comentariu


                          • #14
                            Nici o paleta nu joaca singura ...doar ca unele sunt mai permisive la greseli, unele setup`uri ultra ofensive te obliga sa lovesti mingea corect altfel merge doar in balarii
                            Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                            BH : Tenergy 05Fx
                            FH : Tenergy 05Fx

                            Comentariu


                            • #15
                              Am găsit aici ceva termeni explicati: http://en.wikipedia.org/wiki/Table_tennis
                              Blog de tenis de masă

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de grasomega Vezi post
                                Am găsit aici ceva termeni explicati: http://en.wikipedia.org/wiki/Table_tennis
                                Cristi, intotdeauna raspunsurile tale au fost profesioniste si excelente... De mult cautam tipul acesta de explicatii.
                                R45 / Andro Ligna CI Off / R47
                                "My goal is not to be better than anyone else, but to be better than I used to be."

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X