Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

joola max500 vs bty spinart

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • joola max500 vs bty spinart

    buna daca nu va deranjez vreau si eu o parere despre aceste doua fete , care e mai buna ca si control, spin si viteaza, as vrea sa le pun pe un TSP Balsa 6,5 .... momentan persoana respectiva joaca cu un Lemn Levi all si o pereche de joola energy x-tra
    - - - Actualizat - - -
    nimeni ???
    Rozena - VISCARIA - Rozena

  • #2
    Postat în original de Mihai BT Vezi post
    buna daca nu va deranjez vreau si eu o parere despre aceste doua fete , care e mai buna ca si control, spin si viteaza, as vrea sa le pun pe un TSP Balsa 6,5 .... momentan persoana respectiva joaca cu un Lemn Levi all si o pereche de joola energy x-tra
    - - - Actualizat - - -
    nimeni ???
    Cred ca joola energy x-tra e mai buna decat amandoua, e mai noua. Spinart e o vechitura, nu mai intereseaza pe nimeni, iar de joola max 500 n-am auzit vreodata nimic. Pentru pareri internationale despre fete foloseste cu inceredere http://www.tabletennisdb.com/rubber/.

    Comentariu


    • #3
      Joola maxxx etse o față extrem de ofensivă, cu viteză și spin foarte mari (?n consecință control mai mic).


      Tibhar Evo FX-P | BTY Liu Shiwen | Tibhar Evo FX-P
      Tibhar Genius max | Primorac Blk Tag | Victas Limber

      Comentariu


      • #4
        el vrea sa puna o pereche de joola maxx 500 pe un TSP Balsa de 6,5 .... ce combinatie va iesi oare ???
        Rozena - VISCARIA - Rozena

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Mihai BT Vezi post
          el vrea sa puna o pereche de joola maxx 500 pe un TSP Balsa de 6,5 .... ce combinatie va iesi oare ???
          Joola maxx 5oo este o fata care are un burete de duritate foarte mare,unul din cele mai mari la ora actuala,50 grade ceea ce denota o viteza foarte mare,dar in acelasi timp un cauciuc moale ceea cce ii confera un spin f bun.Combinatia de spin si viteza este propice pt jucatori ofensivi care joaca la semidistanta sau distanta fata de masa,tospin si contratospin.In combinatie cu un lemn off cum este tsp 6,5 se asigura o oarecare siguranta pt jucatori care vor sa isi imbunatateasca acest stil de joc ofensiv,dar jucatori avansati folosesc aceste fete cu lemne off +.Nerecomandate pt jucatori amatori cu un joc mixt,defensiv sau aproape de masa.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Mihai BT Vezi post
            buna daca nu va deranjez vreau si eu o parere despre aceste doua fete , care e mai buna ca si control, spin si viteaza, as vrea sa le pun pe un TSP Balsa 6,5 .... momentan persoana respectiva joaca cu un Lemn Levi all si o pereche de joola energy x-tra
            - - - Actualizat - - -
            nimeni ???
            Bty Spinart este o fata cu un burete cu duritate mica si cauciuc moale,deci un spin f bun cu o viteza medie si un control mediu ,este recomandata pt jucatori care joaca aproape de masa cu mult tospin si taiat.Este o fata folosita de jucatori cu un stil de joc All+, Off-,si este o fata inca foarte folosita in rindul jucatorilor avansati din intreaga lume.Cit despre termenul de ,,vechitura,,a-si dori sa-l intreb pe Rasvan Crisan de ce o firma de renume ca Butterfly isi permite la ora actuala sa mai vinda ,,Vechituri,, ca Spinartul.
            Postat în original de UnKN Vezi post
            Cred ca joola energy x-tra e mai buna decat amandoua, e mai noua. Spinart e o vechitura, nu mai intereseaza pe nimeni, iar de joola max 500 n-am auzit vreodata nimic. Pentru pareri internationale despre fete foloseste cu inceredere http://www.tabletennisdb.com/rubber/.
            Top Rubbers

            Fastest Donic Coppa X1 Turbo Platin 9.6 / 10 More...
            Most Spin JOOLA Maxxx 500 9.6 / 10 More...
            Most Control Xiom Omega V Tour 9.6 / 10 More...
            Tackiest DHS Hurricane 2 (H2) 8.6 / 10 More...
            Lightest Weight Stiga Innova Ultra Light SynergyTech 0.4 / 10 More...
            Hardest Sponge JOOLA Maxxx 500 9.5 / 10 More...
            Most Gears Yasaka Fusion 10.0 / 10 More...
            Highest Throw Angle DHS Hurricane 3 (No. 19 Sponge) 8.0 / 10 More...
            Most Durable Haifu Shark II Soft 10.0 / 10 More...
            Best Overall JOOLA Maxxx 500 9.7 / 10 More...

            UnKN indica un site unde Joola maxx 500 este prezentata de trei ori in topul fetelor actuale,dar face mentiunea ca nu a auzit nimic despre ea.
            Din pct meu de vedere cine nu a auzit despre o fata noua de actualitate care se mai afla si in topul caracteristicilor,nu are legatura cu tenisul de masa,nu stie nimic despre tenisul de masa,si nu este in masura sa dea sfaturi despre tenisul de masa.Cu parere de rau EMI
            Ultima editare de Zosim1; 31.ian.2014, 05:03.

            Comentariu


            • #7
              La 48 de grade cat are buretele, SPINART e cel putin o fata tare...
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #8
                „Spinart este o fata cu un topshet moale dar un burete foarte tare, fiind o varianta mai dura decat Sprig sponge, buretele de la Tenergy 05, fiind asemanator la structura si duritate cu buretele DHS Neo.Topshetul este lipicios, dar nu atat ca DHS Hurican neo. Spinul este generat este similar cu cel al Tenergy 05, dar duritatea mai mare si topshetul lipicios necesita o alta tehnica de lovire. Viteza este ceva mai mica, traiectoria mingii este inalta, din aceasta cauza topspinurile scurte si energice de langa masa si semidistanta, precum si flickurile pot fi usor executate. La prima vedere poate parea alegerea ideala pentru epoca non speed glue(n.t. Articolul e din martie 2010!), desi controlul e ceva mai bun decat la Tenergy 05, totusi mai lasa de dorit.
                Aceasta fata este recomandata celor carora le plac fetele tari si lipicioase, avand un filing combinat, chinezo-japonez si prefera un joc energic, in forta.
                Nu este recomandata celor ce prefera fetele tipic chinezesti sau tipic japoneze, celor ce prefera un joc elaborat, bazat pe mult control.”
                Este o traducere partiala, a unei traduceri in maghiara, a unui articol preluat de pe mytabletennis.net. Linkul pentru varianta maghiara este ttp://pingpongoldal.hu/content/butterfly-spinart-teszt-egy-kulfoldi-velemeny
                Ultima editare de laky; 31.ian.2014, 09:29.
                Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc domnule Laky pentru precizare, in mod evident pe Zosim1 il ia gura pe dinainte. Nu stie, dar se da mare si mai arunca si cu noroi. Califica o fata tare, moarta si lipicioasa in una moale. Nu o sa imi bat capul sa ii explic de ce exista notiuni ca marketing si de ce toti producatorii de tenis de masă (inclusiv unul de top ca Butterfly) inca mai vand fete foarte vechi ,depasite la ora actuala de noii tensori. Pentru asta mai citesti si tu o wikipedia, mai pui mana pe o carte si arunci mai putin cu noroi...

                  Comentariu


                  • #10
                    Este mai simplu sa vada pt. prima data cum merge cu fetele care le are la dispozitie adica joola energy x-tra dupa care a si da seama daca trebuie mai tare... joola energy x-tra are duritate 37,5 care sunt mai soft - si Joola Maxxx 500 are duritate 50 care sunt fete rapide si tari si din cate stiu eu vrea si fete max o sa fie foarte rapida paleta ... si asta depinde si cat de bun este cel care o foloseste....

                    Comentariu


                    • #11
                      Pentru a fi pe deplin corecti, Spinart nu este deloc o vechitura! Productia de serie a inceput in 2010, fiind mai noua decat Tenergy. Faptul ca nu a devenit atat de populara la noi, se datoreaza probabil filingului chinezesc, ce nu se prea potriveste cu scoala europeana. Acest lucru nu o impiedica insa sa aiba vanzare mai ales in zona asiatica si australia. Pentru a putea fi fabricate si comercializate cu sigla ITTF , producatorul plateste o licenta anuala. Si faptul ca exista inca in lista Butterfly, inseamna ca producatorul considera rentabila fabricarea ei. De exemplu, acest dealer se „incapataneaza” in continuare sa mai fabrice „vechituri”de genul Tackiness Chop, care in randul aparatorilor se bucura in continuare de o mare popularitate. Sa nu mai vorbim de seria Sriver unde Sriver FX, ramane „bunicul” vesnic tanar.
                      Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                      Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de laky Vezi post
                        La 48 de grade cat are buretele, SPINART e cel putin o fata tare...
                        Asa este D-ul Laky ,Spinart este o fata cu duritate de 48 grade,dar in comparatia cu Joola maxx 500 incercam sa fac o descriere in care sa accentuez diferena dintre cele 2 ,si corect in exprimarea mea ar fi fost ,,un burete mai moale comparativ cu Joola maxx500.Caracteristica lipicioasa a fetei,si technologia Spring Sponge a buretelui
                        care prelungeste timpul decontact al mingii, face ca aceasta fata sa se incadreze cu o viteza medie sub multe dintre colegele ei cu bureti de duritate 35.Un astfel de tabel am primit in aceste clipe de la unul dintre consultantii firmei Butterfly Germania care raspund foarte amabil la orice solicitare,si sunt de gasit pe site-ul lor cu nr de tel si program de lucru.Aceste tabele au fost publice pina in 2012 dar politica firmei nu mai agreaza postarea acestor tabele doar in mediile restrinse.

                        Prezentarea caracteristicilor fetelor si lemnelor nu este intodeauna obiectiva,nici la producator si nici la cei care elaboreaza feedbakuri.Subiectivismul este si in acest domeniul la cote ridicate.

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de UnKN Vezi post
                          Multumesc domnule Laky pentru precizare, in mod evident pe Zosim1 il ia gura pe dinainte. Nu stie, dar se da mare si mai arunca si cu noroi. Califica o fata tare, moarta si lipicioasa in una moale. Nu o sa imi bat capul sa ii explic de ce exista notiuni ca marketing si de ce toti producatorii de tenis de masă (inclusiv unul de top ca Butterfly) inca mai vand fete foarte vechi ,depasite la ora actuala de noii tensori. Pentru asta mai citesti si tu o wikipedia, mai pui mana pe o carte si arunci mai putin cu noroi...
                          Domnule Stamate Cristian (UnKN) asemeni multora pe acest forum,raspunsurile dumneavoastra nu sunt bine venite si nici de bun augur pentru majoritatea amatorilor care cauta informati,si am teama ca daca continuati asa veti ajunge alaturi de ei,banati si exclusi de aceasta comunitate care vrea liniste .Pozitia dv in acest moment nu va da dreptul sa vorbiti asa despre mine ,de aceea rog pe toti cei care considera de cuvinta sa ia masuri .

                          Cu stima EMI
                          Postat în original de noro Vezi post
                          Si totusi,mandria nu da prilej decat la cearta,intelepciunea insa,se afla numai la cei ce primesc sfaturi.Stima.
                          Cred ca acest motto trebuie sa ghideze mai multi consumatori de acest site.
                          Ultima editare de Zosim1; 31.ian.2014, 14:07.

                          Comentariu


                          • #14


                            Sunt scanari din revista 2012 pe care le-am primit.In tabelul de fete se poate observa Spinart cu cea mai mare duritate de la Butterfly,la capitolul viteza(Tempo) este surclasata de fete cu buretele de duritate mica ,32,35,38.,deci este o fata catalogata de catre producatorul ei ,cu viteza medie intre fetele firmei.

                            Tabelul cu fete se regaseste si la postul ,,Tabele caracteristici,, sectiunea Echipament.
                            Ultima editare de Zosim1; 31.ian.2014, 16:00.

                            Comentariu


                            • #15
                              buna , am vrut doar o parere , nu vreau sa va (certati) din cauza la postarea mea..... respect
                              Rozena - VISCARIA - Rozena

                              Comentariu


                              • #16
                                Am jucat cu Maxx 450, care are duritate 45 si topsheet similar lui Maxx 500. Fata are un control foarte bun prin raportare la viteza ce-o imprima mingii. Spinul e si el excelent. Si SpinArt mi-a placut mult; e ideala pentru un joc din apropierea mesei (pana pe la 1 m distanta). Are viteza suficienta si imprima efect cu carul. Fiind lipicioasa, e mai sensibila la efectul imprimat de adversar decat Maxx 450.

                                Maxx 500 e un Maxx 450 mai rapid si ceva mai greu de strunit. Pentru un jucator fara lovituri extrem de bine lucrate cred consider mai potrivit Maxx 450 decat Maxx 500. Dupa cum a spus dl. Laki, SpinArt e recomandata pentru cei ce se bazeaza foarte mult pe efecte, capitol la care exceleaza.
                                DR. Levi All+; FH: Andro Impulse PowerSponge 2.0 mm; BH: Giant Dragon Dragon's Talon OX
                                Dr. Levi All; FH: Yasaka Razka Max; BH: TSP Curl-PH OX

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                  Domnule Stamate Cristian (UnKN) asemeni multora pe acest forum,raspunsurile dumneavoastra nu sunt bine venite si nici de bun augur pentru majoritatea amatorilor care cauta informati,si am teama ca daca continuati asa veti ajunge alaturi de ei,banati si exclusi de aceasta comunitate care vrea liniste .Pozitia dv in acest moment nu va da dreptul sa vorbiti asa despre mine ,de aceea rog pe toti cei care considera de cuvinta sa ia masuri .

                                  Cu stima EMI
                                  Cred ca acest motto trebuie sa ghideze mai multi consumatori de acest site.
                                  Domnule Zosim1,

                                  Ciudata declaratia dumneavoastra ca apreciati linistea cand tocmai dumneavoastra v-ati apucat primul sa faceti calificari reprobabile la adresa mea. Pe viitor ramaneti la sfaturile privitoare la fetele de joc si nu la persoane. Nu dau bine motouri pacifiste pe care in primul rand dumneavoastra nu le respectati. Multumesc mult Domnului Laky pentru informatiile folositoare cu privire la Bty SpinArt.
                                  Am avut ocazia sa incerc o astfel de fata si mi s-a parut foarte asemanatoare cu cele chinezesti clasice, lipicioase, tari si fara prea multa viteza (no tensor). De aici si presupunerea mea ca apartine trecutului.

                                  Cristian Stamate

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de UnKN Vezi post
                                    Domnule Zosim1,

                                    Ciudata declaratia dumneavoastra ca apreciati linistea cand tocmai dumneavoastra v-ati apucat primul sa faceti calificari reprobabile la adresa mea. Pe viitor ramaneti la sfaturile privitoare la fetele de joc si nu la persoane. Nu dau bine motouri pacifiste pe care in primul rand dumneavoastra nu le respectati. Multumesc mult Domnului Laky pentru informatiile folositoare cu privire la Bty SpinArt.
                                    Am avut ocazia sa incerc o astfel de fata si mi s-a parut foarte asemanatoare cu cele chinezesti clasice, lipicioase, tari si fara prea multa viteza (no tensor). De aici si presupunerea mea ca apartine trecutului.

                                    Cristian Stamate
                                    Deci ceea ce am mentionat eu ca sfaturile tale sunt pure presupuneri si nu cunosti materialele si iti dai cu parerea,este confirmat de tine.,,,De aici si presupunerea mea ca apartine trecutului,,,

                                    EMI

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Max 500 vs Tenergy 05 vs Energy X-Tra

                                      Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                      Joola maxx 5oo este o fata care are un burete de duritate foarte mare,unul din cele mai mari la ora actuala,50 grade ceea ce denota o viteza foarte mare,dar in acelasi timp un cauciuc moale ceea cce ii confera un spin f bun.Combinatia de spin si viteza este propice pt jucatori ofensivi care joaca la semidistanta sau distanta fata de masa,tospin si contratospin.In combinatie cu un lemn off cum este tsp 6,5 se asigura o oarecare siguranta pt jucatori care vor sa isi imbunatateasca acest stil de joc ofensiv,dar jucatori avansati folosesc aceste fete cu lemne off +.Nerecomandate pt jucatori amatori cu un joc mixt,defensiv sau aproape de masa.

                                      Am cumparat o fata Maxxx 500 si am jucat (joc) cu ea. Este pusa pe un lemn TSP Balsa ( intrebarea din topic era pentru mine ) . Fata nu se comporta asa cum ma asteptam . In primul rind nu are spinul din specificatiile producatorului . Cred ca spinul la ea este ceva , ceva mai slab decit la Joola Energy X-Tra . Viteza este intr-adevar mare . Cea mai mare din toate fetele pe care le-am probat . Controlul este destul de slab, dar cu ceva antrenament poti controla cam 80-90 % din mingile plasate . Curios este ca (parerea mea) nu are o reactie constanta . Mingi "asezate " in conditii aproximativ similare nu se duc in locul dorit. Vreau sa spun ca nu reactioneaza intocmai la fel fata la aceleasi minigi . Apreciez un procent de 5 % mingi care merg neasteptat , aiurea . Partea buna a acestei fete este ca efortul la joc este mai mic ( viteza mare , ridica bine mingea ) . La topspin (eu o folosesc pe forehand ) nu am vazut o "cadere " a mingii pe masa cum are Tenergy 05 , ba chiar si Enegy X-Tra . Prin urmare , cei care vad pe net ca este cea mai spinoasa fata de pe piata , sa renunte . Nu e asa .

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de relufarcas Vezi post

                                        Am cumparat o fata Maxxx 500 si am jucat (joc) cu ea. Este pusa pe un lemn TSP Balsa ( intrebarea din topic era pentru mine ) . Fata nu se comporta asa cum ma asteptam . In primul rind nu are spinul din specificatiile producatorului . Cred ca spinul la ea este ceva , ceva mai slab decit la Joola Energy X-Tra . Viteza este intr-adevar mare . Cea mai mare din toate fetele pe care le-am probat . Controlul este destul de slab, dar cu ceva antrenament poti controla cam 80-90 % din mingile plasate . Curios este ca (parerea mea) nu are o reactie constanta . Mingi "asezate " in conditii aproximativ similare nu se duc in locul dorit. Vreau sa spun ca nu reactioneaza intocmai la fel fata la aceleasi minigi . Apreciez un procent de 5 % mingi care merg neasteptat , aiurea . Partea buna a acestei fete este ca efortul la joc este mai mic ( viteza mare , ridica bine mingea ) . La topspin (eu o folosesc pe forehand ) nu am vazut o "cadere " a mingii pe masa cum are Tenergy 05 , ba chiar si Enegy X-Tra . Prin urmare , cei care vad pe net ca este cea mai spinoasa fata de pe piata , sa renunte . Nu e asa .
                                        Descrierea facuta de mine este o traducere a explicatiei lui Rade Markovic,consultant Joola,coleg de generatie cu Kreanga/Badescu la euro si mondiale,actual jucator in liga 2 germana(ASV Gr?nwettersbach,la 40 de ani).Specificatiile producatorului,sunt urmatoarele Tempo=extrem,Effect=extra high,Kontrolle=low/medium,H?rte 50? deci nu cred ca este nevoie de traducere,dar totusi este foarte rapida are un spin bun(nu extrem) si un control de la slab la mediu,si duritatea buretelui 50?(foarte dur).

                                        Joola Energy X-Tra are duritatea buretelui 37,5 deci la loviturile moi,cu viteza redusa(asa cum pot genera jucatori amatori)spinul este mai accentuat(la toate fetele soft si mai moi de fapt),iar la Joola Maxxx 500 avind o duritate de 50? este nevoie de lovituri extrem de rapide ,lovituri care sunt generate de jucatori avansati si din clasa de virf,cum de altfel am si specificat in descriere.Multe din fetele jucatorilor profesionisti sunt echipate cu bureti mai duri de 50?,chiar daca fata de serie are de exemplu 42?.Am testat o astfel de fata(noua de 50?) care se afla la centrul de tenis Pinpongmania la Oradea la Marius si puteti cere informatii despre ea.Eu mai am 3 fete din acestea care sunt la dispozitie si se pot testa in cadrul taberelor din acest an.

                                        Reactia curioasa este o remarca f buna deoarece toate fetele cu viteza mare si duritatea buretelui mare au aceasta reactiie,deoarece aceasta fata este conceputa pt un joc ofensiv,sau extrem ofensiv si de la semidistanta si distanta unde este nevoie de lovituri f puternice si precise.

                                        Afirmatia cu "spinoasa" este un pic copilareasca in rest constatariile factute de Dumneavoastra sunt mature si destul de corecte din p.d.v tehnic.Bravo

                                        P.S.Cu un Renault Clio de serie(in jur de 10 000 euro)poti merge frumos pe strada ,dar cu unul preparat de raliu Renault Clio(in jur de 250 000 euro) este f greu sa mergi pe strada deoarece mersul neregulat al motorului pina pe la 3000 de ture nu iti permite acest lucru deci numai full gaz are randament.

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X