Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Timo Boll Spirit + Acuda S3 pentru incepator

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Timo Boll Spirit + Acuda S3 pentru incepator

    Buna ziua,

    Am incercat o paleta Timo Boll Spirit cu fete Acuda S3 si mi-a placut foarte mult. Diferenta e enorma fata de vechea paleta ( Yasaka Extra cu fete 729 : Extra si Super FX ), in sensul bun. Am simtit ca imi intra mai toate mingile si mingea se simte cu totul altfel (din cauza soft spot-ului marit). Acum am citit cateva pareri in legatura cu lemnele recomandate incepatorilor si am observat ca se recomanda all wood, in mare parte. Desi nu prea inteleg de ce, pentru ca un soft spot mai mare inseamna ca nu esti penalizat atat de tare daca lovesti gresit.

    De aceea astept sfaturi constructive.

    Multumesc.

    LE: am uitat sa precizez ca am aproximativ 1 an experienta in regim "hobby"(mai joc cate o ora pe zi la servici) cu doar cateva meciuri/antrenamente mai serioase
    Ultima editare de Leon; 08.mar.2014, 13:41.

  • #2
    Salut,
    Evident, diferenta intre paleta incercata de tine si TBS este foarte mare, din doua motive: unu - TBS este un lemn rapid, ce contine material compozit (arylate-carbon), parerea mea ca e ceva mai rigid decat lemnul Yasaka extra, care este si un lemn all-wood....si doi - fetele de la 729 sunt incomparabil mai putin performante decat cele Donic Acuda S3, atat ca spin, cat si ca viteza si simt.
    In principiu, lemnele all-wood sunt cu un simt mai bun (desi am vazut si unele foarte rapide si cu un simt ca de "sticla"...depinde de esentele lemnelor folosite ca furnir), dar au ca inconvenient un hot-spot mai redus (asta inseamna ca zona optima de impact a mingei are o raza mai mica pe centrul paletei), ceea ce inseamna ca au o stabilitate mai mica decat a lemnelor ce contin materiale compozite...(vezi la lemnele Butterfly Zhang Jike ZLC si SuperZLC desenat pe suprafata lemnului zonele optime de lovire, asa, orientativ...)
    Pentru marirea zonei optime de impact si cresterea stabilitatii lemnului s-au introdus intre straturile de lemn si straturi de diverse materiale compozite, dar asta a dus la o pierdere din simt (in principiu, dar totul depinde de felul furnirurilor, grosimea lor, numarul acestora si...locul unde este dispus stratul de compozit, mai spre suprafata, si atunci lemnul e mai rigid, sau mai spre miez, si atunci lemnul pastreaza simtul de all-wood, cu o stabilitate marita)...
    Eu nu sunt neaparat adeptul recomandarilor lemnelor all-wood, iar tu esti tanar si poti evolua foarte rapid, iar atunci vei dori altceva, mai rapid, mai stabil, etc...
    Ca recomandare pentru lemne, pot incepe cu un ieftin Gambler arylate-carbon, care pe www.ttmall.ro are un pret excelent, undeva pe la 85 lei. Am dat cu acest lemn, are stratul de compozit sub doua straturi de furnir, lemnul este all+, este elastic, da un efect foarte mare, control excelent, simt foarte bun...
    Ca lemn cu pret mediu, recomand Donic Li Ping Kitex, cam la 300 lei, strat hinoki la exterior, iar sub doua straturi de furnir are compozitul texalium...lemnul are o stabilitate exceptionala, viteza off-, control excelent si simt pe masura...in functie de fetele folosite, poti face orice cu el. Din punctul meu de vedere, alaturi de Donic Waldner senso carbon, este unul dintre cele mai reusite lemne de la firma Donic.
    Dintre lemnele cu preturi "prohibite", cele cu care m-am inteles cel mai bine, atat ca simt, cat si ca viteza si control, sunt cele Butterfly din gama Innerforce: AL, ALC, ZLF si ZLC....(mai putin cele Tamca 5000 si Tamca ULC, cam prea rapide si cu control mai mic)...daca nu ma insel, pretul incepe de undeva cam de la 550 lei pt IF AL, pana la 730 pentru IF ZLC.
    Ca sa revenim la paleta ta, cea cu lemn Yasaka extra: nu cred ca este necesar sa il schimbi, cel putin acum...are un simt foarte bun, viteza asisderea, control pe masura...esential insa este sa schimbi fetele cu unele performante, si ai sa vezi in mana ta o cu totul alta paleta....foarte apropiata de cea de care ai fost incantat.
    Pentru inceput, schimba fetele!!!...cu orice fata "mai acatarii"...vezi ca pe forum, userul DDMIT are o oferta de nerefuzat pentru niste fete foarte bune, noi...
    Asa ca...spor la treaba!

    P.S. foarte misto treaba cu o ora de tenis la serviciu...
    Ultima editare de gabikr; 08.mar.2014, 16:30.
    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

    Comentariu


    • #3
      Nu am mentionat un aspect care influenteaza decizia de a-mi schimba paleta: am reusit sa rup lemnul vechi (yasaka). Nu intru in detalii cum. Multumesc pentru sfaturi gabikr. Deja am laut legatura cu userul DDMIT pentru o pereche de fete acuda s3. In legatura cu lemnul, am sa ma mai gandesc. Am gasit chiar in Iași pe cineva care vinde un Timo Boll Spirit si am sa merg sa il incerc, cred.

      In legatura cu tenisul de masa la servici, lucrez intr-o companie IT si avem o masa de tenis pentru timpul liber, si astfel am inceput sa practic acest sport ceva mai serios. Acolo ne-am si adunat o mana de oameni pentru o echipa in campionatul local de tenis de masă.

      Comentariu


      • #4
        Vorbeste cu dl. Adrian Valcu care are o colectie de spirite si sigur te poate ajuta sa dai cateva mingi cu TBS-uri.. Totusi personal ti-as sugera un lemn cu un simt mai soft ceva cu limba pe exterior deoarece spiritul are koto la exterior si e mai taricel la simt...
        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X