Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemne THIBAR

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemne THIBAR

    Am si eu o curiozitate , am vazut ca lemnele de la tibhar sun ieftine in comparatie cu altele , adica exista cel mai ieftin la 12 Euro si cel mai scump 100 euro. Nu am auzit prea multe persoane sa foloseasta lemn thibhar , eu as vrea sa incerc un lemn , de fapt 2-3 :Tibhar Stratus Power wood , Tibhar Peter Chila , IV-L Balsa.
    Am si eu o rugaminte daca se poate cateva impresii despre lemnele tibhar,.
    Va multumesc anticipat.
    www.*************

  • #2
    Lemnele Thibar ca si celelalte marci au gama de lemne de la defensive si pina la ofensive,de la ieftine si pina la scumpe ,iar despre productia lor pot spune ca in lume nu sunt foarte multe fabrici care produc in cantitati industriale lemne pt tenis de masă,deci de la unul din cei mai mari producatori , Sunflex care are citeva fabrici si in europa,cumpara majoritatea marcilor,deci nu putem vorbi de o diferenta in productie,iar politica de preturi o are fiecare marca aparte(vorbim de materialele uzuale ,deci lemnele de baza,virfurile de gama sunt de obicei produse in serie mica si au alt pret)Din seria Thibar IV-L,-S,L-balsa sunt lemne all,all+ care sunt destinate ,si agreate de multi amatori si incepatori in Germania,sunt pe primele locuri in vinzari in magazinele de specialitate.

    Comentariu


    • #3
      lemnele tibhar mi s-au parut tot timpul mai moi, mai controlabile, mai ales la viteza imprimata!
      xiom magellan
      tibhar vari spin
      palio ck

      Comentariu


      • #4
        Va multumesc. Mai am o intrebare:tibhar P.Chila este catalogat de producator ca OFF dar am vazut ca acelasi producataor la viteza acorda 7 si control 8 la fel ca la balsa IV-L care este all, deci este sau nu off?
        www.*************

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de EduardFoto Vezi post
          Va multumesc. Mai am o intrebare:tibhar P.Chila este catalogat de producator ca OFF dar am vazut ca acelasi producataor la viteza acorda 7 si control 8 la fel ca la balsa IV-L care este all, deci este sau nu off?
          Notiunile astea legate de viteza sunt extrem de relative, la acelasi model de lemn se pot gasi exemplare la 78 de grame care sunt all+ sau putem gasi la 95 de grame care sunt off+. Aceste clasificari sunt legate de viteza ce o imprima lemnul care sta in bancul de proba unei mingi care, cade pe el, adica s-ar putea aplica sa zicem la blocuri pasive (nu active), insa ecuatia vitezei se schimba binisor cand dai cu lemnul apar cu totul si cu totul alte viteze. Asta e motivul pentru care cu un lemn def se pot genera viteze comparabile cu cele generate de un lemn off/off+ .
          Apoi mai este si elementul extrem de important al fetelor lipite pe acel lemn care de asemenea iti pot prezenta 3 trepte de viteza diferite functie de duritate, grosime etc.
          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

          Comentariu


          • #6
            In majoritatea cazurilor,producatori de lemne sau fete dau o plaja larga a caracteristici acestuia,de la un anumit punct pina la anumit punct,dar fac o recomandare de strategie ,si aceasta este destul de bine definita.Un exemplu concret este Lemnul Chila OFF care are data o caracteristica cuprinsa intre Alloff,Offall,si off,iar strategia recomandata este off.Asta inseamna ca se pot folosi fete din categoria all si off pe acest lemn dar este recomandat off.Vezi catalog Tibhar 2013-2014

            Comentariu


            • #7
              Va mutumesc tuturor,am mai invatat cate ceva .A dat cineva cu P.Chila? Cum este,asvrea sa-l iau pt ca este un off usor,are dwel time ,merge top spin sau e rigid si se duce mingia drept ,vteau sa pun T05 pe el. Va multumesc.
              www.*************

              Comentariu


              • #8
                Va salut,cu respect.Fiind vorba despre lemne Tibhar va rog respectos niste pareri si impresii despre lemnul Tibhar TEXO ALL.Daca a jucat cineva cu acest lemn?Stima.REMUS.

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X