Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare setup - ierbar care trece pe soft

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare setup - ierbar care trece pe soft

    Dupa jumate de an cu iarba pe BH(Tibhar Grass Dtecs atat OX cat si burete) cu toate ca am inceput sa fac multe victime, simt nevoia sa atac tot mai mult(incerc sa pivotez si sa lovesc FH cu orice ocazie) si consider sa revin la fete soft. Simt ca iarba incepe sa ma limiteze. Joc cu lemn Def Tibhar COS3. Pe FH am jucat tot timpul cu fete soft si momentan Joola Explode sensitive 1.8-2(am 2 palete).

    Am 32 de ani, 1,72m , 74kg si momentan sunt cam lenes la masa dar incep sa ma misc tot mai bine si as dori sa pot executa toate loviturile(imi place sa joc aproape de masa, sa controlez punctul si sa atac cat mai repede). Joc cam 10-15 ore pe saptamana - antrenamente, meciuri si turneu in fiecare saptamana si cred ca in cateva saptamani de antrenament si robot m-as acomoda cu fete soft.

    Din ce am citit pana acuma optiuni bune mi se par Timo Boll Alc si Spirit si fete Tenergy. Prefer lipici pe baza de apa.

    Momentan ca si aparator ma simt mai bine cu paleta mai usoara(cea de 185gr mi se pare putin grea si cea de 155gr putin usoara).

    Luand in considerare aceste aspecte ce lemn si fete(brand si grosime) imi recomandati?

    Multumesc.
    Butterfly Joo Se Hyuk - Donic Bluestorm Z1 - Viper OX
    Defplay Senso - Tennery 80FX - Dornenglanz OX

  • #2
    Buna Adi,
    Si eu am trecut de la iarba (purtata 9 luni) la soft.
    Eu aveam o paleta de aparare grea.
    Intai am incecat un lemn OFF- cu fete yasaka rakza 7 soft. A fost o catastrofa. 2 luni.
    Apoi am revenit la lemnul de aparare greu, la care am pus initial Donic Slice, apoi Coppa X2. Incet, reverul a evoluat de la iarba previzibila la soft cu control...2 luni.
    Apoi am ascultat de cei mai priceputi si am luat Timo Boll ALC-ul cu fete Tenergy 05 FX (Paleta de dinainte de iarba). Cu ea joc si acum.
    Tu faci cum crezi, dar mai bine incearca sa treci direct la ce vrei sa joci, tot in 2-3 luni vei intra in mana. Sau, cu 10 ore pe sapatamana, si la 32 de ani, mai repede.

    Bafta, sa ne zici cum merge.

    Later edit:
    -Maner Flared.
    -Grosime max.
    Nu stiu de ce...poate sa fie si ST si 1,9mm. Cum le gasesti - nu prea sunt stocuri din ALC si din 05FX.
    Ultima editare de Emil Tudor; 13.apr.2014, 22:51.
    TsE

    Comentariu


    • #3
      Ce grosime ai ales pt Tenergy? Versiunea FX si pt FH si BH?

      La lemn ce ai ales ST sau FL? Eu joc ST acuma si ma tenteaza sa il las asa. Manerul care il am acuma la Butterfly Powerdefence e foarte mare si nu imi place dar cred ca e doar pt ca e defensiva si sper ca la ALC e normal(e preferinta mea nr.1 acuma).

      - - - Actualizat - - -

      Multumesc atat prietenilor oradeni cu care am discutat astazi cat si celor care mi-au raspuns si care inca nu ne cunoastem.

      Am decis sa raman cu iarba dar sa incep sa acopar mai mult din masa cu FH si sa atac mai repede, ceea ce am si exersat la antrenamentul si meciurile de astazi cu rezultate destul de bune.
      Butterfly Joo Se Hyuk - Donic Bluestorm Z1 - Viper OX
      Defplay Senso - Tennery 80FX - Dornenglanz OX

      Comentariu

      Who has read this thread:
      Procesare...
      X