Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

TSP Ventus Spin 2 mm

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • TSP Ventus Spin 2 mm

    TSP este un brand de talie mondiala prea putin cunoscut la noi. Desi in toate tarile cu traditie in tenisul de masa isi are locul sau binemeritat, la noi in continuare e tratat ca o "cenusareasa".
    Vin in intampinarea acestui neajuns prin postarea unui review despre TSP Ventus spin. Desi fata mea preferata pentru FH mea este Victas Limber 2mm, nu m-am putut stapani sa-mi pun pe paleta de rezerva(lemn Levi Cloth Sintec All+) un Ventus Spin negru de 2 mm. Cele constatate s-au ridicat pe deplin la nivelul asteptarilor.
    Topshet este subtire, foarte elastic, nelipicios, mat si cu un spin static perfect. Calitatea inscrisurilor este superba, in linia obisnuita a materialelor japoneze.
    Buretele este alb cu o structura fina, deosebit de structura grosiera cu care am fost obisnuiti in ultima vreme la buretii fetelor de ultima generatie.
    Duritatea fetei se incadreaza la clasa medium soft, avand 40 grade, avand incorporata o noua tehnologie numita „Optimized Rotation Concept". Habar n-am cu ce se mananca aceasta tehnologie, dar este mai mult decat marketing, caci rezultatele sunt absolut remarcabile.
    Viteza este sub cea a Limberului, dar nu cu mult.
    Spinul este foarte bun, atat la chop cat si la topspin. Traiectoria incidenta a mingii la topspin este ceva mai joasa decat la Limber, necesitand o paleta ceva mai inchisa. Dupa ce mingea atinge masa, traiectoria reflectata este brusc descendenta, fiind destul de dificil de returnat.
    Controlul. SUPER!!! Cea ce mi-a placut la ea este linearitatea deplina a fetei, datorita careia poti sa variezi usor viteza loviturii. Dai incet, merge incet, dai tare merge tare! Intr-un cuvant un control cum n-am mai vazut la nici o fata din aceasta categorie si avand aceste dimensiuni(mai bun decat al Limberului titular)!!! Datorita acestui fapt rezulta o toleranta mare a unghiului de inchidere a palente, capacele, precum si contrele la topspin usor de executat, mingea se duce precis si razant cu fileul. Din acesta cauza este o fata excelenta si pentru BH.
    Este recomandata in special jucatorilor cu un joc precis si elaborat care prefera jocul de langa masa si semidistanta. Multi i-ar putea reprosa lipsa de putere de la distanta, dar pentru un astfel de joc a fost creat celalat mebru al familiei, Ventus speed! In plus un lemn mai rapid, poate da acel plus de „v?nă” dorit de atacantii pursange!
    Per total nu am ce sa-i reprosez. Se pliaza perfect pe lemnul pe care a fost probat si implicit pe jocul meu.
    Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
    Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red
Who has read this thread:
Procesare...
X