Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Implementare sistem "dublu KO"

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Implementare sistem "dublu KO"

    Un subiect ce poate deveni interesant! Pana una alta nu-mi permit sa-l postez in alta zona.


    Postat în original de adof Vezi post
    sal Emi
    am testat programul pentru eliminatorii KO si am avut citeva erori la el , mai am ceva de lucru deoarece am facut un eliminatoriu pâna la 64 de concurenți

    nu puteam să stric un turneu Inaugural cu experimente promit ca atunci cind il termin să il pun pe forum sa il testeze și alți.

    am vorbit cu Alex și atunci când programelul va fi gata îl vom folosi la primul turneu B pentru a vedea cum lucreaza , am fi foarte bucuroși daca vei putea să participi la turneu pt a ne ajuta sa punem în practică acest sitem deoarece sunt încântați mulți jucători

    si ?i mulțumesc lui Gelu pentru sfaturile și explicațiile pe care mi le-a dat pentru a âmbunatăți progamul exitent deoarece nu funcționează cu "Bye"
    dar va funcționa
    Postat în original de Zosim1 Vezi post
    Marius sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg nici in ruptul capului,sau logica mea se abate de la reguli.Cei care au participat la testarea sistemului propus de mine au fost foarte incantati ,printre care si tu ,si altii (mai putin incantat a fost Gelu care a trebuit sa munceasca mai mult decat la alte turnee.),chiar a aparut interesul si in randul organizatorilor de a creea un program pentru a gesationa mai usor acest sistem,Adonis chiar a pus la punct un astfel de program intr-un timp relativ scurt,fiind foarte nerabdator sa-l puna in aplicare,dar spre surprinderea mea nu s-a intamplat nimca in directia aceasta.

    Tot mai mult vad ca se joaca extra turneu,din dorinta de a juca cat mai multe meciuri cu cat mai multa lume,sistemul meu da posibilitatea de a juca aproape dublu decat la cel clasic,face o clasificare aproape exacta a valorii fiecaruia,dar vad ca se prefera la fiecare turneu sa apara aceste discutii pe aceste teme care vor fii inevitabile si interminabile.

    Interesul pentru evolutie si dezvoltare este foarte mic,si asta este o caracteristica a romanului,si ca sa sustin ceea ce afirm va aduc la cunostiinta ca in America la inceputurile secolului mai exact in 1907-1908 se inaugureaza primi zgarie nori de peste 150 de metri (Philadelphia City Hall,Ulmer M?nsters,Singer Building ),iar in Romania are loc rascoala din 1907 cu furci si coase,si asta va ramane distanta daca nu vedem in viitor.

    Nu am vrut sa fiu sarcastic ,dar sunt un pic deranjat pe acest mod de acceptare .

    EMI

    Postat în original de GeluBv Vezi post
    Măi Emi, cum procedezi tu daca ajungi in situatia unui tabel eliminatoriu de 64 (amatori) si in acelasi timp mai trebuie sa faci si tragerea la sorti pt open?
    Alte intrebari:
    - de ce nu aduci programul sa il adapteze Adof?
    -cate meciuri trebuie sa se joace pe un tablou de 64 pe tabloul actual?
    -cate meciuri trebuie sa se joace pe tabloul de 64 in sistemul ko?

    Eu zic sa intram direct pe tabloul de 128 ko,...chiar asa, aici cate meciuri trebuiesc jucate?
    -


    Postat în original de Zosim1 Vezi post

    In cazul unui singur organizator foarte greu si stresant in acelasi timp,dar se poate elimina tragerea la sorti care este o inventie romaneasca,din cauza neincrederi,suspiciunilor .Si mai punctez pentru a nu stiu cata oara sistemul lasa loc de aranjamente.

    de ce nu aduci programul sa il adapteze Adof?

    nu exista un program anume ci este o adaptare a cerintelor amatur cu citeva implementari din sistemele ce se aplica in lume.Sistemul Dublu Ko creeaza posibilitatea mai multor partide jucate,si o mai buna clasare a participantiilor,dupa valoarea reala.

    -cate meciuri trebuie sa se joace pe un tablou de 64 pe tabloul actual? 63

    -cate meciuri trebuie sa se joace pe tabloul de 64 in sistemul ko? 125

    Eu zic sa intram direct pe tabloul de 128 ko,...chiar asa, aici cate meciuri trebuiesc jucate? 252

    Adica pe 12 mese tot turneul de 128 Ko aprox 4,5 -5 ore


    Postat în original de adof Vezi post
    va dau eu raspunsul
    1- 63 fara finala mică
    2- 121 fara finala mică

    eu zic sa mutam discuțiile pt sistemul Ko în altă în altă parte poate mai apar si idei pt âmbunătățire sistem si pt programel
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y


  • #2
    ...cine se pricepe sa explice organizatorilor despre 2 KO sunt asteptati aici.

    La un tablou de 32 m-am baga si eu,..... la 64 este peste m?na...nu că nu s-ar putea, dar depinde si de timpul alocat.
    Ultima editare de GeluBv; 21.dec.2014, 09:01.
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de GeluBv Vezi post
      Un subiect ce poate deveni interesant! Pana una alta nu-mi permit sa-l postez in alta zona.
      Implementarea sistemului dublu Ko este interesanta doar in varianta sistemului cu grupe de 4 inf si 3 sup,sau in cazul sistemului cu grupe inf,si direct eliminatori,oferind celor calificati in eliminatori cat mai multe meciuri cu parteneri apropiati valorii lor.Sistemul Dublu Ko este foarte des folosit la turneele de copii si incepatori unde nu se cunoaste valoarea exacta a unor jucatori,iar la incepatori se pot incadra amatori,inclusiv o parte din Openisti,cel putin jumatate.


      Cu mentiunea Verlierer inseamna pierzator.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de GeluBv Vezi post
        Eu nu ma pricep, ...cine se pricepe sa explice organizatorilor despre dublu KO sunt asteptati aici.

        Emi are invitatia directa la turneul din august de la Brașov, unde poate demonstra (la open) cum se va desfasura la o singura categorie intr-o singura sala.....dupa care ne dam seama ce-ar fi sa avem doua categorii intr-o singura sala (cu acest sistem).
        Cred cu certitudine ca sistemul propus de mine se potriveste si se preteaza la categoria amatori mult mai bine,si sau la turneele b cu o singura categorie.Categoria amatori este mult mai numeroasa si aici trebuie sa gasim solutii pt a multumii cat mai multi participantii,si bineinteles sa ii atragem cu sisteme care ii satisface si le creeaza placerea de a mai venii si practica acest sport.

        Pentru categoria open nu am auzit pana acuma discutii pe tema grupelor inf,sup sau eliminatorilor,deci cred ca sistemul clasic este potrivit acestei categorii

        Comentariu


        • #5
          In speranta ca nu ati abandonat discutiile pe tema sistemului dublu KO (care mi se pare foarte bun), imi permit sa dau un bump acestui post.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #6
            Aha, asta mi-a venit exact pe bombeu...

            In caz ca nu stiti, eu am o oarecare experienta cu acest sistem, pe care-l folosim la campionatele de juniori de la GO de peste 10 ani. Am mai vazut o serie de variante la volei pe plaja si la turneele de juniori organizate de FIFA, de unde chiar am si folosit sistemul cu 16 si 32 echipe. Pentru cine nu stie, eu sunt si arbitru de vreo 20 si ceva de ani, asa ca nu vorbesc doar ca sa fac zgomot

            Sistemul dublu Knock-Out este foarte bun mai ales atunci cand existe decalaje serioase de valoare intre jucatori sau atunci cand valoarea acestora este putin cunoscuta. De asemenea, este util atunci cand trebuie sa se stabileasca in mod mai precis o ierarhie in concurs, nu numai locurile 1-4. Asa cum am spus, exista mai multe tipuri de scheme de concurs, pt 8, 16, 32 sau chiar 64 de jucatori, toate avand in comun principiul acesta: cei care castiga joaca mai departe, iar cei care pierd au sansa de a continua concursul pe ramura celor invansi, pana la a doua infrangere. Se poate ajunge chiar la finala.

            Repet, din perspectiva unuia care a folosit destul de mult acest sistem in ultimii 10 ani, pot afirma cu deplina responsabilitate ca acest sistem este superior din toate punctele de vedere celui cu eliminare simpla, folosit in prezent. As propune sa fie utilizat in cateva concursuri categoria B pt inceput, apoi se pot trage concluziile. Chiar ma ofer sa-l folosesc la concursul de tenis de masă pt doctori, pe care sper sa-l putem organiza in ultima sambata din iulie, la București. Daca doriti, pot oferi date suplimentare celor interesati.
            Iulian Toma

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de dr.Toma Vezi post
              Aha, asta mi-a venit exact pe bombeu...

              In caz ca nu stiti, eu am o oarecare experienta cu acest sistem, pe care-l folosim la campionatele de juniori de la GO de peste 10 ani. Am mai vazut o serie de variante la volei pe plaja si la turneele de juniori organizate de FIFA, de unde chiar am si folosit sistemul cu 16 si 32 echipe. Pentru cine nu stie, eu sunt si arbitru de vreo 20 si ceva de ani, asa ca nu vorbesc doar ca sa fac zgomot

              Sistemul dublu Knock-Out este foarte bun mai ales atunci cand existe decalaje serioase de valoare intre jucatori sau atunci cand valoarea acestora este putin cunoscuta. De asemenea, este util atunci cand trebuie sa se stabileasca in mod mai precis o ierarhie in concurs, nu numai locurile 1-4. Asa cum am spus, exista mai multe tipuri de scheme de concurs, pt 8, 16, 32 sau chiar 64 de jucatori, toate avand in comun principiul acesta: cei care castiga joaca mai departe, iar cei care pierd au sansa de a continua concursul pe ramura celor invansi, pana la a doua infrangere. Se poate ajunge chiar la finala.

              Repet, din perspectiva unuia care a folosit destul de mult acest sistem in ultimii 10 ani, pot afirma cu deplina responsabilitate ca acest sistem este superior din toate punctele de vedere celui cu eliminare simpla, folosit in prezent. As propune sa fie utilizat in cateva concursuri categoria B pt inceput, apoi se pot trage concluziile. Chiar ma ofer sa-l folosesc la concursul de tenis de masă pt doctori, pe care sper sa-l putem organiza in ultima sambata din iulie, la București. Daca doriti, pot oferi date suplimentare celor interesati.
              Intamplator in aceasi perioada s-a desfasurat campionatul european de Dart in Porec si am fost la Sala olimpica,unde am ramas placut impresionat sa vad afisat mare sistemul Dublu K.O. Am Facut mai multe poze dar eu nu pot sa le postez,deoarece am facut cu rezoutie mare si sunt foarte mari ,dar exista o poza postata de Luci la postul 45 de la Tabere EMI-TT ,penultimul rand unde se vede clar pozitionarea fiecarui loc.
              O sa vedem tot mai des folosit acest sistem la multe campionate.Grupele de 4 sunt iarasi aproape peste tot intalnite,inclusiv la Campionatul din Brazilia.
              EMI

              Comentariu


              • #8
                Adaug aici CA DOVADA pozele de la Campionatul European de Darts din POREC cu sistemul DUBLU K.O .

                Blade: XIOM Feel ZX3
                Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                Comentariu


                • #9
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dublu KO.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	20,2 KB 
ID:	771027
                  cam asa arata in exel cu formule eliminatoriu dublu KO
                  este aproape gata

                  Comentariu


                  • #10
                    http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-varianta-Adof

                    gasiti fisierul TDM99 care funcționeaza cu sistem dublu KO
                    și fisiere pdf cu grupe, eliminatorii și eliminatorii II KO

                    fisierul poate utiliza nr. de grupe superioare diferit de cele inferioare

                    urmeaza sa testez grupe de 4 în inferioare cu clasificare primi 2

                    am sa fac clasamentul pentru dublu KO asa cum mi-a explicat EMI

                    dar dureaza un pic

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de adof Vezi post
                      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...-varianta-Adof
                      am sa fac clasamentul pentru dublu KO asa cum mi-a explicat EMI
                      dar dureaza un pic
                      Pina atunci poti sa mai bagi un buton cu afisare forum pentru partea din stanga a tabloului 2KO?

                      P.S.:
                      Am reusit sa rulez sub 64 biti, sarind direct la Tabloul eliminatoriu de 16 x 2KO!
                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                      Comentariu


                      • #12
                        Datorita lui Marcel am rasfoit Concursul B de la Brăila ( 9 august 2009 ) unde am gasit aceasta postare care mi se pare f.interesanta si cred ca merita luata in seama in acest subiect,pentru care ii multumesc Dr Toma,pt initiativa luata la aceea vreme si pt incercarea (din pacate nereusita ) de a implementa acest interesant sistem.Cu ajutorul programelor din ziua de astazi poate initiativa Dr Toma incepe sa fie agreeata de mai multi organizatori si pusa in practica cel putin la turneele B.
                        Postat în original de dr.Toma Vezi post
                        NU vreau sa intru in contre inutile, dar sisteme de concurs exista, vor mai exista si vor mai fi inventate, tocmai pentru ca este greu de crezut ca exista un sistem perfect. Totusi, in turneul de la Brăila (si in acest sistem de joc, in general) Cred ca Tibi a meritat victoria. Macar pt ca Mitica a fost fara infrangere pana in meciul cu Tibi, dar haideti sa vedem cu cine a jucat... Pe de alta parte, Tibi a facut mai multe victorii, sau asta nu conteaza? Eu cred ca da... Mai mult, Tibi a pierdut la mine, a revenit pe tabloul secundar, a ajuns sa joace iar cu mine, a castigat... Cred ca isi merita pozitia, desi mie nu-mi convine Trebuia sa-i bat pe toti si gata Deci, modul de desfasurare mi se pare mai mult decat corect si principial.
                        Durata nu a fost o problema, concursul s-a terminat cu tot cu grupe inferioare, superioare si dublu knock-out undeva in jur de ora 17, in conditiile in care am inceput la ora 11. Este drept, au fost doar 25 de jucatori, dar chiar si asa, nu s-a mai intrat in nocturna...
                        Imperecherea se face f simplu, se urmeaza pur si simplu schema de joc, asta o poate face si un copil de scoala generala.
                        Utilizarea sistemului in loc de grupe superioare, in forma asta: 'n' grupe de cate 8 dublu knock-out in loc de '2n' grupe de cate 4 nu poate duce la nici o confuzie si, in plus, elimina (sper) aranjamentele care au cam devenit un obicei la acest nivel, cu un nr de meciuri similar. Este drept, poate fi o problema faptul ca un jucator care pierde in prima partida si intra pe traseul de recalificari ar avea mai multe partide de jucat.
                        Evident, este normal ca intr-un concurs mai mare sa fie un tablou final de 16 sau chiar 32, dar exista si pt acestea scheme utile. Si numarul de meciuri ar fi mai mare, evident, dar un jucator calificat in finala ar juca numai 1-3 meciuri mai mult fata de eliminatorul direct. Personal, as prefera o astfel de varianta, in conditiile in care in primul tur as avea de jucat cu Cristi Rusu, cu Mircea Iusan sau cu Alex Ciobanu (am patit asta...) si dupa aia as sta sa mai uit cum altii trec mai departe si eu ma uit cum joaca... In fine, cum prefera fiecare...
                        Ca raspuns la PS: pozitia pt locurile 5-6 si 7-8 nu a fost dedusa din studiul norilor pe cer, ci mult mai simplu, printr-un meci intre cei 2 implicati in fiecare caz. Nu am mai scris pe tabel, ca sa nu-l incarc excesiv.
                        PS- NU vreau acum sa schimb regulamentul AmaTUR, nici sa umblu la dimensiunile fileului si la marimea meselor. Pur si simplu, am prezentat un sistem care mi se pare mai bun, care elimina (zic eu, si sper ca nu numai eu...) o serie de probleme si care e posibil sa creeze altele, de care nu-mi dau seama acum. Daca va amintiti, chiar mi s-a cerut mai demult pe forum sa vin cu un exemplu, cu un turneu in sistemul asta si exact asta am facut. Evident, orice observatie sau sugestie este binevenita si promit ca voi incerca sa acord intreaga atentie fiecarei idei. Chiar va rog, mai spuneti...

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                          Pina atunci poti sa mai bagi un buton cu afisare forum pentru partea din stanga a tabloului 2KO?
                          am facut buton care imprima direct eliminatoriile si IIKO
                          se poate folosi o imprimanta Virtuala PDF pt Office 2000-2003
                          sau se poate salva direct pdf pt office 2007---->

                          Comentariu

                          Who has read this thread:
                          Procesare...
                          X