Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Sfat achizitie

    Salut.Folosesc un Nittaku Fighter 400
    Joc de 6 luni in fiecare zi minim 9-10 ore.Am devenit mai profesionist pe zi ce trece si am decis sa imi cumpar o paleta mai profesionala
    Sunt pe stilul Allround defensiv.Dispun de un buget de 180-200 lei max
    Va rog am nevoie de un sfat urgent deoarece Nittaku Fighter 400 a inceput sa se deterioriezesa nu mai pot invata in continuare cu ea
    Multumesc anticipat!
    Ultima editare de hosseiniamir; 12.iul.2014, 20:56.
    Fh/Bh:Galaxy MercuryII
    Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

  • #2
    Postat în original de hosseiniamir Vezi post
    Salut.Folosesc un Nittaku Fighter 400
    Joc de 6 luni in fiecare zi minim 9-10 ore.Am devenit mai profesionist pe zi ce trece si am decis sa imi cumpar o paleta mai profesionala
    Sunt pe stilul Allround defensiv.Dispun de un buget de 180-200 lei max
    Va rog am nevoie de un sfat urgent deoarece Nittaku Fighter 400 a inceput sa se deterioriezesa nu mai pot invata in continuare cu ea
    Multumesc anticipat!
    Si la scoala cand te duci?Joci si noaptea

    Comentariu


    • #3
      Da,am jucat si seara.Atat de pasionat am fost:P
      Dar va rog sa revenim la subiectul postului
      Ultima editare de hosseiniamir; 13.iul.2014, 20:27.
      Fh/Bh:Galaxy MercuryII
      Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de hosseiniamir Vezi post
        Salut.Folosesc un Nittaku Fighter 400
        Joc de 6 luni in fiecare zi minim 9-10 ore.Am devenit mai profesionist pe zi ce trece si am decis sa imi cumpar o paleta mai profesionala
        Sunt pe stilul Allround defensiv.Dispun de un buget de 180-200 lei max
        Va rog am nevoie de un sfat urgent deoarece Nittaku Fighter 400 a inceput sa se deterioriezesa nu mai pot invata in continuare cu ea
        Multumesc anticipat!
        Salut,

        Nu am inteles nimic, dar ma amuzat copios ce si cum ai scris.
        Cu bugeul alocat iti poti face o paleta second hand destul de buna, una cu mult mai buna ca cea folosita de tine (ma gandesc ca e hobby) si iti va permite sa progresezi mai mult.
        Pentru inceput cauta sa iti faci o paleta din bucati si anume 1 lemn si 2 fete. Cauta in sectiunea Anunturi Vanzari-Cumparari si vei vedea tot felul de fete si lemne din care sa iti configurezi o paleta potrivita stilului tau de joc.
        Eu unul iti recomand un lemn care sa fie doar lemn, fara compozituri (Yasaka Sweeden Classic, Donic Baum Sawtec, Stiga Clipper) iar ca fete ai nevoie de ceva mai moale gen Yasaka Rakza 7 soft, Donic Bluefire M3, Joola Samba + etc)

        Spor la treaba !

        www.pingpongshop.ro | Magazin online & offline
        www.pingpongacademy.ro| Sala dedicata tenis de masa
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy
        Distribuitor official | Andro - Der Materialspezialist - DHS - Barna Original
        https://facebook.com/clubsportivpingpongacademy

        Comentariu


        • #5
          Multumesc mult de sfat.Dar Nittaku Fighter 400 nu e de hobby cred ca este mai mult sportiva sau pentru amateur avand
          Viteza:8.5
          Spin:7.0
          Control:6.0
          Fh/Bh:Galaxy MercuryII
          Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

          Comentariu


          • #6
            E hobby!

            Comentariu


            • #7
              Huh,sry atunci
              Fh/Bh:Galaxy MercuryII
              Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

              Comentariu


              • #8
                La fel ma ghidam si eu la varsta lui, dupa cifrele indicate pe hartie cand voiam sa cumpar o paleta noua.
                Ca sa iti faci idee cat de cat, valorile paletelor profesionale sunt de cel putin 10 ori mai mari decat cifrele de pe paletele hobby.
                Deci viteza 85, spin 75, control 60, depinzand de modelul fetei, si de notatia folosita de producator.
                Vei intalni la unii producatori, de exemplu Stiga valori de peste 100, pana la 148, sau la Yasaka valori ce se opresc la 100.
                Nu ai niciun club de tenis prin apropiere? Numai cand vei da cu o paleta adevarata vei vedea ce diferente sunt intre ce ai acum si o paleta profesionala cu adevarat!
                E mare pacat ca nu se promoveaza tenisul de masa in scoli cum ar trebui, prin oferirea de palete profesionale si a unor mese de calitate, pentru a impulsiona mai mult copiii spre acest minunat sport. In schimb marea majoritate a profesorilor cumpara palete la "gramada", stiind ca majoritatea elevilor nu pun pret pe ele si cum le vad incep sa le "jupoaie".

                Revenind la problema ta, ti-as recomanda sa mai strangi 60-70 ron in plus, incluzand si transportul prin posta romana si sa comanzi de la vivasport lemnul http://www.vivasportshop.ro/product-...ound--630.html

                si fetele
                http://www.vivasportshop.ro/product-...mba--1256.html pe forehand si http://www.vivasportshop.ro/product-...ingo--959.html

                Lemnul are mult control, viteza buna, putin mai dur. Pe forehand ti-am recomandat joola samba+. E o fata buna, moale, cu efect foarte bun pentru inceput, ce face pereche excelenta cu lemnul, oferind paletei un simt placut, mediu, nici prea dur, nici prea moale.
                Pe rever ti-am sugerat Donic Twingo plus. Nu e o fata cu prea mult efect sau prea rapida, dar are mult control, si te va ajuta foarte mult in aparare, spuneai ca iti place sa te aperi, in acest caz fata este potrivita pentru mingi taiate si blocaje.

                Iti recomand sa nu cumperi fetele mai groase de 2.0mm. La o grosime mai mare de atat, scade considerabil controlul, iar paleta devine mai grea si mai rapida.
                De asemenea, baietii de la Vivasport iti vor asambla paleta gratuit, ceea ce presupune taierea fetelor pe lemn( toate fetele profesionale se vand la bucata si vin patrate, si trebuie lipite si decupate pe dimensiunile lemnului cu lipici special pentru palete-in niciun caz nu se foloseste super glue sau alti aditivi cunoscuti.)
                Tu vei plati paleta la primirea coletului pe care o sa il ridici de la oficiul postal din localitatea ta, taxa fiind de 7-8 ron in plus fata de pretul paletei.

                Ai si alte variante, cum ar fi sa cauti in sectiunea vanzare-cumparare o paleta gata facuta ce se potriveste bugetului tau si sa postezi linkul aici pentru a-ti spune daca ti se potriveste sau nu.
                De asemenea, te mai poti uita si pe situl www.ttmall.ro .Acolo gasesti atat produse noi, cat si second hand, marea majoritate chinezesti, de calitate foarte buna, iar Vlad(Rblade nume de forum) de va ajuta cu lipirea si trimiterea paletei catre tine.

                Succes si sa ne spui ce ai hotarat.
                Ultima editare de george25; 14.iul.2014, 11:28.
                Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                FH: Tenergy 05
                BH: Dignics 05

                Comentariu


                • #9
                  Pentru achizitionarea fetelor, te poti uita si aici: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...d-fete-patrate, userul DDMIT fiind o persoana de incredere, iar la el gasesti fete noi, patrate, cu aprox 30-50% mai ieftin decat in magazinele de specialitate. De exemplu, Joola Energy extra, fata care la unele magazine o gasesti cu 130 de lei, de aici o iei cu 65. Noua, si nefolosita!

                  Comentariu


                  • #10
                    Este esential sa vorbeasca cu acel domn, cu userul DDMIT si sa specifice clar ca doreste asamblarea paletei, in cazul in care cumpara o paleta completa de la dansul.
                    Sa nu faci prostia pe care au facut-o altii, de a iti lipi singur fetele pe lemn cu ce adeziv gasesti, multi au lipit fetele cu super-glue, picatura, aracet, si a rezultat o paleta moarta!, fara niciun pic de viteza sau spin, iar fetele vor ramane lipite pe lemn. Da, asta e inca un mare avantaj al paletelor profesionale: poti schimba fetele de pe un lemn de foarte multe ori, deoarece adezivii speciali pentru tenisul de masa sunt de asa natura, incat permit dezlipirea fetelor foarte usor si relipirea acestora fara a fi deteriorate.
                    Lemn:Butterfly Liu Shiwen
                    FH: Tenergy 05
                    BH: Dignics 05

                    Comentariu


                    • #11
                      Stiu deja chestia asta sa nu folosesc aracet sau picatura,eu m-am gandit sa folosesc donic glue easy fix, deoarece buretele se va coroza si nu va mai avea aceleasi atribute.Am mai aflat ca nu trebuie sa tin paleta in soare deoarece se va face ca sticla si nu voi mai putea realiza nici un efect.Ma gandisem la fata twingo+ si la lemn dar la Joola samba nu ma prea gandeam.Multumesc tuturor pentru informatii si ajutor!
                      Fh/Bh:Galaxy MercuryII
                      Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

                      Comentariu


                      • #12
                        Dupa cum ti-a recomandat si Claudiu84, te sfatuiesc si eu sa cumperi o pereche de Joola Energy X-tra. Sunt foarte bune, au control bun si cu siguranta o sa-ti placa.
                        http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...d-fete-patrate

                        Comentariu


                        • #13
                          M-am gandit mai bine si ca sa nu irosesc multi bani pe o paleta foarte buna si eu realizand ca sunt praf,mai bine imi cumpar o paleta mai ieftina dar la fel de buna(sunt inregistrat doar de 2 zile si nu pot pune link)
                          lemn:Lkt instinctiv(ALL)
                          Fh:729 OEM (ALL)
                          Bh:729 FX Supersoft (ALL)
                          Ultima editare de hosseiniamir; 15.iul.2014, 13:05.
                          Fh/Bh:Galaxy MercuryII
                          Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

                          Comentariu


                          • #14
                            Era mai interesant postul precedent, needitat)

                            Later edit: Copii din ziua de azi) mai devreme devenise mai profesionist pe zi ce trece, acum este praf )

                            Comentariu


                            • #15
                              ,da cand am vazut cum pot juca unii copii la competitii am decis ca nu sunt chiar asa de bun cum credeam.Dar eu nu o sa ma las pana nu voi deveni profesionist
                              Chiar daca va fii foarte greu tot o sa reusesc.
                              Fh/Bh:Galaxy MercuryII
                              Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

                              Comentariu


                              • #16
                                Uite aici cum joaca un copil de 12 ani, de la noi de la sala (castigatorul turneului A de la Călărași, categoria amatori), care in una din zilele lui bune, poate sa ne bata de ne "asculta cu urechea" pe toti!

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ceva de genu joc si eu cu o paleta cu aderenta si cu viteza,dar eu nu am aceste lucruri.Si mai are si o zi buna lol.Daca veniti prin piatra ma gasiti in Piata mica la prima masa de tenis,doar daca nu ploua .
                                  Fh/Bh:Galaxy MercuryII
                                  Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Si daca ploua?

                                    Masa e in aer liber???

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Eu zic mai intii sa te duci la scoala - lasa prostiile.

                                      "Tu fais ton droit, tu ferme ta gueule et on verra aprâs!"
                                      Timo Boll ALC
                                      FH: DHS 3 NEO 2.2
                                      BH: DHS 3 NEO 2.2

                                      Comentariu

                                      Who has read this thread:
                                      Procesare...
                                      X