Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Primul meu post!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Postat în original de adimucu Vezi post
    ...așa cu ți-am mai scris în alt post mai sus:

    să încercăm să facem distincția între „fabricat” sau „produs” și „asamblat” . „made in Sweden” sau „made in China” nu cred că automat ?nseamnă „produs” în țările respective.

    ca să iau exemplul concret și să continui argumentarea asta. Donic e o marcă germană. Dacă vreo firmă suedeză ar PRODUCE lemne sau altceva și le-ar vinde sub marca DONIC ar avea mari probleme. dar nu-i împiedică nimic să ia lemnele DONIC (de la producător, bineînțeles) să le facă ce le-o mai face (să le picteze frumos, să le lăcuiască, să le pună nu știu ce mâner deosebit) sau chiar să pună fețe pe ele, iar paletele care rezultă să le comercializeze. Desigur că e OBLIGATORIU să scrie pe ele „made in Sweden”. asta nu înțelegem noi aproape niciodată: nu ?nseamnă că lemnul acela DONIC sau fața de pe el e „suedeză”, ci doar a „prelucrat-o” cineva în Suedia. Iar ca efect comercial, bineînțeles că vine și „cireașa de pe tort”: vânzătorul acela de palete mai pune și o „nuanță” pe ea, de exemplu o denumește DONIC WALDNER. Ca s-o vândă mai scump, bineînțeles. Dar nici așa nu ?nseamnă că paleta e suedeză

    In industria materialelor destinate tenisului de masa nu sunt foarte multe nume mari de concerne ce sunt specializate pe anumite productii,de unde toate marcile (brandurile) cumpara (sau fac comanda).Printre ele amintesc cateva concerne ce produc in diferite tari (SUEDIA,FRANTA,GERMANIA,UNGARIA,CHINA,JAPONIA ETC) YANHE, SWORD, SUNFLEX, SANWEI, LKT, JUIC, GLOBE, DAWEI, CTT, FRIENDSHIP, DOUBLE FISH si cateva firme mici (manufacturi) ce la fel produc pt toate brandurile modele de top DARKER, BOMB, AVX(AVALOX) ,AIR, NITTAKU, KOKUTAKU, IMPERIAL.

    Deci nu conteaza unde e produs ci mai de graba din ce gama face parte.

    P.S. Am gustat hamburgeri de la Mc Donald's de prin toata lumea pe unde m-am plimbat si au acelasi gust de 2 bani peste tot,asa ca globalizarea isi face simtita prezenta peste tot.

    P.S.2 Care e mai bun un bec H4 de Mercedes sau unul de Logan?Amandoua vin din aceasi fabrica Osram.
    Care e mai bun un telescop de Mercedes sau unul de Logan ?Amandoua vin din aceasi fabrica Bilstein Sibiu.(diferenta e pretul)

    Cu drag EMI

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de Zosim1 Vezi post
      P.S. Am gustat hamburgeri de la Mc Donald's de prin toata lumea pe unde m-am plimbat si au acelasi gust de 2 bani peste tot,asa ca globalizarea isi face simtita prezenta peste tot.
      la hamburgeri poate ai dreptate... dar n-ai mîncat Fish/Mac unde am lucrat eu delicios

      Comentariu


      • #28
        Chiar daca ati reusit sa ma faceti sa cred ca paleta mea nu intra in categoria celor performante, aseara m-am convins ca nu intra nici in categoria celor mai slabe. Cel putin la capitolul viteza. Am jucat cu un jucator mai slab ca mine, avand in vedere ca castig mai multe partide si nici macar nu tine paleta chiar corect. Aseara am facut schimb. El cu a mea, eu cu ce avea el: Joola Tramp. Rezultatul: nu am putut sa-l bat!
        Lemn: Donic Baum Carrera Senso
        FH/BH: Stiga Calibra Tour M

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Hefestus Vezi post
          Chiar daca ati reusit sa ma faceti sa cred ca paleta mea nu intra in categoria celor performante
          Postat în original de Hefestus Vezi post
          Rezultatul: nu am putut sa-l bat!
          asta ?nseamnă că mai ai mult de muncit, nu că e paleta ta bună

          văd că continui să-ți lauzi paleta. iar tema asta ai deschis-o, dacă nu mă înșel, cu rugămintea ca cineva să-ți dea o părere sau chiar un sfat despre ce paletă ar fi mai bună.

          pe mine nu mă deranjează, dimpotrivă mă amuză ce faci. dealtfel, ai observat că am comentat uneori aici în glumă, dar alteori am scris și serios.

          acum mai scriu ceva serios și sper să nu te superi. str?ns legat de ce am pus eu aici în citat. nimeni nu a vrut să te facă să crezi nimic, ci doar au răspuns la ce ai întrebat tu la început. atunci când știi sigur că ceva e negru, nu te-apuci să mai întrebi 100 de oameni ce culoare are acel ceva... nu ți se pare că-i sfidezi și chiar ?i jignești cu atitudinea ta chiar pe cei cărora chiar tu le-ai cerut sfatul?

          Comentariu


          • #30
            Nu sfidez pe nimeni si dupa ce mi-ati spus unde se situeaza paleta mea, nici nu am mai sugerat ca paleta mea ar fi buna.
            Am spus doar ca (si repet) asa slaba cum e, mie mi se pare ca e destul de rapida (cel putin comparativ cu altele). Partenerul meu din acea seara nu a vrut sa mi-o returneze dupa acea partida.
            O paleta nu conteaza mai mult ca jucatorul, dar poate sa faca diferenta. Fara sa contest ca exista paleta mai bune, spun doar ca la banii care i-am dat pe paleta aceasta, se comporta mai bine decat m-as fi asteptat. Reusesc sa dau lovituri puternice fara sa depun prea mare efort fizic. Daca ma credeti sau nu, e alegerea dvs.
            E adevarat ca nu am testat multe palete la viata mea, am aflat de la voi ca exista multe fete mai bune, dar inca o data: din punctul meu amarat de vedere, aceasta paleta nu se comporta atat de rau pe cat de rau o criticati...
            Lemn: Donic Baum Carrera Senso
            FH/BH: Stiga Calibra Tour M

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de Zosim1 Vezi post
              La Aria Sport TDM Sibiu in curand o sa aveti o gama de palete de test (defensive,allround,ofensive) pe care le puteti testa .
              Pacat ca nu se " inventeaza " asa ceva si pe la noi.... Baftosilor
              BH:TSP Ventus Spin max
              LAMA: Butterfly Zhang Jike ALC
              FH: Victas V>15 Limber 2.0 mm

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Hefestus Vezi post
                E adevarat ca nu am testat multe palete la viata mea, am aflat de la voi ca exista multe fete mai bune, dar inca o data: din punctul meu amarat de vedere, aceasta paleta nu se comporta atat de rau pe cat de rau o criticati...
                colegii sibieni te așteaptă la turneul cu circuit închis de la ARIA, care a are loc de obicei în fiecare joi și începe în jurul orei 18,00

                puțin mai sus de Ambient, în spatele centrului de fitness și kinetoterapie este sala de pingpong.

                să-ți trăiască paleta!!! stai să vezi ce lăudată va fi dacă joci cu ea acolo... cât despre tine, să nu te prea aștepți la laude, fiindcă celor care vin acolo le cam place să câștige

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X