Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Cum se poate curata lemnul

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Cum se poate curata lemnul

    Din pacate acum 2 zile am facut rost de un lemn Donic Persson Power Carbon Senso cu o fata xiom Omega IV Elite ,,moarta" si un bty Tenergy 05 ,,cam la fel de moarta" la schimb pe vechea mea paleta.Omul de la care am luat lemnul a spus sa ma gandesc bine ca el schimb inapoi nu mai face.Am acceptat oferta.Cand am ajuns acasa am dezlipit fetele de pe lemn si am observat niste urme de adeziv/lipici ieftin un gen de superglue.A doua zii un om care i-a vandut lemnul acelui om mi-a spus ca a facut un experiment pe lemn cu un adeziv ,,varza" foarte prost si acum lemnul si-a pierdut toate proprietatile.Cum pot scoate lipiciul de pe lemn fara sa il afectez.Am nevoie de un sfat urgent.Multumesc anticipat!
    Fh/Bh:Galaxy MercuryII
    Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

  • #2
    Postat în original de hosseiniamir Vezi post
    Din pacate acum 2 zile am facut rost de un lemn Donic Persson Power Carbon Senso cu o fata xiom Omega IV Elite ,,moarta" si un bty Tenergy 05 ,,cam la fel de moarta" la schimb pe vechea mea paleta.Omul de la care am luat lemnul a spus sa ma gandesc bine ca el schimb inapoi nu mai face.Am acceptat oferta.Cand am ajuns acasa am dezlipit fetele de pe lemn si am observat niste urme de adeziv/lipici ieftin un gen de superglue.A doua zii un om care i-a vandut lemnul acelui om mi-a spus ca a facut un experiment pe lemn cu un adeziv ,,varza" foarte prost si acum lemnul si-a pierdut toate proprietatile.Cum pot scoate lipiciul de pe lemn fara sa il afectez.Am nevoie de un sfat urgent.Multumesc anticipat!
    încearcă cu acetonă... dar dacă mai este ceva scris pe lemn s-ar putea să șteargă și acel scris... Baftă !

    Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
    BLADE : DHS Hurricane King III - FH: Cauciuc Negru - BH: Cauciuc Rosu

    "Știu că sunt prost dar c?nd mă uit ?n jur prind curaj"

    Comentariu


    • #3
      sal....daca nu merge cu acetona,incearca nitrodiluant,eu cu el curat si dezlipesc adezivul mai vechi sau fetele cu burete moale pt a nu-l ciupi....se gaseste la magazinele de profil si la gen praktiker,bricostore,etc.....costa cam 22 lei 900 ml...lemnul il poti recupera 100%,sa nu cumva sa dai cu smirghel ca-l strici...succes
      fh-xiom vega-pro 2mm
      blade--galaxy-v16
      bh-xiom omega tour--max

      Comentariu


      • #4
        Multumesc mult de raspunsuri.Doamne ajuta sa mearga!.Dar merge si cu un dezinfectant de 90 de grade?
        Fh/Bh:Galaxy MercuryII
        Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de zalter Vezi post
          sal....daca nu merge cu acetona,incearca nitrodiluant,eu cu el curat si dezlipesc adezivul mai vechi sau fetele cu burete moale pt a nu-l ciupi....se gaseste la magazinele de profil si la gen praktiker,bricostore,etc.....costa cam 22 lei 900 ml...lemnul il poti recupera 100%,sa nu cumva sa dai cu smirghel ca-l strici...succes




          colegul meu a spus bine ,,, ,,, ati pot spune ca acest Diluant nitro 209 este cel mai bun cu asa ceva eu topesc cauciucul care il iau de pe fete si si fac din el speed glue...costa 11 ron


          http://www.dedeman.ro/ro/amenajari-i...-rec-0-9l.html


          se curata foarte usor lasa sa se inmoaie putin dupa care curata cu o c?rpă alba, daca este gros lipiciul foloseste o lama simpla de cutter sa cureti cu el, dupa care cu o c?rpă ...
          Ultima editare de leo33; 02.sep.2014, 12:19.

          Comentariu


          • #6
            Din fericire astazi am fost sa imi cumpar nitrodiluant 209.Treaba a mers excelent.Inainte lemnul avea o culoare mult mai inchisa
            Acum este mult mai alb.Cand am dat cu cuterul m-am speriat de cat lipici ieftin am vazut.Multumesc tuturor pentru sprijin!
            Fh/Bh:Galaxy MercuryII
            Blade: Donic Persson Power Carbon Senso

            Comentariu

            Who has read this thread:
            Procesare...
            X