Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

intrebare aportul lemnului la paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • intrebare aportul lemnului la paleta

    Intrebare pentru voi. In procente, cat credeti ca este aportul lemnului in set-up? Un lemn rapid pe care pui fete mai incete, se va comporta extrem de diferit fata de un lemn All+, spre exemplu, pe care pui aceleasi fete?

    Sunt asa de multe variabile incat nu reusesc sa inteleg de ce lemnul este asa de important.

  • #2
    Eu cred ca un motiv bun ar fi ca bucata pe care o tii in mana si care iti ofera informatii despre lovitura, e din lemn fara cauciuc.
    Al doilea motiv ar fi acela ca lemnul ofera baza pentru impactul cu mingea, fetele facand posibila variatia spinului si amplificand ceea ce ofera lemnul.
    In general, daca gasesti un lemn bun, schimbi apoi doar fetele.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Pentru mine este mai simplu: daca pun doua fete xiom vega pe un lemn de 15 lei hobby voi juca cam la 60-70% din jocul meu cu paleta mea normala. Daca pun doua fete obosite rau pe cel mai scump lemn de la Butterffly( 600-700 lei) joc cam 20-30% din jocul meu cu paleta mea normala. deci dupa parerea mea mult mai importante sunt fetele. Lemnele au aportul lor dar raportate la ce aduc in setup-ul final isi justifica pretul mai ridicat fata de fate prin faptul ca nu sunt consumabile ca si fetele pe care le schimbi relativ des. De obicei tii un lemn ani buni si nu ai nevoie sa cumperi altul si atunci producatorul nu castiga asa de mult prin rulajul marfurilor, exact pe dos este cu fetele in care se introduce mai multa tehnologie dar se castiga prin rulajul mare.
      Blade-Darker speed 90
      Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
      Bh- Testing

      Comentariu


      • #4
        am văzut jucând oameni doar cu lemn, fără fețe, dar invers deocamdată n-am întâlnit.
        și nici cu plastic expandat sau cu tablă în loc de lemn.
        deci cred că lemnul e totuși important.
        sună puțin și a glumă, dar în nici un caz nu am scris la mișto.

        Comentariu


        • #5
          Echivalentul fetelor obosite ar fi un lemn profi, rupt nu unul hobby.

          Personal cred ca mana face 70%, lemnul 20%, fetele 10%.
          Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
          FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
          BH: Tibhar Quantum X Pro Max

          Comentariu


          • #6
            Au uitat picioarele... ca degeaba ai mana daca nu esti pozitionat unde trebuie :P

            Comentariu


            • #7
              Multumesc pentru raspunsuri. Imi confirma oarecum banuielile.

              Totusi, reiau altfel intrebarea, mai specific.

              In cautarea unui setup care sa mi se potriveasca, am incercat si lemne si fete de cateva tipuri (All+ pina la Off). Acum nu stiu ce sa fac, sa pastrez un lemn mai scump (Xiom Stradivarius) si sa incerc sa pun pe el fetele cu care ma impac acum (fete incete), (daca vreau sa vand lemnul iau jumatate din cat am dat, pret echivalent cu un lemn ieftin) sau mai bine sa las acele fete pe lemnul All+ cu care se impaca bine, dar nu sta nici pe departe acel lemn la fel de bine in mana ca Stradivarius? Lemnul rapid imi poate incetini invatarea sau, mai rau, ma poate opri in a invata corect miscarile?

              Comentariu


              • #8
                Salut.La inceput si eu am facut la fel(ca si multi altii cred).M-am aruncat spre un set-up superofensiv,gandind ca paleta joaca singura.Un lemn off+ se potriveste celor care au controlul in mana.(datorat miilor de ore de antrenament).Pentru cineva ca noi(care suntem la fel de talentati,dar cu infinit mai putine ore la masa de tenis)vin in ajutor lemnele all+,care compenseaza lipsa controlului din mana.
                Parerea mea este ca un lemn all+ cu fețe rapide iti ofera atat control din partea lemnului cat si de accelerare(cand cere jocul) din partea fețelor.Invers mi-se pare mai dificil.
                Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                Comentariu


                • #9
                  Sugestia mea ar fi sa incerci cat mai multe combinatii pe la prieteni sau colegii de la sala pentru ca un raspuns universal valabil nu exista. Chiar daca cel mai probabil acum ti se potriveste un lemn rapid si dur cu fete soft, sau un lemn all cu fete rapide exista combinatii de lemne dure cu fete cu burete mai tare dar care dau mult control cand joci de langa masa si lovesti mai mult din incheietura. Personal cred ca procesult de a gasi o paleta care sa iti foloseasca cat mai bine potentialul este unul de durata si de asta si exista mii de combinatii posibile.
                  Succes!

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de husarul Vezi post
                    Multumesc pentru raspunsuri. Imi confirma oarecum banuielile.

                    Totusi, reiau altfel intrebarea, mai specific.

                    In cautarea unui setup care sa mi se potriveasca, am incercat si lemne si fete de cateva tipuri (All+ pina la Off). Acum nu stiu ce sa fac, sa pastrez un lemn mai scump (Xiom Stradivarius) si sa incerc sa pun pe el fetele cu care ma impac acum (fete incete), (daca vreau sa vand lemnul iau jumatate din cat am dat, pret echivalent cu un lemn ieftin) sau mai bine sa las acele fete pe lemnul All+ cu care se impaca bine, dar nu sta nici pe departe acel lemn la fel de bine in mana ca Stradivarius? Lemnul rapid imi poate incetini invatarea sau, mai rau, ma poate opri in a invata corect miscarile?
                    Cine ti-a spus ca lemnul se devalorizeaza la jumatate? Fetele se uzeaza si se devalorizeaza dar lemnul daca este pastrat in stare buna, fara lovituri, pete de transpiratie etc. isi pastreaza destul de bine pretul.
                    In ceea ce priveste importanta eu ii acord 50% lemnului. Sfatul meu este sa inveti sa ataci nu doar sa ai control si sa pui pe masa ca marea majoritate. Pentru asta un lemn OFF este OK. Daca iti gasesti si un antrenor te va ajuta sa progresezi mult mai repede decat singur. Bafta!
                    Blade - Timo Boll Spirit
                    FH/BH - Tenergy 05/Tenergy 64

                    Comentariu


                    • #11
                      Sa stii ca iti dau dreptate. Am vazut o diferenta enorma in jocul cu aceleasi fete puse pe Timo Boll All+, care mi se pare un lemn excelent sau puse pe Stradivarius, care la fel, este un lemn superb, dar mult prea rapid pentru mine. Stradivarius schimba total jocul. Am spus ca se devalorizeaza pentru ca practic nu se vinde. Valoarea lemnului o fi mare, dar daca nimeni nu-l cumpara, preferand sa dea cu 100 ron mai mult si sa-l cumpere nou.

                      Comentariu


                      • #12
                        Eu am platit pe un lemn vechi mai mult decat costa unul nou [emoji6] ,dar in cunostinta de cauza si nu regret absolut deloc!
                        T05-ALC-T05
                        Adrian Gorum

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X