Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ce inseamna fete rapide

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Ce inseamna fete rapide

    O discutie cu un amic de joc s-a transformat intr-o polemica si anume:
    O fata mai "rapida" (de ex. T64 fata de T05, cu referire exclusiva la "speed-ul" lor) presupune:
    Varianta 1: Mingea pleaca cu o viteza mai mare din fata.
    Varianta 2: Mingea sare mai mult din fata, adica ciocnirea este mai elastica, sa zicem asa.
    Rog puncte de vedere pe aceasta tema.

  • #2
    Postat în original de sinoboll Vezi post
    O discutie cu un amic de joc s-a transformat intr-o polemica si anume:
    O fata mai "rapida" (de ex. T64 fata de T05, cu referire exclusiva la "speed-ul" lor) presupune:
    Varianta 1: Mingea pleaca cu o viteza mai mare din fata.
    Varianta 2: Mingea sare mai mult din fata, adica ciocnirea este mai elastica, sa zicem asa.
    Rog puncte de vedere pe aceasta tema.
    Amandoua variante sunt, relativ , de luat in calcul.Atasez cele doua tabele cu caracteristicile de viteza in raport cu duritatea buretelui,si in raport cu spinul generat de fata.

    Odata e 64 mai rapida ,odata e 05 mai rapida
    Postat în original de Zosim1 Vezi post

    Daca sunt cereri pentru tabelul cu lemne ,incerc sa fac rost si de acesta.
    Sau studiaza Echipamente ,Tabele caracteristici ,postul 9

    Comentariu


    • #3
      Multumesc d-le Zosim,
      Dar sa lasam statisticile (uneori contradictorii) preferand niste pareri, evident, desprinse din experienta de joc, fata de cele doua variante exprimate mai sus, cu scopul de a clarifica una din cele doua idei.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de sinoboll Vezi post
        Multumesc d-le Zosim,
        Dar sa lasam statisticile (uneori contradictorii) preferand niste pareri, evident, desprinse din experienta de joc, fata de cele doua variante exprimate mai sus, cu scopul de a clarifica una din cele doua idei.
        In cazul de fata T64 este usor mai rapida decat T05.

        Iar in general fetele cu duritatea buretelui mic lasa mingea la cadere libera sa sara mai tare,deci la contactele usoare ,si cele cu duritate mare par "moarte" sar mai incet,dar in realitate fetele cu duritatea buretelui mare genereaza o viteza mult superioara celor cu duritatea mica dar este nevoie de un impuls mult mai mare.Jucatori amatori in general nu agreaza fetele cu duritatea buretelui mare(48,50)deoarece nu reusesc sa imprime viteza si spinul dorit,doar jucatori profesionisti care lovesc mingea din miscarea combinata a picioarelor, corp, brat, antebrat si mana .Majoritatea profi joaca cu bureti de 48 50 chiar daca fata in original are alta duritate.Am avut astfel de fete si le-am dat la testat amatorilor si se confirma teoria mentionata mai sus.
        EMI

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Zosim1 Vezi post
          Iar in general fetele cu duritatea buretelui mic lasa mingea la cadere libera sa sara mai tare,deci la contactele usoare ,si cele cu duritate mare par "moarte" sar mai incet,dar in realitate fetele cu duritatea buretelui mare genereaza o viteza mult superioara celor cu duritatea mica dar este nevoie de un impuls mult mai mare.
          Superb. 100% Adevarat, motiv pt care am sustinut mereu ca un lemn tare cu fete moi este cea mai slaba combinatie posibil!
          Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
          FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
          BH: Tibhar Quantum X Pro Max

          Comentariu


          • #6
            Amandoua, deci si T64 si T05, au aceeasi duritate.
            Prin urmare, fata de nedumerirea mea si a colegului meu, repet, strict axata pe variantele 1 si 2, care din cele doua afirmatii vi se pare adevarata?
            Va rog dle Zosim daca puteti, pentru a elimina echivocul, sa-mi dati un raspuns axat pe aceste variante si, ulterior, particularizat pe T64 si T05.
            (Pleaca mai repede din T05 sau din T64, sare mai mult din T64? etc.)
            Cu multe multumiri,

            Comentariu


            • #7
              T64 si T05 au aceeasi duritate la burete, per total 05 este mai dura cu cateva grade.

              Fata mai rapida, va fi cea din care pleaca mingea mai rapid. In cazul de fata T64 Legat de varianta 2 "Mingea sare mai mult din fata, adica ciocnirea este mai elastica." Este fizic imposibil sa sara mai mult fara sa plece mai rapid. Incetinirea fiind data de atractia gravitationala si frecarea cu aerul. T64 este mai elastica, sare mai rapid si mai mult decat 05 la o lovitura perpendiculara pe paleta.

              As reformula varianta 2 in: Unghiul la care pleaca mingea este mai inalt, bolta data de traiectorie este mai inalta.

              Spre exemplu, din Bryce Speed FX sigur pleaca mingea mai rapid decat din T05. Dar bolta lui 05 fiind mult mai pronuntata, mingea va ajunge mai departe pe masa din 05.
              Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
              FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
              BH: Tibhar Quantum X Pro Max

              Comentariu


              • #8
                Personal, cred ca fetele cu duritate medie( gen tenergy 05, baracuda, rakza 7 ,Bluefire M2 etc.) in combinatie cu lemne mai tari care nu vibreaza( dar nu exagerat de tari) sunt cele mai reusite si mai rapide combinatii posibile, adica mingea pleaca cu o viteza mai mare din fata!
                Lemne: DHS Hurricane Long W997
                FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                BH: DHS GoldArc 8

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de sinoboll Vezi post
                  Amandoua, deci si T64 si T05, au aceeasi duritate.
                  Prin urmare, fata de nedumerirea mea si a colegului meu, repet, strict axata pe variantele 1 si 2, care din cele doua afirmatii vi se pare adevarata?
                  Va rog dle Zosim daca puteti, pentru a elimina echivocul, sa-mi dati un raspuns axat pe aceste variante si, ulterior, particularizat pe T64 si T05.
                  (Pleaca mai repede din T05 sau din T64, sare mai mult din T64? etc.)
                  Cu multe multumiri,
                  salutare...daca va uitati cu mare atentie,zimtii de la t64 sunt mai lungi si putin mai subtiri decat la t 05,ceea ce le confera o elasticitate mai mare...iar la burete este la t64 mai moale si mai elastic putin decat la t05,de aici este si diferenta de viteza.....
                  fh-xiom vega-pro 2mm
                  blade--galaxy-v16
                  bh-xiom omega tour--max

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu este chiar exacta explicatia dlui. Zalter T64 nu are buretele mai moale fata de T05 este vorba de acelasi burete cu aceiasi duritate doar pipsii sunt mai subtiri, mai lungi si mai rari.
                    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de adishorul Vezi post
                      Nu este chiar exacta explicatia dlui. Zalter T64 nu are buretele mai moale fata de T05 este vorba de acelasi burete cu aceiasi duritate doar pipsii sunt mai subtiri, mai lungi si mai rari.
                      Deci dvs. ce parere aveti fata de ipoteza de lucru initiala?

                      Comentariu


                      • #12
                        Off topic:
                        Nu mai bine cumperi fetele, si afli singur, care este mai rapida, pe lemnul tau? Conteaza si fata de pe bh, ce duritate are buretele acesteia, cat de elastic este lemnul, daca s-a boostat in vreun fel, etc... Sunt mai multe variabile in ecuatia aceasta, sunt multi factori. Cel mai bine, afli tu singur.

                        On topic: Mie mi s-a parut ca 64 e mai moale si are o viteza mai mica decat 05... Asta e parerea mea, fara explicatii stiintifice.

                        Comentariu


                        • #13
                          Este vorba doar de o polemica amicala intre parteneri de joc. Nu pot cumpara doua fete de 260 de lei fiecare doar pentru o divergenta de idei.
                          Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                          Off topic:
                          Nu mai bine cumperi fetele, si afli singur, care este mai rapida, pe lemnul tau? Conteaza si fata de pe bh, ce duritate are buretele acesteia, cat de elastic este lemnul, daca s-a boostat in vreun fel, etc... Sunt mai multe variabile in ecuatia aceasta, sunt multi factori. Cel mai bine, afli tu singur.

                          On topic: Mie mi s-a parut ca 64 e mai moale si are o viteza mai mica decat 05... Asta e parerea mea, fara explicatii stiintifice.
                          - - - Actualizat - - -

                          De interes si referirile acestea:
                          http://tabletennisshop.com.au/index....age=page&id=33

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                            Off topic:
                            Conteaza si fata de pe bh, ce duritate are buretele acesteia, cat de elastic este lemnul, daca s-a boostat in vreun fel, etc... Sunt mai multe variabile in ecuatia aceasta, sunt multi factori.
                            Postat în original de sinoboll Vezi post
                            Este vorba doar de o polemica amicala intre parteneri de joc. Nu pot cumpara doua fete de 260 de lei fiecare doar pentru o divergenta de idei.
                            Conteaza si factorul uman, fiecare cum simte care este mai rapida, la anumite lovituri. In topspin, poate 05 creeaza mai multa viteza decat 64. In contre si lovit drept, 64 poate fi mai rapid. un raspuns strict raportat la intrebarile tale, nu cred ca poate fi dat, deoarece lipsesc prea multi parametrii din ipoteza pentru a ajunge la o concluzie reala si adevarata!

                            Comentariu


                            • #15
                              Multumesc de opinie dle Claudiu.
                              Dar stricto senso, fata de primul topic (varianta 1 si 2),pentru a incheia discutia cu amicul meu , ce parere aveti?
                              Multumesc.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                Un raspuns strict raportat la intrebarile tale, nu cred ca poate fi dat, deoarece lipsesc prea multi parametrii din ipoteza pentru a ajunge la o concluzie reala si adevarata!
                                Postat în original de sinoboll Vezi post
                                Dar stricto senso, fata de primul topic (varianta 1 si 2),pentru a incheia discutia cu amicul meu , ce parere aveti?
                                Multumesc.
                                Cred ca orice raspuns ar fi, nu ar fi pe deplin adevarat. Ar fi o strutocamila.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                  Cred ca orice raspuns ar fi, nu ar fi pe deplin adevarat. Ar fi o strutocamila.
                                  Singurul lucru ce se poate testa este caderea libera de la o inaltime prestabilita cu fata lipita pe un lemn si lemnul asezat pe o suprafata stabila.Experimentul ce l-am facut si repetat de 3 ori consta in lipirea celor 2 fete de grosime 2.0 mm pe 3 lemne diferite Viscaria,Rosskopf Emotion,TPE Perform,toate avand pe cealalta parte aceiasi fata,si ordinea lipiri am pastrat-o.Caderea celor 3 mingi (1.EMI-TT antrenament,2.Nittaku japan 3 stele,si 3.Joola plastic 3 stele) de la 40 cm inaltime

                                  Rezultate. Viscaria .... 1 .... 2 .... 3.... Emotion... 1.... 2.... 3.... Performer 1..... 2.... . 3...

                                  .......... ......T64.... 26.1... 26... 25.8............ 26,2.. 26,2.. 26... ......... 26,3... 26,4... 26,3...
                                  ................T05.... 25,7... 25,7... 25,2........... 25,8.. 25,9.. 25,6......... 26,1... 26,1... 26...


                                  Ordinea lipiri este ceea din tabel si solutia de lipire Joola Lex.Am adaptat un dispozitiv de trasat orizontal cu ceas comparator pe el si in loc de acul tresator am prins o placuta de plexiglas pe care o atingea minge in saritura si daca acul de la comparator se misca mai mult de 2-5 sutimi mai ridicam placuta cate un mm.Cred ca este destul de concludent testul.

                                  Am incercat sa fac ceva asemanator la robot cu paleta fixa ,dar esec total aproape fiecare minge ce iese din robot sare din paleta in puncte diferite.

                                  Concluzia mea este din T64 sare sensibil usor mai tare decat T05 (1-2 mm)

                                  P.s.Sinoboll trebuie sa dai o bere pt cat am muncit sa fac acest test.
                                  EMI
                                  Ultima editare de Zosim1; 23.oct.2014, 20:59.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Asa este dle Claudiu-strutocamila .
                                    Dealtfel si diagramele lor prezinta anumite contradictii, fapt ce ma surprinde fata de anvergura Butterfly.
                                    Dl. Zosim avea dreptate si ii multumesc de raspuns, in sensul contradictiilor, conform primului post.

                                    Oricum, pariul dintre mine si amicul meu a ramas neachitat , in sensul ca fiecare considera ca are dreptate, fiecare invocand cele exprimate de cei cu experienta pe forum.

                                    Personal, cred ca "rapid" inseamna viteza iar conform legii conservarii impulsului (m1v1=m2v2), la aceeasi masa a mingii, coroborand cu specificatiile tehnice comunicate de Butterfly (T64 - SPEED:13,5 si T05-13, vezi http://tabletennisshop.com.au/index....age=page&id=33) inseamna ca T64 este mai rapida, adica ciocnirea este mai elastica. Ce cred eu ca inseamna asta? Mingea pleaca cu o viteza aproximativ egala cu cea initiala si, cu cat, se respecta legea conservarii impulsului, inseamna ca mingea "sare" mai mult din fata, pentru ca ciocnirea este mai elastica (nu sunt pierderi de energie).
                                    Ce mai cred ca inseamna? Ca amandoi, eu si amicul, trebuie sa dam berea .
                                    Dar sa vedem ce va zice.
                                    Multumesc de opinii tuturor.

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Cu mare drag, oricand, dle Zosim, mai ales ca, undeva, am cam ajuns la aceeasi concluzie.
                                    Se cuvine chiar sa ne delectam cu o bere de abatie.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      De acord cu un mic amendament privind scrierea legii impulsului in acest caz m1=m2= masa mingiei care nu se schimba inainte si dupa impact, iar daca vorbim de pierderi firesc este sa scriem E1=E2+P unde E1- energia mingiei inainte de impactul cu fata E2-energia dupa impact iar P-pierderile la impact (deformarea mingii, degajarea de caldura etc.)
                                      Dincolo de fizica berile acelea merita baute dupa niste meciuri frumoase fie cu T05/T64 sau ce fata indrageste fiecare
                                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Sa fiti sanatos!
                                        Daca ajung in Bistrița, aduc si un Merlot de la mine, de 14,2 grd .

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X