Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu "A" Viva Sport Club "Cupa Mos Gerila" 20 Decembrie 2014

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Pe când un turneu final la Viva?

    Comentariu


    • Postat în original de mihais mioveni Vezi post
      Cativa colegi de competitie m-au rugat sa ridic o problema la care achiesez si eu. Iata despre ce este vorba: turneul amatorilor este utilizat ca "teren de incercare" sau "loc de joaca" pentru destul de multi copii care urmeaza cursuri de tenis de masă dar nu urmeaza si cursuri de comportament. Acesti copii nu au nici o legatura cu tenisul de masa amator. Dupa cate stiu eu ei au la dispozitie turnee speciale pentru copii pe categorii de varsta. Cred ca ar fi de dorit ca in urmatorii ani sa scapam de acest fenomen care nu face decat sa strice spiritul de tenis de masă amator.
      Sarbatori fericite si un an nou mai bun tuturor amaturistilor!
      Domnul Mihai,eu stiu despre ce vorbiti si aveti dreptate.Insa nu trebuie sa procedam asa.Copiii au nevoie de dragoste,mai ales atunci cand nu o merita.I-am spus unui astfel de copil ca fara disciplina nu poate exista victorie in niciun astfel de concurs iar acum am incredere ca pe viitor va avea un comportament frumos.Eu cred ca problemele lor sunt predate de profesori ca noi.Sa ne corectam ca sa avem ce sa-i invatam.Sincer,prefer sa vad un copil vesel decat un executant posac cu aere de maturitate la concursuri.
      Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

      Comentariu


      • Eu m-am exprimat diplomatic si poate de asta nu m-am facut inteles. Multi jucatori amatori sunt trecuti de o anumita varsta, au trecut prin multe in decursul vietii si vin la concursuri sa se destinda si sa uite pentru o clipa de stresul cotidian. Comportamentul copiilor (de exemplu: dupa fiecare punct casigat tipa CIO de parca i-a muscat cineva; daca pierd meciul se apuca de plans de parca au pierdut nu stiu ce jucarie) reprezinta un factor de stres si o agresiune emotionala pentru unii printre care ma numar si eu. Eu nu ma scol cu noaptea in cap si strabat sute de chilometri pentru asa ceva. Indiferent de nivelul de abilitati de joc, un jucator care nu stie sa piarda dovedeste carente in caracter si nu prea are ce cauta la concursuri. Mai sunt multe de spus si despre comportamentul unor insotitori al acestor copii, dar ma opresc aici.
        Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
        FH: Butterfly - Dignics 80
        BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

        Comentariu


        • Eu as zice ca in Amatur nu se pot face discriminări de nici o natura. Daca azi ii bagi intr-un tarc pe copii sa joace numai intre ei nu vad de ce nu i-am scoate si pe cei cu handicap, cum ar fi Dacian, care in căruțul lui cu rotile deranjează un pic ,nu? Sau Gabriela, careia trebuie de fiecare data să-i culegi mingea de pe jos. Sau chiar cei trecuți de 60 de ani ar trebui sa joace intre ei, chiar daca nu striga Cho, ca nu prea mai au putere, totuși enervează si ei un pic, se mișca prea lent si chiar ne deprima gandindu-ne cat de putin mai avem sa ajungem si noi ca ei.
          Ma uit la Andrei Tomică pe care il știm toti de cand era mai mic ca masa, nu aveți impresia ca este copilul nostru, al amaturului? Sincer eu așa il vad. Si este foarte probabil ca o sa ajungă un mare jucător, si când o să-l vedem peste câțiva ani pe la televizor nu o sa ne mîndrim si lauda toți cu el?
          Ultima editare de Cornel 67; 22.dec.2014, 08:18.

          Comentariu


          • Postat în original de dragosbanescu Vezi post
            Din Pitești, la Open : Banescu Dragos
            De apreciat faptul ca Dragos s-a inscris la Open,dupa clasamentul din ziua concursului MP era de amatori,dar el stia ca dupa TF ,media a trecut la Open si a preferat sa vina la Open.Bravo Dragos

            Comentariu


            • Postat în original de Brulea Petre Vezi post
              De apreciat faptul ca Dragos s-a inscris la Open,dupa clasamentul din ziua concursului MP era de amatori,dar el stia ca dupa TF ,media a trecut la Open si a preferat sa vina la Open.Bravo Dragos
              Asa e toata aprecierea pentru Dragos,ciudat este ca altii in aceeasi situatie ca el au preferat sa mai ''fenteze'' inca o data media si sa profite de faptul ca nu s a actualizat clasamentul sa le mai dea o lectie''pinguinilor'' amaturisti.Apropos pentru anul viitor s a spus ca se va schimba ceva in regulamentul amatur pentru a interzice migrarile astea excesive intre open si amatori si pentru a-i stopa pe cei ce tot fenteaza openul de dragul de a da lectii amaturistilor si de a castiga tot mai multe cupe,diplome si medalii.
              FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
              BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
              BH:Stiga Energy Absorber

              Comentariu


              • Felicitari Grig!!!!Se vede ca perseverenta ta din ultima vreme a fost rasplatita cum se cuvine.Bravo!!!
                I love table tennis !

                Comentariu


                • Postat în original de Cornel 67 Vezi post
                  Eu as zice ca in Amatur nu se pot face discriminări de nici o natura. Daca azi ii bagi intr-un tarc pe copii sa joace numai intre ei nu vad de ce nu i-am scoate si pe cei cu handicap, cum ar fi Dacian, care in căruțul lui cu rotile deranjează un pic ,nu? Sau Gabriela, careia trebuie de fiecare data să-i culegi mingea de pe jos. Sau chiar cei trecuți de 60 de ani ar trebui sa joace intre ei, chiar daca nu striga Cho, ca nu prea mai au putere, totuși enervează si ei un pic, se mișca prea lent si chiar ne deprima gandindu-ne cat de putin mai avem sa ajungem si noi ca ei.
                  Ma uit la Andrei Tomică pe care il știm toti de cand era mai mic ca masa, nu aveți impresia ca este copilul nostru, al amaturului? Sincer eu așa il vad. Si este foarte probabil ca o sa ajungă un mare jucător, si când o să-l vedem peste câțiva ani pe la televizor nu o sa ne mîndrim si lauda toți cu el?
                  Cornel - putin cam moale si muult prea subtil!

                  Am scris un mesaj de raspuns de prea multe ori si l-am sters apoi, dar sunt revoltat de-a dreptul de asemenea propuneri fantastice, ca cea a d-lui Mihais mioveni.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • Si eu sunt de acird cu tine Cristi. Mai ales acum cand am proaspata o amintire descrisa de domnul Mihai. Da am patito si eu sambata acum cu un "copil" de peste 30 de ani care la un moment dat in joc a inceput la fiecare punct sa urle cho, da absolut la fiecare punct. Cu el ce facem? Il izolam si pe el in tarcul de copii izolati?

                    Comentariu


                    • Postat în original de sevraj Vezi post
                      Si eu sunt de acird cu tine Cristi. Mai ales acum cand am proaspata o amintire descrisa de domnul Mihai. Da am patito si eu sambata acum cu un "copil" de peste 30 de ani care la un moment dat in joc a inceput la fiecare punct sa urle cho, da absolut la fiecare punct. Cu el ce facem? Il izolam si pe el in tarcul de copii izolati?
                      Exista in regulamentul international,national si amatur, un aliniat care specifica foarte clar acest aspect "Jucatorii de tenis de masă vor evita comportari care ar putea avea un caracter nesportiv" ,iar organizatori pot lua masuri.In aceste cazuri de care spui tu Mihai trebuie organizatorul sa ia masuri si sa avertizeze jucatorul indisciplinat,stiu ca este greu daca faci asa ceva si iti atragi antipati si posturi pe masura,am patit-o si eu de mai multe ori,dar tolerarea indisciplinatiilor,absentilor nemotivati etc de catre organizator nu este o solutie pe termen lung ,mai ales fata de jucatorii disciplinati si punctuali.Cred ca la un turneu sunt peste 95 % participanti,punctuali,disciplinati si corecti,iar cei sub 5% trebuie sa se conformeze regulamentelor si celorlalti.

                      EMI

                      Comentariu


                      • Ai dreptate Emi, dar in cazul de fata eu eram organizator si era aiurea sa mi fac dreptate singur. Ca sa nu mai zic ca la 8-6 in primul set respectivul a zis ca vrea sa intrerupa meciul ca se simte rau, are ameteli si am zis bine si am jucat dupa o ora jumate. Asta i viata...

                        Comentariu


                        • Postat în original de ADN Vezi post
                          Asa e toata aprecierea pentru Dragos,ciudat este ca altii in aceeasi situatie ca el au preferat sa mai ''fenteze'' inca o data media si sa profite de faptul ca nu s a actualizat clasamentul sa le mai dea o lectie''pinguinilor'' amaturisti.Apropos pentru anul viitor s a spus ca se va schimba ceva in regulamentul amatur pentru a interzice migrarile astea excesive intre open si amatori si pentru a-i stopa pe cei ce tot fenteaza openul de dragul de a da lectii amaturistilor si de a castiga tot mai multe cupe,diplome si medalii.
                          Domnule Ciobanu imi pare nespus de rau daca v-a deranjat postul meu insa dvs sunteti cel mai bun exemplu al celor ce fac parte din categoria celor ce ''fenteaza'' open-ul.Aveti un impresionant palmares de 9 clasari pe podium din 16 turnee dar inca activati la AMATORI-sunteti un adevarat magician.Daca promiteti ca de anul viitor o sa jucati numai la OPEN acolo unde va este locul va promit ca o sa vorbesc cu toti cunoscutii amaturisti si o sa facem cate o cheta ca sa va cumparam cate o cupa si eventual si o medalie la fiecare turneu la care participati poate asa o sa fiti multumit.
                          Ultima editare de ADN; 22.dec.2014, 10:37.
                          FH:Butterfly-Tackiness Drive 1.7mm
                          BLADE: Gewo Clasic-ALL+/Joola Air Fibre
                          BH:Stiga Energy Absorber

                          Comentariu


                          • http://www.amatur.ro/tenisdemasa/pla...s=Vatra+Dornei

                            N-are chiar asa de multe, mai sint si locuri goale
                            TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                            Comentariu


                            • Postat în original de FlorinBN Vezi post
                              http://www.amatur.ro/tenisdemasa/pla...s=Vatra+Dornei

                              N-are chiar asa de multe, mai sint si locuri goale
                              Poate faci bine si postezi si linia unui domn apreciat din Brașov,care acum joaca in divizia B la echipa din Fălticeni si joaca la open.Asa pentru comparatie de trofee castigate.
                              Nu-mi permit domnului ADN,sa-i mai dau o apreciere negativa,asa ca i-am scris ceva pe privat.Si daca binevoieste sa-mi raspunda, s-o faca tot acolo.
                              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                              Comentariu


                              • E interesant ca domnul Ciobanu este si cel mai aprig sustinator al ideii RIDICOLE cum ca cei peste 50 ani ar trebui sa joace la ce categorie vor ei. Dar sa fim seriosi...cine mai are nevoie de astfel de reguli cand e atat de usor sa mergi la un turneu de open si sa arunci toate meciurile

                                Asta e, sunt unii oameni care isi gasesc implinirea in stralucirea unei cupe(mai mult sau mai putin meritate)
                                Blade: Viscaria
                                FH: Tenergy05
                                BH: Tenergy05

                                Comentariu


                                • Nea Mihai putea sa exprime aceeasi idee,dar sub alt continut.De ex,cei mici si parintii lor isi asuma niste responsabilitati,stiind ca totusi pe la turnee se mai vorbeste urat,etc.Dar sunt si de acord ca cei mici nu ar trebui sa si permita orice,doar pt ca sunt copii.Stiu de cine vorbeste Nea Mihai,ca ne cam speria pe toti de la mese cand urla cate un"cho").Am avut si eu un copilas din acesta in grupa,care plangea la fiecare meci pierdut,cu toate ca nu ii lua nimeni capul,ca sa zic asa,si mai mai ca ma implora sa i dau meciul,ca sa se califice,si ceilalti colegi ai mei se uitau la mine de parca as fi fost eu"lupul cel mare si rau".Acesti copii ar trebui totusi disciplinati.Daca nu de antrenori si parinti,macar de noi,cei de la amatur/open.

                                  Comentariu


                                  • Pentru jucatorii de performanta exista sectiunea OPEN, dar se pare ca sunt prea multi INTELEPTI acolo.
                                    Blade: VICTAS - Koji Matsushita DEF
                                    FH: Butterfly - Dignics 80
                                    BH: Sauer & Troger - Hellfire-X, OX

                                    Comentariu


                                    • Bravo Mihai ,ce tot o zguduim Amaturul este cumva pepiniera sau geriatria Federatiei de tenis

                                      - - - Actualizat - - -

                                      Postat în original de dantim Vezi post
                                      Bravo Mihai ,ce tot o zguduim Amaturul este cumva pepiniera sau geriatria Federatiei de tenis
                                      https://www.youtube.com/watch?v=XuGko_M6ws4

                                      Comentariu


                                      • Dane,hai sa o SHAREUIM ca vin Sarbatorile! "Scarbele mici de pinguini" ne asteapta la Revelion!

                                        Comentariu


                                        • Felicitari ,,Gregoir'' !

                                          Comentariu


                                          • Draga '' Mos C. 67'', OVER-SEXAGENARI ca mine, Dnii. Pitac ori Mostovoi te invita, de cate ori vrei tu, sa iei tren bei bul (ori ... metroul) si te sfatuiesc parinteste sa nu bei apa rece.

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Sa iei trenul, daca intelegi ce vreau sa zic !

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Scoate din context BEIB - pronuntia lui '' babe''- ul english.

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Gigi Spin Vezi post
                                              Draga '' Mos C. 67'', OVER-SEXAGENARI ca mine, Dnii. Pitac ori Mostovoi te invita, de cate ori vrei tu, sa iei tren bei bul (ori ... metroul) si te sfatuiesc parinteste sa nu bei apa rece.

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Sa iei trenul, daca intelegi ce vreau sa zic !

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Scoate din context BEIB - pronuntia lui '' babe''- ul english.
                                              Nea Gigi, din păcate se pare ca ai început sărbătorile mai devreme decât era cazul, ia-o si mata mai ușor. Nu se prea înțelege ce vrei sa spui, am înțeles doar sa nu beau apa rece. Si ce sa beau? Ca alcool nu servesc. Vezi ca nu ai citit bine ce am spus mai sus, citește din nou după care poți să-ți mai încerci norocul inca odată. Eu am toata stima pentru d-l Mostovoi, d-l Pitac, chiar si pentru d-l nea Gigi, si in general pentru oamenii in varsta. ?ți răspund acum pentru ca m-ai sunat sa vad ce ai scris, in stilul găinii care oua o mărgică, chiar eram curios sa văd ce ai ouat nea Gigi.

                                              Comentariu


                                              • Postat în original de dantim Vezi post
                                                Cea mai faina grupa este a opta

                                                Comentariu


                                                • Don Cornel, si eu am toata stima pt. domnia ta. Viteza si spontaneitatea celor laudati de mine te fac uneori sa alergi tardiv dupa ...trenul de Giurgiu, pardon, dupa minge. Am inteles ca apreciezi atat copiii, cat si pe cei nascuti putin mai devreme decat tine, jocul lor in sine. Craciun fericit !

                                                  Comentariu


                                                  • Crăciun fericit si tie nea Gigi.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X