Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SFAT - Palete pentru un incepator .

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • SFAT - Palete pentru un incepator .

    Buna ziua la toata lumea !
    Acesta este primul post pe care il am pe acest forum. Ma bucur ca existati.
    Va solicit ajutorul pentru a ma orienta in realizarea unei palete care sa corespunda necesitatilor mele.

    Datele problemei:
    Am jucat mult in gimnaziu si liceu exclusiv cu o paleta Gold Cup - (Short Pins - ambele fete) - exclusiv pe mese de beton - in acea perioada jucam minim 2 ore zi + 4 ore ore zi/ weekend.
    In liceu povestea a ramas identica dar timul petrecut la masa de tenis a fost redus - 1 ora /zi. Dupa liceu am jucat dor sporadic. Am "revenit " in armata - unitatea la care eram avea o masa..., iar in ultimii 3 ani nu am mai jucat deloc.
    Imi ies aproape toate procedeele tehnice cu exceptia reverului ( aici ma refer la topspin... pe rever ).
    60 % din timp joc aproape de masa si 40 % la distanta medie de ea , rar ajung la distanta mare de masa si numai cand ma obliga adversarul.
    Jocul meu este semiofensiv/ strategic - incerc sa imi citesc adversarul - sa nu il las sa isi dezvolte/impuna jocul - si de aceia incerc sa am un joc cu lovituri variate.
    Imi place sa imi pregatesc punctul din serviciu sau joc, sa servesc astfel incat sa il determin sa imi returneze mingea acolo unde imi doresc eu.
    Trag (fh top spin) - atunci cand am ocazia si incerc sa fac punctul din prima - accelerez foarte repede/brusc, incercand sa imi iau adversarul prin surprindere.
    Vrea sa imi perfectionez lovitura de rever .
    Nu am avut probleme pana acum cu efectul/spin-ul de la adversari - dar dupa citirea subiectelor de pe forum nu stiu daca asta se datoreaza faptului ca citesc miscarea adversarului sau datorita fetelor de pe paleta pe care o foloseam.

    Am urmatoarele "echipamente" in dotare:
    Vechea mea paleta GoldCup - 184 gr. grutate totala (de fapt am ramas cu lemnul - am descoperit ca fetele sunt coapte)
    Si cateva achizitii/cadouri recente (nejucate/neincercate):
    Paleta Donic Carbotec 30 ( paleta hoby)
    1 fata DONIC Coppa X2 Platin Soft 2 mm
    1 fata Globe 888 II 1,5mm
    1 fata Sanwei Ghost 1,5mm (burete special soft)

    Ce intentionez sa achizitionez:
    lemn - Donic Waldner Senso Carbon + o fata Yasaka Rakza 7 Soft .

    Ma gandesc sa folosesc urmatoarele combinatii pentru a reincepe sa joc:
    1) Donic Waldner Senso Carbon + DONIC Coppa X2 Platin Soft pe FH si Yasaka Rakza 7 Soft pe BH.
    2) Vechea mea paleta GoldCup (o simt foarte bine.....sau este obisnuinta...!?) cu fetele Globe si Sanwei ( nu stiu cum sa asez fetele pe paleta)
    3) Paleta Donic Carbotec 30 - sa vad cum merge.

    Vreau sa imi dezvolt stilul de joc - semiofensiv, sa pun mingea pe masa acolo unde vreau si cu efectul pe care il doresc dar sa si pot ataca/accelera rapid/decisiv atunci cand adversarul imi da ocazia.
    Cunostintele mele privind echipamentul profesional sunt pur teoretice, este primul contact pe care il am cu acest tip de echipament.
    Avand in vedere cele mentionate mai sus astept sugestile si sfaturile dumneavostra.
    Va multumesc.

  • #2
    Salut!

    In primul rand, intre o paleta hobby si una construita cu echipamente profesionale este mare diferenta. Spinul pe care il poti produce este mult mai mare, dar si sensibilitatea paletei tale la spinul care este produs de adversar. Prin urmare, probabil ca vei putea face mai bine procedeele pe care le stii si sa le inveri pe cele pe care nu le cunosti prea bine, insa vei avea nevoie de ceva rabdare pentru a o stapani.
    Recomandarea mea este prima varianta, pe celelalte le exclud complet. As pune Rakza 7 Soft la FH si Coppa X2 platin soft la BH.
    Daca nu stii sa lipesti fetele, incearca sa iei legatura cu jucatorii din Amatur din Brașov, sunt sigur ca te pot ajuta ei sa faci o paleta buna si sa nu strici fetele.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X