Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cu ce sa lipesc fetele sa stea mai bine pe lemn

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cu ce sa lipesc fetele sa stea mai bine pe lemn

    Cine are sau a avut kreanga carbon i-l rog sa-mi spuna cu ce sa lipesc fetele sa stea mai bine pe lemn(cu rev.3 la o simpla atingere se dezlipesc).este un lemn extraordinar de bun si este pus la vanzare din acest penibil motiv.
    Multumesc!
    *** T05/JWM/GD 612

  • #2
    AI 2 posibilitati:
    1. Foloseste un adeziv cu aderenta foarte ridicata (Xiom I bond mi s-a parut cel mai aderent), impreuna cu banda de cant (obligatoriu)
    2. Foloseste hartie abraziva de 1500-2000 granulatie, 1 cm pe marginea lemnului, pentru a-l face aderent (ii dai pana ii dispare putin luciul)

    Daca folosesti booster si fetele sunt tensionate, nu ai nici o sansa sa le lipesti daca nu dai cu smirghel pe el! (am avut 2 buc, stiu ce vorbesc!)

    Comentariu


    • #3
      Prefer xiom decat sa stric cu mana mea frumusete de lemn.
      Multumesc!
      *** T05/JWM/GD 612

      Comentariu


      • #4
        Nu il strici. Doar il matuiesti. Lemnul are un strat de vopsea, acoperita de un strat de lac. Doar matuiesti lacul respectiv. Isi va pierde doar luciul, nu si caracteristicile. Daca vrei sa il pastrezi impecabil, folosesti adeziv cu aderenta ridicata si banda de cant, asa cum am spus mai devreme.

        Comentariu


        • #5
          Phill, am inteles ca folosesti solutie pe baza de apa Revolution 3
          Acelasi tip de solutie folosesc si eu, iar fetele sunt foarte bine lipite.
          Pentru o lipire foarte buna te sfatuiesc sa cureti fetele cat si lemnul de solutie, sa aplici un strat de lipici subtire si uniform atat pe fete cat si pe lemn, sa o lasi sa se usuce bine, incat cand atingi fata sa nu se mai lipeasca mana sub nici o forma, apoi aplici un al doilea strat de solutie la fel de subtire si uniform pe fete, le lasi sa se usuce la fel de bine pana nu se mai lipesc la antingerea cu mana, dupa care le lipesti le lemn, fara a le presa foarte tare.

          Sunt sigur ca daca imi vei urma indicatiile se va lipi bine fara a mai avea probleme
          Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
          BH : Tenergy 05Fx
          FH : Tenergy 05Fx

          Comentariu


          • #6
            Lipesti tot pe Kreanga Carbon sau pe Gergely? Daca nu lipesti pe Kreanga... acest sfat este de prisos. Orice i-ai face, tot nu sta lipita, garantat!

            Comentariu


            • #7
              Eu lipesc pe Gergely
              Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
              BH : Tenergy 05Fx
              FH : Tenergy 05Fx

              Comentariu


              • #8
                http://mytabletennis.net/forum/uploa...3_MEMO0060.jpg

                Cam asa arata suprafata. Sticla!!! Nu se compara cu Gergely!

                Comentariu


                • #9
                  Incearca cu nittaku finezip superaderenta si curatare usoara la schimbarea fetelor.
                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                  Comentariu


                  • #10
                    intre finezip si xiom I bond care are aderenta mai mare??
                    *** T05/JWM/GD 612

                    Comentariu


                    • #11
                      Nu am folosit finezip

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de phill Vezi post
                        intre finezip si xiom I bond care are aderenta mai mare??
                        La intrebarea aceasta cred ca dl. Tibi iti poate raspunde cel mai bine. Succes.
                        Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                        Comentariu


                        • #13
                          eu am lipit cu Speed glue de la Tibhar si a fost ok,

                          Comentariu


                          • #14
                            Acum depinde si ce fete lipesti... Daca lipeste Tenergy, aceastea sunt in mod normal plate, si nu exercita forte suplimentare asupra adezivului. Daca lipeste fete ce in starea in care sunt sunt tensionate (cu marginile in sus) sau detensionate si cu dom, acestea vor exercita forte asupra adezivului pe margini, facand-ul sa se dezlipeasca... Ideal ar fi ca fetele ce le lipesti sa fie plate...

                            Comentariu


                            • #15
                              va multumesc tuturor!
                              *** T05/JWM/GD 612

                              Comentariu


                              • #16
                                Eu am lipit pe Kreanga cu ecolex, rev no3 si andro. Cu toate am reusit... Ideea e sa dai un strat mai gros de lipici pe lemn si cat mai uniform si sa lasi sa se usuce bine de tot. Pe fete dai straturi normale. Lasi sa se usuce ft bine si apoi dupa lipire pui banda de cant lata. Andro au un lipici mega aderent dar nu stiu exact cum il cheama stiu ca au 2 modele... Xiom au si ei un lipici bun de lipeste si inima din ele o fi acel I bond. Spor si bafta la joc
                                Lemn: Butterfly Petr Korbel
                                BH: Tenergy 05 FH: DHS Hurricane 3 NEO national blue sponge

                                Comentariu


                                • #17
                                  Ai lipit pana la urma?

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de sinoboll Vezi post
                                    Ai lipit pana la urma?
                                    am vandut lemnul pana la urma.
                                    *** T05/JWM/GD 612

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      How to use Glue and Booster on your Rubber

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        am folosit xiom i bond....foarte bun,dar claudiu a dat cel mai bine explicatia....si inca ceva in timpul unor partide mai tensionate de obicei atingem cu mana sau degetele cu o forta mult mai mare fetele si se creaza presiuni pe topsheet ceea ce duce la eventuale dezlipiri,daca am folosit adezivi moi pe suprafete lucioase.....
                                        fh-xiom vega-pro 2mm
                                        blade--galaxy-v16
                                        bh-xiom omega tour--max

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X