Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare lemn OFF , cu control cat mai bun....???

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare lemn OFF , cu control cat mai bun....???

    Va rog sa imi recomandati un lemn OFF (sau OFF-) cu un control cat mai bun ( sau sa spun altfel - cu cel mai bun control posibil).
    Multumesc.
    Am nevoie de precizie in jocul de langa masa - dar sa si pot da un tospin eficient, imi place sa atac brusc/rapid si decisiv atunci cand adversarul imi ofera ocazia si de regula imi pregatesc atacul.
    Joc variat si incerc sa folosesc toate procedeele tehnice (inca lucrez la pozitia corpului si la modul in care ma asez pe minge...si la multe altele.).
    Vreau sa cresc cu lemnul asta - sa il tin cat mai mult ( sa incep cu niste fete soft cu control bun )
    Am jugat zilele trecute cu un jooala off+ si fete jooala genius de 2 mm si combinatia a fost ok ptr nivelul meu.
    Acelasi lemn cu fete jooala 4you era o ideie prea rapid (dadeam mingi peste masa).
    Merci.

  • #2
    Eu iti recomand Butterfly Primorac Off-, Yasaka Silverline AllWood sau Yasaka Sweden Classic. Practic, orice lemn All+ sau Off-, cu fete mai "săltărețe" decat Joola Genius sau 4you, de exemplu Rakza 7 soft sau Donic Bluefire JP02 sau 03 de 2.0 mm.

    Lemnele cu carbon sunt prea rapide pentru cei care invata loviturile.
    Edit:
    Desi, daca ma gîndesc mai bine, poti începe si cu un lemn Butterfly Korbel, pe care sa-l tii mai mult timp.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Portos Vezi post
      Va rog sa imi recomandati un lemn OFF (sau OFF-) cu un control cat mai bun ( sau sa spun altfel - cu cel mai bun control posibil).
      Multumesc.
      Am nevoie de precizie in jocul de langa masa - dar sa si pot da un tospin eficient, imi place sa atac brusc/rapid si decisiv atunci cand adversarul imi ofera ocazia si de regula imi pregatesc atacul.
      Joc variat si incerc sa folosesc toate procedeele tehnice (inca lucrez la pozitia corpului si la modul in care ma asez pe minge...si la multe altele.).
      Vreau sa cresc cu lemnul asta - sa il tin cat mai mult ( sa incep cu niste fete soft cu control bun )
      Am jugat zilele trecute cu un jooala off+ si fete jooala genius de 2 mm si combinatia a fost ok ptr nivelul meu.
      Acelasi lemn cu fete jooala 4you era o ideie prea rapid (dadeam mingi peste masa).
      Merci.
      In primul rand lemnele cu cel mai bun control nu sunt nici decum OFF,sau OFF-,iar pentru jocul de precizie de la masa avetii categoric nevoie de un lemn defensiv sau allround,cu care se pot executa toate tipurile de lovituri,inclusiv si tospinul.Daca spuneti ca inca lucratii la pozitia corpului inseamna ca sunteti intradevar incepator si de aceea va recomand un lemn Allround,iar despre fete a-si dori sa achizetionez eu Joola Genius,de care sincer nici nu am auzit si nici directorul Tehnic de la Joola nu stie de asa ceva,dar se poate ca in prcedeul de prductie la fabrica ESN unde se produc din acelasi material si Joola express X-plode si Tibhar Genius ce au aceleasi caracteristici.
      Ultima editare de Zosim1; 24.dec.2014, 02:00.

      Comentariu


      • #4
        Scuze a fost o confuzie.....este vorba de Jooala Smart.
        http://www.ttsport.ro/fete-de-paleta...smart-581.html.
        Am jucat mult pana la varsta de 20 de ani (haotic si fara indrumare - ) si incerc sa ma dezvat de o serie de obiceiuri/automatisme/miscari gresite neproductive,.
        Vreau un lemn pe care sa il folosesc o buna bucata de vreme - un lemn care sa imi permita sa si atac exploziv (atunci cand este cazul).

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Portos Vezi post
          Scuze a fost o confuzie.....este vorba de Jooala Smart.
          http://www.ttsport.ro/fete-de-paleta...smart-581.html.
          Am jucat mult pana la varsta de 20 de ani (haotic si fara indrumare - ) si incerc sa ma dezvat de o serie de obiceiuri/automatisme/miscari gresite neproductive,.
          Vreau un lemn pe care sa il folosesc o buna bucata de vreme - un lemn care sa imi permita sa si atac exploziv (atunci cand este cazul).
          Daca reusesti sa controlezi mingea cu fetele Smart care sunt intradevar gandite pentru incepatori si au f.mult control,iar cu 4You ai deja probleme care sunt tot fete de incepatori dar nivelul 2, care au componenta de control f mare dar mai au si un pic de spin ,eu iti recomand sincer in acest moment sa investesti doar in antrenamente.Spor la antrenamente.

          EMI

          Comentariu


          • #6
            Mergi pe ce ti-a recomandat Cristi (grasomega) ....toate 3 lemne au control ridicat, mai ales daca ai jocul de langa masa sunt perfecte. Eu din cele 3 inclin spre yasaka sweden classic.

            Poti incerca si ceva cu carbon, daca are carbon nu inseamna neaparat ca sare tare ...multi au impresia ca daca are carbon gata e bomba paleta dar nu e chiar asa...daca vrei ceva cu carbon care sare f bine si e facut pt jocul de langa masa iti recomand un Butterfly Gruba carbon all.

            Distractie placuta la antrenamente!
            Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

            Comentariu


            • #7
              stiga clipper

              Comentariu


              • #8
                Joola fever.

                Comentariu


                • #9
                  Joola Rosskopf Emotion... super lemn
                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                  Comentariu


                  • #10
                    Mira-m-as sa existe pe pe aici vreo persoana care sa-si fi gasit setup-ul ideal la prima tentativa.

                    Totul este relativ, ceea ce imi place mie nu place la altul, ce se mapeaza pe abilitatile mele s-ar putea sa fie in distonanta cu nevoile altuia; notiunea de control dpmdv implica si un mare grad de subiectivism. Pe de alta parte adaptabilitatea omului e cvasi-nelimitata.

                    Eu am mers pe trial & error.Am trecut prin cateva lemne, plecand de la ceva mai rigid.Din dorinta de a invata topspin-ul, am renuntat rapid si m-am orientat catre lemne mai flexibile si elastice.Intr-un final m-am oprit la un HM Levi 5 straturi Hinoki (off-).Dupa o oarecare dezvoltare a topspin-ului am inceput sa ma orientez catre dezvoltarea altor executii cum ar fi capacele active, descoperind in acelasi timp ca imi place sa joc ofensiv de langa masa.In prima faza am considerat ca lemnul nu se preteaza la asa ceva, fiind un pic prea elastic.A fost doar o chestiune de adaptare...paleta putand deveni si o mica bestie.Daca stau si ma gandesc, poate m-a ajutat si lemnul sa-mi creionez stilul de joc.

                    Experienta mea in ale tenisului de masa este foarte limitata dar iti pot face urmatoarele recomandari :

                    1.Incearca sa pui mana pe cat mai multe lemne/palete, vezi care feel iti place , ce tip de grip, samd.Fiecare producator are particularitatile sale.
                    2.Alege un lemn un pic mai rigid, cu elasticitate ceva mai mica, undeva intre 5 si 6, conform scalei tabletennisdb daca mergi pe soft-uri; nu inteleg totusi de ce softuri - din ce am inteles eu se recomanda fete mai spre hard pt.jocul de langa masa; fiecare cu ce ii place ;
                    3.Daca nu-ti place setup-ul rezultat, mai incearca.

                    Nu sunt adeptul schimbarilor dese de setup care conduc la o curba mai abrupta de invatare sau chiar stagnare dar nici cramponarea pe o anumita paleta ce nu ti se potriveste, cu toate efectele nefaste ce decurg de aici.Obiceiurile proaste se invata cel mai usor.

                    4.Cand ai gasit ceva ce iti place, stick with it.

                    Incearca sa identifici ce iti place si ce nu, ce ti se potriveste, poate un pic de invatare a caracteristicilor materialelor folosite in constructia lemnelor nu strica...dupa un timp iti vei dori un upgrade.

                    Toate acestea implica resurse (bani, timp, energie,etc), dar totdeauna exista solutii cand vrei ceva cu adevarat.
                    Dl Levi, pentru care am o deosebita stima, a facilitatat prin a sa expertiza, know-how, amabilitate, competitivitate de cost, incursiunile mele in lumea lemnelor.

                    Bafta!
                    Adi

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de Portos Vezi post
                      ...
                      Am jucat mult pana la varsta de 20 de ani (haotic si fara indrumare - ) si incerc sa ma dezvat de o serie de obiceiuri/automatisme/miscari gresite neproductive,.
                      Vreau un lemn pe care sa il folosesc o buna bucata de vreme - un lemn care sa imi permita sa si atac exploziv (atunci cand este cazul).
                      Este laudabil ca vrei sa-ti corectezi singur miscarile dar dupa umila mea parere este imposibil. Daca ai jucat mult si ti-ai format niste miscari cum ti-ai dat seama dupa atata timp ca nu sunt corecte? Nu crezi ca ai nevoie de cineva sa-ti supravegheze jocul si sa te sfatuiasca? O miscare corecta se poate obtine numai prin repetabilitate (la cutie) si inseamna corelarea miscarilor picioarelor, trunchiului si bratului. Sfatul meu este sa faci lucrurile astea sub indrumarea unui antrenor. Bafta!
                      Blade - Timo Boll Spirit
                      FH/BH - Tenergy 05/Tenergy 64

                      Comentariu


                      • #12
                        In acest moment am nevoie de paleta cu care sa reincep sa joc.
                        Logica alegerii unui lemn OFF/OFF- (inclin spre cel din urma) a fost urmatoare:
                        Am "simtit" confortabil setup-ul compus dintr-un lemn Joaala OFF+ si fete Smart (ALL/ALL+ daca mai iau dupa descrierea fetelor), aceasta find prima mea experienta cu un echipament profesional, in comparatie cu ce am folosit pana la acea data, am considerat ca ar trebui sa aleg un lemn si mai "lent" decat cel mentionat - care sa imi dea timp mai mult, sa pot gandi si constientiza modul in care joc.
                        Sunt constient (dpdv. kinestezic) de miscarile pe care le am datorita faptului ca atunci cand gresesc ma gandesc ca exista o solutie mai buna - de obicei vad aceasta solutie pusa in practica de cei cu care joc/sau urmarind meciurile altor jucatori (tv/tutoriale)...deci este vorba de o simpla comparatie intre miscarile/solutiile mele si ale altora.
                        O sa vina si vremea antrenamentului cu o persoana specializata, dar cum nu am mult timp la dispozitie vreau sa imi fac inainte o imagine mai clara asupara modului in care joc eu acum (dupa o pauza foarte lunga) si ceea ce vreau sa corectez in urmatoarea perioada!
                        Multumesc tuturor celor care si-au facut timp sa rapunda intrebarilor mele .
                        Ultima editare de Portos; 26.dec.2014, 00:39.

                        Comentariu


                        • #13
                          Ia legatura cu userul Levi si iti va fabrica SIGUR lemnul pe care ti-l doresti. Vei avea marele avantaj de a putea proba lemnul inainte de a-l plati.
                          Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
                          Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

                          Comentariu


                          • #14
                            Pe langa BUTTERFLY Korbel eu as mai recomanda
                            STIGA Allround NCT si chiar STIGA Off NCT.
                            Xi En Ting-X828
                            Pryde 30
                            Calibra LT Sound

                            Comentariu


                            • #15
                              Daca pentru tine banii nu constituie o problema,zic eu, o alegere foarte buna este ZHANG JIKE super zlc,este un lemn off.
                              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                Daca pentru tine banii nu constituie o problema,zic eu, o alegere foarte buna este ZHANG JIKE super zlc,este un lemn off.
                                Un mishto subtil? Domnu' doctor, chiar asa?
                                Personal, eu am inceput cu Donic Appelgren Dotec Control (un lemn ALL+)... Mi s-a parut mie, dupa vreo 3 luni, ca am devenit foarte meseriash, asa ca am trecut direct la un lemn OFF+ (Xiom Strato). Dupa care, cu timp si bani, am trecut la lemne din ce in ce mai lente, cu care sa capat consistenta in joc... La fel, am redus si grosimea fetelor, de la max la 2.0...
                                Butterfly Timo Boll ALC ST FH: Yasaka Rakza 7 soft BH: Yasaka Rakza 7 soft

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                  Daca pentru tine banii nu constituie o problema,zic eu, o alegere foarte buna este ZHANG JIKE super zlc,este un lemn off.
                                  Zhang Jike SZLC nu este off este off + cel putin asa este clasificat pe website-ul butterfly Japan http://eshop.butterfly.co.jp/html/it.../item6290.html cat si pe butterfly Europa http://de.butterfly.tt/tischtennis-h...super-zlc.html
                                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de adishorul Vezi post
                                    Zhang Jike SZLC nu este off este off + cel putin asa este clasificat pe website-ul butterfly Japan http://eshop.butterfly.co.jp/html/it.../item6290.html cat si pe butterfly Europa http://de.butterfly.tt/tischtennis-h...super-zlc.html
                                    Iar la Razvan Crisan,pe siteul lui este clasat ca fiind off.Puneti-va de acord in acest sens.
                                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                                      Iar la Razvan Crisan,pe siteul lui este clasat ca fiind off.Puneti-va de acord in acest sens.
                                      Pai ca sa nu lungim nebuloasa o sa il rugam pe dl. Crisan sa ne dumireasca, ca sa nu ne pierdem prin website-uri.
                                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Am eu un Primorac Off-, varianta japoneza, adus din SUA. Are extrem de mult control. Ti-l dau cu cat l-am luat de acolo, eu intre timp am trecut la Violin. Pretul este 300 ron, lemnul este practic nou. Ofer si cutia si factura de achizitie.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de adishorul Vezi post
                                          Pai ca sa nu lungim nebuloasa o sa il rugam pe dl. Crisan sa ne dumireasca, ca sa nu ne pierdem prin website-uri.
                                          Zhang Jike Super ZLC apare in catalogul Butterfly la pagina 18 iar acolo este catalogat ca fiind un lemn OFF. Asta este informatia oficiala pe care o am. Jun Mizutani Super ZLC este OFF+.

                                          La Multi Ani !
                                          BUTTERFLY Romania
                                          Tel. Rasvan: 0721-223501; Magazin: 0263-214505
                                          E-mail: office@prosoftbn.ro
                                          BUTTERFLY Store Bucuresti
                                          Tel. Mihai: 0736-887467
                                          E-mail: bucuresti@prosoftbn.ro
                                          Facebook: https://www.facebook.com/ButterflyRomania/
                                          Instagram: @butterflyromania
                                          YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCCi...bjtiYaVxGQamQA

                                          http://www.tt-shop.ro
                                          http://www.butterfly.tt
                                          http://www.tenisdemasa.ro

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de rasvan Vezi post
                                            Zhang Jike Super ZLC apare in catalogul Butterfly la pagina 18 iar acolo este catalogat ca fiind un lemn OFF. Asta este informatia oficiala pe care o am. Jun Mizutani Super ZLC este OFF+.

                                            La Multi Ani !
                                            Multumim pt lamurire. In acest caz ar trebui sa semnalati aceasta chestiune la staff-ul butterfly europa si butterfly japonia dearece pe ambele website-uri apare off+. Sau exista doua versiuni diferite europeana si asiatica ?
                                            Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de adishorul Vezi post
                                              Multumim pt lamurire. In acest caz ar trebui sa semnalati aceasta chestiune la staff-ul butterfly europa si butterfly japonia dearece pe ambele website-uri apare off+. Sau exista doua versiuni diferite europeana si asiatica ?
                                              "Pentru lemne exista 2 tipuri de caracteristici,si daca cititi atent exista caracteristica de viteza(speed,eng,Geschwindigkeit,ger)si exista in majoritatea cataloagelor caracteristica de strategie.

                                              Prima caracteristica de viteza a acestui lemn este off+ ,deci un lemn foarte rapid
                                              A doua caracteristica este strategia de joc pt care este recomandat acest lemn,care are si o componenta de control buna, el este incadrat la o strategie OFF."

                                              Este o traducere mai concisa a discutiei pe care am avut-o acum 20 de min cu consultantul Butterfly Europa pe teme de materiale.Daca sunteti interesat de mai multe detalii ,primul nr este de la sediu (Germana sau engleza),iar cel de al doilea in functie de ce limba selectati va directioneaza.
                                              Tel. +49-2841-905320
                                              Rufnummer 0800 - 5 82 62 78

                                              P.S.Deci nu este nici o gresala.Viteza OFF+,si strategie OFF

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Foarte frumos explicat dl. Emi. Deci este un lemn cu viteza off+ care se incadreaza la strategii ofensive de joc (dincolo de semantica cataloagelor am sesizat ca la noi lumea zice textual ca nu poate controla mingia sa o trimita pe masa din cauza vitezei-rapiditatii lemnului nu din cauza strategiei de joc).
                                                Deci gruia lui novac avea perfecta dreptate Priza Tok il cam lua in balon pe dl. Porthos
                                                Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  ZHANG JIKE superZLC

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Recomandare lemn OFF , cu control cat mai bun....???

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  Asa suna titlul...daca cunoasteti alt lemn mai bun cu aceasta combinatie....viteza - control, atunci spuneti parerea.
                                                  blade: Zhang Jike Super ZLC
                                                  fh: Butterfly Tenergy 05
                                                  bh: Dr. Neubauer Killer

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X