Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

pret stiga ebenholz nct v

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • pret stiga ebenholz nct v

    Imi poate spune cineva de ce este diferenta de pret asa de mare la stiga ebenholz v pe site-urile din romania fate de cele din strainatate? Multumesc.
    lemn: stiga ebenholz nct v
    fh: tenergy 05 2.1 mm
    bh: tenergy 05 fx 2.1mm

  • #2
    E simplu: unii sunt mai lacomi decât alții.
    Blog de tenis de masă

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de grasomega Vezi post
      E simplu: unii sunt mai lacomi decât alții.
      Conditiile de pret pt anumite clase de produse,sau produse in sine, difera de la dealer la dealer,de la tara la tara,si mai trebuie sa adaugam TVA care in Romania este 24%,si in alte state nu depaseste 16%,iar transportul iarasi de la furnizor,in speta Germania ,Suedia spre Romania reprezinta un cost suplimentar.Taxele si impozitele sunt destul de mari fata de restul Europei.

      Nu cunosc diferentele de pret la acest produs,dar la anumite produse de exemplu este f simplu logica.Cehia (TVA 21)vinde peste 10000 de fete de paleta Joola pe an, iar in Romania (TVA 24) pana la 1000.Unde credeti ca conditia de pret e mai buna? Daca un anumit produs este achizitionat in Cehia cu 100 euro,iar in Romania cu doar 5% mai mult(Discount in functie de cantitate) si adaosul comercial al celor 2 este identic de 20% de ex rezulta urmatoarele.
      Cehia =100 * 20% * 1.21 tva = 145,2 pret de vanzare
      Romania =105 * 20% * 1.24 tva = 156,24pret de vanzare

      Spune-mi te rog Cristi unde e vorba aici de lacomie.

      EMI

      O pagina unde se pot studia inclusiv facilitatile fiscale pt sport in anumite tari ale comunitatii EU.
      http://ec.europa.eu/taxation_customs...t_rates_de.pdf
      Ultima editare de Zosim1; 30.dec.2014, 18:32.

      Comentariu


      • #4
        Emi, merci pentru explicații.
        Eu am spus-o in gluma, este clar ca diferentele de pret sunt pentru cantitati diferite sau, poate, oferte speciale.
        Totusi, sunt sigur ca si adaosurile sunt destul de mari in Romania si ca unele preturi ar putea fi mai jos, asa cum au mai fost in trecut.
        De când Butterfly a dus Tenergy la 250 lei, toti producătorii au vrut si ei mai mult profit si preturile au crescut chiar de la ei.
        Totusi, pentru Ebenholz V, daca diferentele sunt mari, sunt sigur ca vasipop85 nu se referea la 3-4%, asta se estompeaza cu transportul.
        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #5
          Inclin sa-i dau dreptate dl. Cristi in privinta unei anumite cresteri pur artificiale a preturilor la mai toate marcile.
          Atunci cand butterfly care a imprimat zic eu trendul cresterii preturilor la produsele de tdm, a dus tenergy-ul care este o fata de referinta pe piata fetelor la 260 de lei s-a justificat acest lucru prin cresterea yenului japonez la 4.4 lei raportat la 100 yen.
          Acum yenul japonez este la un curs de 3.1 lei raportat la 100 yen ceea ce inseamna matematic o scadere fata de moneda noastra de circa 25-30 %. Cu toate acestea tenergy-ul este tot 260 lei asta economic inseamna de fapt ca pretul real a crescut cu mai bine de 25%.
          Poate e ceva ce nu sesizez eu iar analistii economici de pe forum ar putea sa aiba o idee care e logica economica ca sa fie asa si nu altfel.
          Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de adishorul Vezi post
            Inclin sa-i dau dreptate dl. Cristi in privinta unei anumite cresteri pur artificiale a preturilor la mai toate marcile.
            Atunci cand butterfly care a imprimat zic eu trendul cresterii preturilor la produsele de tdm, a dus tenergy-ul care este o fata de referinta pe piata fetelor la 260 de lei s-a justificat acest lucru prin cresterea yenului japonez la 4.4 lei raportat la 100 yen.
            Acum yenul japonez este la un curs de 3.1 lei raportat la 100 yen ceea ce inseamna matematic o scadere fata de moneda noastra de circa 25-30 %. Cu toate acestea tenergy-ul este tot 260 lei asta economic inseamna de fapt ca pretul real a crescut cu mai bine de 25%.
            Poate e ceva ce nu sesizez eu iar analistii economici de pe forum ar putea sa aiba o idee care e logica economica ca sa fie asa si nu altfel.
            Politicile de pret ale brend-urilor prin magazinele Online este incontinua perfectare si se incearca a elimina plimbarile de taxe pe valorile adaugate intre tari,de aceea se incearca introducerea a marfurilor prin dealeri si nu direct prin end-useri.

            EX.Daca in Romania pe un magazin online comanda un german o fata Bluefire m1 la pretul de 130 lei (28,8euro)+ transp 5 euro ajunge cu fata la 33,8 euro,iar daca ar fii cumparat-o de la Donic ar fi platit 41,31 euro(45,90 euro cu 10 % reducere).Logica e simpla ,este normal pt ca e mai ieftin.
            Dar aici intervine Fiscul German si spune ca pe langa cei 6,6 euro TVA care iar fi incasat de la cetateanul lui ar mai fi incasat si taxa pe profit din adaosul comercial al end-userului,dar asa aceste taxe se duc catre Romania si nu ii convine.De aceea se cauta la nivel de magazine online preturile unor produse ale unor brand-uri sa fie cat mai apropiate,dar ca nu reusesc sa controleze intru-totul acest lucru,se numesc lacune in legile de circulatie a marfurilor,dar v-a veni timpul in care vom avea aceeasi moneda si aceleasi preturi peste tot.

            Este o poveste prea complicata sa intram in amanunte,de aceea incercam sa ne mai lacomim cat mai putem

            EMI

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de grasomega Vezi post
              Emi, merci pentru explicații.
              Eu am spus-o in gluma, este clar ca diferentele de pret sunt pentru cantitati diferite sau, poate, oferte speciale.
              Totusi, sunt sigur ca si adaosurile sunt destul de mari in Romania si ca unele preturi ar putea fi mai jos, asa cum au mai fost in trecut.
              De când Butterfly a dus Tenergy la 250 lei, toti producătorii au vrut si ei mai mult profit si preturile au crescut chiar de la ei.
              Totusi, pentru Ebenholz V, daca diferentele sunt mari, sunt sigur ca vasipop85 nu se referea la 3-4%, asta se estompeaza cu transportul.
              Cred ca eu sunt un pic prea serios in aceste momente si nu am gustat-o ca o gluma ,dar acum m-am mai relaxat si am prins-o.Asa intrebare asa raspuns.
              EMI

              Comentariu

              Who has read this thread:
              Procesare...
              X