Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Recomandare fete pentru Butterfly Primorac OFF-

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Recomandare fete pentru Butterfly Primorac OFF-

    Va rog sa imi recomandati fete pentru Butterfly Primorac OFF-, avand insa in vedere urmatorele doua aspecte ?

    1) Jocul meu tinde spre urmatoarea formula - Spin-Tactica-Tehnica - joc variat, cu ruperi de ritm, incerc sa folosesc si sa imi dezvolt toate procedeele tehnice de pe ambele parti ale mesei. Joc aproape de masa si la semidistanta - aproximativ 2 metri. Atac cand am ocazia cea mai buna (nu ma grabesc) si nu urmaresc neaparat sa termin prin lovituri puternice.

    2) Sunt interesat exclusiv de fetele destinate a fi lipite cu lipici pe baza de apa (fetele de generatie noua)

    Avand in vedere caracteristicile lemnului si modul in care joc (sau cel putin incerc ), va rog sa imi recomandati niste fete potrivite pentru FH/BH.
    Va multumesc.

  • #2
    Primoracul off- este un lemn foarte versatil care suporta o gama foarte larga de fete. Din ce ati jucat pana acum ce tip de fete credeti ca va plac mai mult mai moi sau mai tari? Ati uitat sa specificati despre ce varianta de primorac e vorba pt ca intre cel japonez si cel european este o jumatate de milimetru diferenta care se reflecta destul de serios in flexibilitatea lemnului.
    Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

    Comentariu


    • #3
      Aveti un joc complex...recomand tenergy 05 max
      TIMO BOLL ALC
      tenergy 05

      Comentariu


      • #4
        Buna seara,
        Este varianta europeana.
        Si eu ma gandeam la tenergy 05 dar varianta FX 2.0mm , ....dar asi vrea si alte variante, putin mai ieftine.
        Jocul meu se circumscrie unei viteze mai degraba medii ++ cu accelerari ocazionale (ma refer aici la mingile rapide).

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Portos Vezi post
          Buna seara,
          Este varianta europeana.
          Si eu ma gandeam la tenergy 05 dar varianta FX 2.0mm , ....dar asi vrea si alte variante, putin mai ieftine.
          Jocul meu se circumscrie unei viteze mai degraba medii ++ cu accelerari ocazionale (ma refer aici la mingile rapide).
          La ora asta. ...nu găsești nimic ieftin sau scump....doar distreaza-te în seara asta, și m?ine seara .....pe urma o sa fie nasol, crede-ma !

          Comentariu


          • #6
            TSP Victas V>01 Limber.
            Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
            Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Portos Vezi post
              Buna seara,
              Este varianta europeana.
              Si eu ma gandeam la tenergy 05 dar varianta FX 2.0mm , ....dar asi vrea si alte variante, putin mai ieftine.
              Jocul meu se circumscrie unei viteze mai degraba medii ++ cu accelerari ocazionale (ma refer aici la mingile rapide).
              Tenergy-ul este o fata exceptionala dar are o reactivitate la spin teribila, parerea mea este ca daca ati intrat vreodata in primii 32 la un turneu A de 100 de jucatori merita sa va ganditi la t05fx daca nu mergeti mai bine pe limber care e un tensor ok si te iarta cand nu esti in pozitie sau nu citesti corect efectul cu care vine mingea. Una dintre fetele de la noi de la Centrul Olimpic care a cam bocanit multa lume la categoria ei de varsta prin europa iar in tara a luat locul 1 la categoria ei in 2014 foloseste lemnul dvs, la inceput a avut roundell soft iar de vreun an joaca cu bryce speed fx. De ce credeti ca dupa 5 ani de antrenamente inca nu foloseste tenergy?
              Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

              Comentariu


              • #8
                Nu caut neaparat sa joc cu T05 FX, am spus ca ma gandesc la ea - ca la un standard.
                Vreau sa incerc si alte fete - si caut fete care sa se echilibreze cu lemnul meu si stilul meu de joc.
                Probabil ca o sa aleg ceva cu viteza medie raportandune la T05 cu spin si control superioare dar inca nu am gasit ...... ???
                Bryce Speed FX - pare OK - din pacate se afal tot in curtea Butterfaly - si aici ma refer la pret.
                In acet moment caut fete mai ieftine - in concentru 50 -150 lei.

                Comentariu


                • #9
                  In gama 50-150 gasiti puzderie de fete. Totusi pt a va putea ajuta in filtrarea lor trebuie sa ne spuneti cam ce duritate preferati mai moi sau mai tari si un mic punct de reper cum ar fi o clasare la un turneu daca ati participat. Care credeti ca este in acest moment punctul dvs forte si cel slab ca sa vedem ce trebuie sa compenseze sau sa puna in valoare fetele respective, caci din ce ati descris initial se intelege ca puteti juca cu orice fata fara nici o problema.
                  Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                  Comentariu


                  • #10
                    Nu particip la turnee, asa ca nu stiu ce sa spun......
                    Punctele mele forte sunt topspin-urile de pe ambele parti.
                    Lucrez in acest moment la flip - aceasta este una din partile mele slabe.
                    Caut niste "gume" cu o duritate cuprinsa intre 35- 39, imi place sa simt mingea, burete in zona soft-mediu.
                    Cum am precizat joc pana la maxim 2 metri de masa si in acest interval trebuie sa lucreze gumele si lemnul, adica preluarile serviciului sunt de regule fine/putin puternice si aici cred ca lucreaza mai degraba topsheet-ul (ma gandesc si la un sandwich ofensiv pentru rever ceva cu care sa pot da si un topspin, cu limitele de rigoare ). Am preferat un off- pentru un plus de viteza pe care il folosesc aproape exclusic cand atac, incerc sa fac punctul printr-o lovitura decisiva rapida si neasteptata. Nu urmaresc insa sa finalizez neaparat prin lovituri puternice, atac cand am ocazii bune. Prefer spin si control in detrimentul vitezei. Cred ca formula care este in capul meu este ceva de genul :
                    Spin + Control = fete / Viteza = lemn - cand o sa lovesc suficient de puternic o sa ajung la lemn ( ma refer la loviturile foarte puternice - cand lemnul este deja rigidizat, a depasit limita de lucru/elasticitatea) o sa am si plusul de viteza ptr. finalizare in forta.
                    Pastrand limitele de rigoare (neabsolutizand cele mentionate mai sus) caut ceva cu spin si control peste medie, m-am gandit si la fetele chinezesti - lipicioase - dar nu am jucat niciodata cu asa ceva.... ???.
                    Cred ca pot compensa niste fete mai lente prin tehnica de executie
                    Cum am spus nu urmaresc sa ma implic in competitii - imi place sa joc, variat , punand accentul pe tehnica si secundar pe viteza.
                    Ultima editare de Portos; 05.ian.2015, 13:53.

                    Comentariu


                    • #11
                      Ai o sumedenie de fete de unde poti alege... Eu unul iti sugerez sa apelezi la DDMIT pentru unele fete patrate, noi. Pentru Fh, ai putea sa alegi Tibhar Evolution EL-P, Tibhar Aurus/Aurus S, Tibhar 5QS/1QS sau Joola MAX 400. Pt BH, poti merge cu incredere pe Joola Explode Sensitive, Tibhar Genius Optimum Sound sau Joola Samba Plus.
                      Daca nu urmaresti viteza, ti-as recomanda variantele de la Tibhar, cele cu Sound, alegand grosimea medie.

                      Combinatia cu care joc in momentul de fata este Joola MAXX 400 FH si Tibar Evolution FX-P BH, pe un Innerforce ZLF, si crede-ma, am mai multa viteza decat mi-as dori
                      Pt tine, incepator, Joola explode sensitive 2.0 FH si un Tibhar genius Optimum Sound cred ca este chiar potrivit...Parerea mea!

                      Comentariu


                      • #12
                        Ma regasesc 90% in descrierea pe care si-a facut-o Portos plus faptul ca si eu inclin sa imi cumpar un Primorac.Portos,ce fete ai cumparat pana la urma,te intelegi bine cu ele?In prezent(si prima paleta profi) joc cu un Donic senso v2 iar fete,pe fh am donic coppa iar pe bh donic vario big slam.Avand in veder ca am mai avansat(zic eu ),am inceput sa simt vibratiile lemnului iar coppa nu imi mai place,mi se pare ca nu mai ridica mingea de sub fileu(la tras) asa cum imi place.
                        si vis pacem para bellum!

                        Comentariu

                        Who has read this thread:
                        Procesare...
                        X