Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

De ce ne place tenisul de masa ?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • De ce ne place tenisul de masa ?

    Inca un articol despre tenis de masă pe prosport
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...limon-13976347
    Blade 1 : Butterfly Jun Mizutani Super ZLC Blade 2: Butterfly Custom Arylate
    Fh: Tenergy 05 2.1 mm Fh: Tenergy 05 2.1 mm
    Bh: Tenergy 05 FX 2.1 mm Bh : Tenergy 05 FX 2.1 mm

  • #2
    Pentru ca unii dintre noi ne nastem cu el in sange.
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

    Comentariu


    • #3
      Deoarece este un sport dinamic,distractiv si poate sa-l practice oricine.

      Comentariu


      • #4
        deoarece este un sport usor de practicat,unde iti trebuie atentie si concentrare si rapiditatea lovirii mingii

        Comentariu


        • #5


          - - - Actualizat - - -

          Comentariu


          • #6
            Pentru un raspuns corect la intrebarea din titlu,eu as propune ca fiecare dintre noi sa dea un raspuns personalizat,dar la o reformulare a intrebarii de mai sus si anume..
            DE CE V-ATI APUCAT DE TENISUL DE MASA?(si de ce nu de alt sport).CE VA DETERMINAT S-O FACETI?
            La acesta intrebare am sa incerc eu sa va raspund,in ceea ce ma priveste.M-am apucat de tenisul de masa in clasa a-7-a(14 ani) si mi-a placut ”din prima”cand am pus mana pe paleta chinezeasca cu ”musama”pusa pe un lemn desprins dintr-un ”gard”.Bineanteles ca acest sport l-am invatat dupa ureche,pe atunci jucand cu ”priza normala”.Si mare dreptate ii dau userului Rosetionut-Lugoj ,cand spunea ca trebuie sa ai acest sport ”in sange”,adica sa te ”nasti”cu el.Din punctul meu de vedere,este esentiala acesta din urma remarca,indeosebi la o ascensiune ulterioara pe scara valorii tenisistice pentru fiecare dintre noi.Deci trebuie sa-ti placa cu adevarat inca de la primul schimb de mingi si sa te ambitioneze sa progresezi inca de la prima infrangere.
            Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
            Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

            Comentariu


            • #7
              Tenisul de masă este un sport care necesită multă concentrare deoarece totul se desfășoară în viteză, iar reacțiile trebuie să fie aproape instinctive. De asemenea, coordonarea este esențială pentru a trimite mingea în locul dorit sau pentru a tăia ritmul. Spre exemplu, într-un schimb de mingi lungi o minge plasată cât mai aproape de fileu poate prinde adversarul pe picior greșit.
              Pentru că este un sport care se joacă în sală având nevoie de mese omolagate și de o suprafață plană pentru confortul și plăcerea de a juca, tenisul de masă poate fi practicat tot timpul anului.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de mihai-alin Vezi post
                Tenisul de masă este un sport care necesită multă concentrare deoarece totul se desfășoară în viteză, iar reacțiile trebuie să fie aproape instinctive. De asemenea, coordonarea este esențială pentru a trimite mingea în locul dorit sau pentru a tăia ritmul. Spre exemplu, într-un schimb de mingi lungi o minge plasată cât mai aproape de fileu poate prinde adversarul pe picior greșit.
                Pentru că este un sport care se joacă în sală având nevoie de mese omolagate și de o suprafață plană pentru confortul și plăcerea de a juca, tenisul de masă poate fi practicat tot timpul anului.
                Tinerete,tu ai raspuns la intrebarea"Ce este tenisul de masa si ce comporta el".Intrebarea din titlu este alta.
                Idee de raspuns..
                Pentru ca imi creeaza un confort psihic deosebit,de destindere si relaxare cand ma aflu la masa de joc.
                Pentru ca imi place sa dau topspin ,incat adversarul sa nu-l "miroasa".
                Pentru ca imi place sa strig "cho,cho",la orice minge castigatoare si punct castigat de mine.
                Pentru ca imi place sa colind tara asta pe la turnee si astfel sa contribui si eu cu cativa leuti la fondul Amatur(deci sa fiu folositor la ceva).
                Pentru ca.....

                - - - Actualizat - - -

                Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                Tinerete,tu ai raspuns la intrebarea"Ce este tenisul de masa si ce comporta el".Intrebarea din titlu este alta.
                Idee de raspuns..
                Pentru ca imi creeaza un confort psihic deosebit,de destindere si relaxare cand ma aflu la masa de joc.
                Pentru ca imi place sa dau topspin ,incat adversarul sa nu-l "miroasa".
                Pentru ca imi place sa strig "cho,cho",la orice minge castigatoare si punct castigat de mine.
                Pentru ca imi place sa colind tara asta pe la turnee si astfel sa contribui si eu cu cativa leuti la fondul Amatur(deci sa fiu folositor la ceva).
                Pentru ca.....
                Si as mai continua cu cateva exemple..
                Deoarece imi place sa socializez pe la turneele la care particip, sa-mi fac prieteni din randurile celor cu care nu joc si ”dusmani”printre cei pe care-i invang la masa de joc.Asta cu ”dusmanii”,te rog nu-mi lua exemplu,esti inca tanar,ai tot timpul s-o faci.
                Deoarece imi place sa privesc meciurile jucatorilor de la open si sa le ”fur”miscarile(loviturile)castigatoare,incat in curand sa devin si eu la randul meu campion Amatur.
                Deoarece imi place sa privesc si sa admir cupele decernate de organizatorii de turnee,dar obtinute de alti jucatori.
                Deoarece imi place gulasul facut la cazan la turneul de la Reghin,incat nu-mi doresc sa pierd nici un turneu organizat in acest oras.
                Deoarece tare mult imi doresc sa intalnesc la masa de joc pe unul PRIZA TOK ,sa-l ”bat mar”,incat sa-i scot tenisul de masa din cap.
                Deoarece.....
                Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                Comentariu


                • #9
                  "Deoarece imi place sa privesc meciurile jucatorilor de la open si sa le ?fur?miscarile(loviturile)castigatoare"
                  Adica ce miscari cu priza tok ati vazut la open?
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                    Pentru un raspuns corect la intrebarea din titlu,eu as propune ca fiecare dintre noi sa dea un raspuns personalizat,dar la o reformulare a intrebarii de mai sus si anume..
                    DE CE V-ATI APUCAT DE TENISUL DE MASA?(si de ce nu de alt sport).CE VA DETERMINAT S-O FACETI?
                    La acesta intrebare am sa incerc eu sa va raspund,in ceea ce ma priveste.M-am apucat de tenisul de masa in clasa a-7-a(14 ani) si mi-a placut ”din prima”cand am pus mana pe paleta chinezeasca cu ”musama”pusa pe un lemn desprins dintr-un ”gard”.Bineanteles ca acest sport l-am invatat dupa ureche,pe atunci jucand cu ”priza normala”.Si mare dreptate ii dau userului Rosetionut-Lugoj ,cand spunea ca trebuie sa ai acest sport ”in sange”,adica sa te ”nasti”cu el.Din punctul meu de vedere,este esentiala acesta din urma remarca,indeosebi la o ascensiune ulterioara pe scara valorii tenisistice pentru fiecare dintre noi.Deci trebuie sa-ti placa cu adevarat inca de la primul schimb de mingi si sa te ambitioneze sa progresezi inca de la prima infrangere.

                    Imi pare bine sa aud aceleasi vorbe, spuse si de tatal meu, de cand aveam vreo 10 ani.
                    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                    Comentariu


                    • #11
                      Tenisul de masă este potrivit pentru sănătate: mișcare multă – transpiri iar pulsul crește.
                      Jucând tenis de masă te menții într-o stare mentală foarte bună: multă g?ndire, planuri, strategii au loc într-un meci, păstrându-ți creierul mereu alert.
                      De aceea e bine sa practici acest sport si sigur ti se va parea placut.

                      Comentariu


                      • #12
                        Tocmai de aceea ---> Redesign My Brain - Table Tennis

                        Blade: XIOM Feel ZX3
                        Bh: XIOM OMEGA VII ASIA
                        Fh: XIOM OMEGA VII ASIA

                        Comentariu


                        • #13
                          Sau de aceea!
                          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                          Comentariu


                          • #14

                            Fara comentarii!!!
                            FH DHS H3 NEO NEAGRA​ - CLONEL SDC XuXin Edition - BH DHS H3 NEO ROSIE​ Sistemu-i carnivor, se pregăteşte să te consume, doar că regimu-i vegan, tre să fiarbă legume!!!

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X