Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Criteriu de departajare in grupele superioare si clasament

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Criteriu de departajare in grupele superioare si clasament

    Am un caz concret in care am fost implicat cu trei jucatori A,B,C cu o victorie.Departajarea sa facut dupa setaveraj intre cei 3 , A a mers mai departe,B sa clasat pe 3 si C pe 4. In clasament insa am avut surpriza sa vad ca B ,adica eu, am aparut pe 4. Am semnalat organizatorului , care intamplator era C,gresala. Intr-un mesaj privat mi-a explicat ca departajarea este doar pentru a vedea cine merge mai departe,in clasament insa se ia victoria directa.Prin faptul ca nu sa modificat clasamentul inseamna ca are el dreptate,eu nu am gasit acest lucru in regulament,nici el nu afacut referire la care articol din regulament se refera.Mentionez ca, comunicarea directa nu a dat rezultate.
    Va rog sa-mi explice cineva cum stau lucrurile.Multumesc anticipat.
    Ultima editare de Lilian; 18.mar.2015, 08:58.
    ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

  • #2
    Postat în original de Lilian Vezi post
    Am un caz concret in care am fost implicat cu trei jucatori A,B,C cu o victorie.Departajarea sa facut dupa setaveraj intre cei 3 , A a mers mai departe,B sa clasat pe 3 si C pe 4. In clasament insa am avut surpriza sa vad ca B ,adica eu, am aparut pe 4. Am semnalat organizatorului , care intamplator era C,gresala. Intr-un mesaj privat mi-a explicat ca departajarea este doar pentru a vedea cine merge mai departe,in clasament insa se ia victoria directa.Prin faptul ca nu sa modificat clasamentul inseamna ca are el dreptate,eu nu am gasit acest lucru in regulament,nici el nu afacut referire la care articol din regulament se refera.Mentionez ca, comunicarea directa nu a dat rezultate.
    Va rog sa-mi explice cineva cum stau lucrurile.Multumesc anticipat.
    ...dvs spuneti ca "A" s-a clasat pe locul 1 (dintre cei trei, pt ca banuiesc ca loc 1 din gr.era ocupat),...pai este normal ca ceilalti doi sa se claseze in functie de victoria directa.
    Daca dvs mentionati si scorul dintre toti patru, ar fi mai simplu si mai concret.
    1. X
    2. A
    3. B
    4. C
    Hobby: Motoare si ski !
    http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

    Comentariu


    • #3
      http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...egulament-2015

      A se vedea cap.6.2 (ultimul alineat)

      Totusi, o intrebare, ...dvs ce setaveraj ati avut față de organizator. Intreb pentru ca "victoria directa " se acceseaza numai in cazul egalitatii dintre cei doi ramasi in calcul.
      Ultima editare de GeluBv; 18.mar.2015, 09:23.
      Hobby: Motoare si ski !
      http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

      Comentariu


      • #4
        Sa fiu mai explicit.
        Locul 1 in grupa afost Toni cu 3 victorii,nu se ia in discutie.
        Pentru locul 2 au ne-am luptat A,B,C toti cu 1 victorie. A-B=2-3 ,A-C=3-0 ,B-A=3-2, B-C=2-3 , C-A=0-3 ,C-B=2-3
        A-Birtalan Robert +2
        B-Parus Lilian 0
        C-Sferlea Marius -2


        clasament Locul2 merge mai departe Robi,locul 3 eu si locul 4 Sferlea.

        Organizatorul stia ca sunt pe 3 ,acest lucru era clar.Ce incerca sa-mi explice era ca in clasament petru locurile 3 si 4 se ia victoria directa lucru pe care mi la explicat in mesajul privat trimis dupa concurs ceea ce mi se pare o aberatie.
        Ultima editare de Lilian; 18.mar.2015, 10:06.
        ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de Lilian Vezi post
          C-B=2-3
          Aici cred ca a fost 3-2.

          ------------------

          Clasamentul grupei se face o singura data, primii 2 merg mai departe iar locurile 3-4 raman cele stabilite la inceput, prin set-averaj in cazul acesta.
          Daca ati fi avut amandoi '-1' s-ar fi luat victoria directa (doar in Amatur este valabil, prin regulament) dar asta-i alta poveste.

          Deci locul 3 Parus, locul 4 Sferlea - voi modifica si in clasament cu prima ocazie.
          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

          Comentariu


          • #6
            ....atunci cand te afli intr-un turneu este o cursa contracronometru.....trebuie sa iei decizia cea mai buna.....si rapida....

            Incep cu concluzia finala:au ramas 2 concurenti la egalitate Parus cu Sferlea in care Sferlea a castigat meciul direct(nu are importanta scorul...nici nu-l mai tin minte...o sa caut foile sa vad...dar repet nu are importanta scorul).Nu este logic ca dintre cei 2 care nu s-au calificat cel mai bun sa fie pe 4 iar cel care a pierdut sa fie pe 3...)....
            "
            Citat regulament......" in toate cazurile de departajare victoria directa este avantajul principal care isi produce efectul cand la final raman doi jucatori la egalitate."


            Oricum regulamentul nu este foarte clar;dar de cand ma stiu asa am procedat pt ca mi se pare logic......ca dintre cei care nu se califica si sunt la egalitate rezultatul direct sa primeze...


            citat regulament...cap 6.2....6.2. Departajarea concurentilor in grupe;
            Pasii departajarii sunt :
            - nr de victorii in clasamentul grupei care va determina locul castigat in grupa, iar in conditiile in care trei sau mai multi jucatori au acelasi numar de victorii se trece la departajare dupa cum urmeaza:
            -se calculeaza numarul de victorii si se scade numarul de infrangeri, prin metoda setaverajului, iar daca se continua egalitatea se va calcula si numarul total de seturi castigate minus seturi pierdute in grupa respectiva;
            -daca se continua egalitatea urmeaza un set de departajare, joaca fiecare cu fiecare si se noteaza scorul de care se va tine cont.
            - in toate cazurile de departajare victoria directa este avantajul principal care isi produce efectul cand la final raman doi jucatori la egalitate.

            ...IN TOATE CAZURILE.....inseamna ...IN TOATE CAZURILE!!!!!!!!!deci si in cazul de fata...


            P.S Regulamentul ar trebui completat ca sa fie mai usor de inteles pentru toata lumea.Este nevoie de o fraza in plus.
            Ultima editare de MariusBH; 18.mar.2015, 14:01.
            ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

            Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
            Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de FlorinBN Vezi post
              Daca ati fi avut amandoi '-1' s-ar fi luat victoria directa
              Acesta este cazul in care raman doi jucatori la egalitate ... nu mai insist mai mult.
              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de sofidoor Vezi post
                Incep cu concluzia finala:au ramas 2 concurenti la egalitate Parus cu Sferlea in care Sferlea a castigat meciul direct(nu are importanta scorul...nici nu-l mai tin minte...o sa caut foile sa vad...dar repet nu are importanta scorul)
                Ce ai scris mai sus este gresit nu am fost la egalitate de setaveraj si asta o poate confirma si Robi.Un organizator care se respecta sa nu stie lucrurile astea mi se pare ...
                Intre noi 2 scorul a fost 3-2 pentru tine .Intre tine si Robi a fost 0-3 din cate imi aduc aminte dar il putem intreba si pe Robi.Ca sa fim la egalitate trebuia sa-i iei 2 seturi de la Robi si atunci nu mai mergea Robi mai departe ,eram toti cu 0(zero) la set-averaj.Iar sa spui ca intre noi doi nu a fost 3-2 ...
                Ultima editare de Lilian; 18.mar.2015, 14:22.
                ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                Comentariu


                • #9
                  ....Florine ai deschis cutia pandorei cu acest baiat.....el nu stie sa termine......niciodata.....I-ai dat dreptate dar dupa cum vezi el nu se opreste.....Eu nu mai insist.


                  P.S.Sunt curios dupa acest episod ,de ce lucru se va mai lega;el vine la turneele mele(unde il primesc cu drag tot timpul pt ca-l inteleg....)ca sa aiba subiect de carcoteala pe forum sa deschida daca se poate un iz de cearta...etc...nimic nu-i convine,nimic nu-i place......dar vine si participa mereu..........Uita sa spuna ca nu-i place sa se inscrie pe forum...venind in ultimul moment la toate turneele intarziind inceperea jocurilor.....
                  ....din fericire .......suntem cu totii diferiti......

                  Enjoy PING-PONG-mottoul Campionatului mondial din China 2015
                  Un inteligent observă tot timpul, un prost face tot timpul observaţii.? Heinrich Heine

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de sofidoor;248424[B
                    ]nu are importanta scorul[/B]...nici nu-l mai tin minte...o sa caut foile sa vad...dar repet nu are importanta scorul)
                    Scorul are importanta
                    ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                    Comentariu


                    • #11
                      Regulamentul in aceasta disputa are lacune .(inscrierea si departajarea)
                      Frecvent in grupele de 6 jucatori se produc anomalii si prezentul regulament nu rezolva echitabil aceste situatii:
                      - 5 jucatori cu 3 victori sau 2 victorii
                      - 3 jucatori cu 4 victorii sau 3 victorii.
                      Propunere clasament grupe:
                      1. Nr. victorii
                      2. Victoria directa in cazul de egalitate a 2 jucatori
                      3. Egalitate a minim 3 jucatori se vor lua in calcul meciurile dintre cei cu aceleasi nr .de victorii ,dc egalitatease mentine se va tine cont de setaverajul intre cei implicati si apoi setaverajul grupei
                      ATENTIE
                      - Victoria directa nu mai functioneaza iar setaverajul se face prin impartire(ordinea este stabilita dupa valoarea cea mai mare a coeficientului)
                      Scuze pt interventie.

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de Anca Dinicescu Vezi post
                        Propunere clasament grupe:
                        1. Nr. victorii
                        3. Egalitate a minim 3 jucatori se vor lua in calcul meciurile dintre cei cu aceleasi nr .de victorii ,dc egalitatease mentine se va tine cont de setaverajul intre cei implicati si apoi setaverajul grupei
                        =
                        Postat în original de GeluBv Vezi post
                        6.2. Departajarea concurentilor in grupe;
                        Pasii departajarii sunt :
                        - nr de victorii in clasamentul grupei care va determina locul castigat in grupa, iar in conditiile in care trei sau mai multi jucatori au acelasi numar de victorii se trece la departajare dupa cum urmeaza:
                        -se calculeaza numarul de victorii si se scade numarul de infrangeri, prin metoda setaverajului, iar daca se continua egalitatea se va calcula si numarul total de seturi castigate minus seturi pierdute in grupa respectiva;
                        -daca se continua egalitatea urmeaza un set de departajare, joaca fiecare cu fiecare si se noteaza scorul de care se va tine cont.
                        Postat în original de Anca Dinicescu Vezi post
                        2. Victoria directa in cazul de egalitate a 2 jucatori
                        =
                        Postat în original de GeluBv Vezi post
                        - in toate cazurile de departajare victoria directa este avantajul principal care isi produce efectul cand la final raman doi jucatori la egalitate.
                        FH: Butterfly Tackiness Matsushita Pro Model BH: Dr. Neubauer Diamant
                        Tel : 0742 257 995

                        Comentariu


                        • #13
                          Prezent la meci a fost si Dacian Cotca care poate confirma,daca nu apar foile,si inca un baiat . Dar asteptam foile ...
                          ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                          Comentariu


                          • #14
                            As lansa o provocare ptr domnul Dinicescu: scrieti un draft de regulament.

                            Comentariu


                            • #15
                              dl. Tokosp egalitatea dv nu este valabila fiinca eu am propus calculul setaverajului prin impartire iar treaba cu victoria directa pt 2 jucatori este primul criteriu de departajare la care o data depasita aceasta situatie (adica sunt mai multi de 2 jucatori)NU SE MAI POATE REVENI LA ACEST CRITERIU.
                              dl. GeluBv ati inteles si dvs gresit afirmatia de plagiat din partea mea a regulamentului.
                              dl. Sevraj este un obicei al dvs sa lansati provocari?
                              dl. Zosim1 va plac ironiile?

                              Comentariu


                              • #16
                                Pas!!!
                                Hobby: Motoare si ski !
                                http://www.youtube.com/watch?v=dyNpInTHl2Y

                                Comentariu


                                • #17
                                  Am observat ca pentru dl Sferlea, care are unele lacune de memorie si care de 2 luni nu gaseste foile,nu are importanta scorul,nu are importanta cu cine a facut acea constatare ca avem acelasi setaveraj,se pare cu niciunul din cei 2 cu care era la egaliate privind numarul de victorii ,miniclasamentul dintre cei 3 cu o victorie il clasa pe 4,nu are importanta nici prezenta unor spectatori care au urmarit meciul, pentru toate acestea a dat sistematic nu-mi place.Daca asa intelege dumnealui rezolvarea situatiei este trist,nu spun mai mult.
                                  ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Lilian Vezi post
                                    Prezent la meci a fost si Dacian Cotca care poate confirma,daca nu apar foile,si inca un baiat . Dar asteptam foile ...
                                    Ai dreptate,locu 3 in gr.sup.iar Marius loc4,cum ti-a spus si dl.Florin.

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X