Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfaturi alegere (sau configurare) paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Fetele de atunci te obligau sa lipești cu speedglue. Acum, pentru fetele de ultima generație cum este Ryzhm, este recomandata lipirea cu adeziv pe baza de apa. Daca lipești cu speedglue, o faci pe "răspunderea" ta, sa zic asa. Fata sa va "consuma" mai repede (uzura mai pronunțata topsheet, caracteristicile buretelui se vor schimba mult mai repede, fata va deveni mai "moarta" într-un interval mai redus de timp).

    Comentariu


    • #52
      aaaaaaaa, nu am stiut asta ! merci de info

      Comentariu


      • #53
        speed glue este interzis si recomand adaptarea ...

        Comentariu


        • #54
          am reusit in sfarsit sa ma intalnesc cu bogdan dupa multe tentative nereusite de a ne sincroniza...mi-a facut paleta si ii multumesc si pe aceasta cale pentru ajutor. am jucat numai un pic cu ea si pe langa am avut ca si comparatie un lemn (nu am retinut ce) cu fete xiom...si pot sa spun ca se vede diferenta....asa ca probabil o sa ajung asa cum mi sa prezis...sa vezi cate o sa schimbi de acu incolo

          multumesc de ajutor pana acum.
          cuvintele doar distrag atentia...

          Comentariu


          • #55
            am jucat un pic cu paleta mea si am jucat si cu alte palete la sala si am un mic grad de comparatie :

            celelalte palete erau mai rapide decat ce am eu si parca m-am inteles mai bine cu ele (de ex am jucat cu un joola flame extreme + tibhar genius) - gresesc daca vreau o paleta mai rapida ? sa o schimb pe a mea sau sa ii mai dau ceva timp sa ma obisnuiesc ? joola extreme e un off nu ? iar tibhar genius tot off sunt...
            cuvintele doar distrag atentia...

            Comentariu


            • #56
              Daca-l intrebi pe nea Fane si asta care o ai acum e mult prea rapida.... )

              Poate ne sincronizam saptamana viitoare ca sa-ti aduc niste fete si inca doua palete ca sa le incerci, sa-ti dai seama de diferente.

              Comentariu


              • #57
                pai nea fane a zis ca nu e destul de rapida si mi-a dat aia a lui sa o incerc....

                ar fi super sa mai incerc cateva sa vad cu care ma simt cel mai bine as vrea sa vad cum simt lemnul tau off+ de la levi daca se poate
                cuvintele doar distrag atentia...

                Comentariu


                • #58
                  Ne auzim la un telefon, saptamana aceasta ma intorc doar vineri seara, poate sambata, daca ai vreme si poti, ne putem vedea la sala.

                  Comentariu


                  • #59
                    Cam aia e diferența dintre fețele chinezești și cele japoneze/europene cu burete cu tensor

                    Nu greșești dar deh...ai pus problema de costuri, și o față cu tensor e mai scumpă. Cred că tibhar genius costă cam 140 de lei, și la banii ăștia ai de ales și de la donic, xiom, yasaka, joola.
                    Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                    Comentariu


                    • #60
                      da stiu ca am pus problema de costuri...problema care e si acum

                      vreau doar sa vad ce mi se potriveste si chit ca la iau sh sau una acum una mai incolo...dar sa imi fac un setup cu care sa ma inteleg. mai se pune problema si de lemn..daca pe all + de la levi merg bine fete mai rapide...
                      cuvintele doar distrag atentia...

                      Comentariu


                      • #61
                        Lemnul acela l-am comandat și eu de la dl levi și inițial am zis ca pun rakza 7 soft pe el și l-am întrebat dacă ar fi ok și fețe cu burete mai dur, mai rapide și dumnealui a spus ca ar fi perfecte numai sa le pot stăpâni
                        Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                        Comentariu


                        • #62
                          Tenergy grosimea 1.9 versus 2.1 ?

                          Ati trecut la fețe Tenergy cu grosimea de 1.9 de la 2.1 ? A incercat careva ? Ma gindeam sa iau Tenergy 80 Fx cu grosimea de 1.9 sa le pun pe lemnul meu Timmo Boll ALC ! Am avut Tenergy 80 pina acuma cu grosimea 2.1 , dar lipite pe un Innerforce ZLF !
                          Dar la Tenergy 05 FX grosimea de 1.9 de la 2.1 a trecut careva ? Care ar fi diferenta si atuurile in alegerea grosimii ? Multumesc !
                          Long live rock 'n' roll ! Bucură-te de viață ?n fiecare zi !

                          Comentariu


                          • #63
                            S-a discutat pe forum de zeci de ori. Foloseste cu incredere functia "Search"!

                            Comentariu


                            • #64
                              Diferenta este de 😊,2
                              Lasand gluma la o parte, pt. un amator diferenta este insesizabila, eu dupa 8 ani de tenis nu o pot face!
                              In teorie fata mai subtire este mai controlabila, iar controlul este invers proportional cu viteza
                              T05-ALC-T05
                              Adrian Gorum

                              Comentariu


                              • #65
                                Bună ziua tuturor !
                                Am o dilemă: Vreau să reconfigurez niște palete și am la dispoziție următoarele setup-uri:

                                1. Paletă cu lemn Levi 5 straturi lemn (ar trebui să fie OFF-, cam lent însă, nu a plăcut nici unui jucător cu experiență, mi-au spus că vibrează enervant și nu are niciun control, e "aiurea" (!), lucru total surprinzător pentru mine, deoarece dl. Levi are doar recomandări de excepție pe forum, nu știu ce să zic, eu nu am experiența necesară pentru a da un verdict competent), față B.T. 80 FX pe FH (2,0) și Tackiness Chop II (1,9) pe BH. O paletă de control, dar neputincioasă în fața unui adversar mai agresiv. Se pare că nici Chop II nu se prea potrivește în setup...;

                                2. Paletă cu lemn Tibhar Red Cypress (7 straturi lemn), OFF- spre OFF, fețe B.T. 05 (mai veche și cu fețele uzate, a fost prima achiziție profesională acum un an și jumătate, nu m-am adaptat, am renunțat destul de repede);

                                3. Paletă cu lemn Butterfly Petr Korbel SK 7 ( 7 straturi lemn, OFF, un lemn bun pentru mine), față B.T. 80 (2,0) pe FH și TUTTLE BEIJING IV (2,1) pe BH (chinezească). O am de aproape o lună, toți au apreciat-o, au considerat că are și control și spirit ofensiv, eu mai am nevoie de timp, mai ales că fața chinezească e un pic diferită de celelalte ( poate o schimb cu Yasaka Rakza 7 Soft sau cu Yasaka X Soft)...
                                ?n privința lemnelor aș încerca mai târziu doar un Primorac OFF- (varianta japoneză)...

                                ?n privința fețelor vreau să experimentez ceva defensiv pe BH, potrivit unui apărător modern (momentan o Giant Dragon's Talon Special, apoi, poate, Yasaka Antipower).
                                Aș folosi pentru început primele două lemne sus - menționate.
                                Variante:
                                1.Lemn Tibhar cu Tackiness Chop II pe BH și B.T. 80 FX pe FH ( sau păstrez B.T. 05 pe FH).

                                2.Lemn Tibhar (05 pe negru și iarba pe roșu).

                                3.Lemn Levi cu iarbă pe roșu și ceva de atac și control pe negru (Tuttle Beijing IV, Yasaka X, B.T. 80, Tibhar Evolution MX-S etc).
                                Vă rog, niște sfaturi competente, incluz?nd variante realiste. Mulțumiri anticipate !

                                Comentariu


                                • #66
                                  Postat în original de comunicatorul_5 Vezi post
                                  Bună ziua tuturor !
                                  Am o dilemă: Vreau să reconfigurez niște palete și am la dispoziție următoarele setup-uri:

                                  1. Paletă cu lemn Levi 5 straturi lemn (ar trebui să fie OFF-, cam lent însă, nu a plăcut nici unui jucător cu experiență, mi-au spus că vibrează enervant și nu are niciun control, e "aiurea" (!), lucru total surprinzător pentru mine, deoarece dl. Levi are doar recomandări de excepție pe forum, nu știu ce să zic, eu nu am experiența necesară pentru a da un verdict competent), față B.T. 80 FX pe FH (2,0) și Tackiness Chop II (1,9) pe BH. O paletă de control, dar neputincioasă în fața unui adversar mai agresiv. Se pare că nici Chop II nu se prea potrivește în setup...;

                                  2. Paletă cu lemn Tibhar Red Cypress (7 straturi lemn), OFF- spre OFF, fețe B.T. 05 (mai veche și cu fețele uzate, a fost prima achiziție profesională acum un an și jumătate, nu m-am adaptat, am renunțat destul de repede);

                                  3. Paletă cu lemn Butterfly Petr Korbel SK 7 ( 7 straturi lemn, OFF, un lemn bun pentru mine), față B.T. 80 (2,0) pe FH și TUTTLE BEIJING IV (2,1) pe BH (chinezească). O am de aproape o lună, toți au apreciat-o, au considerat că are și control și spirit ofensiv, eu mai am nevoie de timp, mai ales că fața chinezească e un pic diferită de celelalte ( poate o schimb cu Yasaka Rakza 7 Soft sau cu Yasaka X Soft)...
                                  ?n privința lemnelor aș încerca mai târziu doar un Primorac OFF- (varianta japoneză)...

                                  ?n privința fețelor vreau să experimentez ceva defensiv pe BH, potrivit unui apărător modern (momentan o Giant Dragon's Talon Special, apoi, poate, Yasaka Antipower).
                                  Aș folosi pentru început primele două lemne sus - menționate.
                                  Variante:
                                  1.Lemn Tibhar cu Tackiness Chop II pe BH și B.T. 80 FX pe FH ( sau păstrez B.T. 05 pe FH).

                                  2.Lemn Tibhar (05 pe negru și iarba pe roșu).

                                  3.Lemn Levi cu iarbă pe roșu și ceva de atac și control pe negru (Tuttle Beijing IV, Yasaka X, B.T. 80, Tibhar Evolution MX-S etc).
                                  Vă rog, niște sfaturi competente, incluz?nd variante realiste. Mulțumiri anticipate !
                                  puteti pune problema dvs la toate topicurile insa e inutil...sansele ca cineva " competent " ( cum sugerati ) sa va raspunda tind spre 0...la inceputurile mele pe acest forum ( si n-a trecut prea mult timp de atunci ) eram usor revoltat de faptul ca ceream un sfat, o parere, ceva si nu prea se gaseau doritori in a-mi raspunde...au trecut anii si am priceput de ce ! sunt sanse moderate ca altcineva sa foloseasca aceleasi combinatii care va macina timpul ( lemn si fete ), sunt sanse slabe ca acel cineva sa fie un obisnuit al acestui forum si sansele se duc spre 0 ( asa cum am mai spus ) ca acea persoana sa incerce sa va explice un lucru care functioneaza in cazul lui dar care e posibil sa nu mearga in cazul dvs...intelegeti ? tot ce poate face acest forum e sa emita consideratii generale, principii largi de actiune insa nu cred ca va poate cineva indruma cu exactitate si precizie prin vartejurile si furtunile schimbarilor dese de echipament ( la unii, asa ca mine chiar de priza, stil de joc, etc ). vreti sa jucati defensiv, foarte bine ! ati cautat un singur jucator din marea lista a Iasului care joaca asa ceva si sa-i puneti aceste intrebari, sa-i aratati paletele din dotare, etc ? am vazut acum cateva luni intr-o sala a unui liceu din Iași ( imi scapa denumirea insa dl Gigi Berescu era cel care se ocupa de toate acolo ) ceva jucatori la antrenamente, ceva membri ai unor echipe de liga a 2-a, jucatori care faceau aparare extraordinara si reuseau niste mingi la care pot doar visa...cand a fost timp liber, am facut cunostinta, am intrebat, am puricat paletele respectivilor...cam asta e drumul pe care va recomand ( fara competenta grozava din partea mea ) sa mergeti...nu vreti acolo, am si la asta o solutie. puneti tot ce aveti intr-o geanta si va astept la sala unde joc eu in Roman...va pun la dispozitie lemnele si paletele de aparare pe care le folosesc, pun deasupra si niste lipici si e imposibil in cateva ore sa nu o scoatem la capat. nu uitati de turneeele din Iași de saptamana asta...ii puteti vedea la lucru pe unii jucatori buni intr-ale defensivei...spor !
                                  TRUST NO ONE !

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Mulțumesc !

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Salut,

                                      Cam liniste si pace pe acest subiect care zumzaia atunci cand mi-am luat eu prima paleta.

                                      As vrea sa imi mai achizitionez o paleta, una care sa fie mai rapida decat cea pe care o am acum (Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0)

                                      Ce imi recomandati?

                                      E de recomandat sa pastrez acelasi lemn si sa schimb doar fetele cu unele mai rapide ca sa fie tranzitia mai ok sau?

                                      Ce imi place la setupul de acum este cat e de "saltareata" fata si cat de bine agata mingea. Dar mi-e greu sa o controlez si de multe ori depasesc suprafata mesei. La un momendat am incercat o paleta cu Xiom Vega Europe si cumva, dintr-o data toate mingile aterizau pe masa. Si atunci cand e cazul si am ocazia sa lovesc cu putere si sa inchid punctul simt ca nu reusesc sa generez destula viteza si ma gandeam ca probabil m-ar ajuta ori un lemn mai rigid (7 straturi all-wood sau ceva cu carbon) sau o fata care sa catapulteze mai puternic mingea.

                                      Ce ziceti?
                                      Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Am avut Yasaka extra (cam acelasi lucru cu Sweden classic) cu Rakza 7 si Rakza 7 soft si este un setup destul de lent. Totusi cred ca este alta problema. Spui ca paleta este lenta dar trimiti de multe ori mingea dincolo de masa. Daca le dadeai in fileu as fi fost de acord cu tine ca iti trebuie ceva mai rapid dar atat timp cat trimiti mingile afara cred ca e mai mult o problema de tehnica. Cauta jucatori experimentati in Timișoara (si sunt destui) si roaga-i sa te vada cum joci si iti pot da sfaturi mult mai utile daca iti trebuie o alta paleta sau trebuie sa mai lucrezi la anumite lovituri. Mult succes in continuare.
                                        Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                                        FH: Butterfly Dignics 05
                                        BH: Tibhar Grass D.TecS

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Postat în original de dutzu Vezi post
                                          As vrea sa imi mai achizitionez o paleta, una care sa fie mai rapida decat cea pe care o am acum (Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0)

                                          Ce imi recomandati?

                                          E de recomandat sa pastrez acelasi lemn si sa schimb doar fetele cu unele mai rapide ca sa fie tranzitia mai ok sau?

                                          Ce imi place la setupul de acum este cat e de "saltareata" fata si cat de bine agata mingea. Dar mi-e greu sa o controlez si de multe ori depasesc suprafata mesei. La un momendat am incercat o paleta cu Xiom Vega Europe si cumva, dintr-o data toate mingile aterizau pe masa. Si atunci cand e cazul si am ocazia sa lovesc cu putere si sa inchid punctul simt ca nu reusesc sa generez destula viteza si ma gandeam ca probabil m-ar ajuta ori un lemn mai rigid (7 straturi all-wood sau ceva cu carbon) sau o fata care sa catapulteze mai puternic mingea.

                                          Ce ziceti?
                                          Pai ce ai deja ar trebui sa genereze un control foarte bun ! Recomandarea mea , daca tot arunci mingile peste masa ar fi sa folosesti acelasi setup dar schimba fata MAX cu una de 2.0 !

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Multumesc pentru raspunsuri.

                                            Da, ar fi ideal probabil sa ma vada cineva si sa ma sfatuiasca bazat pe felul in care joc acum.

                                            Paleta actuala are control foarte bun, problema mea este atunci cand incerc sa atac. Banuiala pe care o am, bazat pe faptul ca atunci cand am jucat cu o paleta cu o fata cu efect de tensor mai slab (xiom vega europe) aterizau mingile pe masa mult mai des, este ca traiectoria data de paleta mea actuala este inalta si poate nu dau eu suficient topspin incat sa fac mingea sa coboare din cauza spin-ului, sau poate lemnul ajuta la asta fiind relativ moale.

                                            Intr-adevar cand incerc sa joc invers, cu fata de 2.0 pe forehand, se schimba datele problemei dar tot nu simt ca pot sa "pedepsesc" greselile adversarului atunci cand o face.
                                            Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              Postat în original de dutzu Vezi post
                                              Salut,

                                              Cam liniste si pace pe acest subiect care zumzaia atunci cand mi-am luat eu prima paleta.

                                              As vrea sa imi mai achizitionez o paleta, una care sa fie mai rapida decat cea pe care o am acum (Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0)

                                              Ce imi recomandati?

                                              E de recomandat sa pastrez acelasi lemn si sa schimb doar fetele cu unele mai rapide ca sa fie tranzitia mai ok sau?

                                              Ce imi place la setupul de acum este cat e de "saltareata" fata si cat de bine agata mingea. Dar mi-e greu sa o controlez si de multe ori depasesc suprafata mesei. La un momendat am incercat o paleta cu Xiom Vega Europe si cumva, dintr-o data toate mingile aterizau pe masa. Si atunci cand e cazul si am ocazia sa lovesc cu putere si sa inchid punctul simt ca nu reusesc sa generez destula viteza si ma gandeam ca probabil m-ar ajuta ori un lemn mai rigid (7 straturi all-wood sau ceva cu carbon) sau o fata care sa catapulteze mai puternic mingea.

                                              Ce ziceti?
                                              salut dutzu,

                                              de ce vrei un set-up mai rapid daca pe set-upul actual nu-l poti controla in toate situatiile?

                                              da, n-ar fi rau sa te vada cineva avizat si sa-ti dea o parere pertinenta. schimbarea lemnului allarround cu ceva mai rapid (sunt sute, poate mii de lemne mai rapide, deci ce inseamna mai rapid?) va aduce un control si mai scazut. adica, exista riscul sa nu mai joci nici ce joci acum!

                                              PS: legat de catapultul mingilor si asta trebuie vazut, daca nu cumva fetele yasaka sunt cam rapide pentru tine si ai avea nevoie de ceva mai lent. ideea e sa pui cat mai multe pe masa...deci cum faci asta? in niciun caz cu ceva mai rapid, atata timp cat set-up-ul actual iti creeaza dificultati. din ce descrii tu si inteleg eu, te-as sfatui sa nu te arunci la alt lemn mai rapid, ci sa-l "imblanzesti" pe cel actual cu alte fete sau sa-ti mai iei inca o rakza 7 soft, daca zici ca aia iti ofera mai multe satisfactii...

                                              nu stiu ce joci, dar e foarte important sa intelegi bine (sa-ti asumi lucid) ce poti sa joci in momentul X, adica sa n-ai pretentii nerealiste de la tine sau sa te uiti la unul si la altul si sa ai impresia ca si tu ai putea juca ca ala daca ai "umbla" putin la set-up...
                                              Ultima editare de Red1978; 26.ian.2018, 13:09.
                                              Viscaria
                                              FH - tenergy 05
                                              BH - tenergy 05 fx

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X