Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfaturi alegere (sau configurare) paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sfaturi alegere (sau configurare) paleta

    Salut,

    Vreau sa imi iau o paleta serioasa si de ceva timp ma tot informez si citesc despre asta. Lemn, fete, burete, rigid vs elastic, subtire vs gros, aderent/lucios, sweet spot si tot asa. Volumul de informatie este imens dar principala problema e ca in afara faptului ca inteleg explicatiile nu am cum sa imi dau seama ce inseamna respectivele caracteristici traduse in joc. Asta probabil inseamna ca sunt noob.

    Si din pagina in pagina am ajuns si pe forumul asta ..si ma gandesc sa cer sfaturi si ajutor.

    buget 150 ron. este suficient pt o paleta buna ?

    paleta allround cred ca e recomandata ? dar care allround-, allround, sau allround+ ? nu pot spune ca am un stil de joc definit, depinde si de adversar. considerand un adversar mai bun decat mine cred ca pot spune ca joc defensiv si incerc sa il prind pe contraatac daca greseste el. deci am dedus ca imi trebuie o paleta cu control bun dar care sa ofere si posibilitatea unui atac rapid cand apare ocazia... Am citit undeva ca o combinatie de lemn tare + fete tari e destul de ok, fiind un allround si acceptabila pt orice tip de lovitura.

    evident scopul e sa imi imbunatatesc tehnica si paleta sa imi permita asta.

    Am si vizitat ceva magazine - cel mai dotat a fost decathlon :

    butterfly gold michael maze 150ron
    adidas star 2 60ron
    donic tt 800 100ron
    adidas force (set 2) 90ron
    stiga bounce control 3* 60ron (reducere de la 95)
    stiga perform speed 4* 140 ron
    stiga velocity 5* 170 ron

    ce pareri au cei care le-au testat ? e vreuna potrivita ?

    evident exista si posibilitatea de a imi configura o paleta custom..si am vazut ca multi pe forum spun ca o sa obtin una mult mai buna decat ce e in magazine la un pret asemanator sau chiar mai mic.

    Am sintetizat cam ceea ce caut...daca sunt necesare si alte lamuriri raspund cu placere...nu stiu ce detalii ar ajuta

    va multumesc.
    cuvintele doar distrag atentia...

  • #2
    Nici una dintre paletele preasamblate nu sunt ceea ce cauti. Bugetul de 150 lei este unul foarte mic, pentru o paleta noua, asamblata din lemn+2 fete (ambele cumparate separat!!!) Singurul care iti poate oferi ceva este Userul Rblade: gasesti magazinul lui aici:http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...-Tenis-de-Masa, de unde poti cumpara produse noi, chinezesti la preturi accesibile.
    Un alt membru al forumului care vinde fete de paleta la preturi foarte accesibile este DDMIT, ale carui produse le gasesti aici: http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...d-fete-patrate.

    Acum, va trebuie sa cauti combinatii all, all+ sau off-, gen lemn all - all+ si fete off- off. Depinde de tine ce vrei sa faci, aparare sau atac. In functie de ceea ce iti doresti sa ajungi, un Joo SE HYUK sau un Ma Long, iti vei alege fete: de aparare , de atac sau mix.

    Succes la cautat si citit pe forum, sunt o gramade de subiecte ce trateaza prima paleta. Daca ai sa le rasfoiesti un pic, iti vei face o idee despre ceea ce am spus mai sus.

    Comentariu


    • #3
      dupa cum am zis am citit si stiu despre ce vorbesti.

      - dintre paletele postate de mine care sunt ok ?
      - dintre paletele postate si care sunt ok - pot construi ceva custom aici mai bun in aceeasi bani ?

      nu vreau sa fiu full def sau full off pt ca trebuie sa poti sa te adaptezi si la situatie.

      offtopic - nu deranjeaza semnatura ta asa mare ? ocupa de 3 ori mai mult decat ceea ce e semnificativ in post....crezi ca poti sa o micsorezi la o dimensiune mai usor de gestionat ?


      multumesc.
      cuvintele doar distrag atentia...

      Comentariu


      • #4
        - nici una din paletele postate de tine nu sunt OK
        - din nici una din paletele postate nu poti construi ceva custom. (am vazut pe www.tenismasa.ro, la oferta parca, lemn levi cu 2 fete donic twingo, la 150 lei. e singura varianta in care te-ai incadra in buget.
        - pe mine nu ma deranjează, dar dacă o poți micșora tu, ți-aș rămâne recunoscător!

        Comentariu


        • #5
          Imi cer scuze Smokefield ca scriu aici, dar nu pot face un alt post....
          Detin un Joola Carbon si 2 fete Donic Desto F2. Le-am folosit de 3-4 ori... Nu-mi place ca nu simt mingea, sare foarte tare si incontrolabil (pentru mana mea, deocamdata ). Lemnul sau fetele sunt problema ?
          Am jucat cu o paleta cu lemn HM Levi ( copie Gergely parca ) si fete Joola Rhyzm. Absolut extraordinar de bine a mers, lipite cu speed glue.
          Unde credeti ca pierd din control ? Lemn sau fete ?
          Multumesc mult !

          Comentariu


          • #6
            kenwood cred ca ar trebui totusi si iti deschizi un topic separat dat fiind ca e o problema total diferita.

            m-am exprimat gresit :

            - dintre paletele postate si care sunt ok - pot construi ceva custom aici mai bun in aceeasi bani ? - am vrut sa spun comparat cu paletele postate (si daca vreuna e buna) - aici pot sa construiesc ceva mai bun in aceeasi bani ?

            si ti-am atasat un gif mai mic.


            edit : mult mai bine asa cum ai facut acu
            Fișiere atașate
            cuvintele doar distrag atentia...

            Comentariu


            • #7
              I-ati gandul de la palete preasamblate. Sunt de cacao. Singurul lucru ce il poti folosi de la ele este lemnul, dar si ala trebuie pregatit. Se curata fetele de pe el, se smirgheluieste pana devine curat, uniform si foarte fin, se aplica un strat de lac cat ami subtire, se da iar cu smirghel de 1500-2000, si abia atunci pot lipi fete pe el. Sau mai simplu, cauti pe aici pe forum un lemn cat mai iefint, ai sa gasesti cu siguranta. Pe forum poti gasi fete bune, la preturi f bune, dar sa cauti indeajuns. Cert e ca te poti incadra in banii aia. Daca ai o paleta hobby, dezbrac-o de fete, pregateste-o asa cum ti-am zis, cauta de 150 lei 2 fete cat mai bune, si ti-ai facut paleta. Mai ramane problema lipitului, dar te descurci tu, pe la o sala pe unde se joaca tenis, sa iti lipeasca cineva 2 fete (dai o bere si isi face cineva mila de tine)!

              Comentariu


              • #8
                pai de aia am cerut sfaturi...daca paletele respective preasamblate nu merita, inseamna ca pot sa construiesc una mai buna din bucati aici pe forum de ex care sa nu ma coste mai mult decat una preasamblata, corect ? am tot citit topicuri asemanatoare si am vazut ca s-au configurat palete la preturi asemanatoare cu ce pot sa ofer. poate cei care au la vanzare echipament sa spuna mai multe.
                cuvintele doar distrag atentia...

                Comentariu


                • #9
                  Spor la cautat materiale atunci!

                  Comentariu


                  • #10
                    Merci ! Pot sa deschid un alt topic !

                    Comentariu


                    • #11
                      sa fie sa fie. sper sa primesc ceva sugestii totusi de lemn + fete de la cei care vand asa ceva.

                      si ms de ajutor pana acum.
                      cuvintele doar distrag atentia...

                      Comentariu


                      • #12
                        Cei care vand materiale, s-ar putea sa nu iti dea sfaturi tocmai potrivite pentru un incepator, pt ca orice negustor doreste sa isi vanda marfa. Tu trebuie sa te documentezi si sa cauti review-uri depsre fiecare oferta ce o primesti in parte, si sa alegi ceea ce crezi ca ti s-ar potrivi. Ia legatura cu grasomega, sau posteaza pe topicul lui vivasportshop, unde raspunde la asemenea intrebari, si el te va indruma, in functie de informatiile ce i le vei furniza tu despre jocul tau
                        il gasesti aici:http://tenisdemasa.ro/forum/showthre...scu-Gheorge%29

                        Comentariu


                        • #13
                          exact asta incerc sa fac. orice oferta va fi cercetata si o sa incerc sa aleg cea care se potriveste cel mai bine. acum verific si topic recomandat de tine.

                          thanks.
                          cuvintele doar distrag atentia...

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de smokefield Vezi post
                            sa fie sa fie. sper sa primesc ceva sugestii totusi de lemn + fete de la cei care vand asa ceva.

                            si ms de ajutor pana acum.
                            Buna. Sfatul lui Claudiu este foarte bun. Baietii de la Viva te pot ajuta cu informatii daca soliciti, eventual cumperi de la ei paleta gata asamblata.
                            Eu doar mai sugerez o alta idee: sa iei un lemn all sau all+ de HM Levi pentru ca sunt ieftine si foarte foarte bune. Iar pentru fețe poti cere chiar parerea dlui Levi ca stie foarte bine ce fețe merg pe lemnele lui (mai tari, mai moi etc). Nu o sa dai gres niciodata cu un lemn de la Levi iar fețe poti gasi second (dar in stare foarte buna) aici pe forum.
                            Ai mai jos link catre postul dlui Levi. Succes

                            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...highlight=levi
                            Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                            Comentariu


                            • #15
                              Salut,

                              Am si eu o sugestie pentru tine, decat sa te alegi cu ceva rau rau rau, cum ar fi o paleta pre-asamblata, mai aduna 40 de lei in plus peste cei 150 si poti lua de la ttmall.eu:
                              - Lemn: LKT Instinct+ (ALL+) - http://www.ttmall.eu/#!LKT Instinct+ (ALL)/zoom/c1pqh/image1wn9
                              - Fetze: 2x 729 Cream de 2.15mm - http://www.ttmall.eu/#!729 Cream (ALL)/zoom/c1jnp/image1kzu

                              Si ajungi la un total de 190 de lei, si ai avantajul unei palete la care vei putea sa ii mai schimbi fetele pe viitor pe masura ce avansezi. Am jucat cu o paleta cu configuratia asta si este net superioara paletelor preasamblate pe care le-am mai incercat (de exemplu palete Stiga de 3,4,5 stele sau Donic-uri sau Butterfly preasamblate).

                              Cumparandu-le toate de pe acelasi site beneficiezi de "asamblare" gratuita, ceea ce inseamna ca nu mai dai bani pe lipici, banda de cant si nu te stresezi ca trebuie sa-ti faci prima paleta din viata ta.

                              Daca vrei neaparat sa mai scazi costurile poti opta pentru un lemn mai ieftin, am vazut ca sunt lemne 729 la 29,34 si 44 de lei chiar....

                              O super-oferta pe care am vazut-o azi e ca pe mesetenis.ro e super-oferta la fetele cornilleau, dar pe de alta parte sunt mai scumpe lemnele la ei. Ai putea face o paleta din:
                              Lemn: http://www.mesetenis.ro/87_Lemn-Corn...7_detalii.html - 109 lei
                              Fete: http://www.mesetenis.ro/84_Fata-de-p...4_detalii.html 2.0mm - 39 ron bucata

                              Dar nu stiu daca o sa iti asigure asamblare.

                              In final faci cum crezi, dar ce poate sa-ti spuna oricine cu siguranta e ca nu sunt ok paletele preasamblate...incearca sa faci cumva sa ai o paleta "facuta" lemn + fete.
                              Yasaka Sweden Classic + Rakza 7 Soft Max + Rakza 7 Soft 2.0

                              Comentariu


                              • #16
                                imi e clar ca o paleta preasamblata nu poate concura cu una custom. chiar daca sunt incepator in domeniul asta totusi sunt inginer de meserie si stiu foarte bine ce inseamna un lucru facut custom.

                                as putea sa cresc suma pana la 200 ron dar nu cred ca as da mai mult pt prima paleta, mai ales ca exista posibilitatea sa vreau sa o schimb dupa ceva timp.

                                intre timp am citit inca 20+ topicuri de pe forum legate de subiect si am facut o selectie de lemne si fete recomandate (in general pentru control cat mai bun) si daca tot am muncit le postez poate foloseste si altora (preturi orientative..nu am stat sa caut cel mai mic pret)

                                Donic Burn All+ 150ron + fete Acuda S3/S2 145 ron
                                Butterfly Timo Boll All+ 160 ron + fete Acuda s2/s3 sau Coppa X3 135 ron sau Rakza 7 / soft 145 ron
                                Stiga Allround CLassic 150 ron + rakza 7 / soft
                                Stiga Allround NCT (All+) 150 ron + rakza 7 / soft
                                Yasaka sweden classic 130 ron + acuda s2/s3
                                Yasaka silverline allwood 180 ron + acuda s2/s3
                                Xiom Allround S 180 ron + xiom MUSA 100ron + Xiom Omega iv Asia 150 ron

                                custom LEVI + fete ??? - i-am dat un mail sa vad ce imi recomanda....

                                DIn ce se vede orice combo duce spre 5 mil (ce am gasit discutii vechi pe forum)..deci astept o recomandare de la levi si ma orientez
                                cuvintele doar distrag atentia...

                                Comentariu


                                • #17
                                  5 milioane daca iei totul nou-si lemn si fete. D-ul Levi iti va recomanda si fete pentru lemnele sale.
                                  E mult pana ti-o iei pe prima, dupa aia sa vezi ce le mai schimbi, mama, mama fara sa mai ceri pareri pe forum. Iti vei da seama singur ce ti se potriveste, dar asta dupa multe ore de joc.
                                  Succes in alegere
                                  "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                  Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                  BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Cauta niste fete SH in stare buna-> f buna, dintre cele ce ai enumerat tu acolo (mai putin Omega IV Asia). Cauta si un lemn SH dintre cele mentionate, si cred ca ai putea sa te incadrezi undeva la 200-230 lei (asta daca nu iei in calcul faptul ca poti renunta la achizitionarea lemnului, si sa reconditionezi unul din o paleta hobby/preasamblata, sau varianta sa cumperi un lemn chinezesc de la Rblade, am vazut ca are si la 30-40 lei, lemne all+).
                                    Eu am jucat mai demult cu un Focus Snipe 3, si LKT PRO XT si XP. FOarte bune fete, la un pret foarte accesibil. Mai arunca o privire pe la ttmall...

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      da alea sunt preturi de noi..primul link venit pe google.

                                      o sa astept intai un raspuns de la levi si intre timp ma uit si la rblade ce are (sau daca vede topicul poate chiar posteaza aici )

                                      am notat fetele respective ..mai sapam si maine dupa info :P
                                      cuvintele doar distrag atentia...

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de smokefield Vezi post
                                        da alea sunt preturi de noi..primul link venit pe google.

                                        o sa astept intai un raspuns de la levi si intre timp ma uit si la rblade ce are (sau daca vede topicul poate chiar posteaza aici )

                                        am notat fetele respective ..mai sapam si maine dupa info :P
                                        Levi din cate stiu eu intra f rarr pe forum. In topicul in care isi prezinta lemnele in prima pagina sigur era(eu nu am mai intrat de mult) si numarul lui de telefon.
                                        "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                        Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                        BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          ms de info. o sa ii dau un telefon atunci.
                                          cuvintele doar distrag atentia...

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...+handmade+levi
                                            aici pozi sa vezi si produsele lui, daca nu ai intrat pana acum
                                            "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                            Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                            BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              am intrat.. am intrat..ms
                                              cuvintele doar distrag atentia...

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                am vb cu levi, mi-a recomandat LEVI Sintec Cloth All+, asa cum ma asteptam din ceea ce citisem.

                                                din pacate nu face decat lemn, nu se ocupa si de lipit....deci inainte de a comanda vreau sa stiu daca cineva in Ploiești se ocupa cu asa ceva (la nivel serios) si imi poate construi paleta daca imi comand lemn + fete. Nu stiu daca mai trebuie altceva...

                                                in aceeasi ordine de idei - fetele recomandate de claudiu se invart pe la 60ron bucata. daca nu ma insel lemnul o sa fie in jur de 80 (am uitat sa intreb ), deci - pt lemnul de la levi ce fete imi recomandati FH, BH..si sa nu sara de 70-80 ron...depinde ce mai trebuie cheltuit..as vrea sa ma incadrez in 250 ron (deja am urcat iar suma )


                                                multumesc
                                                cuvintele doar distrag atentia...

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Saptamana asta te ajut eu cu lipitul, in Ploiești (ca tot sunt in concediu). Da un semn la 0755088335 si vedem ce si cum.

                                                  LE Eu as merge pe Focus Snipe 3, le-am incercat si eu pe paleta copilului si-s ok pt inceput.

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X