Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn bty jonyer Hinoki / Catalog Butterfly 2015

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn bty jonyer Hinoki / Catalog Butterfly 2015

    Cateva pareri despre acest lemn ? Principala curiozitate e daca vibrează ? Seamănă cu Septear ? Ms

    Adresa catalog Butterfly 2015

    http://issuu.com/butterfly.tt/docs/b...84838/11499284

    http://www.butterfly.tt/info/products/catalog
    Ultima editare de iMihai; 28.mar.2015, 00:16.
    Rozena - VISCARIA - Rozena

  • #2
    Cand ai drum prin zona, iti pun la dispozitie lemnul meu sa-l poti proba dupa pofta inimii...
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de danmihai Vezi post
      Cand ai drum prin zona, iti pun la dispozitie lemnul meu sa-l poti proba dupa pofta inimii...
      Din păcate prin roman nu am drum !!! ,ms oricum !!!
      Rozena - VISCARIA - Rozena

      Comentariu


      • #4
        [QUOTE=Mihai BT;249755]Cateva pareri despre acest lemn ? Principala curiozitate e daca vibrează ? Seamănă cu Septear ? Ms

        Nu seamana cu Septear, este un lemn elastic din 5 straturi. Septear este din 7 straturi, iar ca simt este mai rigid si mai stabil decat Jonyer.Ambele au un simt mediu spre soft.
        Jonyer mi-au trecut prin mana vreo 3-4, in general vibreaza, dar am avut si unul foarte bun care nu vibra deloc.
        Depinde cum il nimeresti, dar mai greu de facut rost, deoarece Jonyer Hinoki nu se mai fabrica.
        Ca si un dezavantaj al Jonyerului, as spune ca sunt dimensiunile lamei, care masoara doar 153x150 mm.

        Comentariu


        • #5
          [QUOTE=Teodorus;249807]
          Postat în original de Mihai BT Vezi post
          Cateva pareri despre acest lemn ? Principala curiozitate e daca vibrează ? Seamănă cu Septear ? Ms

          Nu seamana cu Septear, este un lemn elastic din 5 straturi. Septear este din 7 straturi, iar ca simt este mai rigid si mai stabil decat Jonyer.Ambele au un simt mediu spre soft.
          Jonyer mi-au trecut prin mana vreo 3-4, in general vibreaza, dar am avut si unul foarte bun care nu vibra deloc.
          Depinde cum il nimeresti, dar mai greu de facut rost, deoarece Jonyer Hinoki nu se mai fabrica.
          Ca si un dezavantaj al Jonyerului, as spune ca sunt dimensiunile lamei, care masoara doar 153x150 mm.
          Mersi ! Cred ca o sa ram?n tot la TBS ;

          - - - Actualizat - - -

          Si un lemn asemanator ,ceva cu simt moale ,nu vreau ceva rigid cum e TBS ,maze ,alc ,care ar fi ?vreau tot ceva de la Butterfly ,ms
          Rozena - VISCARIA - Rozena

          Comentariu


          • #6
            Asemanatoare ar fi All Hinoki 5 si Kiso Hinoki V

            Comentariu


            • #7
              [QUOTE=Teodorus;249807]
              Postat în original de Mihai BT Vezi post
              Ca si un dezavantaj al Jonyerului, as spune ca sunt dimensiunile lamei, care masoara doar 153x150 mm.
              Inseamna ca al meu are un defect de fabricatie...are dimensiuni normale 157 x 150 mm.
              TRUST NO ONE !

              Comentariu


              • #8
                Greu de crezut.Mai masurati inca o data, e interesant de vazut.

                Comentariu


                • #9
                  Maestre, a fost o gluma cu defectul...dupa putina mea stiinta, Butterfly a avut si are dimensiuni pe o scara de la cele mari ( lemnele vechi, defence-urile, etc ) la cele obisnuite din zilele noastre ( 157x150 )...nu am auzit de lemn original sub aceste dimensiuni...probabil ai avut norocul sa dai peste un lemn modificat...doar zic si eu. nu polemizez ca e urat afara !
                  TRUST NO ONE !

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de danmihai Vezi post
                    Maestre, a fost o gluma cu defectul...dupa putina mea stiinta, Butterfly a avut si are dimensiuni pe o scara de la cele mari ( lemnele vechi, defence-urile, etc ) la cele obisnuite din zilele noastre ( 157x150 )...nu am auzit de lemn original sub aceste dimensiuni...probabil ai avut norocul sa dai peste un lemn modificat...doar zic si eu. nu polemizez ca e urat afara !
                    Am avut 3-4 lemne Jonyer Hinoki FL noi noute, stiu despre ce vorbesc, nu vorbesc de lemne modificate, Jonyer FL atat are 153x150mm, Jonyer AN are probabil 159x150mm, e ceva mai mare.
                    Am vazut ca aveti in colectie un Jonyer FL , de ce nu il masurati? S-ar putea sa aveti o surpriza.Este vorba doar de un schimb de informatii, daca o luati ca o polemica, atunci nu mai are niciun rost.

                    - - - Actualizat - - -
                    Ultima editare de Teodorus; 29.mar.2015, 15:05.

                    Comentariu


                    • #11
                      Am dat si eu azi cu un jonyer si într-adevăr era mai mic ca dimensiune fata de TBS-ul meu !!
                      Ultima editare de iMihai; 29.mar.2015, 19:29.
                      Rozena - VISCARIA - Rozena

                      Comentariu


                      • #12
                        Intr-adevar, putina stiinta m-a indus in eroare...nu am avut curiozitatea sa stau si sa masor lemnele, mi s-a parut cea mai putin relevanta caracteristica a lor, dupa feeling , vechime si greutate...JH are 153 x 150...drept urmare, a si fost aruncat in foc si cu cenusa astfel obtinuta, mi-am aranjat parul ( pentru cei mai putin initiati, am aplicat zicala : " a-ti pune cenusa in cap " ).
                        TRUST NO ONE !

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de danmihai Vezi post
                          Intr-adevar, putina stiinta m-a indus in eroare...nu am avut curiozitatea sa stau si sa masor lemnele, mi s-a parut cea mai putin relevanta caracteristica a lor, dupa feeling , vechime si greutate...JH are 153 x 150...drept urmare, a si fost aruncat in foc si cu cenusa astfel obtinuta, mi-am aranjat parul ( pentru cei mai putin initiati, am aplicat zicala : " a-ti pune cenusa in cap " ).
                          Imi place ca va "căiți " ) oricum interesant lemn , feeling interesant , ma gandesc sa imi iau unul , varianta cu fluture negru exclusă , prea scump , cred ca o sa iau un jonyer special e mai ieftin Dupa ce ma plictisesc de TBS !!!
                          Rozena - VISCARIA - Rozena

                          Comentariu


                          • #14
                            Sanatate!
                            Ultima editare de Teodorus; 29.mar.2015, 21:04.

                            Comentariu

                            Who has read this thread:
                            Procesare...
                            X