Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn pentru fete Xiom Vega Europe

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn pentru fete Xiom Vega Europe

    Buna ziua.
    Asa cum specifica si anuntul as dori o parere despre ce
    lemn s-ar potrivi pentru fete xiom vega europe 2.2.
    Stilul de joc este combinatie de all + atac. Am pus fetele pe un lemn joola flame extreme dar e muult prea racheta
    pentru mine. E foarte greu de controlat.
    Multumesc si astept pareri.

  • #2
    Salut,

    Ce buget ai si cum preferi sa fie lemnul, tare/moale, flexibil/rigid? Ce stil de joc doresti sa abordezi cu el? Daca vrei sa mergi in directia topspin, vei avea nevoie de un lemn mediu-moale si flexibil, care sa ajute fetele la imprimarea efectului. Pentru un joc mai drept, pe atac, lovituri in forta si smash ai nevoie de un altfel de lemn, mediu tare si ceva mai rigid.
    Pana la urma totul tine de directia in care vrei sa mergi si de bugetul actual. Cu cat vei da mai multe detalii,cu atat le va fi mai usor colegilor de pe forum sa te ajute.

    Stima!
    Viscaria
    Omega V Tour
    Vega Europe

    Comentariu


    • #3
      Fetele astea se potrivesc de minune pe un Nittaku Violin. Totusi si Nittaku Violin e catalogat drept OFF (in realitate este OFF-), insa o sa ai control cat doresti.

      Comentariu


      • #4
        Stilul meu de joc e orientat spre topspin si taiate de langa masa. Mai rar ma indepartez si folozesc lovituri drepte. Caut un lemn sa aibe si greutate undeva la90 grame si nu foarte rapid.

        Comentariu


        • #5
          Ok, in acest caz iti recomand urmatoarele variante de inceput:
          1. Butterfly Primorac Off- : recomandarea clasica pentru inceput, e moale, ai control, un lemn bun pentru a invata - 170 RON pret de magazin. A fost primul meu lemn, mi-a placut totul in afara de maner, care sufera de problema celor de la Butterfly, e cam subtirel. Eu am maini ceva mai mari si m-a incomodat putin.
          2. Butterfly Petr Korbel Off: o idee mai rapid ca Primorac, daca vrei sa evoluezi si sa tii lemnul mai mult decat ai tine un Primorac, te sfatuiesc sa il iei. Pret de magazin 210 RON.
          3. Nittaku Septear: Lemn din hinoki, moale, control garla, pret aprox. 230 RON in magazin. Avand in vedere tot ce mi-ai spus, cred ca asa ceva ti-ar fi cel mai potrivit. Hinoki e lemnul folosit de japonezi pentru lemnele de topspin.

          Fiecare din variantele astea iti ofera un punct de plecare foarte bun. Niciunul nu va fi foarte rapid, vei avea destul "simt" pentru a progresa si pe fiecare il poti pastra ceva mai mult. Sunt sigur ca pe masura ce progresezi vei vrea ceva mai rapid, dar trebuie sa rezisti tentatiei

          PS: preturile date de mine sunt de magazin, daca iti aloci ceva timp si cauti prin rubrica de anunturi vanzari pe forum, vei gasi lemne in stare foarte buna la preturi mai bune.

          Spor!
          Viscaria
          Omega V Tour
          Vega Europe

          Comentariu


          • #6
            vorbeste si cu levi de pe forum. din ce spunc ei care au testat lemnele facute de el...nu au concurenta la raportul pret/performanta. eu sper ca maine sa il imbrac pe al meu si sa vad
            cuvintele doar distrag atentia...

            Comentariu


            • #7
              Am un TBS la 240 lei stare buna , arunca mai jos ca un Septear ,cu fete "moi" se ?mpăca de minune ms
              Rozena - VISCARIA - Rozena

              Comentariu


              • #8
                Multumesc pentru rapunsuri. O sa incerc un primorac deocamdata sa vedem ce iasa.

                Comentariu


                • #9
                  Intr-adevar, am uitat sa mentionez lemnele domnului levi. Gasesti un subiect in anunturile de vanzare. Din pacate cu ele nu am avut contact, iti poti face totusi o parere din ce spun colegii de pe forum, sunt apreciate iar ca raport calitate-pret sunt imbatabile
                  Viscaria
                  Omega V Tour
                  Vega Europe

                  Comentariu


                  • #10
                    Am pus fetele pe un primorac off- made in japan imprumutat de la un prieten. Lemnul asta are niste vibratii foarte tari ce ma deranjeaza. Credeti ca varianta europeana este mai rigida? Este mai lent cel european? Pt ca varianta japoneza nu e lent deloc, e chiar rapid.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de necro76 Vezi post
                      Am pus fetele pe un primorac off- made in japan imprumutat de la un prieten. Lemnul asta are niste vibratii foarte tari ce ma deranjeaza. Credeti ca varianta europeana este mai rigida? Este mai lent cel european? Pt ca varianta japoneza nu e lent deloc, e chiar rapid.
                      Dacă nu iti place versiunea clasica japoneza de primorac off - care e destul de subțire și elastic și implicit ceva vibratii, exista deși e foarte rara cel puțin la noi în tara ultima versiune japoneza de primorac ex http://de.butterfly.tt/tischtennis-h...imorac-ex.html
                      Nittaku violin​Fastarc S-1 / Baracuda

                      Comentariu


                      • #12
                        Primorac-ul japonez e diferit fata de cel unguresc (cele pe care le gasesti la noi la 170 ron sunt cele europene). Cel european e mai moale, lemnul pe care l-am avut eu era unguresc. Daca vrei ceva mai lent, indreapta-te catre un lemn ALL+. O recomandare buna ar fi Yasaka Sweden Classic, costa 130 ron, are un control excelent si e mai lent. Cand mi-am luat Primorac am incercat si Yasaka Sweden Classic, pentru ce cautam eu era prea lent.
                        O alta varianta ar fi un lemn de la dl Levi, are un model numit Sinthetic cloth all+ care vad ca e foarte apreciat. Din pacate nu am avut ocazia sa-l testez.
                        Viscaria
                        Omega V Tour
                        Vega Europe

                        Comentariu


                        • #13
                          Am jucat vreo 4 ani cu lemn joola flame extrem si fete samba plus de 2.0 si totul era ok. Eram un atacant pur. Puteam sa joc si de pe masa si orice stil vroiam. De vreo juma' de an nu am rezistat tentatiei mai sus mentionate am vandut fetele si am cautat sa ating alt nivel. Atunci s-a produs ruptura care m-a aruncat intr-un ocean vast de cumparat si vandut materiale pe care nu le puteam stapanii deloc. Sunt tot mai dezamagit. Cred ca urmeaza sa vand tot acum si sa reiau de unde am lasat o treaba buna.

                          Comentariu


                          • #14
                            Iti recomand xiom fuga citeste despre el pe net.off - cu putine vibratii dar destul de flexibil

                            Comentariu


                            • #15
                              Buna ziua. Am nittaku septear cu fete tenergy05 si tibhar genius si as vrea sa stiu daca combinatia ar fi buna pentru un joc de atac topspin.taiate de langa masa. capace e.t.c Va multumesc!

                              Comentariu


                              • #16
                                Precum a spus si domnul catalanu31, pe septear merge de minune xiom vega europe , mai bine decat rakza 7 , 7 soft , tenergy 05, joola samba+ , joola rhyzm , huricane 3 neo, mark vhsp soft din ce am incercat eu. Pur si simplu intra mai mult pe masa , mai greu la taiate , in rest capace, topspin , contre , simt ...strict parerea mea de amator. (at) domnul tenis_gelu eu cand am avut tenergy pe septear era cam incontrolabil in sensul ca sarea mai tare decat de pe tbs rezultand o marja de eroare a loviturii foarte mica asta la topspinuri , la capace si smashuri era si mai greu.
                                Yasaka Rakza x
                                Nittaku Acoustic
                                Xiom Vega Europe

                                Comentariu


                                • #17
                                  Postat în original de tenis_gelu Vezi post
                                  Buna ziua. Am nittaku septear cu fete tenergy05 si tibhar genius si as vrea sa stiu daca combinatia ar fi buna pentru un joc de atac topspin.taiate de langa masa. capace e.t.c Va multumesc!
                                  Foarte foarte buna combinatia, doar sa folositi T05 pe Fh si Genius pe BH. Succes.
                                  Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X