Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

VISCARIA - vechi si nou

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Multi vorbesc vorbe...sa ramana cei care au dat cu ambele Viscarii sau cu ambele Spirite sau cu ambele Maze...despre ce vorbim ? Repet : sa vorbeasca cei care au dat cu ambele variante ale lemnelor respective...daca Spirite se mai gasesc si se mai pot emite pareri, la Viscarii in afara de sherkan69, Johnny Erasure, Andrei Coroiu, Iulian Bularda si eu ( persoane care au tinut si dat cu mai mult de trei Viscarii cu fluture negru in mana in cariera lor de jucatori ) ii rog sa se abtina de la comentarii...nu pentru ca nu stiu sau nu se pricep, ci pentru ca realmente cele cateva Viscarii adevarate din tara noastra se impart la persoanele mai sus mentionate...la nici un lemn nu e diferenta atat de mare ca la Viscaria de la generatiile vechi la cele noi !
    Ultima editare de danmihai; 04.iul.2015, 22:20.
    TRUST NO ONE !

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de danmihai Vezi post
      Multi vorbesc vorbe...sa ramana cei care au dat cu ambele Viscarii sau cu ambele Spirite sau cu ambele Maze...despre ce vorbim ? Repet : sa vorbeasca cei care au dat cu ambele variante ale lemnelor respective...daca Spirite se mai gasesc si se mai pot emite pareri, la Viscarii in afara de sherkan69, Johnny Erasure, Andrei Coroiu, Iulian Bularda si eu ( persoane care au tinut si dat cu mai mult de trei Viscarii cu fluture negru in mana in cariera lor de jucatori ) ii rog sa se abtina de la comentarii...nu pentru ca nu stiu sau nu se pricep, ci pentru ca realmente cele cateva Viscarii adevarate din tara noastra se impart la persoanele mai sus mentionate...la nici un lemn nu e diferenta atat de mare ca la Viscaria de la generatiile vechi la cele noi !
      Pt. ca ma simt vizat de aceste afirmatii, tin sa-i fac d-lui danmihai
      1 recomandare:
      - nu mai faceti afirmatii categorice daca nu cunoasteti subiectul in mod exhaustiv pentru ca riscati sa gresiti, si

      2 precizari:
      -a) eu nu fac afirmatii si nu imi dau cu parerea daca sunt in necunostinta de cauza, asta in caz ca nu ma cunoasteti, si
      -b) intamplator, PRIMUL meu lemn a fost un Viscaria si, culmea, cu fluture negru, primit in anul 2008, si cu care am jucat un an, despartindu-ma de el nu intentionat, ci pentru ca lemnul a fost rupt, iar cum la vremea respectiva nu "exista" Dan Pop care sa il repare, acum cred ca deja a putrezit cine stie pe unde...imediat, adica in 2009, am achizitionat un altul, de pe site-ul www.dandoy-sports.com, cu fluture argintiu, care a sosit cam la 1 saptamana dupa ce a devenit campion mondial ZJK, ulterior acestei performante lemnul devenind dintr-o data foarte cautat, apreciat, si, imediat la magazinele de profil, aproape dublu la pret. Spun acest lucru si stiu foarte bine ce spun, asta ca sa nu existe comentarii.

      Nu inteleg de ce este nevoie sa fi tinut in mana mai mult de 3 Viscarii cu fluture negru ca sa-ti poti da cu parerea despre el...

      Viscaria cu fluture argintiu este ceva mai rapid, si pot fi rautacios facand afirmatia (asa, ca figura de stil), ca cine nu reuseste sa stapaneasca un Viscaria cu fluture argintiu isi cumpara un Viscaria cu fluture negru, asa, ca moft...no offence pentru jucatorii mentionati mai sus de danmihai, pe Johnny Erasure si pe Iulian Bularda avand placerea sa-i cunosc si pe care-i respect si salut!!!...chiar daca acestia ma "doboara" la masa de joc (cu Johnny nu am jucat, dar cred ca este "peste" mine...), trebuie inteles ca un om nu se judeca dupa rezultatele din tenis sau dupa numarul de lemne din colectie (...iar asa, doar ca sa ma dau laud, am avut in proprietate cel putin 100 de tipuri de lemne, de la cele ieftine, pana la IF si TB ZLC, si am incercat cel putin alte 100, inclusiv super ZLC-urile Bfy sau Cresailuri)

      NU stiu de ce se face afirmatia ca la Viscaria este cea mai mare diferenta dintre generatii...eu am vazut diferente mai mari de comportament intre TBS-uri ale aceleiasi generatii (si credeti-ma ca am dat cu suficiente), ca sa nu mmai vorbim de Cresailuri ( generatii mai vechi, sau mai noi...iar aici nu stiu cati au tinut mai mult de unul in mana)...

      Aici: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...mpozitie+lemne sunt discutii despre compozitia lemnelor, si sunt inclusiv discutii pe tema stratului central de la Viscaria, ramase in coada de peste...

      Sper ca aceste discutii sa nu degenereze intr-un fight fara sens.

      Respect!
      Gabi Craciunica
      Ultima editare de gabikr; 05.iul.2015, 02:48.
      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

      Comentariu


      • #28
        Ultimul lemn Viscaria cu fluture negru din colecție (88g):

        Blade: Mizutani ZLC
        FH Nittaku Fastarc G1
        BH Xiom Sigma II Euro

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
          Ultimul lemn Viscaria cu fluture negru din colecție (88g):

          E clona sigur ...
          Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de CornelTT Vezi post
            E clona sigur ...
            Fara suparare, puteti spune orice despre acest lemn, insa in nici un caz nu este clona. Credeti-ma, cunosc foarte bine lemnele originale Viscaria.
            Poate va inseala scrisul, lemnul a fost curatat profi si s-a mai dus din el insa inainte de asta era aliniat si in partea dreapta asa cum este la cele originale.

            - - - Actualizat - - -

            Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
            Ultimul lemn Viscaria cu fluture negru din colecție (88g):

            Aici este imprimeul Butterfly de pe lemnul Viscaria inainte de a fi curatat:



            Se vede ca nu este o clona, este un imprimat original.
            Blade: Mizutani ZLC
            FH Nittaku Fastarc G1
            BH Xiom Sigma II Euro

            Comentariu


            • #31
              Postat în original de CornelTT Vezi post
              E clona sigur ...
              Cornel! Care ar fi elementele ce dovedesc ca e clona? Eu am convingerea ca e original si mai zic ca nimeni nu repara o clona.
              *** T05/JWM/GD 612

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de CornelTT Vezi post
                E clona sigur ...
                Din ce se vede, precum si din discutiile din subiectul de aici: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...y-contrafacute , clar ca NU pare a fi clona...
                Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                Comentariu


                • #33
                  Un alt lemn Viscaria old tag superb. Cam greuț, 96 g, dar foarte bine echilibrat. O fi clonă, n-o fi clonă ...

                  Blade: Mizutani ZLC
                  FH Nittaku Fastarc G1
                  BH Xiom Sigma II Euro

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                    Un alt lemn Viscaria old tag superb. Cam greuț, 96 g, dar foarte bine echilibrat. O fi clonă, n-o fi clonă ...

                    Nu pare clona
                    V ati gandit sa l instrainati?
                    TIMO BOLL ALC
                    tenergy 05

                    Comentariu


                    • #35
                      NU cred, Johnny este colectionar infocat...iar intrebarea lui a fost retorica....este clar ca stie ca NU este clona...hehe.
                      Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                      Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                      Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                      Comentariu


                      • #36
                        Mi am dat si eu seama ca intrebarea e retorica...
                        TIMO BOLL ALC
                        tenergy 05

                        Comentariu


                        • #37
                          Intrebarea retorica nu necesita raspuns...
                          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                          Comentariu


                          • #38
                            Prietene n ai alta treaba decat sa mi dai mie lectii?
                            Eu i am raspuns omului in nota lui glumeata
                            TIMO BOLL ALC
                            tenergy 05

                            Comentariu


                            • #39
                              Dom' Bogdan, o sa va scriu in privat despre cum puteti intra in posesia unei Viscarii cu fluture negru...va recomand evitarea oricaror discutii sterile initiate din plictiseala ori prea mult timp liber.
                              TRUST NO ONE !

                              Comentariu


                              • #40
                                Va multumesc
                                Astept
                                Cu respect
                                TIMO BOLL ALC
                                tenergy 05

                                Comentariu


                                • #41
                                  " Clonele " din dotare...cred ca le prieste aerul din dulap ca s-au inmultit, nu stiu cum naiba...

                                  TRUST NO ONE !

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Dar totusi,pana la urma,diferenta intre un original si o clona se rezuma doar la pret sau si la calitate(caracteristicile lemnului,performnte,etc.)Admit ca nu sunt un cunoscator de lemne,sunt doar un utilizator,si vreau sa fiu cat de cat pregatit in momentul cand o sa-mi golesc garderoba de "vechituri" pentru o Viscarie.Tentatia e mare,ca peste tot,dar gustul va fi mai amar daca esti "fraierit" si la bani si la "joc"!
                                    I love table tennis !

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Dl Dan acum fara suparare, nu credeti ca exagerati cu postarile astea repetate despre Viscariile pe care le detineti? Ce vreti sa ne spuneti de fapt, ca iubiti tenisul de masa si stiti sa jucati... sau ca aveti multi bani? Ce vreti sa demonstrati celor de pe forum care isi cumpara cu greu un lemn de 200 lei si care iubesc cu adevarat tenisul si stiu sa joace tenis de calitate? Ce vreti sa le transmiteti celor care se uita ca la avioane la pozele cu acele bijuterii de Viscarii care impreuna cred ca fac vreo 1300 EURO? Ca nu sunt suficient de "potenti" financiar sa isi cumpere astfel de lemne (spre deosebire de dumneavoastra)?
                                      Am postat mai demult chestia aia cu clona la un lemn al lui Johnny Erasure ca un experiment social sa vad reactia altora de pe forum, impresia mea initiala fiind aceea ca altii va invidiaza, va cam sicaneaza si abia asteapta sa comenteze negativ la adresa voastra. Dar culmea reactia celorlalti a fost una decenta, de bun simt, fara ironii sau comment-uri rautacioase.
                                      Dar acum se intampla exact opusul: am impresia ca voi exagerati cu postarile acestea repetate cu imagini sau noutati despre colectiile pe care le detineti.... Daca toti am incepe sa postam in mod repetat, aproape ostentativ, poze cu lemnele "de fitze" pe care le avem sau pe care le-am avut, cred ca am face un balci din acest forum. Pe de alta parte felul prea insistent in care va etalati colectia il consider exagerat si deranjant pentru alti membrii ai forumului care nu au posibilitatile dumneavoatra financiare. ... Sper ca nu e suparare si sper ca m-am facut inteles. Stima multa!
                                      Ultima editare de CornelTT; 17.aug.2015, 23:38.
                                      Timo Boll ZLF (old model 87g)/ FH Joola Rhyzer 45 PRO 2.0 mm/ BH Joola RhyzmP 2.0 mm

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Dom'Cornel, ai dreptate si nu prea...am pus trei poze mari si late : una in aprilie, una in mai si ultima ( august ). E posibil sa para ca postari repetate, cum zici, insa nu asta a fost intentia mea. Cat despre etalarea " bogatiei " de care vorbesti si atingerea sentimentelor unora dintre membrii forumului, eu zic ca e o tara libera, democratica, aici avem un forum deschis, moderat corespunzator si atata timp cat nu am incarcat vreo regula de postare pentru care sa fiu sanctionat de administratorii forumului, totul e ok. Daca matale sau altii va simtiti coplesiti de valoarea acestor lemne ( una pur simbolica, dupa parerea mea ), imi cer scuze si promit sa nu mai public poze cu aceste " doage ". Acum sa ne intoarcem la jocul mult iubit si disputat...

                                        - - - Actualizat - - -

                                        Postat în original de csabazedler Vezi post
                                        Dar totusi,pana la urma,diferenta intre un original si o clona se rezuma doar la pret sau si la calitate(caracteristicile lemnului,performnte,etc.)Admit ca nu sunt un cunoscator de lemne,sunt doar un utilizator,si vreau sa fiu cat de cat pregatit in momentul cand o sa-mi golesc garderoba de "vechituri" pentru o Viscarie.Tentatia e mare,ca peste tot,dar gustul va fi mai amar daca esti "fraierit" si la bani si la "joc"!

                                        Diferenta de pret reflecta lipsa calitatii care automat duce la lipsa performantei in jocul cu acel lemn ( sau lipsa placerii de a folosi acea " scandura " )...problema nu e sa luati un lemn " rau " ( Viscarie sau orice alt lemn vechi ), ci sa nu va intelegeti in joc cu acel lemn...cu cat veti plati mai mult pe el, cu atat mai rau va va parea daca nu veti reusi sa avansati in jocul dvs...asa cum am mai spus, smecheria e sa joci cu lemnul cu care te intelegi cel mai bine...aaa, daca intamplarea face ca acel lemn sa fie si vreun lemn ravnit de alti jucatori ori colectionari , greu gasibil si uneori scump...cu atat mai bine !
                                        Ultima editare de danmihai; 18.aug.2015, 06:16.
                                        TRUST NO ONE !

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Dacă ar merge singurele aceste lemne, mi-aș achiziționa și eu o duzină!!!!
                                          Blade - Timo Boll ZLF - OFF
                                          FH - Xiom Sigma II Pro
                                          BH- Xiom Sigma II Pro

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Domnilor, fara suparare, am si eu trei Viscarii old tag cu un simt extraordinar dar asta nu inseamna ca sunt un om bogat. Sunt un bugetar care iubeste acest sport si in mod special aceste lemne! Am postat poze tocmai pentru a se bucura si ceilalti asa cum ma bucur eu cand le vad. Am trecut pe SZLC si este mai eficient decat oricare Viscarie iar acum joc cu un minunat lemn Sensei de la D-l Levi care deja face furori in afara tarii. Totusi placerea pura o simt doar atunci cand joc cu unul dintre lemnele Viscaria chit ca nu au aceeasi eficienta ca lemnele noi aparute. Si, fiind o tara libera si democratica supusa economiei de piata, sunt dispus oricand la o oferta serioasa pentru unul din lemnele Viscaria care le am ca doar nu o sa le car dupa mine cand n-oi mai fi.
                                            Blade: Mizutani ZLC
                                            FH Nittaku Fastarc G1
                                            BH Xiom Sigma II Euro

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Pentru unul din lemne sau pentru oricare din lemne ? Ma bate un gand de m-a invinetit de vreo cateva luni incoace...
                                              TRUST NO ONE !

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de danmihai Vezi post
                                                Pentru unul din lemne sau pentru oricare din lemne ? Ma bate un gand de m-a invinetit de vreo cateva luni incoace...
                                                Domnul Mihai, stiti ca doua dintre ele, totusi, o sa le duc cu mine oriunde o-i fi acum sau peste multi ani de acum incolo.
                                                Blade: Mizutani ZLC
                                                FH Nittaku Fastarc G1
                                                BH Xiom Sigma II Euro

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  intrebam si eu...doar asa...
                                                  TRUST NO ONE !

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Eu cred ca danmihai vrea sa retraga Viscaria de pe piata si apoi sa stabileasca singur pretul de vanzare
                                                    Blog de tenis de masă

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X