Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere paleta

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Alegere paleta

    Salut, zilele acestea m am decis sa imi cumpar o paleta noua. Pot zice ca sunt putin mai sus de "incepator", profesorul de sport mi-a zis sa imi fac o paleta pe bucati, dar in 150 de lei nu prea am aflat fete+lemn(as fi vrut noi). Si cum nici nu stiam pentru ce tip de joc sa cumpar, defensiv, ofensiv, m-am uitat la palete preasamblate, pe ebay, amazon, si alte site uri, toate erau 200-300 de lei.
    M-am uitat pe decathlon.ro si am aflat o paleta Joola Carbon pro 5 cu fete 4you, cu 100 de lei, cu reducere. Pe decathlon.es e 39 de euro aprox 170 de lei si pe amazon si ebay cate 70-100$.
    Asa ca am comandat paleta, ziceti ca am facut o alegere buna in acest interval de pret? Avand in vedere ca fetele 4you cumparate separat sunt aprox 60 de lei / față(noi).

    Paleta : Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,3 KB 
ID:	779095

    Daca imi sugerati ceva mai bun, in acest pret (+-30/40 de lei) pot anula inca coletul cu paleta JOOLA.

    Nu stiu sigur ce stil de joc voi practica in continuare, dar mai mult pe atac si topspin pe forehand, dar si pe rever
    Astept pareri, si ce fete as putea achizitiona pe viitor. Multumesc


    Va rog un administrator sa stearga postul de la General, mi-am dat seama ca l-am facut in locul gresit.
    Ultima editare de Gabii; 13.apr.2015, 17:03.

  • #2
    Cam in 200 lei puteai sa-ti faci o paleta compusa din lemn second hand si fete profesionale, noi sau sh dar cu calitati net superioare fata de ceea ce ti-ai luat tu.
    Deci un lemn din categoria all+ (cam ceea ce trebuie unui jucator care trece de la un nivel incepator, de hobby la un nivel mai intermediar) gaseai pe aici pe forum cam in 70-80 lei, la fel si 2 fete, poate chiar noi la 60-70 lei buc (Joola Samba sau altceva asemanator) poti gasi pe forum in sectiunea "Anunturi Vanzare-cumparare".
    Oricum, conteaza ce pretentii ai de la tenisul de masa, adica daca vii pe la concursuri amatur, cam la ce nivel speri sa joci, sau joci doar ocazional cu prietenii in weekend si cand se mai iveste..Succes!
    Nittaku Acoustic
    FH - Xiom Omega V Tour
    BH - Xiom Omega V Tour

    Comentariu


    • #3
      Nu cred ca se ivesc concursuri pe la mine in oras, in Baia Mare. Paleta o folosesc in fiecare zi cel putin o ora.
      Daca as face una din fete+lemn, sa pun aceeasi fata pe ambele parti? De ex samba fata spate.
      Am precizat mai sus, pot anula coletul, inca nici nu cred ca a fost trimis. Fetele joola 4you nu sunt bune cat de cat?

      Comentariu


      • #4
        Alte exemple de fete potrivite: Donic Acuda S3, Tibhar Genius Sound, Tibhar Genius+ Optimum Sound, TSP Ventus Soft, Joola Rhyzm 375.
        Nittaku Acoustic
        FH - Xiom Omega V Tour
        BH - Xiom Omega V Tour

        Comentariu


        • #5
          Si lemn?

          Comentariu


          • #6
            Ce trebuie sa intelegi e urmatorul fapt: e mare diferenta intre paletele hobby de genul celei comandate de tine si intre paletele profesionale!!!
            Dar daca vei juca doar la nivel de hobby-agrement nu se merita sa investesti prea mult intr-o paleta.
            Totusi ce ma determina sa spun ca ar fi mai bine sa-ti iei una profesionala, mai ieftina, este faptul ca vad ca joci totusi zilnic...dar tu decizi..
            Nittaku Acoustic
            FH - Xiom Omega V Tour
            BH - Xiom Omega V Tour

            Comentariu


            • #7
              As lua una profi cum zici tu, pana in 200, dar nu stiu ce lemn, ce fete, sunt total nehotarat. Si nu as lua aceleasi fete pe ambele parti

              Comentariu


              • #8
                Cauta pe Google sau chiar aici pe forum un lemn categoria "all+", daca joci mai ofensiv sau "all" daca joci ceva mai defensiv de la urmatoarele firme (orientativ, poate fi oricare alta) : Donic, Yasaka, Joola, Butterfly, sau de ce nu? lemne Levi sau Dan Universal din aceeasi categorie.Succes!
                Nittaku Acoustic
                FH - Xiom Omega V Tour
                BH - Xiom Omega V Tour

                Comentariu


                • #9
                  joc mai mult defensiv, deci all+ mi-ar trebui la lemn.
                  Si la fete? ce tip?

                  Comentariu


                  • #10
                    Pai combin-o cum vrei, da frau liber imaginatiei, in limita a ceea ce ti-am scris mai sus.
                    Un lucru trebuie sa nu uiti: categoria lemnului sa fie all sau all+ iar la fete sa fie cu duritatea buretelui pana in 39-40 grade ESN (chiar mai putin).O sa gasesti pe Google daca vei cauta si explicatii despre scala ESN. Ceea ce ti-am exemplificat se incadreaza in ce ti-am spus eu.
                    Nittaku Acoustic
                    FH - Xiom Omega V Tour
                    BH - Xiom Omega V Tour

                    Comentariu


                    • #11
                      Ma tot uit, dar numai lemnul este cam 60-70 si fetele care 100 una..

                      Comentariu


                      • #12
                        Ai aici un link cu exemplificare marci fete paleta si incadrarea in grade ESN:
                        http://ooakforum.com/viewtopic.php?f=9&t=24689

                        - - - Actualizat - - -

                        Postat în original de Gabii Vezi post
                        Ma tot uit, dar numai lemnul este cam 60-70 si fetele care 100 una..
                        Pai eu ti-am exemplificat mai multe tipuri de fete, daca ti se par scumpe poti sa cauti la sh in stare buna si mai ieftine.
                        Poti sa cauti si sa ne mai intrebi despre anumite combinatii..
                        Nittaku Acoustic
                        FH - Xiom Omega V Tour
                        BH - Xiom Omega V Tour

                        Comentariu


                        • #13
                          Caut acum
                          Ce sunt acele grade ESN?

                          Comentariu


                          • #14
                            am spus mai sus - se refera la duritate. Si am mai zis, din ce-mi dau seama despre nivelul tau de joc, ca ar fi bine sa-ti iei fete de cel mult 39-40 grade ESN, pentru ca peste inseamna ca paleta va fi cam rapida si vei pierde din control.
                            Da clic pe linkul asta: http://ooakforum.com/viewtopic.php?f=9&t=24689
                            Nittaku Acoustic
                            FH - Xiom Omega V Tour
                            BH - Xiom Omega V Tour

                            Comentariu


                            • #15
                              Am dat... acum am inteles
                              mai caut pana deseara si vad ce aflu

                              Comentariu


                              • #16
                                Un articol de pe un site de comercializare produse tenis de masă spune:

                                Iata cum se aleg fetele!
                                Ca si in cazul lemnelor, alegerea fetelor potrivite va depinde de stilul de joc. Regulile spun ca veti avea nevoie de o fata rosie si una neagra si in cazul in care nu folositi un grip de tip penhold veti avea nevoie de doua tipuri de fete.
                                Buretele cauciucat se gaseste in doua variante: inversat sau cu striatiile in afara. Varianta cu striatiile in afara se foloseste in general pentru lovituri puternice sau pentru control pe cand varianta cealalta este destinata loviturilor cu efect (spin). Pentru jucatorii defensivi exista si fetele cu striatii mai lungi, impotriva topspin-ului. Daca sunteti in dubii ar fi mai bine sa alegeti fetele inversate (plate).

                                A doua sarcina este sa alegeti un burete cu grosimea potrivita. Daca sunteti orientati spre joc ofensiv e posibil sa doriti un burete de o grosime mai mare sau egala cu 2.1 mm.

                                Daca aveti un joc de tip "all-around" si va place sa atacati ar trebui sa incercati un burete de 2.0 mm

                                Jucatorii defensivi au de obicei nevoie de mai mult control si vor alege de cele mai multe ori un burete de 1.7 mm sau mai subtire.

                                BUTTERFLY ofera urmatoarele grosimi ale buretelui, care faciliteaza o compilatie mai individualizata: OX / 0,5 / 1,1 / 1,3 / 1,5 / 1,7 / 1,9 / 2,1 mm si max.

                                Putem denumi urmatoarele categorii:
                                DEF: Aparare bilaterala de la distanta mare (1,1 – 1,5 / striatii lungi)
                                ALL-: Joc cu pase si baraj sigur, cu lovituri ofensive rare (1,1 – 1,5 / striatii lungi)
                                ALL: Folosire controlata a tuturor stilurilor de joc (1,3 – 1,9 / striatii lungi)
                                ALL+: Lovituri clare si de contra-atac cu topspin-uri controlate, executate mai ales din pozitia cea mai apropiata de masa. (1,5 – 1,9 / striatii scurte)
                                OFF-: Joc variabil, ofensiv si axat pe spin, jucat adesea de la o distanta medie (1,7 – 2,1 / striatii lungi)
                                OFF: Joc ofensiv bilateral, din apropierea mesei si variatii de spin cu tempo direct (1,9 – striatii mici/ max.)
                                OFF+: Tempo direct ofensiv, de preferat jucat din apropierea mesei; spin dur bilateral, lovituri dure si de baraj (1,9 – striatii mici/ max.)
                                Nittaku Acoustic
                                FH - Xiom Omega V Tour
                                BH - Xiom Omega V Tour

                                Comentariu


                                • #17
                                  Deci imi trebuie all+ si la lemn si la fete

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    da, asa iti trebuie.
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am tot căutat, dar fețe+lemn până în 180-200 nu am aflat...
                                      cred că voi rămâne la paleta comandată și o să mai schimb fețele și lemnul mai încolo, când o să simt că „evoluez”.
                                      Dacă este cineva care vinde și citește acest post, poate să mai imi dea oferte.
                                      Știe cineva în cât timp pot returna un produs cumpărat online de la decathlon?

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        O sa se gaseasca cineva care-ti poate oferi ceva in jurul acestui pret, sunt convins.
                                        Nittaku Acoustic
                                        FH - Xiom Omega V Tour
                                        BH - Xiom Omega V Tour

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Am cumpărat până la urmă o paletă cu lemn all+ și fețe joola rhyzm de la leo33 , cu 200 de lei
                                          Aștept să ajungă și o să zic o părere, mulțumesc pentru sfaturi.

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            S-o folosesti cu placere! Dupa ce dai cu ea sa ne spui cum ti se pare.
                                            Spor la "paletat"!
                                            Nittaku Acoustic
                                            FH - Xiom Omega V Tour
                                            BH - Xiom Omega V Tour

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Mersi !

                                              Comentariu

                                              Who has read this thread:
                                              Procesare...
                                              X