Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

tipuri de lipici, recomandari si de unde se pot achizitiona + altele

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • tipuri de lipici, recomandari si de unde se pot achizitiona + altele

    dupa cum stiti de curand mi-am facut o paleta si as vrea sa incep sa ma informez si sa ma dotez si cu cele necesare pt schimbarea fetelor. am tot citit pe forum pe aici dar informatiile sunt foarte raspandite si nu extrem de clare. so - ce tipuri de lipici exista ? (am vazut tot felul de nume fara sa fie spus tipul sau am vazut tipuri mentionate fara sa fie date nume/marci...in plus am citit si de retete home made.) - daca cineva are timp si dorinta de a face un bine si posta macar o lista scurta cu cele mai bune/recomandate marci / tipuri as fi foarte recunoscator.

    pe langa lipici - am vazut ca iti trebuie un burete cu care sa intinzi, si am vazut recomandat un tip de burete care se gaseste in ambalajele de electronice...si de asta am destul
    si mai trebuie un cilindru pt presat. am vazut si presa de vanzare - dar nu stiu daca chiar e necesara ...?


    ce altceva mai trebuie ?

    multumesc.
    cuvintele doar distrag atentia...

  • #2
    Lipici pe baza de apa: homamade gasesti la cristi72. Revolution gasesti la Rblade, gelu, valigti, probabil si viva.
    Rola pentru intins fetele: poti folosi orice cilindru destul de rigid si cu un diametru rezonabil (1.5 -2 toli cred ca e de ajuns). Poti folosi si un trafalet, curatand rola de buretele de pe ea.
    Burete: eu folosesc buretii de bucatarie, cei galbeni cu parte de pasla(mai rigida)verde. Nu lasa scame. In rest poti folosi cam aproape orice fel de burete.
    Presa: doar cand ai fete care sunt tenisonate in urma tratamentului cu speed glue/boost. In rest nu ai nevoie. Aceasta poate fi una profi, sau home made. chiar nu conteaza.


    Postat în original de smokefield Vezi post
    ce altceva mai trebuie ?
    Fețe. Multe fețe!
    Ultima editare de Claudiu84; 15.apr.2015, 08:10.

    Comentariu


    • #3
      Deja vrei sa le schimbi?

      Revolution no.3 e lipiciul, Il gasesti pe tenismasa.to sau pe ttsport.to si vine si cu buretei, are cel mai bun raport calitate/pret.
      Pentru presat poti sa cumperi un set de mingi hobby de la Decathlon, folosesti mingiile si ramane tubul....

      Comentariu


      • #4
        nu o sa le schimb chiar acum...ca nu am bani alocati pt asa ceva..dar vreau sa imi pregatesc cele necesare din timp.

        booster ?
        lipici pe baza de toluen ?

        tips and tricks pt lipit fete...dezlipit/relipit fete ? la ce trebuie sa fiu atent, cu ce le taiati - am vazut si cu cutter si cu foarfeca...
        cuvintele doar distrag atentia...

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de smokefield Vezi post
          booster ?

          lipici pe baza de toluen ?
          Booster : Revolution, Falco, ulei de parafina, gaz lampant pt brichete tip zippo.
          Speedglue: De unde gasesti

          Postat în original de smokefield Vezi post
          tips and tricks pt lipit fete...dezlipit/relipit fete ? la ce trebuie sa fiu atent, cu ce le taiati - am vazut si cu cutter si cu foarfeca...
          Atentie la dezlipit, sa nu aschiezi lemnul. Nu trage de fata energic. Trage intotdeauna dinspre un colt de jos spre varf, in diagonala sa zic asa. Tai cu ce te descurci mai bine. Cutter, bisturiu, foarfeca, laser

          Comentariu


          • #6
            care e diferenta intre booster si speed glue ? nu fac acelasi lucru ?
            cuvintele doar distrag atentia...

            Comentariu


            • #7
              Intri tare in paine, dupa cate vad. )

              Boosterul este destinat buretilor fetelor, speed-glue este lipiciul deja putin interzis. Booster ok este acesta.

              Comentariu


              • #8
                incerc sa ma lamuresc cat mai bine...ca nu imi place sa nu inteleg cum functioneaza ceva

                da am citit cu functioneaza boosterul....dar in esenta nu fac acelasi lucru ?
                cuvintele doar distrag atentia...

                Comentariu


                • #9
                  In esenta da, in practica nu prea. Boosterul are efect semipermanent (2 saptamani-2 luni) si fara un simt pronuntat de speed glue (sunet si capacitate de a inmuia buretele). Speed glue are efect momentan (2-4 ore), insa foarte puternic. Sunt mai multe tipuri de boostere, fiecare cu proprietatile lui, sa zic asa. Boosterul saracului e uleiul de parafina. Mai documenteaza-te, si daca mai ai intrebari, lamurim tot!

                  Comentariu


                  • #10
                    fii sigur ca mai am intrebari

                    thanks.
                    cuvintele doar distrag atentia...

                    Comentariu


                    • #11
                      1) legat de lipici : Revolution no.3 , este bun, dar miroase ingrozitor de urat chiar toxic.

                      2) boosterul nu neaparat inmoaie buretele, dar cumva , il umfla, fata isi mareste dimensiunea => topseetul devine mult mai tensionat.

                      daca se aplica de ex pe o fata de paleta care a fost taiata mai mica.. se mai poate castiga 0.5 cm.. la lungime si latime

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de alexandru29 Vezi post
                        1) legat de lipici : Revolution no.3 , este bun, dar miroase ingrozitor de urat chiar toxic.

                        2) boosterul nu neaparat inmoaie buretele, dar cumva , il umfla, fata isi mareste dimensiunea => topseetul devine mult mai tensionat.

                        daca se aplica de ex pe o fata de paleta care a fost taiata mai mica.. se mai poate castiga 0.5 cm.. la lungime si latime

                        Revolution no. 3 e Chanel no. 5 față de oricare speedglue
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #13
                          dupa ce dau jos fetele..trebuie curatate de vechiul lipici ? e revolution 3. se procedeaza diferit in functie de lipici ?
                          cuvintele doar distrag atentia...

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de smokefield Vezi post
                            dupa ce dau jos fetele..trebuie curatate de vechiul lipici ? e revolution 3. se procedeaza diferit in functie de lipici ?
                            Daca stratul de Revolution no. 3 e uniform, fara rupturi sau denivelari, poti sa dai un strat de adeziv doar pe lemn pentru a relipi fetele.
                            Blog de tenis de masă

                            Comentariu


                            • #15
                              aha.

                              dar la celelalte tipuri de lipici ? de ex la cele cu toluen ? se aplica aceeasi regula ? care sunt recomandarile ?
                              cuvintele doar distrag atentia...

                              Comentariu


                              • #16
                                pentru speed glue

                                pentru Revolution no 3

                                pentru orice altceva, youtube te ajuta !
                                TRUST NO ONE !

                                Comentariu


                                • #17
                                  ms pe al doilea il vazusem deja. am cautat si am vazut cum se face ..dar vroiam sa stiu din experienta voastra ce si cum. teoria e teorie dar nu intotdeauna in practica e la fel
                                  cuvintele doar distrag atentia...

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    poti de ex, daca stratul dp fata ( dupa ce ai dat-o jos, daca este uniform) dar nu mai este f lipicios.. sa dai putin cu feonul.. sa o incalzesti ( devine mai lipicioasa) si sa dai lipici doar pe lemn

                                    Comentariu

                                    Who has read this thread:
                                    Procesare...
                                    X