Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Clasificarea jucatorilor de tenis de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Clasificarea jucatorilor de tenis de masa

    Stiluri de joc in tenisul de masa si echipamentul folosit


    Jucatorii pot fi clasificati in functie de tipul loviturilor preferate (defensive sau ofensive) si in functie de nivelul de agresivitate.

    Dupa tipurile de lovituri dominante, jucatorii de tenis de masă se impart traditional in:

    Atacatori - incearca sa castige puncte prin mingi rapide ce pun presiune pe adversar. Cei ce au un stil de joc apropiat de masa prefera sa loveasca mingea direct, in ?plin?, in timp ce jucatorii de semi-distanta sau distanta se folosesc mai mult de loviturile loop (cu mult topspin). Majoritatea prefera buretii grosi, ce au o viteza mai mare si lemnele ofensive.

    Jucatorii ofensivi de langa masa (hitters sau smashers) au nevoie de un cauciuc nelipicios, cu un burete tare, rapid, ce favorizeaza smash-urile si drive-urile. Majoritatea jucatorilor profesionisti ce adopta acest stil de joc aleg sa foloseasca un cauciuc cu zimti scurti (?Short Pimples?, ?Short Pips?, ?sandvis?) deoarece este mai insensibil la efectul imprimat mingii, oferind mai mult control in timpul atacului.
    Dat fiind faptul ca in jocul scurt schimburile rapide nu permit un timp mare de reactie, de multe ori loviturile sunt executate cu o miscare scurta a mainii, uneori doar din incheietura (flip) sau pasiv (blocaj), viteza fiind data in astfel de cazuri in proportie mare de catre burete si cauciuc si mai putin de catre lemn.
    Tot pentru a se micsora timpul de reactie este de preferat ca lemnul sa nu fie foarte greu, iar grosimea buretilor intre 1.8-2.0mm ofera suficienta putere fara a ingreuna prea mult paleta.

    Jucatorii ofensivi de semi-distanta si distanta (loopers) prefera o paleta cu mai mult spin, fie o fata nelipicioasa cu burete moale si cauciuc subtire (de tip european) ce poate imprima un spin mecanic (mingea intra in burete), fie o fata lipicioasa cu un burete tare (de tip asiatic). Cauciucurile lipicioase si tari (asiatice) sunt mai potrivite pentru jucatorii ce ?perie? mingea. In acest caz buretele tare asigura viteza necesara.

    Spre deosebire de atacatorii de mica distanta, acestia au mai mult timp de reactie si pot executa lovituri mai ample, acolo unde lemnul intra in actiune, adaugand un plus de viteza. Se aleg bureti grosi (2.2mm sau maxim) pentru viteza si lemne rigide (mai rapide) sau usor flexibile (mai mult spin). Datorita greutatii sporite, paleta este un pic mai greu de controlat insa este si mai rapida.
    Este cel mai popular stil de joc printre profesionisti.

    Aparatori - cauta sa returneze mingea in siguranta, punand mai mult accent pe control si asteptand sa castige puncte pe greseala adversarului, fara a risca ei insisi. In functie de distanta de joc si acestia se impart in doua categorii: aparatorii de langa masa (sau blockers), ce blocheaza sau retrimit mingile folosindu-se de viteza adversarului si cei de distanta ce trimit mingi ?taiate? cu mult efect de retur (backspin) ce sunt dificil de atacat.

    Jucatorii defensivi de mica distanta (blockers) se folosesc de viteza si spinul adversarului pentru a retrimite mingi bine plasate, ce incomodeaza si sunt dificil de atacat. Prefera push-urile cu foarte mult backspin si blocajele sau chop-block dar si smash-urile atunci cand au ocazia sa loveasca o minge mai inalta.
    Pentru ca pun accentul pe control, au nevoie de o paleta usoara, flexibila (pentru un timp de contact marit si pentru a amortiza loviturile adversarului), si fete cu bureti subtiri (1.0mm-1.5mm), de regula nelipicioase.
    Multi aleg sa foloseasca si o fata cu zimti lungi (?Long Pimples?, ?Long Pimps?, ?iarba?), de obicei pentru backhand, ce este aproape insensibila la spin-ul adversarului, lipita direct pe lemn (fara burete) sau cu un burete foarte subtire (0.5mm-1.0mm). Unii aparatori ce folosesc zimti lungi aleg un lemn supradimensionat ce ofera o suprafata mai mare de contact si un control mai bun.
    Este un stil de joc rar intalnit printre profesionisti si inexistent printre jucatorii de top datorita limitarilor sale, fiind foarte usor de contracarat de catre atacatorii experimentati.

    Jucatorii defensivi de semi-distanta si distanta (aparatorii clasici) folosesc preponderent loviturile de tip chop pentru a contracara atacurile adversarului, trimitand mingi cu mult backspin ce sunt dificil de atacat. De cele mai multe ori asteapta greseala adversarului, atacand rar, atunci cand sunt siguri de reusita.
    Lemnul folosit este unul all-round sau defensiv, pentru a beneficia de un control mai bun. Pentru forehand se foloseste de obicei o fata lisa cu burete de 1-1,5 mm. Pentru backhand jucatorii defensivi de distanta prefera o fata cu zimti lungi (?iarba?) cu un burete de 0.5-1mm pentru a avea suficienta viteza.
    Precum aparatorii de mica distanta (blockers, pushers), si aparatorii de distanta sunt rar intalniti la nivelurile de top, fiind un stil de joc considerat invechit si foarte usor de invins.


    O clasificare moderna a jucatorilor de tenis de masă tine cont si de nivelul de agresivitate. Astfel, intalnim jucatori:

    Agresivi ? care isi asuma riscuri si cauta sa puna presiune pe adversar. In majoritatea situatiilor incearca sa castige punctul atacand. Se concentreaza mai mult pe forta si pe viteza loviturii si mai putin pe precizia acesteia.

    Pasivi ? care nu isi asuma riscuri, asteptand ca adversarul sa faca prima greseala. Acestia aleg sa returneze mingile in siguranta, axandu-se mai mult pe controlul si spin-ul loviturii. Plaseaza mingile cat mai incomod pentru adversar, neutralizand atacurile si oferindu-i adversarului posibilitatea de a comite o greseala. Conservandu-si energia, ei incearca sa isi epuizeze atacatorul, pana cand acesta isi pierde calmul si concentrarea.

    Majoritatea jucatorilor isi ajusteaza nivelul de agresivitate, acesta putand varia de la meci la meci sau in functie de adversar. In general, jucatorii aleg o cale de mijloc, nefiind complet agresivi sau pasivi
    De exemplu, atunci cand este atacat sau se gaseste intr-o situatie dificila, un jucator ofensiv poate juca pasiv, alegand o lovitura defensiva ce asigura returnarea mingii in siguranta, asteptand o ocazie mai buna pentru a ataca.

    Aparatorii moderni sunt un alt exemplu de agresivitate selectiva. Precum aparatorii clasici, ei se folosesc de lovituri cu mult backspin pentru a returna in siguranta mingea si pentru a-si obosi adversarul insa pot deveni si agresivi atunci cand au ocazia. In aceste situatii ei isi asuma anumite riscuri si devin atacatori, contraatacand loop-urile sau venind rapid langa masa pentru a executa un smash. In alte situatii aleg sa atace chiar a 3-a minge daca adversarul a returnat slab serviciul.
    In ceea ce priveste echipamentul, aparatorii moderni aleg lemnele din raza ALL+ si chiar OFF-. Precum si in cazul aparatorilor traditionali, pe backhand se afla lipite fete ce sunt destinate loviturilor de tip chop, fete cu zimti lungi sau scurti. Pe forehand se folosesc de fete lise cu bureti de 1.5mm sau chiar 2mm (pentru a avea suficienta viteza in atacurile de distanta).

    "Imi cer scuze pentru greselile de ortografie daca exista"
    AdminProSpin
    38
    Agresiv!
    68,42%
    26
    Pasiv!
    15,79%
    6
    Aparatori moderni!
    15,79%
    6
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

  • #2
    Buna ziua
    Eu nu ma incadrez niciunde


    Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
    FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
    BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de Ceausescu Vezi post
      Buna ziua
      Eu nu ma incadrez niciunde
      Eu zic ca te incadrezi la ...aparatori cu ...gabarit depasit(dar eficient la masa de joc).
      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Ceausescu Vezi post
        Buna ziua
        Eu nu ma incadrez niciunde
        ..mai in gluma,Ionut,tu te "incadrezi" greu,oriunde,dar odata "bine incadrat" esti foarte "stabil"..ha,ha!sportiv vorbind,te-as incadra la a(nti)tacanti surpriza!
        I love table tennis !

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de csabazedler Vezi post
          ..mai in gluma,Ionut,tu te "incadrezi" greu,oriunde,dar odata "bine incadrat" esti foarte "stabil"..ha,ha!sportiv vorbind,te-as incadra la a(nti)tacanti surpriza!
          BUna descriere ... sectiunea a(nti)tacanti


          Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
          FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
          BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Ceausescu Vezi post
            Buna ziua
            Eu nu ma incadrez niciunde
            Inseamna ca aveti un joc mai special, explica te rog stilul tau, poate este de ajutor.
            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de Rosetionut Vezi post
              Inseamna ca aveti un joc mai special, explica te rog stilul tau, poate este de ajutor.
              Mai precis,mai pe indelete,atunci cand da ”norocul”peste tine si cazi sa joci cu el la masa de joc,zici ca te-a calcat BULDOZERUL.
              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

              Comentariu


              • #8
                îmi place

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                  Mai precis,mai pe indelete,atunci cand da ?norocul?peste tine si cazi sa joci cu el la masa de joc,zici ca te-a calcat BULDOZERUL.

                  Nu vreau sa par nesimtit, dar cred ca nu dumneavoastră erati in cauza pentru a îmi raspunde la întrebare.

                  Si chiar daca ati fost calcat de "Buldozer" nu ?nseamnă ca toti o sa fie calcati la fel.
                  Exista foarte multe stiluri de joc, nici unul nu seamănă cu celalalt, cum nici un buldozer nu seamănă cu o macara.
                  Si depinde de ziua fiecăruia, mai ales, eu fac de 6 luni de zile antrenamente in fiecare zi cate 4,5 ore, joc cu cel putin 8 stiluri diferite, credeti'ma ca nu e chiar asa usor de a presupune ca cineva este un buldozer, ?nseamnă ca încă nu ati jucat cu alti...care poate in spiritul dumneavoastră de observator ar fi Taf.

                  Sper ca intelegeti semnificatia acestui mesaj si sa o intelegeti ca atare doar un răspuns la un răspuns direct fără repercursiuni.
                  Va multumesc
                  Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                  Comentariu


                  • #10
                    Eu in cazul tau nu pot intelege un lucru.Faci de juma`de an antrenamente zilnice,precum spui cate 4-5 ore,iar la turneul din mai 2015-ORADEA ai iesit pe locul 5 in grupa inferioara,invangandu-l pe 'tanarul'domn DAVIRIS(PRALEA C-TIN)cu 3-0.Nu ti se pare ca la un astfel de volum de antrenament,ar trebui sa fii mai bun?Trebuie sa-ti schimbi partenerii de antrenament sau sa cauti un antrenor experimentat care sa te invete'tainele'jocului de tenis de masă.Chestia aceea cu "buldozerul",a fost ca o gluma,care se pare ca ti-a placut.Am sa te urmaresc ce vei face la turneul actual de la Oradea unde te-ai inscris,adica iti voi urmari progresul tenisistic,dar precum spuneai mai sus,depinde de ziua fiecaruia.
                    Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                    Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de PRIZA TOK Vezi post
                      Eu in cazul tau nu pot intelege un lucru.Faci de juma`de an antrenamente zilnice,precum spui cate 4-5 ore,iar la turneul din mai 2015-ORADEA ai iesit pe locul 5 in grupa inferioara,invangandu-l pe 'tanarul'domn DAVIRIS(PRALEA C-TIN)cu 3-0.Nu ti se pare ca la un astfel de volum de antrenament,ar trebui sa fii mai bun?Trebuie sa-ti schimbi partenerii de antrenament sau sa cauti un antrenor experimentat care sa te invete'tainele'jocului de tenis de masă.Chestia aceea cu "buldozerul",a fost ca o gluma,care se pare ca ti-a placut.Am sa te urmaresc ce vei face la turneul actual de la Oradea unde te-ai inscris,adica iti voi urmari progresul tenisistic,dar precum spuneai mai sus,depinde de ziua fiecaruia.

                      Imi cer scuze inca o data, daca am deranjat.
                      In legatura cu turneu, intr-adevar aveti dreptate, dar tinand cont ca un concurs este un concurs si antrenamentele sunt total diferite si ceea ce nu inteleg, de ce dumneavoastra la o experienta de viata de multi ani, atacati cu' aceste cuvinte usoare la un raspuns la care dumneavoastra ati provocat.
                      Nu cred ca exista nevoia ca sa va explic dumneavoastra ce si cum.. si chiar ma bucur sa ma urmariti, credeti-ma o sa aveti ce urmari.
                      Apreciez foarte mult ce faceti in special pe forum si tinand cont ca suntem colegi intru-un circuit in care toti prietenii si colaboratorii mei se chinuie sa il tina in mana, nu cred ca ar trebui ca noi sa facem haz de necaz si sa ne atacam cu niste cuvinte eventual ''placute'' cum va place dumneavoastra sa spuneti.

                      O zi buna va doresc si sa nu uitati sa ma urmariti.
                      Ultima editare de Rosetionut; 10.iun.2015, 01:00.
                      Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                      Comentariu


                      • #12
                        Salutare IOnut
                        Colegii amaturisti de pe forum imi mai spun si buldozerul pentru ca am 120 de kg .
                        Din postarile tale imi dau seama ca esti un tip ambitios ... vad ca te si antrenezi.
                        Eu nu prea ... nu am timp ...da-mi place sa joc...si sa ma joc.
                        Stilul meu este mai atipic datorita faptului ca eu nu sunt nici atacant pur sange nici aparator.. joc asa dupa ureche si din instinct fara a da lovituri corecte si tipice tenisului de masa.
                        Folosind un limbaj de lemn .. dau cum apuc .... si de obicei adversarii sunt surprinsi ca pot acoperii masa la volumul meu.

                        Cam asta inseamna buldozer.

                        Multumesc


                        Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                        FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                        BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                        Comentariu


                        • #13
                          Daca vrei specificatii mai exacte, este un film vechi:"I se spunea Buldozerul"- cu Bud Spencer in rolul principal;la fast food ceruse o omleta cu 12 oua;;no offence, sunt glume nevinovate.

                          - - - Actualizat - - -

                          Dane Petrov, pe unde mai esti ca nu te am mai vazut pe la turneele de tenis amatur?

                          Comentariu


                          • #14
                            "Ceausescu" iti multumesc pentru raspuns si apreciez gestul tau de a îmi explică situatia.

                            O zi buna iti doresc si numai bine
                            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de Rosetionut Vezi post
                              Inseamna ca aveti un joc mai special, explica te rog stilul tau, poate este de ajutor.
                              Daca doresti sa urmaresti un stil atipic,special,acceseaza turneul de la Dej din 23-mai-2015,pagina 9 si urmareste semifinala si finala de la amatori.Acolo castigatorul joaca NUMAI cu o singura fata de paleta.Apoi te poti pronunta aici.Imi spui ca antrenamentele sunt altceva comparativ cu jocurile din concurs.Pai la ce le mai faci daca nu aplici in concurs loviturile invatate corect la antrenamente?Sau e posibil ca la concurs sa ai un nivel ridicat de adrenalina si emotiile cauzate de acest lucru,nu-ti permit sa te exprimi asa cum ti-ai dori(adica la cote ridicate,nivel inalt) la masa de joc.Rolul antrenamentelor mai ales cele tematice au rol in ati imbunatatii stilul de joc,in a progresa valoric in acest sport,iar rezultatele viitoare nu vor inceta sa apara.Trebuie sa inveti sa joci impotriva tuturor materialelor permise in concursuri si cand vei invata sa raspunzi corect(returna corect),atunci sa stii ca ai progresat pe frontispiciul acestui sport.Deci mare atentie la "iarba",antitopspin,antipower,sandwich si nu numai la soft.Succes in pregatire si progres.Si sa mai stii ca oricine poate interveni intr-o discutie aici pe forum,sa-si spuna parerea ,chiar daca subiectul respectiv nu-i este adresat,ca de aceea este democratie pe care am dobandit-o cu greu dupa Revolutie,sa ne-o exprimam MAI ALES aici pe acest forum.
                              Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                              Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de mmroglobalnet Vezi post

                                Dane Petrov, pe unde mai esti ca nu te am mai vazut pe la turneele de tenis amatur?
                                Prin tari straine, din fotografiile postate pe Facebook...

                                Comentariu


                                • #17
                                  In felul acesta îmi sunteti de ajutor, într-adevăr la antrenamente joc mult mai bine, la ultimul turneu, la aproape toti participanti cu care am jucat, am reusit sa iau cate 2 seturi si erau meciuri unde chiar conduceam cu 2'0, dar trebuie sa mă antrenez si mental/psihic pentru mai multe rezultate.

                                  Iubesc foarte mult acest sport, dar din păcate nu am putut sa mă tin de el, din cauza ca am fost plecat foarte mult timp in strainatate si programul nu îmi oferea destul timp pentru acest sport.

                                  Dar si spre bucuria mea de câteva luni bune am avut ocazia, de a îmi relua activitatea in acest sport dupa o pauza de 8 ani.

                                  Am jucat tenis de la 7 ani pana la 14 si ultimi ani au fost cu Dl Parvu, Frant si Corbu de la Resita, dar cum am precizat mai sus din cauza a mai multor factori nu am avut oportunitatea de a continua sau de a evolua in acest sport.



                                  Multumesc Dl. Priza
                                  Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                    Prin tari straine, din fotografiile postate pe Facebook...
                                    Pacat.Berov era sarea si piperul turneelor de amatori.Cu paleta de tenis in mana stanga si halba plina in dreapta, era nelipsit,un spirit patrunzator , vesnic vesel si optimist.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                      Pacat.Berov era sarea si piperul turneelor de amatori.Cu paleta de tenis in mana stanga si halba plina in dreapta, era nelipsit,un spirit patrunzator , vesnic vesel si optimist.
                                      Si ca sa nu mai vorbim,ca era vedeta (si totodata)si partenerul meu de "suferinta"la sectiunea FIGHT.DANE,TREZESTE-TE din......
                                      Blade: JOOLA BOMB EXTREME.
                                      Rubber: TENERGY 05 2,1mm.

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Jucător ofensiv de langa masa

                                        Trimis de pe al meu SM-G361F folosind Tapatalk

                                        Comentariu

                                        Who has read this thread:
                                        Procesare...
                                        X