Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Dictionar termeni folositi in tenisul de masa

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Dictionar termeni folositi in tenisul de masa

    Ce inseamna...


    ALL All-round ? este un stil de joc ce combina o multitudine de lovituri, atat ofensive cat si defensive.

    DEF defensiv ? stil de joc bazat in principal pe lovituri de aparare.

    OFF ofensiv ? stil de joc in care predomina loviturile de atac.

    Fete ? fata paletei de tenis de masă se refera la partea ce acopera lemnul, care vine in contact cu mingea. Majoritatea fetelor sunt alcatuite dintr-un burete si un cauciuc insa exista si tipuri de fete fara burete.

    Fete lise ? fetele care au zimtii in interior (venind in contact cu buretele) si partea neteda la exterior (venind in contact cu mingea).

    Fete cu zimti ? Fete alcatuite doar dintr-un cauciuc cu zimtii la exterior. Au o frictiune foarte mica de aceea sunt capabile sa intoarca mingile cu efect fara probleme.

    Topsheet - Partea de cauciuc ce acopera buretele.

    Lemne ? partea lemnoasa a paletei de tenis de masă (inclusiv manerul). Sunt alcatuite de regula din mai multe straturi de tipuri diferite de lemn. Pot avea in compozitie si alte materiale insa, pentru a fi aprobate de catre Federatia Internationala de Tenis de Masa, acestea nu trebuie sa depaseasca 15% din totalul masei.

    Blade - partea paletei ce este alcatuita in principal din lemn (inclusiv manerul).

    Spin ? efectul de rotatie imprimat mingii. Apare datorita frictiunii dintre cauciuc si minge. Cauciucurile lipicioase (tratate cu o substanta speciala) pot creea un spin mare chiar si in cazurile loviturilor lente.

    Spin mecanic - efectul de rotatie imprimat mingii cu ajutorul buretelui. Apare in cazul loviturilor puternice unde mingea se afunda in burete. Cauciucurile subtiri si elastice cat si buretii moi pot avea astfel un spin mecanic mai pronuntat atunci cand se loveste in forta.

    Spin Sensitivity - sensibilitatea fetei la efectul imprimat mingii de catre adversar. Fetele foarte aderente, cat si cele lipicioase, ofera o aderenta sporita, mingile cu efect fiind astfel mai dificil de controlat si de returnat.

    Anti-Spin ? fete ce sunt aproape insensibile la efectul imprimat mingii. Pot avea fie un cauciuc nelipicios si un burete tare fie doar un cauciuc cu zimtii in afara. Mingile cu efect pot fi astfel returnate cu usurinta.

    Forehand (FH) ? lovitura executata cu palma spre exterior (in directia adversarului). Partea paletei cu care se executa aceste lovituri.

    Backhand (BH) / Rever ? lovitura executata cu spatele palmei spre exterior (in directia adversarului). Partea paletei cu care se executa astfel de lovituri.

    Priza Shakehand (europeana)
    - manerul este prins ca intr-o "strangere de mana", cu aratatorul rasfirat.

    Priza Penhold (chinezeasca) - manerul este tinut precum un toc (stilou) intre aratator si degetul mare.

    Pips ? zimtii cauciucului.

    Maner concav (Flared) ? are o forma concava si este mai lat la baza. Este preferat de catre jucatorii ofensivi fiindca ofera o priza buna in timpul loviturilor de forehand.

    Maner drept (Straight) ? manerul drept este preferat de catre jucatorii defensivi sau cei ce executa mai mult cu reverul, fiindca poate fi rotit mult mai usor atunci cand se doreste schimbarea fetei cu care se loveste.

    Maner anatomic ? este un maner similar cu cel concav insa are niste denivelari pentru o priza mai buna. Este in general preferat de catre jucatorii recreationali.

    Unghi inchis ? fata paletei ce vine in contact cu mingea este indreptata in jos.

    Unghi deschis
    ? fata paletei ce vine in contact cu mingea este indreptata in sus.

    Throw angle / Unghiul de aruncare - unghiul la care ricoseaza mingea din fata paletei. Presupunand ca se executa aceeasi lovitura, cu aceeasi intensitate, iar paleta este tinuta in aceeasi pozitie, unele fete arunca mingea mai sus (unghi de peste 45 de grade) in timp ce altele arunca mingea mai jos (unghi mai mic de 45 de grade). Este dificil insa a se efectua teste obiective, de multe ori acest unghi fiind determinat de catre jucatorii experimentati in timpul antrenamentului.

    Dwell-time/timpul de contact - se refera la timpul in care mingea este in contact cu suprafata paletei atunci cand se executa o lovitura. Fetele lipicioase, buretii moi si lemnele flexibile cresc acest timp, imprimand mingii mai mult efect. Fetele nelipicioase, buretii tari si lemnele rigide scad timpul de contact, iar mingea ricoseaza mai rapid, fara prea mult efect.

    Arc - traiectoria curbata a mingii. Termenul se foloseste des in descrierea traiectoriei unei mingi cu topspin. Un arc inalt descrie o traiectorie inalta in timp ce un arc jos descrie o traiectorie joasa.

    Rigiditatea lemnului - lemnele rigide sunt in general mai rapide dar au un spin si un control mai mic.

    Flexibilitatea lemnului - lemnele flexibile sunt mai lente, fiind si mai usor de controlat si pot imprima mai mult efect mingii.

    Rally/Raliu - schimb de mingi. Timpul in care mingea este in joc.

    Serve - serviciu.

    Setup - paleta diferita fata de cele standard deja asamblate, alcatuita din lemn si fete separat.

    Ce sunt loviturile...


    Topspin ? imprima un efect de ?inainte? mingii; aceasta este lovita de jos in sus

    Backspin ? imprima un efect de ?inapoi? mingii; aceasta fiind lovita de sus in jos

    Loop ? lovitura ofensiva rapida cu mult topspin

    Looper - jucator al carui stil este compus in cea mai mare parte din lovituri topspin

    Loopkill ? lovitura ofensiva foarte rapida si topspin mediu

    Drive ? lovitura cu viteza medie sau mare si putin topspin

    Smash ? lovitura de viteza maxima; contactul cu mingea este aproape drept; executata cand mingea este foarte inalta si are o traiectorie directa catre terenul adversarului

    Push ? lovitura defensiva cu backspin, executata pe masa, cu un unghi deschis

    Slice ? o alta denumire pentru push

    Chop ? lovitura defensiva cu backspin, executata de la distanta; miscarea este mai ampla decat in cazul push-ului, de sus in jos.

    Chopper - jucator al carui stil este compus in cea mai mare parte din lovituri chop

    Flip ? lovitura executata pe masa, in care miscarea se face scurt si rapid, din incheietura mainii, nefiind loc suficient pentru a roti tot bratul. Se pot ataca astfel si mingile foarte joase.

    Flick ? o alta denumire pentru flip

    Blocaj/Block
    ? lovitura executata cu o miscare scurta, pe masa, impotriva mingilor rapide, cu topspin. Paleta este plasata pe directia mingii, cu un unghi inchis, pentru a o tine in suprafata de joc, pastrand o traiectorie joasa.

    Contra ? lovitura de viteza medie sau rapida executata de pe masa sau din apropiere, impotriva unei lovituri rapide, cu mult topspin. Se foloseste atunci cand, datorita timpului scurt de reactie, nu se poate ataca printr-o lovitura cu elan mare. Accentul este pus pe control, incercandu-se plasarea mingii intr-un loc incomod pentru adversar.

    Contra Loop (counterloop, reloop)
    ? lovitura loop executata din afara mesei impotriva unui loop al adversarului. Se foloseste atunci cand timpul de reactie este suficient pentru a ataca.

    Lovituri active
    - paleta se afla in miscare la contactul cu mingea. Sunt folosite pentru a imprima viteza sau spin. Pot fi atat ofensive cat si defensive. Majoritatea loviturilor intra in aceasta categorie.

    Lovituri pasive - paleta este statica sau aproape statica la contactul cu mingea. Spre deosebire de loviturile active, cele pasive se folosesc de viteza si spin-ul adversarului pentru a returna mingea (blocaje, unele push-uri). Sunt utilizate in jocul scurt, pe masa, acolo unde de multe ori timpul de reactie este mic, sau se doreste pastrarea mingii cat mai scurta, aproape de plasa, pentru a fi dificil de atacat.


    "Imi cer scuze pentru greselile de ortografie daca exista"
    AdminProSpin
    43
    ALL All-round!
    32,56%
    14
    DEF defensiv!
    9,30%
    4
    OFF ofensiv
    58,14%
    25
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

  • #2
    Care este cea mai importanta lovitura?
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

    Comentariu


    • #3
      cea care iti aduce punctul tie.
      cuvintele doar distrag atentia...

      Comentariu


      • #4
        M refeream pentru fiecare jucator in parte, daca exista o lovitura preferata pe care se poate baza.
        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

        Comentariu


        • #5
          orice lovitura are o contra. daca te bazezi doar pe o lovitura..sa zicem ca nu e semn bun.
          cuvintele doar distrag atentia...

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de smokefield Vezi post
            orice lovitura are o contra. daca te bazezi doar pe o lovitura..sa zicem ca nu e semn bun.



            Este o întrebare generala pentru toti colegii de pe forum, nu este o întrebare pentru mine..si daca ati reusit sa cititi ceea ce am scris mai sus, ma gîndesc ca unde'va gasiti răspunsul pentru dumneavoastră, ca sa puteti sa ne impartasiti si noua sa ne cunoastem mai bine.





            Va multumesc
            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

            Comentariu


            • #7
              pai tocmai ca am citit si de aia am si raspuns ce am raspuns.
              cuvintele doar distrag atentia...

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de smokefield Vezi post
                pai tocmai ca am citit si de aia am si raspuns ce am raspuns.

                Perfect, o zi cat mai frumoasa.
                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de Rosetionut Vezi post
                  Care este cea mai importanta lovitura?
                  Postat în original de smokefield Vezi post
                  cea care iti aduce punctul tie.
                  Eu cred ca raspunsul lui smokefield este cel mai bun si incerc sa detaliez mai jos:

                  1. Daca joci un joc pasiv, prin care incerci sa provoci adversarul sa greseasca, ai toate sansele sa gresesti tu primul. Trebuie, deci, sa faci ceva pentru a castiga punctul in mod activ. Chiar si aparatorii nu rateaza ocazia de a ataca o minge.
                  2. Daca esti jucator ofensiv si incerci sa-ti provoci adversarul sa greseasca prin scurtarea timpului sau de reactie, este mai putin important daca folosesti topspin, contra, capac, re-topspin sau smash - dai in minge si faci punctul.
                  3. Inainte de a lua in considerare o anumita lovitura, trebuie sa te gandesti cum faci sa ajungi la minge, deci jocul de picioare este baza pe care se sprijina intregul stil de joc. Creierul joaca si el un rol important, intrucat poate modifica stilul, astfel incat sa se reduca nevoia de deplasare, daca picioarele nu sunt pregatite suficient pentru efort.
                  4. Din punct de vedere al jucatorului care incearca sa puncteze, probabil ca topspin-ul (cu toate variatiile sale) este una dintre cele mai importante lovituri din tenisul de masa, urmat de contra/smash. De ce zic asta? Cand lovesti mingea cu topspin, suprafata mesei pe care poti trimite mingea este mai mare decat pentru orice alta lovitura, facand topspinul una dintre cele mai sigure lovituri pentru o viteza foarte mare a mingii. Fileul mascheaza doar o mica suprafata de masa. Pentru contra sau smash fileul mascheaza o suprafata mult mai mare, obligandu-te sa-ti alegi mai bine momentul loviturii si directia.

                  In final, daca poti sa dai cu rama sau tusa sau net etc. la fiecare minge, nici nu conteaza sa stii prea bine sa joci tenis de masă. Lovitura cea mai buna este cea care iti aduce punctul. O traducere a acestei fraze ar fi: nu conteaza cum faci, dar trimite mingea pe masa adversarului o data mai mult decat o face el si vei castiga.
                  Blog de tenis de masă

                  Comentariu


                  • #10
                    Fara pretentii de mare jucator, pentru mine personal nu castigarea punctului este esentiala,de aceea nici nu am facut si nu mai am timp fizic sa trec la <<performanta>>...Am o mare si perversa placere sa surprind partenerul (adversar e prea mult,din punctul meu de vedere..),pe <<contre-pied>>, in special cu reverul din partea mea de fore-hand,inspre partea sa de fore-hand..Asta presupune deplasare rapida,insa satisfactia mea e pe masura,chiar daca acesta este singurul meu punct per set..La joc de dublu, cu care ma antrenez cel mai des,mereu scot serva cu reverul,pentru a lasa loc colegului(tot dreptaci), si in general atac serva in acest fel,fireste daca spinul servei permite..Complicat dar ..frumos,pentru mine mingile frumoase,neasteptate, fac cat o mie de puncte..Parerea mea !
                    MAZUNOV-FL-109GR.
                    DONIC BLUEFIRE M2
                    DONIC BLUEFIRE M2

                    Comentariu


                    • #11
                      Sunt de aceiași parere !

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de ioan.dragomir64 Vezi post
                        Fara pretentii de mare jucator, pentru mine personal nu castigarea punctului este esentiala,de aceea nici nu am facut si nu mai am timp fizic sa trec la <<performanta>>...Am o mare si perversa placere sa surprind partenerul (adversar e prea mult,din punctul meu de vedere..),pe <<contre-pied>>, in special cu reverul din partea mea de fore-hand,inspre partea sa de fore-hand..Asta presupune deplasare rapida,insa satisfactia mea e pe masura,chiar daca acesta este singurul meu punct per set..La joc de dublu, cu care ma antrenez cel mai des,mereu scot serva cu reverul,pentru a lasa loc colegului(tot dreptaci), si in general atac serva in acest fel,fireste daca spinul servei permite..Complicat dar ..frumos,pentru mine mingile frumoase,neasteptate, fac cat o mie de puncte..Parerea mea !

                        Perfect de acord!
                        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                        Comentariu


                        • #13
                          Pana la urma, cea mai importanta lovitura este " ultima"
                          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                          Comentariu


                          • #14
                            Pt Rosetionut: te rog sa schimbi titlul din "Ghid lemne tenis de masă" in "Dictionar termeni folositi in tenisul de masa"
                            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
                            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
                            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              Da, suna mai bine.

                              Mersi si o zi cat mai faina
                              Ultima editare de Rosetionut; 06.iul.2015, 12:58.
                              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                              Comentariu


                              • #16
                                Ce considerati ca ar mai trebui completat mai sus?

                                Multumesc
                                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                Comentariu

                                Who has read this thread:
                                Procesare...
                                X