Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turneu A "Cupa Dunărea Noastră", Galați - 27.06.2015

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #51
    Dulcea Bucovină...cu smântână.

    (OB)?CINA? CEA DE TAINĂ

    Postat în original de R.A.R.
    Basmul și legenda, prieteni, nu-și au locul decât în Bucovina. V-o spun ca un obcinolog de elită ce sunt.
    Unde să-și păzească Făt-Frumos grădina cu mere de aur dacă nu pe o obcină ?nverzit-mioritică, lângă o mănăstire miniaturală și un p?r?iaș, desigur, zglobiu?
    Unde să-și găsească "salățile" ursul și Harap Alb, dacă nu lângă feericul cătun păstoresc bucovinean, multicolor, presărat pe colnice ?nflorite, cu cărări și plaiuri ne?ndoielnic și pe deplin baladiste?
    Veniți în Bucovina! Veți fi acasă, obcinenii sunt ?nvățați cu turiștii mai ceva decât telefilul cu telenovela.
    Veți descoperi civilizația vacii până la a mînca smântână cu smântână și veți afla ce ?nseamnă să mănînci cinci-șase feluri la o masă, până explodezi.
    E o mare pierdere pentru un colecționar adevărat să nu treacă în catalogul său neprețuit un blid de sărmăluțe cu smântână, o tochitură de purcel cu smântână, niște plăcinte de br?nză cu smântână și un borș de hribi... cu smântână!
    Dat fiind cele spuse mai sus de Radu Anton Roman, cel mai mare șoc "cultural" pe care l-am avut în momentul în care am dat Bucovina pentru meleagurile dunărene, a fost lipsa smântânii de la masă.
    Nu tu ciorbă cu smântână, nu tu sărmăluțe cu smântână ... nici măcar pește cu smântână. Ehei, și ce bun mai era păstrăvul cu sos de smântână, mujdei și mămăliguță.
    Sau atunci când nu găseai să pui m?na pe ceva dulce era suficient să așterni un strat "ca la vreo două degete" de smântână pe o felie de p?ine și s-o tapetezi cu zahăr și un praf de cacao și desertul era gata.
    între timp, și să tot fie 20 de ani de când m-am rostuit la mal de Dunăre, am trăit șocul și invers: am ajuns să mănînc la Rădăuți chiar borș de fasole ... cu smântână.

    Dar care să fie oare rostul introducerii de mai sus?
    Care altul decât un schimb cultural între civilizația vacii și civilizația peștelui, între Bucovinenii și Dunărenii aflați față în față la masa de tenis, cărora, deopotrivă, le vom pregăti mici desfătări culinare.
    Dar să nu anticipăm....
    Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

    Comentariu


    • #52
      Din Tecuci Postelnicu Ciprian, amatori.

      - - - Actualizat - - -

      Din Tecuci, Stamate Eduard si Tanu Mihai,amatori.

      Comentariu


      • #53
        Se transferă de la Amatori la Open - Bogdan Chiscop, Galați.
        Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

        Comentariu


        • #54
          De la Comănești:
          Bulubasa Nicusor
          Rosu Gabriel
          Muntenu Ion
          Darie Gabriel
          Negrea Petrut

          Comentariu


          • #55
            Postat în original de gabidarie Vezi post
            De la Comănești:
            Bulubasa Nicusor
            Rosu Gabriel
            Muntenu Ion
            Darie Gabriel
            Negrea Petrut
            ?n drum spre Galați nu uitați de fratele vostru din Moinești.
            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

            Comentariu


            • #56
              Si Sebastian Martz ......fara numar

              Comentariu


              • #57
                Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                (OB)?CINA? CEA DE TAINĂ



                Dat fiind cele spuse mai sus de Radu Anton Roman, cel mai mare șoc "cultural" pe care l-am avut în momentul în care am dat Bucovina pentru meleagurile dunărene, a fost lipsa smântânii de la masă.
                Nu tu ciorbă cu smântână, nu tu sărmăluțe cu smântână ... nici măcar pește cu smântână. Ehei, și ce bun mai era păstrăvul cu sos de smântână, mujdei și mămăliguță.
                Sau atunci când nu găseai să pui m?na pe ceva dulce era suficient să așterni un strat "ca la vreo două degete" de smântână pe o felie de p?ine și s-o tapetezi cu zahăr și un praf de cacao și desertul era gata.
                între timp, și să tot fie 20 de ani de când m-am rostuit la mal de Dunăre, am trăit șocul și invers: am ajuns să mănînc la Rădăuți chiar borș de fasole ... cu smântână.

                Dar care să fie oare rostul introducerii de mai sus?
                Care altul decât un schimb cultural între civilizația vacii și civilizația peștelui, între Bucovinenii și Dunărenii aflați față în față la masa de tenis, cărora, deopotrivă, le vom pregăti mici desfătări culinare.
                Dar să nu anticipăm....
                Abia am terminat de citit si foamea m-a răzbit,as mai adauga puiul cu smântână si mămăliga calda care il am eu la masa acum

                Comentariu


                • #58
                  Avram Matei - Barcea - amatori

                  Comentariu


                  • #59
                    Buhlea George Galați Amatori

                    Comentariu


                    • #60
                      Dodu Costica, Focșani - Amatori.
                      Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                      Comentariu


                      • #61
                        De ce nu apare Postelnicu Ciprian din Tecuci in lista de inscrieri la amatori?

                        Comentariu


                        • #62
                          Postat în original de cipfaker Vezi post
                          De ce nu apare Postelnicu Ciprian din Tecuci in lista de inscrieri la amatori?
                          Păi nu trebuie să mai dau și eu câte o bere la cineva, dacă am uitat să-l trec?
                          Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                          Comentariu


                          • #63
                            De la comanesti
                            Nistor Florin

                            Comentariu


                            • #64
                              Cum stăm cu statisticile?



                              La 4 zile de la demararea înscrierilor s-au ocupat 64% din locurile disponibile la cele 2 secțiuni: Open și Amatori.
                              Mai specific, pe categorii:
                              • Open:
                              39,29%;
                              • Amatori:
                              77,08%;

                              Hartă înscrieri pe județe:



                              Top 3 înscrieri:
                              1.Galați - 32 înscriși;
                              2.Brăila - 21 înscriși;
                              3.Bacău - 11 înscriși.
                              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                              Comentariu


                              • #65
                                Marcosanu Dan, Galați - Amatori.
                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                Comentariu


                                • #66
                                  Din Babadag - Peiu Cosmin si Samoila Ion -Amatori

                                  Comentariu


                                  • #67
                                    Din Bacău, Leteanu Marius - amatori.
                                    Nittaku Acoustic
                                    FH - Xiom Omega V Tour
                                    BH - Xiom Omega V Tour

                                    Comentariu


                                    • #68
                                      Din Targoviște Darmaz Ion-amatori.Multumesc.

                                      Comentariu


                                      • #69
                                        Buna ziua ,
                                        Rog inscriere la amatori , Marcosanu Dan - Galați
                                        Cu multumiri

                                        Comentariu


                                        • #70
                                          Buna ziua,

                                          Va rog sa ne inscrieti si pe noi:

                                          Solcan Florin -Amatori
                                          Mircea Neagu-Open

                                          Multumesc.

                                          Comentariu


                                          • #71
                                            Din Brăila la Amatori,Roscan Nicusor.

                                            Comentariu


                                            • #72
                                              O plimbare pe faleza...Dunării Noastre! (dus-?ntors)





                                              Am remarcat, la revederea imaginilor de mai sus, ca in zona in care se va desfășura Turneul "Dunărea Noastră" sunt nu mai puțin de:
                                              - 3 terenuri de fotbal (2 cu iarbă naturală și 1 cu iarbă sintetică);
                                              - 6 săli de sport (Sala Sporturilor, Sala de judo, Sala CSS, Sala ICMRS, Sala Voința și Sala Siderurgistul care e și ea 2 în 1 - Sală de volei + Sală de handbal;
                                              - 1 piscină olimpică (momentan, încă, nefuncțională);
                                              - 2 piscine agrement (momentan în suferință - la Valuri);
                                              - 4 terenuri de minifotbal;
                                              - 1 teren de baschet;
                                              - 41 terenuri de tenis de câmp (16 la Siderurgistul, 12 la ICMRS, 8 la Atlas, 5 la Voința - sper să fi numărat mai bine decât Pristanda cele 44 de steaguri);
                                              - peste 14 mese de tenis ITTF de care am cunoștință în Galați.
                                              Nu s-ar zice că nu avem unde face mișcare atunci când nu "alergăm" pe faleză, nu?
                                              Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                              Comentariu


                                              • #73
                                                Sorescu Mircea, Paulești (PH) - Amatori.
                                                Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                                                Comentariu


                                                • #74
                                                  We are HAPPY in Galați

                                                  https://youtu.be/7T8ychc4eNg

                                                  - - - Actualizat - - -

                                                  cu atat mai mult cu cat avem ... tenis de masă.

                                                  Comentariu


                                                  • #75
                                                    Bag seama ca am incurcat borcanele.Mesajul care se dorea ptr. turneul din Galați l-am postat la turneul de la Brăila.Il rog pe magicianul in butonat, a se citi Marcel Giosan, sa
                                                    indrepte greseala mea.Multumesc.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X