Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta tenis [începător cu speranțe mari]

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta tenis [începător cu speranțe mari]

    Salutare,

    Felicitări lui Rosetionut pentru "Ghid paleta tenis de masă". Cred că am ?nvățat ceva din sfaturile lui dar mă așteptam la un altfel de ghid. Sunt sigur că mulți au venit aici și au pus aceleași întrebări și cred că ar fii bine să existe niște exemple de palete decente pentru oameni care acum ?nvață acest sport.

    Primul contact cu tenisul de masă l-am avut acum câțiva ani, iar de ceva vreme (3 luni) joc cam de 3 ori pe săptăm?nă. Am niște palete hobby din decathlon (<50 lei) și ceva paletă de la tatăl meu (scrie în chineză, nu are fețe netede roșu-negru, fețe albastre cu pinii ieșiți ?nafară - nici nu sunt sigur dacă e paletă de tenis )

    Doresc să-mi cumpăr o paletă decentă iar bugetul meu este 100-150lei și vreau să știu care e cea mai bună opțiune după parerea voastră. Vreau să cred că stilul meu este unul agresiv, joc aproape de masă și prefer reverul, dar cel mai des trag cu FH.

    Momentan am pe listă:
    * Palio master C16 blade, fețe CJ8000 - ceva mai scumpă decât bugetul meu, poate îmi permit Palio Expert
    * Butterfly Zhang Jyke PLATIN, fețe wakaba 1.5mm - era prin intersport la 180 lei, dar nu sunt sigur dacă îmi doresc gume de 1.5mm
    * DHS 4002 - poate dacă o găsesc prin magazinele noastre (amazon.com/DHS-X4002-X-Series-ALL-STAR-Tennis/dp/B003VUUN12)

    Care sunt recomandările voastre? Vindeți ceva ?

    Mulțumesc anticipat,
    Radu
    Ultima editare de radubogdan; 15.iun.2015, 19:21.

  • #2
    iti spun din experienta mea proaspata (poti citi topicul meu pe tema asta care nu e foarte vechi)

    1. nu lua paleta noua si nici fete noi. eu am facut greseala asta si am pierdut niste bani aiurea
    2. in functie de ce stil de joc ai (posteaza mai multe detalii ) o sa primesti sfaturi ce fel de paleta iti trebuie de la cei cu mai multa experienta - e si un topic pe tema asta chiar sus in sectiune.

    asa intuitiv, mai ales ca spui ca ai mai jucat si inteleg ca ai sperante mari...as zice ca iti trebuie un lemn undeva de la all+ la off iar la fete ..trebuie sa incerci cateva sa vezi pe unde te simti confortabil. cel mai bine e sa gasesti o sala unde poti testa cateva palete..sau pe la ceva turneu. cat despre vanzare - e plin pe forum...dar in bugetul ala mai greu . aloca mai mult de la inceput ca altfel tot o sa cheltui si pierzi si timp si bani. as estima ca pe la 250-300 iti gasesti ceva numa potrivit. eu asa am dat initial si apoi tot am mai dat :P

    succes
    cuvintele doar distrag atentia...

    Comentariu


    • #3
      salut
      nu vand nimic dar iti recomand sa uiti de paletele preasamblate. o sa vezi in toate magazinele specializate ca se vand separat lemnele si fetele. pe langa calitate, motivul este ca un lemn il poti tine mai mult, cauciucul se uzeaza si trebuie schimbat. din cauza bugetului, trebuie sa te orientezi la second hand - vezi pe forum anunturi - sau la materiale chinezesti ( http://www.ttmall.eu/ ).

      Comentariu


      • #4
        daca te orientezi la fete china (din cauza bugetului) eu iti pot oferi fetele mele initiale care sunt ca si noi. le-am jucat doar un antrenament si apoi am primit altele. (detalii in topicul meu de la vanzari)
        cuvintele doar distrag atentia...

        Comentariu


        • #5
          Postat în original de radubogdan Vezi post
          Salutare,

          Felicitări lui Rosetionut pentru "Ghid paleta tenis de masă". Cred că am ?nvățat ceva din sfaturile lui dar mă așteptam la un altfel de ghid. Sunt sigur că mulți au venit aici și au pus aceleași întrebări și cred că ar fii bine să existe niște exemple de palete decente pentru oameni care acum ?nvață acest sport.

          Primul contact cu tenisul de masă l-am avut acum câțiva ani, iar de ceva vreme (3 luni) joc cam de 3 ori pe săptăm?nă. Am niște palete hobby din decathlon (<50 lei) și ceva paletă de la tatăl meu (scrie în chineză, nu are fețe netede roșu-negru, fețe albastre cu pinii ieșiți ?nafară - nici nu sunt sigur dacă e paletă de tenis )

          Doresc să-mi cumpăr o paletă decentă iar bugetul meu este 100-150lei și vreau să știu care e cea mai bună opțiune după parerea voastră. Vreau să cred că stilul meu este unul agresiv, joc aproape de masă și prefer reverul, dar cel mai des trag cu FH.

          Momentan am pe listă:
          * Palio master C16 blade, fețe CJ8000 - ceva mai scumpă decât bugetul meu, poate îmi permit Palio Expert
          * Butterfly Zhang Jyke PLATIN, fețe wakaba 1.5mm - era prin intersport la 180 lei, dar nu sunt sigur dacă îmi doresc gume de 1.5mm
          * DHS 4002 - poate dacă o găsesc prin magazinele noastre (amazon.com/DHS-X4002-X-Series-ALL-STAR-Tennis/dp/B003VUUN12)

          Care sunt recomandările voastre? Vindeți ceva ?

          Mulțumesc anticipat,
          Radu

          Multumesc pentru felicitari

          Ghidul este doar cu caracter informativ, restul, trebuie antrenament.
          Eu as opta pentru : Butterfly Zhang Jyke PLATIN, fețe wakaba 1.5mm.

          O noapte placuta in continuare!!
          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Rosetionut Vezi post
            Eu as opta pentru : Butterfly Zhang Jyke PLATIN, fețe wakaba 1.5mm.
            Dar joci cu paleta profesionala ,
            de ce dai sfaturi gresite ? (mai ales ca ai postat si un "Ghid paleta tenis de masă")
            T05-ALC-T05
            Adrian Gorum

            Comentariu


            • #7
              Buna ziua

              Pentru inceput si pentru bugetul dvs. va recomand o buna varianta ,mai ales ca produsele sunt noi
              http://www.tenismasa.ro/lemn-levi--f...romana/802.htm
              Multumesc
              0728747067
              www.tenismasa.ro

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de kdt123 Vezi post
                Dar joci cu paleta profesionala ,
                de ce dai sfaturi gresite ? (mai ales ca ai postat si un "Ghid paleta tenis de masă")
                Cu cine te certi?

                1- Daca pentru tine, a te antrena' inseamna sfaturi gresite!..jos palaria.
                2- Eu am spus pentru ce as opta daca as fi in locul/stadiul lui.

                Butterfly Zhang Jyke PLATIN cu fete wakaba de 1.5 (undeva la 180 ron/noua in Romania).

                Speed 90, Spin 90, Control 80. (aprox).


                Multumesc si o zi buna in continuare.
                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                Comentariu


                • #9
                  Esti irecuperabil ☺
                  T05-ALC-T05
                  Adrian Gorum

                  Comentariu


                  • #10
                    Sa ajutam cu ce putem..http://olx.ro/oferta/paleta-tenis-bu...tml#9bb3c46e56
                    TRUST NO ONE !

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de danmihai Vezi post

                      am jucat cu aceasta paleta nu are nici o "vlaga" in ea , spin mic , viteza scazuta , control bun . nu recomand, bani aruncati aiurea !!!
                      Rozena - VISCARIA - Rozena

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de tibi Vezi post
                        Buna ziua

                        Pentru inceput si pentru bugetul dvs. va recomand o buna varianta ,mai ales ca produsele sunt noi
                        http://www.tenismasa.ro/lemn-levi--f...romana/802.htm
                        Multumesc
                        0728747067
                        Mergi pe mana D-lui Gelu(Tibi).Acu 5 ani prima mea paleta "normala" a fost conceputa cu ajutorul lui.M-a ajutat foarte mult sa fac tranzitia de la tigaia "hobby"cu care jucam mai mult ping-pong decat tenis de masă.

                        Apropo singurul ghid in care ar trebui sa ai incredere dupa ce incepi sa joci cu o paleta adecvata acestui sport,este mana ta.(a nu se intelege ca indemn la masturbare..)
                        Ultima editare de Vladislav; 17.iun.2015, 00:12.
                        Dr.Levi Balsa Carbo Combi.FH:Xiom Vega Pro 2.0 BH:TSP Curl P1-r 0.5.
                        Red+Black Kazak C. FH:SpinLord Marder IV Max BH:SpinLord Agenda 1.0

                        Comentariu


                        • #13
                          Postat în original de Mihai BT Vezi post
                          am jucat cu aceasta paleta nu are nici o "vlaga" in ea , spin mic , viteza scazuta , control bun . nu recomand, bani aruncati aiurea !!!

                          Depinde de mana fiecăruia!

                          - - - Actualizat - - -

                          Postat în original de kdt123 Vezi post
                          Esti irecuperabil ☺
                          Am scris vreo zece rînduri cu dedicatie, dar am g?ndit înainte spre diferenta de tine...si nu le'am mai postat, ca sa nu ne considere lumea ne'civilizati.
                          Asa mai bine stau pe tusa de data asta.
                          Iti doresc o săptăm?nă frumoasa
                          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de Rosetionut Vezi post
                            Cu cine te certi?

                            1- Daca pentru tine, a te antrena' inseamna sfaturi gresite!..jos palaria.
                            2- Eu am spus pentru ce as opta daca as fi in locul/stadiul lui.

                            Butterfly Zhang Jyke PLATIN cu fete wakaba de 1.5 (undeva la 180 ron/noua in Romania).

                            Speed 90, Spin 90, Control 80. (aprox).


                            Multumesc si o zi buna in continuare.
                            Buna ziua
                            Intervin pentru ca am avut aceasta paleta cumparata de la Intersport( nu stiam nimic despre forum si palete profesionale atunci) si concluzia mea acum este ca nu poti sa joci cu ea decat poate prin baruri la o bere cu prietenii. Nu poate fi vorba nicidecum ca ai putea sa inveti ceva cu ea. Cu 200 RON iti iei o paleta buna pentru inceput din bucati , sunt o gramada de oferte pe forum.
                            Succes si spor la masa
                            "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                            Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                            BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                            Comentariu


                            • #15
                              (at)Radubodgan

                              Salut, eu as opta sa cumpar un lemn All+ de la d-nul Levi (http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...e-Made-by-Levi) si 2 fete moi-medii SH de la colegii mei de pe forum si as incerca sa uit de paletele hobby preansamblate care se gasesc in comert.

                              Toate cele bune !
                              Lemn : SpinLord Ultra Balsa
                              FH: Tenergy 05
                              BH: XIOM OMEGA IV PRO

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de viorel.andrei Vezi post
                                Buna ziua
                                Intervin pentru ca am avut aceasta paleta cumparata de la Intersport( nu stiam nimic despre forum si palete profesionale atunci) si concluzia mea acum este ca nu poti sa joci cu ea decat poate prin baruri la o bere cu prietenii. Nu poate fi vorba nicidecum ca ai putea sa inveti ceva cu ea. Cu 200 RON iti iei o paleta buna pentru inceput din bucati , sunt o gramada de oferte pe forum.
                                Succes si spor la masa
                                Buna,
                                Perfect de acord cu tine, dar precizarea mea pentru domnul radubogdan a fost Butterfly, din cele trei spuse de el mai sus.


                                Cunosc o persoana la 64 de ani care cu un lemn hobby si fete wakaba de 1.5 mm trece cam tot timpul de superioare si sta bine in clasament.(de aceea spuneam ca, contează mana).

                                Din cele trei optiuni alese de dl. radubogdan, încă o data sustin părerea mea pentru nivelul si jocul lui. (fiecare are dreptul la o părere diferita).

                                Daca vrea o paleta in afara de ceea ce a scris mai sus, pot să-i recomand si altele tot la acelasi pret.(asamblata)
                                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Vă mulțumesc tuturor de sfaturi. P?nă acum îmi atrage atenția varianta postată de domnul Levi (LEMN LEVI + FETE DONIC TWINGO). Credeți că se merită fețe SH mai bune în schimbul celor de la Donic?

                                  ?mi explică cineva cine dă acele valori la paletă, de exemplu pentru paleta domnului Levi apare CONTROL 9+ VITEZA 4- EFECT 6-, iar la BF Zhang Jyke 90 90 80. Sunt chestii de marketing în care fiecare exagerează cât de tare vrea? Un începător ar fii tentat să se ia după acele valori.

                                  Daca vrea o paleta in afara de ceea ce a scris mai sus, pot să-i recomand si altele tot la acelasi pret.(asamblata)
                                  Lista dată de mine în primul post a fost orientativă. Cumva acele palete mi-au atras atenția încadrându-se în bugetul meu și găsind review-uri pozitive. De exemplu acest băiat care s-a antrenat 1 an iar acum este și profesor recomandă Palio Master/DHS (http://www.experttabletennis.com/bes...for-beginners/). Dl. Roseionut îmi puteți recomanda orice altceva, mai ales din experiența dumneavoastră de începător.
                                  Ultima editare de radubogdan; 19.iun.2015, 09:20.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Daca sunt pe forum de 6 luni, nu ?nseamnă ca sunt începător.

                                    Eu încerc sa iti spun părerea mea, daca e una gresita, e doar o părere.
                                    Nu sunt aici sa provoc pe cineva sau sa mă cert.

                                    Toate cele bune si o zi cat mai frumoasa.

                                    - - - Actualizat - - -

                                    Setup-ul meu de "începător":

                                    Lemn: Butterfly Grubba Variant ALL-
                                    Fețe: Acuda S2 / Bluefire M3.

                                    Lemn: Waldner carbon
                                    Fețe: Tenergy 05 / Juic Leggy-Dr.neubauer.
                                    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                      Cu cine te certi?

                                      1- Daca pentru tine, a te antrena' inseamna sfaturi gresite!..jos palaria.
                                      2- Eu am spus pentru ce as opta daca as fi in locul/stadiul lui.

                                      Butterfly Zhang Jyke PLATIN cu fete wakaba de 1.5 (undeva la 180 ron/noua in Romania).

                                      Speed 90, Spin 90, Control 80. (aprox).


                                      Multumesc si o zi buna in continuare.
                                      In primul rand, ar trebui sa fi mai politicos. Domnul Gorum are destui ani peste tine si nu se cuvine sa ii răspunzi asa.
                                      In al doilea rand, observ ca tot dai sfaturi, postezi ghiduri de alegere a paletelor si alte "avioane"... Pe ce te bazezi cand faci acele afirmații? Daca tu ai opta pentru paleta Butterfly Zhang Jyke PLATIN cu fete wakaba de 1.5, ma ?ndoiesc serios de nivelul tau de cunoștințe in materie de materiale pentru tenis de masă ...
                                      In al treilea rand ?nsa nu ultimul, nu cred ca vreo persoana bine intenționata si cu cunoștințe minime/experienta a recomandat vreodata începătorilor o paleta pre-asamblata... Daca nu ai buget de una noua, cumperi un lemn SH, sau decojești de fete unul de la o paleta pre-asamblata, ii dai frumos cu un pic de șmirghel si apoi il spoiești cu lac (sa mai poți dezlipi fetele de pe el dupa el), si cumperi cu 100 lei niște fete SH într-o stare decenta sa mai joci 4 luni cu ele, pana pui bani deoparte sa iti cumperi ceea ce crezi ca s-ar potrivi jocului tău, după ce ai trecut de prima experienta cu materiale profi. In nici un caz nu ii recomanzi cine stie ce pocnitoare de prin Decathlon!!!

                                      Nu am nimic cu tine, dar decât sa dai sfaturi de ..... 2 lei, mai bine lași pe alții (Grasomega, Durdun, tibi, ValiGTI, Rasvan, sau orice alt comerciant)...

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Salut Radu.
                                        Uite o parere de la cineva care a jucat 20 de ani cu palete hobby dupa care a trecut la cele profesionale.
                                        Paletele hobby nu au spin aproape deloc , nu au viteza aproape deloc .. au un mic control ..atata tot.
                                        Parerea mea este ca atunci cand te duci la la sala unde joci sa testezi cateva dintre paletele colegilor de antrenament ....sa-ti faci o idee despre "cum sare mingea" ... cam asta e primul feeling pe care il poti avea cand joci cu o paleta profi.
                                        Bineinteles asta tine si de stilul tau de joc.
                                        Deasemenea nu te "arunca" la materiale noi .... incearca un lemn SH chiar daca e lovit pe margini cu fete SH (dar bune). In functie de asta iti poti da seama ca vrei .. mai ales de la fete....
                                        Abia dupa accea iti poti creiona o identitate a platei.

                                        Ionut


                                        Lemn : Nittaku Septear ; InnerForce ALC
                                        FH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx
                                        BH: Xiom Omega IV Elite ; Joola Maxx .... No more Anti .. Game

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          si asa dupa 2 pagini de controverse ajungem la primul meu post :P...hihi.
                                          cuvintele doar distrag atentia...

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Perfect de acord cu Ionut "Ceausescu".

                                            O seara cat mai placuta.
                                            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de Ceausescu Vezi post
                                              Salut Radu.
                                              Uite o parere de la cineva care a jucat 20 de ani cu palete hobby dupa care a trecut la cele profesionale.
                                              Paletele hobby nu au spin aproape deloc , nu au viteza aproape deloc .. au un mic control ..atata tot.
                                              Parerea mea este ca atunci cand te duci la la sala unde joci sa testezi cateva dintre paletele colegilor de antrenament ....sa-ti faci o idee despre "cum sare mingea" ... cam asta e primul feeling pe care il poti avea cand joci cu o paleta profi.
                                              Bineinteles asta tine si de stilul tau de joc.
                                              Deasemenea nu te "arunca" la materiale noi .... incearca un lemn SH chiar daca e lovit pe margini cu fete SH (dar bune). In functie de asta iti poti da seama ca vrei .. mai ales de la fete....
                                              Abia dupa accea iti poti creiona o identitate a platei.

                                              Ionut
                                              Salut Ionuț. Mulțumesc de sfaturi. Știu că paletele preasamblate nu au spin deloc, de asta îmi este frică că nu ?nvăț loviturile corect, sau mai grav, le-am ?nvățat greșit.
                                              Nu cred că o să particip vreodată la competiții (fie ele de amatori) dar îmi doresc o paletă decentă cu care pot măcar să ?nvăț corect. îmi este greu să cred că într-un sport atât de frumos nu există nimic "decent" cu care să poți ?nvăța loviturile și se încadrează în 150 lei. Mi-ar conveni și paletă+fețe SH dar nu știu să le montez și nu cunosc pe nimeni în Cluj care face asta.
                                              Mulțumesc mult.

                                              (at)Roseionut, Eu nu am zis că sunteți începător, am zis din experiența de începător (din trecut).

                                              Seară frumoasă tuturor

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Doamne ajuta numai bine si sper sa gasiti cea mai buna solutie.
                                                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                                Comentariu

                                                Who has read this thread:
                                                Procesare...
                                                X