Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

cateva intrebari legate de noile mingi (de poly / plastic )

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • cateva intrebari legate de noile mingi (de poly / plastic )

    Salutare!

    Am fost inactiv 2-3 ani si am descoperit in seara asta ca s-au modificat standardele mingilor...
    As vrea cateva curiozitati, daca este lumea dispusa sa imi raspunda:

    1) momentan care sunt cele mai ok modele care se gasesc in Romania (București) ? Variaza mult comportamentul lor de la firma la firma? Ca durabilitate cum sunt?
    2) "40+" este denumirea tipului nou de mingi?
    3) in competitiile de amatori de la noi cu ce tip de mingi se joaca? Dar in cele de profesionisti?
    4) cei care urmariti competitiile profesioniste, ati observat modificari rezultate acestei schimbari? Altfel spus, considerati ca este mai mult "show", adica ce sperau autoritatiile care au impus aceasta modificare...?

    Merci frumos!

  • #2
    respectivul "40" inseamna nr de mm care il are mingea sau denumirea mingii care se referea tot la acest lucru,dimensiunea mingii.mingile vechi erau de 38 mm ,dar asta acum cativa ani buni

    Comentariu


    • #3
      Postat în original de mihaymarola Vezi post
      respectivul "40" inseamna nr de mm care il are mingea sau denumirea mingii care se referea tot la acest lucru,dimensiunea mingii.mingile vechi erau de 38 mm ,dar asta acum cativa ani buni
      cred ca domnul se refera la diferenta intre mingile de celuloid si cele de plastic, ambele de dimensiunea 40mm. ce am remarcat eu ca ca cele noi (de plastic) sunt mult mai putin fiabile, se sparg mai des.

      Comentariu


      • #4
        Din cate am citit intre timp, sunt destul de sigur ca 40+ e o varianta de a denumi noul standard de mingi (care sunt din plastic si sunt un pic mai mari decat cele de celuloid de 40mm, care cica nu ar avea cu adevarat 40mm, ci abia acestea noi au 40, dar li se zice 40+ pt diferentiere)

        Comentariu


        • #5
          Aici: http://www.tenisdemasa.ro/forum/show...w-balls-please! gasesti o discutie mai ampla despre noile mingi de plastik...lectura placuta!
          Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
          Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
          Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

          Comentariu

          Who has read this thread:
          Procesare...
          X