Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

sfaturi palete pentru incepatori

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • sfaturi palete pentru incepatori

    Buna,
    sunt nou pe aici, si nu am avut timp sa citesc cam tot ce e pe aici.
    Sunt novice in ale tenisului, am inceput sa joc de vreo 2 ani dar rarut, o data la 2-3 saptamani merg in IDM cu niste colegi si mai facem un tenis.
    M-ar interesa sa imi iau o paleta, si cum nu ma pricem mai deloc in domeniul asta m-am gandit sa iau una gata facuta, din ce am citit pe net am inteles ca te ajuta foarte mult si paleta, si bineinteles trebuie sa exersezi.
    cum cu exersatul depinde mult de timpul pe care il pot aloca, cred ca voi ramane tot la stadiul de saptamanal sau la 2 saptamani, asa ca mai ramane macar sa rezolva cu paleta.
    Vreau si eu pareri de la voi, eu m-am gandit sa o iau pe asta:
    http://www.stiga-tenis.ro/catalog/palet ... r-nct.html
    merita sa dau atatia bani pe paleta in conditiile incare eu nu fac performanta?
    alegerea am facut-o dupa caracteristicile date de ei.
    mentionez ca nu am un stil de joc, si nici nu pot spune ca excelez.
    dar totul se castiga prin antrenament.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  • #2
    Re: sfaturi palete pentru incepatori

    Salut.
    Este buna, dar la banii astia (68EURO- aprox 280RON) poti sa iti procuri ceva mai bun de pe aici dupa site daca te uiti mai atent la echipamente o pereche de fete patrate profesionale le gasesti pe undeva pe la 160RON preturile variaza cam intre 100RON si max 300ron perechea depinde de vanzator am vazut si la 100ron perechea si un lemn tot nou diferentiaza de firma si calitatile fiecarui lemn care variaza intre 100RON - 150EURO vorbind de ce este nou,vorbind de ce este second hand (jucate cateva antrenamente/ore/probate etc.) preturile scad cam la jumate cam asta ar fi diferenta.
    Dar daca tie iti place modelul ala, pt nivelul de care zici ca joci, eu zic ca e mai mult decat buna.
    Sper ca ti-a fost de folos ce ti-am scris
    O zi buna,
    Inqluder

    Comentariu


    • #3
      Re: sfaturi palete pentru incepatori

      Nu iti recomand sa cumperi paleta aia gata facuta.
      Daca preferi firma Stiga cumpara lemn si fete separat.

      Comentariu


      • #4
        Re: sfaturi palete pentru incepatori

        multumesc pentru sfaturi.
        am ales varianta cu paleta gata facuta pentru ca nu stiu ce sa imi iau si cum sa imi fac una.
        pana nu de mult nici nu ma gandeam ca poti sa iti faci singur o paleta.
        nu am jucat niciodata cu palete facute, iar din ce am jucat cele stiga mi-au placut cel mai mult. poate am avut noroc si erau cele mai bune din modelele pe care am pus mana.
        pana nu demult ma gandeam sa imi iau ceva din metro la vreo 30-50 ron, dar am mai citit pe ici pe colo m-am mai uitat pe net si am zis sa imi iau ceva mai bun. adevarul ca si cele 300 de ron parca imi vine greu sa ii dau, mai ales pentru stadiul asta, dar totusi vreau ceva mai bun. poate asa imi mai dau si eu drumul la mana.
        pana la urma trebuie sa invat sa joc si eu tenis, nu doar sa ma jos
        Asa ca astept sfaturi de la voi.
        si inca o data mii de multumiri pentru ajutor si intelegere.

        Comentariu


        • #5
          Re: sfaturi palete pentru incepatori

          Si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine, cu diferenta ca joc saptamanal.
          Te sfatuiesc sa apelezi la valigti, ii explici ce stil de joc ai si ce anume ti-ai dori si el iti configureaza o paleta si ti-o si confectioneaza.
          Vei iesi sub 250lei, vei primi paleta, materialele ramase, ambalaje si sfaturi utile!
          Daca citesti un pic pe forum, multi il recomanda, fiindca lucreaza profesionist.
          FH: Butterfly Sriver FX
          Blade: Butterfly Balsa Carbo X5
          BH: Butterfly Sriver FX
          Produse procurate de la valigti: http://s221.photobucket.com/albums/dd222/valigti/

          Comentariu


          • #6
            Re: sfaturi palete pentru incepatori

            Paleta aia gata facuta costa prea mult si nici nu se compara cu una lemn si fete separat,faci o mare greseala...

            Comentariu


            • #7
              Re: sfaturi palete pentru incepatori

              Intr-un an paleta aia va deveni un superanti cu spin zero, pentru ca fețele nu sunt durabile in timp.Un SRIVER pastrat in conditii optime ramane redutabil foarte multi ani.Pacat de bani....se pare ca ai prea multi.
              Levi SIC Gloria OFF, Fețe: FH Xiom VEGA X max black+BH Der materialspezialist Kamikaze OX red
              Levi SIC Carbo Def, Fețe: FH Tibhar Evolution MX-D 2mm black+BH Tibhar Grass Dtecs OX red

              Comentariu


              • #8
                Re: sfaturi palete pentru incepatori

                Sincer nu ma dau bani afara din casa,
                dar acum am inceput sa aflu si eu cate ceva.
                incep sa imi fac o idee si vad ca e din ce in ce mai greu sa iau o decizie. sunt atatea informatii noi pe care imi vine destul de greu sa le asimilez deodata.
                asa va va rog sa nu ezitati sa imi dati sfaturi, oricat de puerile ar parea. acum sunt ca un copilasi care incearca sa inteleaga lumea din jurul lui.
                Multumesc pentru intelegere si sprijin.
                astept sfaturile voastre in continuare.

                Comentariu


                • #9
                  Re: sfaturi palete pentru incepatori

                  sfat: cere sfat lui valigti! pe pm eventual, nu o sa-ti para rau!
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu

                  Who has read this thread:
                  Procesare...
                  X