Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Lemn pentru fețe soft

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Lemn pentru fețe soft

    Salut !
    Joc de 2 ani si ceva tenis de masă, am tot jucat cu lemne chinezesti si europene cu pret de achizitie sub 150 lei. Momentan am un meteor si nu e mare diferenta intre el si celelalte incercate. Am primit doua fețe noi, o Stiga calibra lt sound si un Tibhar Sinus sound. Ce lemn ar merge cu astfel de fețe ? Ideea este ca doresc sa imi cumpar un lemn mai deosebit, pentru un drum mai lung, eventual care sa mearga si cu fețe medi, medii-tari. M-am satura de lemne cu simt de parchet. Ma gandeam la un Ma lin extra ofensive, 88-90 g, unul fara vibratii, eventual jttaa. Stilul meu este un allplay spre ofensiv.
    Cu stima:
    Ion Eiane

  • #2
    Fetele astea se potrivesc pe muulte lemne. Daca vrei un lemn cu simt si consistenta, trebuie sa stii ca, in general, pretul reflecta calitatea unui lemn, sau nivelul de joc pana la care se poate ajunge cu el. La Butterfly cam ce trece de 300 lei le poti lua in calcul, la Donic cam de pe la 200 lei in sus, Yasaka cam de pe la 160-170...Yasaka face lemne bune la preturi foarte ok....repet, cifrele sunt orientative, si nu exclud variantele lemne bune/preturi mici sau lemne proaste/preturi mari.
    Te uiti la buzunar si vezi bugetul in care trebuie sa te incadrezi, te uiti pe review-uri ale lemnelor, vezi cam ce ai vrea ca profil de joc, ochesti cateva lemne bune si apoi incepi vanatoarea, care pica primul, il iei.
    Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
    Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
    Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

    Comentariu


    • #3
      Multumesc pentru raspuns, am pus ochii pe un TSP Balsa Fitter 6.5, dar ma mai gandesc.

      Comentariu


      • #4
        Am jucat cam 2 ani cu un asemenea lemn, TSP balsa fitter 6.5....dupa mine, cel mai complet din gama fitter...viteza suficienta, control deosebit...este foarte bun la jocul de langa masa, maxim semidistanta...cu fete bune ce agatta poti da topspin rapid...este deficitar la efectul in topspin, nu prea ajuta, arunca un pic in jos, fiind destul de rigid, nu poti da loop inalt, plin de efect, in control...si la fel, deficitar la retopspin, mai ales de la distanta...este exceptional la capace, jocul drept si in general la jocul de langa masa...

        Trimis de pe al meu UTOK_430Q folosind Tapatalk
        Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
        Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
        Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

        Comentariu


        • #5
          Nu stiu ce sa mai zic, am intrat intr-o mare ceata. Un lemn cu control 8-9 pe o scara de la 1-10, viteza 7-8 pe o scara de la 1-10, fara vibratii, cu un simt placut, pentru joc de langa masa si semidistanta,care sa se potriveasca si cu fete soft.....exista oare asa ceva ?

          Comentariu


          • #6
            Nu te mai uita la cifrele specificate de producatori, ele sunt doar orientative...in functie de fetele puse pe lemne, un lemn off+ poate parea mai lent decat unul off-. Mai importanta decat cifrele in sine este incadrarea in categoria de viteza (sau stil) a lemnului, incadrare facuta de catre producator, simtul lemnului si elasticitatea acestuia...
            Aceeasi viteza (ca cifre) pentru doua lemne diferite, unul elastic iar altul rigid, confera acestora comportamente diferite la masa...(topspin versus capace)...si nu in ultimul rand, combinatia lemn - fete este cea care trebuie sa iti placa, si sa o simti bine la joc.

            Dupa cei doi ani cu TSP Balsa fitter 6.5 am trecut la Donic Li Ping Kitex....un lemn muult mai complet, pe care se potriveste o gama larga de fete, de la fete foarte ofensive (Andro Hexer HD , Tenergy...) pana la fete antitopspin sau softuri de aparare (Yanus, Slice...). Are un raport calitate/pret foarte bun, fiind un lemn potrivit pentru o mare varietate de stiluri.
            Ultima editare de gabikr; 21.aug.2015, 14:29.
            Lemn: XIOM Vega Pro FL /Fh: Tenergy 05 /Bh: Stiga Calibra LT spin
            Lemn: Butterfly Innerforce ZLC FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Xiom Vega Europe
            Lemn: Butterfly Mizutani Jun FL /Fh: Tenergy 80 /Bh: Tenergu 80 FX

            Comentariu


            • #7
              Interesant si lemnul Donic Li Ping Kitex. Multumesc pentru informatii, incerc sa fac o lista cu cateva lemne bune si primul pe care-l gasesc....il cumpar.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de ioneiane Vezi post
                Interesant si lemnul Donic Li Ping Kitex. Multumesc pentru informatii, incerc sa fac o lista cu cateva lemne bune si primul pe care-l gasesc....il cumpar.
                Lemnul Li Ping Kitex este un lemn extraordinar de bun si merge foarte bine cu fete moi! Colegii mei de echipa au acest lemn cu fete moi si zic ca este cel mai bun lemn din gama Donic, chiar mai bun decat lemnul meu actual!
                Lemne: DHS Hurricane Long W997
                FH: DHS Hurricane Neo 3 nationala blue sponge 2,1/ 40
                BH: DHS GoldArc 8

                Comentariu


                • #9
                  Multumesc pentru informatie, informatiile sunt foarte valoroase, multumesc pentru ajutor, poate reusesc sa imi iau si eu un lemn bun.

                  Comentariu


                  • #10
                    O alta combinatie cu care nu prea dai gres sunt clasicele lemne cu compozitie limba - limba - ayous - limba - limba, cum ar fir BTY Petr Korbel, BTY Primorac Off-, Tibhar stratus power wood si altele. In cazul meu Korbel a fost primul lemn mai serios dupa care am tot incercat multe lemne de la BTY, Stiga, Xiom, Donic dintre care si lemne celebre ca viscaria sau TBS, iar acum am revenit la Korbel si nu pot sa spun ca ma limiteaza in vreun fel. As zice ca ai putea sa incerci cu un Korbel sau Tibhar Stratus PW si daca nu iti place il vinzi; ai grija totusi sa nu-l iei prea usor (minim 88g ar fi bine) pentru ca nu o sa ai forta suficienta cu fete moi.

                    Foarte important: nu exista lemnul perfect, fetele perfecte sau setupul perfect, e suficient ceva apropiat de stilul tau.

                    Spor.

                    Comentariu


                    • #11
                      Foarte multe tipuri de lemne pe piata, important sa identific, cu ajutorul vostru, niste lemne mai reusite. Interesanta este si greutatea lemnelor, mai multe lemne de acelasi fel au greutati diferite si uneori comportamente diferite. De exemplu, din ce am mai citit si eu, YEO trebuie selectat in zona 88-90 g. Multumesc.

                      - - - Actualizat - - -

                      Fara vibratii, control bun si viteza decenta, compatibil si cu fete soft......e simplu Pe asta il cumpar

                      Comentariu


                      • #12
                        Uite aici un lemn de care vrei. Alex.C cunoaste foarte bine acest model, poti avea incredere in ce zice
                        http://www.tenisdemasa.ro/forum/showthread.php?t=15772


                        Sent from my HTC One X using Tapatalk
                        Viscaria
                        Omega V Tour
                        Vega Europe

                        Comentariu


                        • #13
                          Gata, am cumparat un lemn interesant, azi o sa joc cu el pentru prima oara. Multumesc pentru ajutor. Cu stima: Ion Eiane

                          Comentariu


                          • #14
                            Ce lemn ai luat asa din pura curiozitate?
                            Blade Buterfly Apolonia Tiago
                            FH Tenergy 80
                            BH Tenergy 05 FX

                            Comentariu


                            • #15
                              Un Red + Black Sensei, foarte interesant lemnul, fara vibratii, control bun, viteza buna, pret decent. Lemnul nu este nou, l-am luat de la cineva, jucat mai mult timp. Este modelul mai vechi, fara scris pe maner.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Who has read this thread:
                              Procesare...
                              X