Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Tehnica jucătorului ofensiv

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Tehnica jucătorului ofensiv

    Un articol in engleza foarte interesant aici:

    http://ooakforum.com/viewtopic.php?p=299052#p299052
    Blog de tenis de masă

  • #2
    Superb!!!
    Lemn: Joola Zhou Qihao Super ALC 90 FL, 85gr
    FH: Butterfly Tenergy 05 2.1
    BH: Tibhar Quantum X Pro Max

    Comentariu


    • #3
      Da, superb, dar....

      Iata ce scrie autorul intr-un post mai jos:

      "Consider this match and focus on serve, serve return and third ball. How many of these shots would you actually call passive? My opponent here specializes in attacking anything double bounce short but high or half long aggressively. I tend to do well against him because I serve extremely short, move him around and play with heavy spin which makes it harder for him to tee off on the ball. But I have seen him put very good players under pressure with his style because they aren't used to being pressured so early."

      Si acum, iata filmul meciului la care se refera:




      Este interesant de vazut cum percepe fiecare tenisul de masa de la nivelul sau. Autorul zice ca serveste scurt, de cele mai multe ori (este omul de culoare, inalt), mie mi se pare ca serveste mai lung sau mai putin lung, dar aproape niciodata scurt. El zice ca joaca cu mult spin, mie mi se pare ca face ceva spin, dar adversarul lui face mai mult spin. Adversarul lui greseste topspinul de FH din taiat aproape fara exceptie, pentru ca ajunge tarziu la minge si ambii jucatori stau mai mult cu picioarele drepte. Din acea pozitie este greu sa dai topspin din taiat. Si, in general, jocul lor tehnic, tactic si strategic este prea simplu, chiar si pentru mine. Nu vreau sa zic ca e ceva gresit in ce spune acolo omul, dar este interesant de vazut faptul ca el crede ca pune foarte bine in aplicare ceea ce scrie si ca filmul o confirma, dar mie mi se pare ca din film rezulta oarecum contrariul argumentelor sale (nu chiar toate si nu de fiecare data).

      Fiecare intelege din tenis de masă atat cat poate, corespunzator nivelului actual ca jucator (sau ca antrenor). Si cand zic asta, va rog sa aveti mereu aceasta idee in cap cand imi cititi blogul (ma rog, n-am mai scris acolo de mult, dar vad ca lumea inca citeste cele ce am scris).

      Intr-unul dintre posturile sale, autorul (NextLevel) scrie: "Ultimately, TT is a sport that is played, not written about." Probabil, singurul lucru perfect adevarat din toata apologia din respectivul topic.

      Mai relevant mi se pare articolul de aici, mentionat intr-unul dintre posturi in respectivul topic.
      Blog de tenis de masă

      Comentariu


      • #4
        Foarte adevărate observațiile tale Cristi, tocmai de aia am renunțat demult în a-mi pune încrederea în review-urile persoanelor al căror joc nu l-am văzut. Multi dintre aceștia poate au cunoștințe teoretice ample, ?nsa stau mai prost la nivel tehnic, lucru ce poate denatura complet un review, mai ales modul de comportare al materialelor supuse testării, ținând cont de nivelul tehnic al execuțiilor celui ce testează materialele.
        In concluzie, exact cum ai observat și tu, omul face niște afirmații, cu privire la comportamentul unei fete/lemn la unele procedee tehnice, sau cu privire la o tactica, ?nsa mie, ție, poate si la încă 10 persoane ni se pare ca ceea ce afirma nu este adevărat, tocmai din cauza ca nu executa corect unele lovituri (topspin, flick, serve etc.). Mai mult, pe baza loviturilor sale, stabilește niște caracteristici (fata nu este f buna pentru loop, spin, preluări scurte, capace pasive si active, etc) sau niște afirmații tactice, care pot sau nu fi apropriate de adevăr, având in vedere nivelul tehnic al execuțiilor sale.

        Ca o recomandare pt cei dornici de review-uri, ascultați-l pe Cristi, ca știe ce spune, iar cei de pe mytt, TTdaily, etc, care testeaza fetele, cautați video-uri cu peroanele respective jucând in meciuri oficiale, si abia după aceea hotarati dacă puteți avea încredere in ceea ce spun.

        Spor la joc si la testat!

        Comentariu

        Who has read this thread:
        Procesare...
        X