Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Paleta mea!

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Paleta mea!

    Reintalnirea de sambata,la Aria,cu Mircea Manzat(Saliste),o mai veche cunostinta de la primele mele turnee din Amatur,mi-a provocat o mare placere dar m-a si pus un pic pe ganduri.Mircea ,de cinci ani de cand il stiu eu numai,joaca cu aceeasi paleta,"o vechitura de lemn cu niste zdrente de fete la care nici numele nu se mai poate descifra",uitata prin pod de la ultimul lui turneu!Nici nu sti cum sa joci cu el caci "arma" aceea e letala,o imbinare de anti si iarba la care cu greu poti sa-i gasesti antidotul!A jucat si joaca in continuare cu aceeasi paleta!Lucrul acesta m-a facut sa ma gandesc (mai) serios la evolutiile mele din ultima vreme,cel putin de doi ani incoace,si sa constat inconstanta mea in evolutii.Ei bine,un factor determinant in aceste evolutii oscilante consider ca este,fara doar si poate,schimbarea frecventa a set-up ului.Un amanunt de loc de neglijat,in ideea in care urmarim cu totii "performantele" la turnee,un amanunt la fel de important pentru toti cei ce (mai)cautam set-up ul ideal!Si mi-am adus aminte de toate lemnele cu care am evoluat la turnee in acesti ani:
    1.Lemn hobby Winner(Sh)-Fh Sriver-Bh Sriver(Sh uri)
    Cel putin doi ani de turnee cu evolutii promitatoare,rezultate modeste(primele "superioare" dupa o jumatate de an) dar,zic eu,cu reale progrese in joc.Oferita la copii.
    2.Lemn Dr Levi all(Nou)-Fh Sriver-Bh Bryce(Sh uri)
    Un an de turnee cu un parcurs in crestere,cu ceva mai multa experienta castigata in joc deja si primele eliminatorii.Oferita la copii.
    3.Lemn LKT Instinct All+(Sh)-Fh Donic Coppa-Bh Tackiness Chop(Sh uri)
    A fost perioada in care am crescut cel mai mult in joc,urmare si a antrenamentelor dese cu copii,eliminatorii constante si,punctul culminant,finala pierduta la un "A" la Odorhei la juniorul Petho!Oferita la copii.
    4.Lemn Stradivarius Off(Sh-un superb lemn de "colectie" primit cadou de la Rares Leorda)-Fh si Bh Rakza 7
    Parcurs oscilant,cu multe infrangeri la "ierbari" si nici un rezultat de palmares!Schimb cu colegul Eftimie pt Dr Neub Barricade.
    5.Lemn Tgy Power Defense Def(Nou)-Fh Tackiness Chop II(Nou)-Bh Rakza7(Nou)
    O perioada de "aparator" cu modificarea stilului de joc,dar cu rezultate foarte bune intr-un interval de 6 luni:un loc 3 la Cluj(cu Szalay) si o finala castigata la Aria(cu Bence).Schimb cu Dr Levi Off+ de la Laky.
    6.Lemn Joola Spirit Off(Nou)-Fh Ryzhm(Nou)-Bh Maxxx(Nou)
    O tentativa nereusita de atacant "feroce"(deh,de unde nu-i,nu este!).Oferita la copii.
    7.Lemne Joola Carbon Off;Off ;cu set up uri Joola,testari pentru copii.
    8.Lemne Dr Levi Carbon Off si Off-Fh RyzhmP-Bh MaxxxP-toate Noi
    Excelente combinatii,joc de atac,viteza cat carul si spin intr-o veselie..dar prea naravase pentru anii mei!
    9.Lemn Dr Levi Carbon Off(Nou)-Fh si Bh Tgy 05(In probe)
    O prima tatonare cu renumitele si (mult) visatele Tgy la care speram sa ajung sa joc incepand cu anul viitor,o incercare care m-a pus pe ganduri dupa recentul turneu de la Aria,fara victorie dupa un joc sters si inconstant.Ce-i mai dureros,parca mi-am pierdut si pofta de joc!
    10.Lemn LKT Instinct(Nou)-Fh Victas Limber V1-Bh Rakza 7(sh uri).
    Cu acesta voi reveni la prima si marea mea dragoste in speranta ca o sa-mi redescopar pofta si placerea in joc.
    11.Lemn Dr Neubauer Barricade(Def)-Fh Tackiness Chop II-Bh TSP Curl Ox
    Tentative si testari ale jocului cu iarba pentru acomodarea colegilor cu ierbari.
    In concluzie,care este paleta mea,din moment ce nu am facut mai mult de doua turnee cu aceeasi paleta?Dupa toate aceste schimbari de la un set-up la altul,de la un turneu la altul,inclin sa cred ca paleta mea cea mai buna inca nu am descoperit-o!Lemnul?Se va numi Viscaria?sau Barwell?sau dr levi All?sau voi ramane fidel LKT ului care mi-a dat numai satisfactii de la inceput!Oricare dintre acestea va fi,odata descoperit,si orice fete moi sau iuti voi lipi,nu-mi doresc decat sa joc din nou cu ardoarea si placerea de acum 3-4 ani!
    Sa fim sanatosi,si vom vedea!
    I love table tennis !

  • #2
    Aceeași lucru l-am constatat și eu, că cei care joacă constant cu același setup, sunt mai pricepuți în joc, adică cunosc foarte bine toate chichițele acelei palete. Cum spunea și d-l csaba, joc cu o persoana care are același paleta de vreo doi ani și jumătate și foarte greu reușesc să câștig în fața acestuia, dar cu ceilalți jocul îmi este la dispoziție!! De aici trebuie să tragem câteva concluzii :
    1. Cunoașterea foarte bine a potențialului paletei.
    2. Lovirea tuturor mingiilor ?nalte, joase, tăiate, liftate cu ușurință datorita faptului că își cunoaște foarte bine paleta!
    3. Nu forțează sau nu se bagă să loveascăi?n mingii dificile, când știe că setup-ul nu-l ajută.
    4. încredere în el și instrumentul de joc este maximă, deci reușite multe în joc.

    Așa că ar trebui să testăm mult mai mult timp un setup, nu de la un turneu la altul, sau de la un antrenament la altul!! Atunci niciodată nu poți crește in joc, deoa
    Blade - Timo Boll ZLF - OFF
    FH - Xiom Sigma II Pro
    BH- Xiom Sigma II Pro

    Comentariu


    • #3
      Aceeași lucru l-am constatat și eu, că cei care joacă constant cu același setup, sunt mai pricepuți în joc, adică cunosc foarte bine toate chichițele acelei palete. Cum spunea și d-l csaba, joc cu o persoana care are același paleta de vreo doi ani și jumătate și foarte greu reușesc să câștig în fața acestuia, dar cu ceilalți jocul îmi este la dispoziție!!
      De aici trebuie să tragem câteva concluzii :
      1. Cunoașterea foarte bine a potențialului paletei.
      2. Lovirea tuturor mingiilor ?nalte, joase, tăiate, liftate cu ușurință datorita faptului că își cunoaște foarte bine instrumentul de joc!
      3. Nu forțează sau nu se bagă să lovească mingile dificile, când știe că setup-ul nu-l ajută.
      4. încrederea în el și instrumentul de joc este maximă, deci are reușite multe în joc.

      Așa că ar trebui să testăm mult mai mult timp un setup, nu să îl schimbăm de la un turneu la altul, sau de la un antrenament la altul!!
      Atunci niciodată nu poți crește in joc, deoarece odată cu schimbarea setup-ul, se schimbă și tehnica lovirii mingei de tenis de masă!
      Ultima editare de ClaudiuManoiu; 18.aug.2015, 10:29.
      Blade - Timo Boll ZLF - OFF
      FH - Xiom Sigma II Pro
      BH- Xiom Sigma II Pro

      Comentariu


      • #4
        Saptamana asta am testat un setup nou:
        Lemn Joola Off-Fh Rakza 7-Bh Victas 01Limber
        Dupa doua antenamente,mai mult decat satisfacatoare,am decis sa-i fac "botezul"la A+ul de la Sibiu,ultimul "Open" din acest an pentru mine!....nu poate fi mai rau ca pana acum(trei turnee fara nici o victorie..ha,ha)!
        I love table tennis !

        Comentariu


        • #5
          ai grijă ce faci acolo șefu.... eu cred că am emoții mai mari decât tine

          Comentariu


          • #6
            Domnule Csaba, n-a mers treaba la Sibiu, se pare...urmatorul setup ?
            Ultima editare de danmihai; 09.sep.2015, 08:16.
            TRUST NO ONE !

            Comentariu


            • #7
              Postat în original de danmihai Vezi post
              Domnule Csaba, n-a mers treaba la Sibiu, se pare...urmatorul setup ?
              Da,se pare ca n-a prea mers treaba la ultimul meu turneu,dar eu stiu ca ce s-a intamplat acolo nu a fost neaparat din cauza paletei cat mai degraba din cauza lipsei motivatiei determinata de forma de moment.Paleta cu set-up ul respectiv o mai pastrez si acum,joc din cand in cand cu copii cu ea,dar acum,la inceput de an nou,intentionez sa testez ceva set-up uri Anti.Asadar,sunt dispus sa bag la"schimb" ultimele ierburi din dotare(TSP Cactus,Curl)si alte softuri (f.bune,dar de marimi relativ mici,Rhyzm,Bluefire,pentru palete de copii) pe diverse anti-uri.Daca se vor dovedi bune pentru mana mea sau a copiilor,atunci voi fi dispus la negocieri ulterioare!Sper doar sa gasesc printre colegi "amatori" care sa accepte,pentru inceput, schimburi de set-up uri cu statut de imprumut pentru testari...so,wish me (good) luck!
              I love table tennis !

              Comentariu


              • #8
                La recentul "A" de la Sibiu am testat,in sfarsit,un set-up cu iarba:
                Blade-Joola Off
                Red-Tackiness Chop
                Black-TSP Curl combi,
                prestatia fiind promitatoare,chiar daca rezultatele au fost modeste!
                Oricum,modificarea stilului si a tacticii de joc constituie (inca) o alta provocare pe care sunt dispus sa o accept,cu riscul de a prelungi perioada de "nefertilitate",drept pentru care urmatorul set-up pe care o sa-l testez la viitorul turneu este:
                Dr Neub Barricade cu Tackiness Chop si dr Neub Domination,un set-up defensiv cu potente(moi) de atac!We'll see!?!
                I love table tennis !

                Comentariu

                Who has read this thread:
                Procesare...
                X