Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme de logica

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • 1113313211 ar putea fi o solutie
    ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

    Comentariu


    • Soluția corecta: 1113213211

      - - - Actualizat - - -

      Cum continuam aceasta serie?

      5 - 2 - 8 - 9 - 4 - ... ?
      Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

      Comentariu


      • Cred ca urmeaza 7

        5+8-9=4
        2+9-4=7
        TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

        Comentariu


        • Postat în original de FlorinBN Vezi post
          Cred ca urmeaza 7

          5+8-9=4
          2+9-4=7
          Corect!

          - - - Actualizat - - -

          ***************************
          Din trei prieteni:

          -Doi joaca golf
          -Doi joaca p?tanque
          -Doi joaca tenis

          Cel care nu joaca tenis, nu joaca nici petanque si cel care nu joaca petanque, nu joaca nici golf.

          Ce sporturi sunt practicate de fiecare in parte?
          Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

          Comentariu


          • A - nu joaca deloc
            B si C - joaca golf, tenis si petanque
            TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

            Comentariu


            • Unul din ei nu face sport.
              Ceilalti doi practica toate cele trei sporturi mentionate.

              Comentariu


              • Ce faci, copiezi?

                Si primul face sport, dar probabil joaca tenis de masă
                TEnergy 05 FX | Timo Boll ALC 30th A | TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • Imi lipseste indigo-ul
                  Primul nu joaca decat pe muzica.

                  Comentariu


                  • Răspunsul este corect în ambele tabere.

                    -Cel care nu joaca tenis, nu joaca nici golf si nici petanque.
                    Deci, nu joaca nici unul dintre sporturi.
                    Continu?nd, ceilalți practica toate celelalte sporturi.

                    - - - Actualizat - - -

                    **********************************

                    Vârsta


                    Dennis este mai tânăr ca Florin, dar mai bătr?n ca Ionuț sau Emi, respect?nd aceasta ordine:

                    -Florin este mai tânăr ca Rodica, dar mai în vârsta ca Emi.
                    -Emi este mai tânăr decât Antal.
                    -Rodica este mai în vârsta decât Florin, dar mai tânăr decât Antal.
                    -Antal este mai în vârsta decât Denis.

                    Care dintre aceste persoane este mai în vârsta?
                    Ultima editare de Rosetionut; 08.feb.2016, 22:28. Motiv: din - dintre
                    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                    Comentariu


                    • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                      Răspunsul este corect în ambele tabere.

                      -Cel care nu joaca tenis, nu joaca nici golf si nici petanque.
                      Deci, nu joaca nici unul dintre sporturi.
                      Continu?nd, ceilalți practica toate celelalte sporturi.

                      - - - Actualizat - - -

                      **********************************

                      Vârsta


                      Dennis este mai tânăr ca Florin, dar mai bătr?n ca Ionuț sau Emi, respect?nd aceasta ordine:

                      -Florin este mai tânăr ca Rodica, dar mai în vârsta ca Emi.
                      -Emi este mai tânăr decât Antal.
                      -Rodica este mai în vârsta decât Florin, dar mai tânăr decât Antal.
                      -Antal este mai în vârsta decât Denis.

                      Care dintre aceste persoane este mai în vârsta?
                      Antal
                      Blade: TSP Balsa 8.5 Top Speed​ //Re-Impact Medusa// Gergely Carbon​​
                      FH: Yasaka Rakza 7 soft // Yasaka Rakza 7 soft // Tenergy 05
                      BH:HALLMARK Power Spin // R.I.T.C.802-40 // Tenergy 05

                      Comentariu


                      • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                        G
                        Se dau doua sate.
                        Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
                        Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
                        Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu un om din cele doua sate, dar nu sti din ce sat provine el.
                        Ai dreptul sa-i pui o singura intrebare si sa afli directia incotro trebuie sa mergi ca sa nu ajungi in satul de canibali.
                        O problema asemanatoare :
                        Se dau doua sate.
                        Primul sat este populat de canibali mincinosi iar al doilea sat este populat de oameni buni si sinceri.
                        Se stie deci ca oamenii buni spun adevarul tot timpul iar canibalii mint tot timpul.
                        Te afli la intersectia dintre cele doua sate si te intalnesti cu doi oameni din cele doua sate, pot fi din acelasi sat sau din sate diferite.

                        Il intrebi pe cel mai inalt , daca amandoi sunt "buni si sinceri" .
                        Ala raspunde ceva , dar nu ai cum sa-ti dai seama care cum e.
                        Atunci il intrebi pe al doilea daca cel mai inalt e "bun si sincer" .
                        Dupa raspunsul celui de-al doilea iti dai seama din ce sat e fiecare.
                        Care cum era?
                        Blade:O chinezarie
                        FH:TG2 (No 19)
                        BH:Super Anti

                        Comentariu


                        • Gaseste numarul lipsa : 3,4,5 ,12,21,x,71,...
                          ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                          Comentariu


                          • Postat în original de lilian Vezi post
                            gaseste numarul lipsa : 3,4,5 ,12,21,x,71,...
                            x = 38

                            Comentariu


                            • felicitari,era o problema de cl2.

                              Doi ciobani stateau de vorba,Unul zice:
                              _Auzi ,mai Ghio ,da-mi o oaie ca sa am de 2 ori mai multe oi decat tine.
                              _Nu ma ,Ioane ,este smecher,mai bine dami tu o oaie ca sa avem acelasi numar de oi.

                              Cate oi are fiecare(fara sistem de ecautii va rog).
                              ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                              Comentariu


                              • Ion are 7, Ghio are 5.
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • Domnule Lilian,daca era o problema de clasa a 2-a,de ce ne-o propui noua spre rezolvare ? Ne desconsideri fatis pe toti sau vrei sa te ajutam la teme ?

                                  Comentariu


                                  • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                    [ATTACH=CONFIG]12603[/ATTACH]


                                    1.Ce parte a zilei este ?
                                    2.Ce anotimp ?
                                    3.Este raul navigabil?
                                    4.In ce directie curge raul ? (N, E, S sau V?)
                                    5.Pe partea cu barca, este raul adanc ?
                                    6.Exista vreun pod in apropiere ?
                                    7.Cat de departe este calea ferata ?
                                    8.Pasarile zboara catre nord sau sud ?
                                    Niciodata umbra soarelui nu se intinde spre sud, indiferent de ora sau anotimp. Asa ca incerc si eu un raspuns. Cine stie, poate nimeresc!

                                    1 Dupa amiaza, imediat dupa pranz.
                                    2 Primavara (sfarsit de martie)
                                    3 Da
                                    4 Spre vest
                                    5 cam 2 m la o distanta de 3 m. Nici prea prea, nici foarte foarte....
                                    6 Nu
                                    7 Gara pare aproape, dar calea ferata se gaseste si intre statii, nu doar in gara
                                    8 Pasarile zboara spre nord.

                                    Comentariu


                                    • Care sunt următoarele doua litere?

                                      N X S E Q ? ?
                                      Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                      Comentariu


                                      • Postat în original de Teodor1 Vezi post
                                        Domnule Lilian,daca era o problema de clasa a 2-a,de ce ne-o propui noua spre rezolvare ? Ne desconsideri fatis pe toti sau vrei sa te ajutam la teme ?
                                        Nu este o defaimare.
                                        Domnule Teodor1 ,era o problema de cl a II-a oferita spre rezolvare ,aratand astfel gradul mare de dificultate al acestei probleme.Nici eu nu am reusit sa o fac din prima,am considerat-o interesanta.
                                        Defaimare sau nu,depinde de fiecare cum priveste lucrurile,si buna ziua poate fi considerat o defaimare daca esti pus pe cearta.
                                        Buna ziua.
                                        Ultima editare de Lilian; 10.feb.2016, 11:26. Motiv: erata
                                        ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                        Comentariu


                                        • Postat în original de Lilian Vezi post
                                          Nu este o defaimare.
                                          Domnule Teodor1 ,era o problema de cl a II-a oferita spre rezolvare ,aratand astfel gradul mare de dificultate al acestei probleme.Nici eu nu am reusit sa o fac din prima,am considerat-o interesanta.
                                          Defaimare sau nu,depinde de fiecare cum priveste lucrurile,si buna ziua poate fi considerat o defaimare daca esti pus pe cearta.
                                          Buna ziua.
                                          Domnule Lilian,DACA ati fi scris in acel post ceea ce ati scris acum,era clar pentru toata lumea,de la clasa a 2-a in sus,ce doriti sa ne comunicati.Dar nu ati facut altceva decat sa scrieti o propozitie, pe care va las pe dumneaostra si pe cititori sa o analizati :"felicitari,era o problema de clasa a 2-a". Mi se pare ca este ironica si persiflanta si este de natura sa deranjeze pe cei ce se straduiesc sa rezolve aceste frumoase probleme de logica.Poate ca ar fi fost mult mai intelept sa va abtineti de la aceasta nefericita remarca.Claritatea si limpezimea exprimarii este de natura sa inlature orice interpretare nedorita de autor,drept pentru care va sugerez sa fiti mai atent cu acest aspect si atunci veti constata, cu surprindere si bucurie,sper,ca nimeni nu este pus pe cearta. Sanatate !

                                          Comentariu


                                          • Domnule Teodor1 ,dupa cum spuneam, felicitari si buna ziua pot fi considetate defaimare daca esti pus pe cearta.Daca vi se pare contrastul de varsta prea mare intre cl.II-a si varsta celor care le rezolva este problema dumneavoastra.Cand copilul care vine de la scoala ii propune bunicului o astfel de problema si-i spune FELICITARI,nu cred ca o considera defaimare,dar ma repet ,daca exista multa vointa,se poate considera si felicitari defaimare.
                                            Buna ziua.
                                            ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                            Comentariu


                                            • Postat în original de Lilian Vezi post
                                              Nu este o defaimare.
                                              Domnule Teodor1 ,era o problema de cl a II-a oferita spre rezolvare ,aratand astfel gradul mare de dificultate al acestei probleme.Nici eu nu am reusit sa o fac din prima,am considerat-o interesanta.
                                              Defaimare sau nu,depinde de fiecare cum priveste lucrurile,si buna ziua poate fi considerat o defaimare daca esti pus pe cearta.
                                              Buna ziua.
                                              Va rog sa discutați în privat, dacă exista neînțelegeri în privința clasificării anumitor probleme în clasa x sau y.
                                              Nu cred ca este o întrebare sau un răspuns logic (defăimare sau nu).
                                              ?mi cer scuze pentru intervenție, dar cred ca este mai bine MP, deoarece o sa deranjeze mai multe persoane și nu cred ca e necesar..

                                              O zi buna

                                              Mulțumesc,

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Postat în original de Teodor1 Vezi post
                                              Domnule Lilian,DACA ati fi scris in acel post ceea ce ati scris acum,era clar pentru toata lumea,de la clasa a 2-a in sus,ce doriti sa ne comunicati.Dar nu ati facut altceva decat sa scrieti o propozitie, pe care va las pe dumneaostra si pe cititori sa o analizati :"felicitari,era o problema de clasa a 2-a". Mi se pare ca este ironica si persiflanta si este de natura sa deranjeze pe cei ce se straduiesc sa rezolve aceste frumoase probleme de logica.Poate ca ar fi fost mult mai intelept sa va abtineti de la aceasta nefericita remarca.Claritatea si limpezimea exprimarii este de natura sa inlature orice interpretare nedorita de autor,drept pentru care va sugerez sa fiti mai atent cu acest aspect si atunci veti constata, cu surprindere si bucurie,sper,ca nimeni nu este pus pe cearta. Sanatate !

                                              @Teodor
                                              Va rog sa discutați în privat, dacă exista neînțelegeri în privința clasificării anumitor probleme în clasa x sau y.
                                              Nu cred ca este o întrebare sau un răspuns logic (defăimare sau nu).
                                              ?mi cer scuze pentru intervenție, dar cred ca este mai bine MP, deoarece o sa deranjeze mai multe persoane și nu cred ca e necesar..

                                              O zi buna

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Postat în original de Lilian Vezi post
                                              Domnule Teodor1 ,dupa cum spuneam, felicitari si buna ziua pot fi considetate defaimare daca esti pus pe cearta.Daca vi se pare contrastul de varsta prea mare intre cl.II-a si varsta celor care le rezolva este problema dumneavoastra.Cand copilul care vine de la scoala ii propune bunicului o astfel de problema si-i spune FELICITARI,nu cred ca o considera defaimare,dar ma repet ,daca exista multa vointa,se poate considera si felicitari defaimare.
                                              Buna ziua.

                                              Va rog sa discutați în privat, dacă exista neînțelegeri în privința clasificării anumitor probleme în clasa x sau y.
                                              Nu cred ca este o întrebare sau un răspuns logic (defăimare sau nu).
                                              ?mi cer scuze pentru intervenție, dar cred ca este mai bine MP, deoarece o sa deranjeze mai multe persoane și nu cred ca e necesar..

                                              O zi buna

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Continuam cu:

                                              Care sunt următoarele doua litere?

                                              N X S E Q ? ?
                                              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                              Comentariu


                                              • Vad mereu o femeie la masa de tenis de la Top Tenis Arena. Este o mama bruneta,inalta si azi este imbracata intr-o bluzita galbena. Are cu 21 ani mai mult decat copilul sau roscat si pistruiat. Peste 6 ani copilul va fi de 5 ori mai tanar decat mama. Unde este tatal cu freza tepoasa a acestui copil ?
                                                Poți vorbi neintrebat dar nu intreba nevorbit.

                                                Comentariu


                                                • Il tine in brate pe pistruiatul cel mic!
                                                  Varianta II - joaca el tenis si mama cu copilul.

                                                  Comentariu


                                                  • Postat în original de Rosetionut Vezi post
                                                    Continuam cu:

                                                    Care sunt următoarele doua litere?

                                                    N X S E Q ? ?
                                                    In ce limba ?Adica care alfabet roman,englez?

                                                    C P sau S T
                                                    ?Mințile luminate discută idei, mințile medii discută evenimente, iar mințile mici discută oamenii.? ? Eleanor Roosevelt

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X