Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Probleme de logica

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Vom considera, convențional,că dacă omul nu mănîncă 7 zile (o zi – 24 de ore) sau nu doarme 7 zile, atunci el va muri. Fie că un om o săptăm?nă n-a mîncat și n-a dormit. Ce el trebuie să facă în primul rând către sf?rșitul a 7-ei zile: să mănînce sau să doarme, ca să rămână viu?
    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

    Comentariu


    • #27
      Sa manance bine si printre mancare sa bage si niste somnifere extrem de puternice.

      Comentariu


      • #28
        Postat în original de wizard0350 Vezi post
        Sa manance bine si printre mancare sa bage si niste somnifere extrem de puternice.

        Omul nu poate simultan și dormi și mînca. De aceea termen de 7 zile după somn și după mîncare vine în timp diferit. Deci, omul trebuie să facă fix aceea, ce el făcea o săptăm?nă în urmă: a dormit sau a mîncat.

        - - - Actualizat - - -

        Trenul electric merge de la est spre vest. Accelerând mersul, trenul face 60 km pe oră. în aceeași direcție, de la est spre vest, suflă v?ntul, dar cu viteza 50 km pe oră. în ce direcție va fi dus fumul trenului?
        Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

        Comentariu


        • #29
          in directia cablurilor de electricitate

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de Lucian Plamada Vezi post
            in directia cablurilor de electricitate

            ?n nici o direcție. Trenul electric nu face fum.

            - - - Actualizat - - -

            Presupunem, că globul pămîntesc este cuprins pe ecuator de un cerc, care după lungime întrece ecuatorul cu 10 m. Admitem că tot cercul este egal îndepărtat de suprafața pământului.
            Cât de mare va fi distanța între suprafață și cerc? S-ar putea, spre exemplu, să pătrundă o muscă sub cerc?
            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

            Comentariu


            • #31
              dupa calculele mele,1.6 km.cu atat se mareste raza cercului care incojoara pamantul fata de raza ecuatorului,care dupa google are 40.075 km.

              Comentariu


              • #32
                Postat în original de Rosetionut Vezi post
                ?n nici o direcție. Trenul electric nu face fum.

                - - - Actualizat - - -

                Presupunem, că globul pămîntesc este cuprins pe ecuator de un cerc, care după lungime întrece ecuatorul cu 10 m. Admitem că tot cercul este egal îndepărtat de suprafața pământului.
                Cât de mare va fi distanța între suprafață și cerc? S-ar putea, spre exemplu, să pătrundă o muscă sub cerc?
                Lungimea = 2 x Pi x Raza
                Raza = L / 2x Pi
                L' = L+10
                R' = (L+10) / 2 x Pi
                R' = L / 2xPi + 10/2xPi
                R'= R + 10/ 2x Pi
                R'-R = 10/2x Pi = 10/6,28 = ~1,6 m

                Daca e asa, trece si omul pe dedesubt.
                Sper sa nu fi gresit.
                Blog de tenis de masă

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  Lungimea = 2 x Pi x Raza
                  Raza = L / 2x Pi
                  L' = L+10
                  R' = (L+10) / 2 x Pi
                  R' = L / 2xPi + 10/2xPi
                  R'= R + 10/ 2x Pi
                  R'-R = 10/2x Pi = 10/6,28 = ~1,6 m

                  Daca e asa, trece si omul pe dedesubt.
                  Sper sa nu fi gresit.
                  Perfect
                  Stima si respect!

                  - - - Actualizat - - -

                  Compuneți exemple cu răspuns 100. Se poate de folosit semnele matematice +, –, ?, / :
                  a) de cinci ori cu cifra 1 ;
                  b) de patru ori cu cifra 9 ;
                  c) de cinci ori cu cifra 5 .
                  Spre exemplu, "de cinci ori cu cifra 3" : 33?3+3/3 = 100.
                  Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                  Comentariu


                  • #34
                    111-11 = 100
                    99+9/9 =100
                    5x5x5-5x5 =100
                    Blog de tenis de masă

                    Comentariu


                    • #35
                      O fisă de 50 de cenți are 12 laturi egale în lungime. Două fise de 50 de cenți sunt puse una lângă cealaltă, în picioare, pe o masă astfel încât să fie lipite pe una dintre laturi. Care este unghiul dintre cele două fise?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	a12.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	12,6 KB 
ID:	774159
                      Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                      Comentariu


                      • #36
                        Postat în original de Rosetionut Vezi post
                        O fisă de 50 de cenți are 12 laturi egale în lungime. Două fise de 50 de cenți sunt puse una lângă cealaltă, în picioare, pe o masă astfel încât să fie lipite pe una dintre laturi. Care este unghiul dintre cele două fise?

                        [ATTACH=CONFIG]11881[/ATTACH]




                        Unghiul intre doua laturi ale unui dodecagon regulat este de 150 grade.
                        Adica si unghiul LAB. Unghiul B'AB este de doua ori 180-150=30, adica 60 grade.
                        Ultima editare de grasomega; 03.nov.2015, 18:17.
                        Blog de tenis de masă

                        Comentariu


                        • #37
                          eu vreau să cred tot ce ați scris aici, domnule profesor de la București. dar pentru că mi-e lene să mă apuc de desene și formule acum, vă rog să și explicați cum ați ajuns la rezultatul respectiv.

                          eu, de exemplu, aș fi ajuns la același rezultat printr-un raționament mai simplu. acolo unde se ating monedele se intersectează 3 segmente. de fapt sunt 4, dar 2 din ele se alipesc. la intersecție am un unghi complet de 360. adică acolo unde sunt punctele A și A'. scad de 2 ori câte 150, adică unghiurile din interiorul celor 2 monede. rămâne exact unghiul dintre ele: 360 minus 300.

                          Comentariu


                          • #38
                            @grasomega


                            O cameră fără ferestre este luminata. Trei switch-uri sunt plasate în afara camerei. Știind că cele trei comutatoare sunt în poziția "off" și că noi avem dreptul de a intra o dată în cameră, cum se știe care este comutatorul care aprinde lumina?

                            Precizie: nu putem lăsa ușa deschisă, nu poti primi ajutor de la cineva și ușa nu conține sticlă.
                            Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de Rosetionut Vezi post
                              @grasomega


                              O cameră fără ferestre este luminata. Trei switch-uri sunt plasate în afara camerei. Știind că cele trei comutatoare sunt în poziția "off" și că noi avem dreptul de a intra o dată în cameră, cum se știe care este comutatorul care aprinde lumina?

                              Precizie: nu putem lăsa ușa deschisă, nu poti primi ajutor de la cineva și ușa nu conține sticlă.
                              Este valabil si daca lumina este compusa din lampe L.E.D. si nu degaja deloc caldura sau doar cu lampe cu incandescenta.?

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de Zosim1 Vezi post
                                Este valabil si daca lumina este compusa din lampe L.E.D. si nu degaja deloc caldura sau doar cu lampe cu incandescenta.?
                                Imi cer scuze ca nu am precizat, lumina NU este compusa din lampe L.E.D.

                                Bafta
                                Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                Comentariu


                                • #41
                                  Gaura cheii...

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    Sunt 3 intrerupatoare intr-o camera si 3 becuri cu incandescenta in alta camera .Doar printr-o singura intrare in camera cu becuri trebuie sa indentificati cele 3 perechi Intrerupator -bec. (era pe vremuri)

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Adica identificam prin excludere, verificand in camerele vecine ce becuri aprind intrerupatoarele de acolo? Care intrerupator nu aprinde nici un bec din celelalte camere, este cel ce aprinde becul din camera cu pricina...?!

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                        Adica identificam prin excludere, verificand in camerele vecine ce becuri aprind intrerupatoarele de acolo? Care intrerupator nu aprinde nici un bec din celelalte camere, este cel ce aprinde becul din camera cu pricina...?!
                                        Intr-o camera avem intrerupatoarele 1,2,3 si in cealalta care este o camera obscura avem becul A,b,c .Printr-o singura patrundere in camera obscura trebuie sa specifica care intrerupator deserveste care bec.
                                        P.S. Fiecare intrerupator deserveste un bec.

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          Nu cred ca enuntul postat de Roseionut face mentiune pt 3 becuri. De fapt nu face mentiune despre cate becuri sunt vb. 3 intrerupatoare, o camera, o usa, o incercare...

                                          - - - Actualizat - - -

                                          http://www.diseara.ro/ro/problema-zi...008-10-29.html - rezolvare.

                                          @Rosetionut... poate postezi o chestie care nu e asa usor de gasit pe net, sau una care nu s-a discutat... tentatia de a"Googali" e mare... pune ceva original, sau din vreo carte... sa nu gasim raspunsul usor...
                                          Ultima editare de Claudiu84; 03.nov.2015, 22:14.

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                            Nu cred ca enuntul postat de Roseionut face mentiune pt 3 becuri. De fapt nu face mentiune despre cate becuri sunt vb. 3 intrerupatoare, o camera, o usa, o incercare...

                                            - - - Actualizat - - -

                                            http://www.diseara.ro/ro/problema-zi...008-10-29.html - rezolvare.

                                            @Rosetionut... poate postezi o chestie care nu e asa usor de gasit pe net, sau una care nu s-a discutat... tentatia de a"Googali" e mare... pune ceva original, sau din vreo carte... sa nu gasim raspunsul usor...
                                            Este aceiasi logica dar probleme diferite,cea pe care am anuntat-o eu aparea pe vremuri in revista "Cutezatorii"

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Aprindem intrerupatorul */ 1 si asteptam doua minute.
                                              Aprindem intrerupatorul */ 2 si dupa aceea intram in camera obscura.

                                              -Daca becul 1,2,3 (oricare dintre ele) este aprins, cu simplitate ne putem da seama ca becul (ex) 1 -- * /2.
                                              -Daca becurile 2,3 sunt stinse, verificam caldura becurilor, presupunem ca becul 2 este inca fiebinte, rezulta pana aici ca becul 1 -- * /2 si becul 2 -- */ 1.

                                              Intrerupatoarele care deservesc cate un bec sunt in felul urmator:

                                              - becul 1--*/ 2
                                              - becul 2--*/ 1
                                              - becul 3--*/ 3


                                              La varianta lui Zosim (Emi)

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Postat în original de Claudiu84 Vezi post
                                              Nu cred ca enuntul postat de Roseionut face mentiune pt 3 becuri. De fapt nu face mentiune despre cate becuri sunt vb. 3 intrerupatoare, o camera, o usa, o incercare...

                                              - - - Actualizat - - -

                                              http://www.diseara.ro/ro/problema-zi...008-10-29.html - rezolvare.

                                              @Rosetionut... poate postezi o chestie care nu e asa usor de gasit pe net, sau una care nu s-a discutat... tentatia de a"Googali" e mare... pune ceva original, sau din vreo carte... sa nu gasim raspunsul usor...
                                              @Claudiu

                                              Cu sinceritate nu am gasit'o pe acelasi site ca si tine, sunt moderator pe cateva site-uri frantuzesti si m-am inspirat de acolo traducand-o.

                                              Sursa@- http://bric-a-brac.org/enigmes/refle...errupteurs.php
                                              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de adimucu Vezi post
                                                eu vreau să cred tot ce ați scris aici, domnule profesor de la București. dar pentru că mi-e lene să mă apuc de desene și formule acum, vă rog să și explicați cum ați ajuns la rezultatul respectiv.

                                                eu, de exemplu, aș fi ajuns la același rezultat printr-un raționament mai simplu. acolo unde se ating monedele se intersectează 3 segmente. de fapt sunt 4, dar 2 din ele se alipesc. la intersecție am un unghi complet de 360. adică acolo unde sunt punctele A și A'. scad de 2 ori câte 150, adică unghiurile din interiorul celor 2 monede. rămâne exact unghiul dintre ele: 360 minus 300.

                                                Cam la fel am g?ndit si eu, dar pe jumătate. Am inmultit apoi cu doi ☺
                                                Am prelungit segmentul in care se unesc monedele in jos si acesta era bisectoarea unghiului care ne interesează. Restul am scris deja mai sus.
                                                Blog de tenis de masă

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  N-am fost pe faza la problema cu becurile...
                                                  Blog de tenis de masă

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Unde gasim ziua de sambata inainte de vineri? (exclus saptamanile din urma sau cele care urmeaza)
                                                    Ultima editare de Rosetionut; 03.nov.2015, 23:37.
                                                    Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X