tt-shop.ro 468x60 2pingpongshop.ro 468x60tenismasa.ro 468x60
Pagina 17 din 17 PrimulPrimul ... 7151617
Rezultate 241 la 250 din 250

Subiect: AmaTur 2015-2016. Propuneri pentru imbunatatirea Circuitului !

organizator turnee
    Data înscrierii
    19.02.2012
    Locație
    sibiu
    Vârstă
    55
    Postări
    417
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    17 z 54 m
    Timp online pe zi
    8 m
    Reputație
    1296
    imi permit sa imi exprim si eu opinia ca actuala formula de calcul a MP-ului nu e cea mai inspirata deoarece ia in calcul 5 A+ si 7 A ( in general intr-un an sunt peste 80 de A-uri si doar 6 A+ uri ) . Cred ca mai nimerit era sa se ia in calcul doar 4 A+ uri si 8 A-uri pt a nu fi asa mare discrepanta dintre nr total al turneelor luate in calcul ( 5 din 6 A+ si 7 din 80 A ) . Si ca fost sportiv care stie ca mai ai in competitii si zile proaste nu numai zile bune , as propune sa se ia in calcul cele mai bune 4 A+ din ultimele 5 si cele mai bune 8 A din ultimele 9 pt a oglindi cat mai corect valoarea competitorilor si nu ca acum ultimele 5A+ si ultimele 7 A . La fel de ilogic mi se pare si actualul sistem cu bye-uri date dupa numarul grupei din care faci parte cand mult mai corect din punct de vedere sportiv ar fi intocmirea unui clasament al locurilor 1 din superioare si cei mai buni sa aiba bye . Se pot aduce imbunatatiri actualului sistem , am solutii dar prea putini interesati din varfurile sistemului si asta imi aduce aminte mereu ca TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL !

2. Îmi place ursuleanvasile, similar, ghitza le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    10.07.2014
    Locație
    Romania
    Vârstă
    50
    Postări
    865
    Timp total online
    38 z 13 h 51 m
    Timp online pe zi
    27 m
    Reputație
    989
    Nu-mi place cum suna viitorul...creste numarul participantilor la turnee in timp ce numarul meselor dintr-o sala e acelasi ! Toate categoriile incep la aceeasi ora ceea ce conduce aproape invariabil la solutia cu doua grupe la masa de joc...timpi de asteptare foarte mari intre meciuri ! Nu avem clima care sa ne permita relaxarea si asteptarea in conditii optime de temperatura ( iarna tremuri de frig iar vara te sufoci de cald )...pot accepta ca organizatorii turneului trebuie sa iasa pe plus avand numarul maxim de participanti intr-o zi insa simt ca nu e fair fata de jucatori ( eforturile de a participa, de a veni dintr-un alt oras, de a dormi pe presul din fata usii din cauza ca ai ajuns foarte tarziu la nevasta sunt maxime la majoritatea participantilor )...9 meciuri ca sa joci finala in aproape 10-12 ore arata o medie de asteptare foarte mare intre jocuri...ce se poate face ?

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.264
    Timp total online
    18 z 7 h 27 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    1463
    nu se poate face nimic. sălile de sport sunt construite de altcineva, nu de organizatorii de turnee...

senior
    Data înscrierii
    10.07.2014
    Locație
    Romania
    Vârstă
    50
    Postări
    865
    Timp total online
    38 z 13 h 51 m
    Timp online pe zi
    27 m
    Reputație
    989
    Citat Postat în original de adimucu Vezi post
    nu se poate face nimic. sălile de sport sunt construite de altcineva, nu de organizatorii de turnee...
    Prea la " obiect " raspunsul...ma gandeam la impartirea pe zile a celor doua, trei categorii de jucatori ( ex. sambata openistii, duminica avansati + incepatori ). Avantaje : se pot urmari si studia meciurile avansatilor ( desfasurandu-se in aproape acelasi timp , nu ai timp sa vezi pe cei mai buni decat tine ), mesele ( in multe cazuri ) sunt oricum transportate ( mai pot ramane o zi in zona ), se pot desfasura si turnee la dublu avand astfel loc si spatiu, timpul de asteptare intre meciuri se scurteaza, pot participa mai multi jucatori eliminand astfel listele de asteptare..Dezavantaje : costuri dublate de inchirierea salilor ( se pot regasi in taxa de participare daca organizatorul decide asta )...etc. Pot fi contrazis pe acest subiect cu argumente ( financiare, morale sau de alt fel )...m-ar ajuta mult un exemplu dat de organizator prin care aceasta solutie ( de splitare in doua a competitiei ) sa fie desfiintata : ex. sala costa atat, mesele atat, taxa e nu stiu cat...cand tragi linie, iesi pe minus iar rezultatul e ca jucatorii se vor diminua ca numar si interes...

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.264
    Timp total online
    18 z 7 h 27 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    1463
    problema e că cei care vor să joace sunt vreo 120-140 de fiecare dată, iar cei care se ocupă sunt de obicei vreo 4 sau 5.
    în plus, problemele de rezolvat sunt în mare parte din cele care nu au neapărat legătură cu jocul efectiv.

junior

Data înscrierii
    06.03.2015
    Locație
    vatra dornei
    Vârstă
    44
    Postări
    143
    Timp total online
    5 z 17 h 5 m
    Timp online pe zi
    4 m
    Reputație
    182
    Am răsfoit putin prin regulament,si nu am gasit (posibil sa nu fi vazut),aspectul legat de "STOPUL" din timpul jocului.Cred ca ar trebui interzis strigatul acestui "stop" a unui participant de la alta masa,in timpul desfasurarii punctului.Oprirea"STOP" sa se faca doar daca cel de la masa de joc se pregateste sa servească.In rest,in situatii clare,ca de ex. :calcarea unei mingi,aterizarea altei mingi pe,peste sau langa masa ...oprirea jocului sa fie la latitudinea celor ce isi desfasoara punctului.Participantul care urmareste recuperarea mingii ,daca considera ca acest lucru ar perturba jocul colegilor de la alta masa, sta...asteapta finalul punctului ,apoi sa se îndrepte spre a lua mingea.Eu asa cred ca ar fi corect,intrucat acele STOP-uri sunt derajante si uneori nu stii carei mese le sunt adresate,iscand certuri si perturbari inutile ale jocurilor.

8. Îmi place Tibi68, marcu vasile, Bogdan Raducan, kdt123, Cornel 67 le-a plăcut acest mesaj
    organizator turnee
    Data înscrierii
    18.02.2012
    Locație
    Vatra Dornei
    Vârstă
    54
    Postări
    2.560
    Timp total online
    52 z 2 h 6 m
    Timp online pe zi
    25 m
    Reputație
    3292
    Este un punct de vedere excelent.Am avut ocazia de discuții pe această temă.La mesele de joc unde nu sunt țarcuri și arbitri sunt de acord cu ideea de a lăsa mingea până ce se termina punctul de jucat .Am menționat mai sus ca acolo unde nu sunt asigurate spațiile de joc ,acolo unde sunt este clar ca minge deranjează și jocul se oprește.
    Ultima modificare făcută de marcu vasile; 16.03.2016 la 08:44.
    Blade . PHOTINO
    Fh. JOOLA RYZHN 2.0
    Bh.:JOOLA RYZHM 2.0 MATERIALE TENIS DE MASA EMI.TT

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.264
    Timp total online
    18 z 7 h 27 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    1463
    Citat Postat în original de Boicu Gaby Vezi post
    Am răsfoit putin prin regulament,si nu am gasit (posibil sa nu fi vazut),aspectul legat de "STOPUL" din timpul jocului.Cred ca ar trebui interzis strigatul acestui "stop" a unui participant de la alta masa,in timpul desfasurarii punctului.Oprirea"STOP" sa se faca doar daca cel de la masa de joc se pregateste sa servească.In rest,in situatii clare,ca de ex. :calcarea unei mingi,aterizarea altei mingi pe,peste sau langa masa ...oprirea jocului sa fie la latitudinea celor ce isi desfasoara punctului.Participantul care urmareste recuperarea mingii ,daca considera ca acest lucru ar perturba jocul colegilor de la alta masa, sta...asteapta finalul punctului ,apoi sa se îndrepte spre a lua mingea.Eu asa cred ca ar fi corect,intrucat acele STOP-uri sunt derajante si uneori nu stii carei mese le sunt adresate,iscand certuri si perturbari inutile ale jocurilor.

normal ar fi să existe arbitru la masă. atunci s-ar rezolva absolut toate problemele și multe teme deschise aici pe forum ar fi inutile. se poate observa cu ușurință cum, în lipsa arbitrului, toate comentariile pe care le facem se nasc din falsa noastră impresie că am devenit, fiecare din noi, arbitru peste noapte.
    bineînțeles că e greu să pui arbitri la atâtea mese, mai ales când turneul durează uneori mai mult de 12 ore. dar tot oamenii singuri până la urmă se pot organiza, în lipsa posibilităților de natură ''oficială''. se știe că, după alcătuirea grupelor, organizatorul îi dă capului de serie din fiecare grupă foaia de joc, mingea și alte lucruri necesare la masă. acesta ar trebui cât de mult posibil să se ocupe de grupa lui la masă, nu doar să scrie rezultatele și să ducă foaia și mingea înapoi. e greu, nu-i convine nimănui, dar asta trebuie făcut. inclusiv problema arbitrilor se poate rezolva elegant. într-o grupă de 6 sunt 15 meciuri. dacă un meci ar dura în medie 15 minute, fiecare jucător din grupă nu ar trebui să stea mai mult de 1 oră să arbitreze meciurile în care el nu joacă. sau dacă se pune problema imparțialității, atunci când nu are meci se poate muta la masa vecină să arbitreze 1 sau 2 meciuri și invers.

ar fi bine ca oamenii să conștientizeze problemele chiar acolo la fața locului și să încerce să aplice imediat soluții, de comun acord. gândiți-vă că la un turneu vin 100 de oameni. 3 oameni sapă o fântănă dacă au ambiție și putere de muncă. 100 de oameni nu pot găsi o soluție pentru oprirea jocului când apare altă minge în spațiul de joc...?!? nu pot să cred asta. și nu pot să cred nici că e nevoie de discuții pe forum pentru așa ceva.

junior

Data înscrierii
    06.03.2015
    Locație
    vatra dornei
    Vârstă
    44
    Postări
    143
    Timp total online
    5 z 17 h 5 m
    Timp online pe zi
    4 m
    Reputație
    182
    Adi,eu iti doresc cu simpatie si respect, sa ai parte de un meci unde la 2_2 si 10_9 in decisiv,sa ai o minge pe care tocmai te pregatesti sa o finalizezi ....si sa auzi un... STOP ...de la un coleg care tocmai intra sub masa ta sa isi ia mingea lui.Apoi sa recitesti listarea ta,sa vezi daca e nevoie de vreo reglementare clara,cand tocmai " asa e regulamentul,sa strige STOP" a fost motivatia celui în cauză cand a fost luat la rost pentru lipsa lui de răbdare.

maestru
    Data înscrierii
    30.08.2010
    Locație
    Sibiu
    Vârstă
    48
    Postări
    1.264
    Timp total online
    18 z 7 h 27 m
    Timp online pe zi
    7 m
    Reputație
    1463
    chestiunea asta intră într-un context mai larg. nu contează că eu am o minge decisivă, pusă frumos, înalt, lângă fileu, la nivelul ochilor și mă pregătesc de un smash fără greșeală. dacă în spațiul de joc de la masa mea e un jucător străin sau o minge de la altă masă sau cățelul fiicei mele sau trenul de Mangalia, se oprește punctul ori vreau eu ori nu vreau. de obicei la un meci de tenis de masă participă 2 jucători. la fel se poate întâmpla să aibă adversarul meu o minge pe care scrie set sau chiar meci. nu contează cine oprește meciul. dacă eu văd mingea străină, îl opresc eu. dacă eu n-o văd, poate opri cineva de pe margine jocul. de ce? pentru că așa e normal. nu se poate juca un meci la o masă cu mai multe mingi.

normal, cineva care vrea să-și recupereze mingea trebuie să mă oprească chiar înainte de a intra la mine în țarc, nicidecum când a ajuns deja la mine sub masă...

eu am întâlnit și discuții care au mers în sens invers. adică un jucător s-a supărat pe altul de la altă masă....pentru că nu a zis STOP (mingea străină era undeva lângă țarc și nu se mai mișca).

comunicarea între oameni se poate desfășura în infinite moduri. condiția pentru o comunicare eficientă este ca toți să folosească același limbaj. eu am oferit o soluție alternativă la strigătul STOP.
    cu cât vor fi mai mulți oameni în același spațiu, care desfășoară în același timp aceeași activitate, cu atât în acel spațiu va fi mai multă dezordine. inevitabil.

Subiecte similare

1. Propuneri pentru îmbunătățirea circuitului AmaTur România 2019!
    De marcelgiosan în forumul Organizare AmaTur
    Răspunsuri: 581
    Ultimul post: 02.12.2018, 11:50
  2. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2018
    Răspunsuri: 323
    Ultimul post: 29.11.2017, 19:51
  3. Propuneri pentru îmbunătățirea Circuitului AmaTur 2016-2017.
    Răspunsuri: 132
    Ultimul post: 31.12.2016, 19:02

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita postările proprii
  •