Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor fetelor excluse de pe lista ITTF

Adună
Acest topic este închis
X
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • SONDAJ/Referendum pentru eliminarea fetelor fetelor excluse de pe lista ITTF

    Am deschis acest subiect pentru a ne exprima public dorinta de a se interzice ierburile incepand cu octombrie 2017, incepand cu prima saptamana dupa turneul final. (octombrie 2017)
    Nu este un sondaj oficial dar va exprima dorinta majoritatii care va trebui luata in seama intr-un final.
    Daca doriti sa va si motivati votul o puteti face dar v-as ruga sa pastrati limita bunului simt.

    Mentionez ca fiecare participant la sondaj nu poate vota decat o singura data iar votul este anonim.
    Ar mai fi de mentiont ca in acest sondaj se va putea vota doar timp de 30 zile dupa care sefia Amaturului poate trage niste concluzii eventual schimbari (daca vor fi).

    Multumesc.
    164
    DA
    68,90%
    113
    NU
    31,10%
    51

    Sondajul a expirat.

    Ultima editare de sorin_client; 01.oct.2015, 10:24.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

  • #2
    Personal sunt de acord cu interzicerea acestor fete dar numai dupa o perioada de 2 ani, respectiv dupa turneul final din 2017.

    Va mentionez ca joc cu iarba Dr. Neubauer inferno dar am nevoie de timp pentru a ma acomoda cu noile materiale.
    Blade: lemn off...ce lemn !
    Bh: cu tepi
    Fh: fara tepi

    Comentariu


    • #3
      Care este motivatia d-voastra ptr. octombrie 2017 ?
      Eu am propus 01.01.2017. Consider ca un an si trei luni este o perioada suficienta pentru acomodarea cu fetele omologate si aprobate ITTF.

      Comentariu


      • #4
        Pe mine unul nu ma deranjează fetele interzise, pentru ca sunt previzibile si reacționează totusi liniar. Ma deranjează fetele care nu au aceleași proprietăți pe toată suprafața, datorata uzurii, coacerii la soare, cuptor, sau vechimii lor (palete Pionier, Hanoi, cu fete originale, fete vechii de 7-8 ani, etc)...
        Stiu ca am jucat acum ceva timp cu un domn de la Mangalia (ocazie cu care il salut cu tot respectul) si avea o paleta Pionier sau cine stie ce, cu niste fete de parca erau anti, si nu iti puteai da seama cum vine... si ce vine din ele... am luat o bataie crunta. Dupa vre-o doi ani, am mai jucat o data cu dansul, si i-am aplicat o corectie asemantoare cu cea primita in trecut de la dansul.

        Ceea ce vreau sa spun este faptul ca o data cu creșterea nivelului de joc, materialele nu te mai încurca asa mult, chiar si cele interzise, ?nsa de multe ori creează un avantaj, fie si el cat de mic (1-2 puncte), ce poate înclina decisiv balanta unui meci.
        Ultima editare de Claudiu84; 01.oct.2015, 10:18.

        Comentariu


        • #5
          Nu sunt de acord cu scoaterea lor din circuitul AMATur.Circuituil va pierde multi membri prin interzicerea lor si multa bătaie de cap pt organizatori.

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de dennis Vezi post
            Care este motivatia d-voastra ptr. octombrie 2017 ?
            Eu am propus 01.01.2017. Consider ca un an si trei luni este o perioada suficienta pentru acomodarea cu fetele omologate si aprobate ITTF.
            1. Este un sondaj de opinie DOAR pentru interzicerea sau nu a ierburilor. Data de la care se doreste acest lucru poate fi propusa.
            2. Mi se pare corect sa fie interzise doar la finalul unei editii de campionat.
            3. Propunerea d-vs este doar o varianta, trebuie sa vedem ce au de spus si ceilalti despre acest subiect.
            4. Trecerea de la o fata interzisa la una normala este extrem de dificila. Va spune unul care a jucat cu Tenergy pe backhand apoi cu iarba iar acum incearca sa revina...

            As zice insa ca ierburile aduc un plus de valoare celorlalti concurenti. Daca reusesti sa tii piept unui bun ierbar vei reusi sa joci usor contra fetelor antispin, in general a fetelor defense.
            Ultima editare de sorin_client; 01.oct.2015, 10:32.
            Blade: lemn off...ce lemn !
            Bh: cu tepi
            Fh: fara tepi

            Comentariu


            • #7
              Votez nu sa nu se interzica iar cei mai mari meseriasi sa se duca in divizii sa joace acolo si sa ne lase pe noi amatorii in pace.

              Comentariu


              • #8
                1. dilema offtopic: care e forma corecta, "amatur" sau "imatur"?

                2. revenire la topic: suntem totusi un grup de oameni foarte diferiti din multe puncte de vedere, dar e ceva care ne uneste: iubirea pentru acest sport. Si cred eu ca asa ar fi frumos sa ramana, fara jigniri, injurii, nervi, etc. Sunt deja destui alti factori de stres in viata, iar comunitatea asta e o oaza de bucurie si sanatate. Hai sa ramana asa, pentru ca deja vad oameni respectabili care au tinut in viata aceasta comunitate, usor demotivati in a continua sa mai aiba responsabilitati. Ce se va intampla cu Amatur daca se vor retrage toti acesti lideri care au pus suflet? Eu zic sa ne exprimam civilizat opiniile si optiunile si eventual sa votam, pentru ca acest topic nu s-a vrut a fi in strigat de razboi ci o invitatie pentru noi toti sa imbunatatim ... e un topic pozitiv si nu invers. Nu cred ca avem aici o miza atat de mare incat sa ne rupem gatul unul altuia ... putem juca din placere, fara reguli atat de stricte care sa genereze la fiecare turneu un stres major pt organizatorii si asa supraincarcati ... sau pentru a genera conflicte intre participanti pe baza respectarii sau a nerespectarii regulilor. Decat asa, mai bine "ramane cum am stabilit" si nu se mai schimba nici o regula ca sa nu se mai supere nimeni ... zic ...
                Eu sunt doar un incepator si un nou venit in aceasta comunitate si mi-ar placea sa invit si alti prieteni ... dar hai sa punem pe primul plan sportul, respectul si bucuria de a juca ...
                Cu respect !

                PS : daca au mai aparut greseli, le motivez prin rapiditatea tastarii pe tel. mobil
                lemn: YEO
                fete FH/BH: Rakza 7 soft

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de sorin_client Vezi post
                  1. Este un sondaj de opinie DOAR pentru interzicerea sau nu a ierburilor. Data de la care se doreste acest lucru poate fi propusa.
                  2. Mi se pare corect sa fie interzise doar la finalul unei editii de campionat.
                  3. Propunerea d-vs este doar o varianta, trebuie sa vedem ce au de spus si ceilalti despre acest subiect.
                  4. Trecerea de la o fata interzisa la una normala este extrem de dificila. Va spune unul care a jucat cu Tenergy pe backhand apoi cu iarba iar acum incearca sa revina...

                  As zice insa ca ierburile aduc un plus de valoare celorlalti concurenti. Daca reusesti sa tii piept unui bun ierbar vei reusi sa joci usor contra fetelor antispin, in general a fetelor defense.
                  La punctul 1 cred ca va refereati la ierburi interzise nu la toate ierburile, corect?
                  Blade-Darker speed 90
                  Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
                  Bh- Testing

                  Comentariu


                  • #10
                    Si chiar daca se interzic in Amatur ierburile,intalnirea anuala pe 30 august cu ocazia Zilelor Alexandriei, turneul B de tenis de masă care va avea loc, se va desfasura sub egida sanselor egale ale tuturor jucatorilor, cu fete de paleta si lemne de orice gen,nu impunem nici o restrictie nimanui,nu dam pe nimeni afara din sala,cine isi va apara corect sansele va castiga , fara invidie si ironie;turneul va avea loc chiar daca ne vor scoate din amatur si nu se va puncta, se va juca doar pentru placerea si bucuria sportului amator.

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de dado_daniel Vezi post
                      La punctul 1 cred ca va refereati la ierburi interzise nu la toate ierburile, corect?
                      Corect.


                      Sent from my iPhone using Tapatalk
                      Blade: lemn off...ce lemn !
                      Bh: cu tepi
                      Fh: fara tepi

                      Comentariu


                      • #12
                        Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                        Si chiar daca se interzic in Amatur ierburile,intalnirea anuala pe 30 august cu ocazia Zilelor Alexandriei, turneul B de tenis de masă care va avea loc, se va desfasura sub egida sanselor egale ale tuturor jucatorilor, cu fete de paleta si lemne de orice gen,nu impunem nici o restrictie nimanui,nu dam pe nimeni afara din sala,cine isi va apara corect sansele va castiga , fara invidie si ironie;turneul va avea loc chiar daca ne vor scoate din amatur si nu se va puncta, se va juca doar pentru placerea si bucuria sportului amator.
                        Nu vrei sa deschizi mai bine un topic nou gen "o cafea si o vorba cu Mmroglobalnet" decat sa trolezi toate topicurile?

                        Comentariu


                        • #13
                          Ai dreptate, scuza ma , nu mai comentez.

                          Comentariu


                          • #14
                            Postat în original de tatygeo Vezi post
                            2. revenire la topic: suntem totusi un grup de oameni foarte diferiti din multe puncte de vedere, dar e ceva care ne uneste: iubirea pentru acest sport.
                            Daca e un sport reglementat, atunci asa sa ramana...si daca regulile raman reguli, atunci toti sa se conformeze...fara materiale neaprobate ! Imi imaginez un fotbal amatur in care o echipa sa aiba 15 jucatori in loc de 11, imi inchipui o echipa de tenis de camp in care rachetele lor sa aiba diametrul dublu fata de al adversarilor...ati prins ideea...dupa parerea mea, toti cei care folosesc fete neaprobate , o fac doar pentru ca in confruntari directe cu oponentii lor, au observat ca nu se descurca si acolo unde nu poate mana, piciorul sau ochiul...sa poata materialele ciudate, neconforme cu un standard international impus ! La acelasi nivel al discutiei noastre amicale, propun eliminarea tuturor meselor de tenis neaprobate ITTF ( si care se folosesc totusi in turneele Amatur ), propun folosirea unui singur standard de mingi ( ca sunt de plastic sau de 3 stele, e irelevant ), propun din faza de eliminatorii dotarea cu mese de arbitraj ( scor ), etc...
                            TRUST NO ONE !

                            Comentariu


                            • #15
                              Postat în original de danmihai Vezi post
                              Daca e un sport reglementat, atunci asa sa ramana...si daca regulile raman reguli, atunci toti sa se conformeze...fara materiale neaprobate ! Imi imaginez un fotbal amatur in care o echipa sa aiba 15 jucatori in loc de 11, imi inchipui o echipa de tenis de camp in care rachetele lor sa aiba diametrul dublu fata de al adversarilor...ati prins ideea...dupa parerea mea, toti cei care folosesc fete neaprobate , o fac doar pentru ca in confruntari directe cu oponentii lor, au observat ca nu se descurca si acolo unde nu poate mana, piciorul sau ochiul...sa poata materialele ciudate, neconforme cu un standard international impus ! La acelasi nivel al discutiei noastre amicale, propun eliminarea tuturor meselor de tenis neaprobate ITTF ( si care se folosesc totusi in turneele Amatur ), propun folosirea unui singur standard de mingi ( ca sunt de plastic sau de 3 stele, e irelevant ), propun din faza de eliminatorii dotarea cu mese de arbitraj ( scor ), etc...

                              never ending story cu argumente pro si contra ... sunt bine venite ideile argumentate si sondajele ... doar sa avem mare grija sa nu declansam cutremure conflictuale, pentru ca asa poate incepe destramarea unei comunitati. Propunerile dvs. mi se par excelente, dar nu sunt asa simplu de aplicat, pentru ca implica resurse umane si financiare. Referitor la "iarba", cred ca si aici avem un subiect sensibil, pentru ca sunt multi fani si va fi o opozitie serioasa ... si chiar daca nu sunt de acord cu iarba, nici nu cred ca e bine sa-i determinam sa paraseasca Amatur, pentru ca multi pot fi oameni super faini Un regulament exista deja, deci nu se pune problema ca s-ar juca fara reguli. Eu votez pentru pastrarea regulamentului actual, nu pentru ca-mi plac echipamentele "rebele" ci pentru ca o asemenea schimbare ar genera prea multe conflicte si se loveste astfel in spiritul acestei comunitati ...
                              lemn: YEO
                              fete FH/BH: Rakza 7 soft

                              Comentariu


                              • #16
                                Postat în original de danmihai Vezi post
                                Daca e un sport reglementat, atunci asa sa ramana...si daca regulile raman reguli, atunci toti sa se conformeze...fara materiale neaprobate ! Imi imaginez un fotbal amatur in care o echipa sa aiba 15 jucatori in loc de 11, imi inchipui o echipa de tenis de camp in care rachetele lor sa aiba diametrul dublu fata de al adversarilor...ati prins ideea...dupa parerea mea, toti cei care folosesc fete neaprobate , o fac doar pentru ca in confruntari directe cu oponentii lor, au observat ca nu se descurca si acolo unde nu poate mana, piciorul sau ochiul...sa poata materialele ciudate, neconforme cu un standard international impus ! La acelasi nivel al discutiei noastre amicale, propun eliminarea tuturor meselor de tenis neaprobate ITTF ( si care se folosesc totusi in turneele Amatur ), propun folosirea unui singur standard de mingi ( ca sunt de plastic sau de 3 stele, e irelevant ), propun din faza de eliminatorii dotarea cu mese de arbitraj ( scor ), etc...
                                Subscriu !
                                Joc foarte mult la antrenamente cu iarba si contra ierbii deci imi place jocul cu si contra ei chiar daca uneori pierd, dar de ce altii sa beneficieze de anumite avantaje?
                                Ultima editare de wischegg; 02.oct.2015, 06:46.
                                Blade : Butterfly Timo Boll W7
                                FH: Cornileau Target GT
                                BH:
                                Cornileau Target GT
                                Tel : 0752 155 898



                                Comentariu


                                • #17
                                  Nu mai aduceti argument regulamentul ittf ptr ca acelasi regulament prevede si interzicerea boosterului, suprafata de joc minima, temperatura, lumina si umiditate controlata si alte chestii imposibil de implementat la noi. Nu putem juca dupa acel regulament din pacate.

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Am votat pentru interzicerea materialelor neaprobate. Cu alea sa se joace la o bere pe mesele din baruri si dughene. In Amatur suntem deja la alt nivel unde avem alte pretentii: adidasi de firma, tricouri de firma, sosete de firma...adica tot echipamentul nostru este : Joola, xiom, yasaka etc. dar venim cu o paleta cojita Hanoi sau Meteor sau cu cine stie ce fete "olanite". Majoritatea la concursuri(nu generalizez) vine cu ce are mai de calitate si atunci intrebarea care denota este: "bai de ce dracu joaca asta cu paleta asta?" Pai e simplu: doar cu aia poate face puncte si alea nu directe ci majoritatea pe greseala adversarului.
                                    Sa nu fiu inteles gresit , nu am nimic cu ierbarii nici cu cei care folosesc materiale neaporbate. Saptamanal joc si cu ierbari si cu "neaprobati". Dar si intre ei observ ca sunt doua categorii:
                                    - unii consacrati-care joaca cu acel material de ani de zile, si-au facut mana pe paleta respectiva si castiga puncte directe, neasteptand doar greseala adversarului
                                    - unii care sunt intr-o permanenta cautare si schimbare a fetelor( neaprobate)-neasteptand sau neavand rabdare sa isi formeze un joc, sa isi imbunatateasca niste lovituri cu care sa castige puncte urmarind doar sa arunce niste mingii la intamplare pe masa pe care adversarul sa le greseasca.
                                    Poate castiga o data sau de doua ori , dupa care daca ia bataie iar schimba fetele.
                                    P.S. Suntem intr-un circuit Amatur, organizat si evoluat in 10 ani de zile-deci sa fie trecuta in Regulament si aceasta conditie.
                                    "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                    Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                    BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Postat în original de viorel.andrei Vezi post
                                      Am votat pentru interzicerea materialelor neaprobate. Cu alea sa se joace la o bere pe mesele din baruri si dughene. In Amatur suntem deja la alt nivel unde avem alte pretentii: adidasi de firma, tricouri de firma, sosete de firma...adica tot echipamentul nostru este : Joola, xiom, yasaka etc. dar venim cu o paleta cojita Hanoi sau Meteor sau cu cine stie ce fete "olanite". Majoritatea la concursuri(nu generalizez) vine cu ce are mai de calitate si atunci intrebarea care denota este: "bai de ce dracu joaca asta cu paleta asta?" Pai e simplu: doar cu aia poate face puncte si alea nu directe ci majoritatea pe greseala adversarului.
                                      Sa nu fiu inteles gresit , nu am nimic cu ierbarii nici cu cei care folosesc materiale neaporbate. Saptamanal joc si cu ierbari si cu "neaprobati". Dar si intre ei observ ca sunt doua categorii:
                                      - unii consacrati-care joaca cu acel material de ani de zile, si-au facut mana pe paleta respectiva si castiga puncte directe, neasteptand doar greseala adversarului
                                      - unii care sunt intr-o permanenta cautare si schimbare a fetelor( neaprobate)-neasteptand sau neavand rabdare sa isi formeze un joc, sa isi imbunatateasca niste lovituri cu care sa castige puncte urmarind doar sa arunce niste mingii la intamplare pe masa pe care adversarul sa le greseasca.
                                      Poate castiga o data sau de doua ori , dupa care daca ia bataie iar schimba fetele.
                                      P.S. Suntem intr-un circuit Amatur, organizat si evoluat in 10 ani de zile-deci sa fie trecuta in Regulament si aceasta conditie.
                                      Iar tu joci un turneu pe an,dupa cum reiese din Clasament ,dar ai tupeul si nesimtirea sa vii aici si sa ne faci lectii noua de morala!!!!
                                      Rog sa nu se ia in calcul aceste voturi.Daca nu joci in amatur , pentru ce votezi frate?

                                      - - - Actualizat - - -

                                      Daca nu ai 5 turnee pe an in Amatur, de ce vorbesti de Circuitul Amatur???Cu ce ti suntem noi inferiori tie,ierbarii interzisi ,noi jucam pe teren, tu joci doar pe forum.Joaca pe forum cu materiale omologate, cu taste si laptopuri aprobate ca acolo joci bine!!!!

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                        Iar tu joci un turneu pe an,dupa cum reiese din Clasament ,dar ai tupeul si nesimtirea sa vii aici si sa ne faci lectii noua de morala!!!!
                                        Rog sa nu se ia in calcul aceste voturi.Daca nu joci in amatur , pentru ce votezi frate?
                                        Alo domnu pe cine faceti nesimtit. Mai usor cu limbajul asta. Cred ca nu ai inteles mesajul, sau citesti printre randuri. Care e problema cu numarul turneelor? Si la unul daca joc pe an si consider ca sunt dezavantajat de materiale interzise am dreptul sa imi expun parerea. Unde era morala? Am jignit pe cineva?
                                        "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                        Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                        BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Daca nu joci, nu votezi.Eu nu s parlamentar, deci nu am drept de vot in parlament.Nu e corect?Daca este sa fim corecti, hai sa fim corecti pana la capat.Sa interzica ierbarii cei cu 5 turnee pe an , conform regulament.Aia au drept de vot in Amatur!!!

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                            Iar tu joci un turneu pe an,dupa cum reiese din Clasament ,dar ai tupeul si nesimtirea sa vii aici si sa ne faci lectii noua de morala!!!!
                                            Rog sa nu se ia in calcul aceste voturi.Daca nu joci in amatur , pentru ce votezi frate?

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Daca nu ai 5 turnee pe an in Amatur, de ce vorbesti de Circuitul Amatur???Cu ce ti suntem noi inferiori tie,ierbarii interzisi ,noi jucam pe teren, tu joci doar pe forum.Joaca pe forum cu materiale omologate, cu taste si laptopuri aprobate ca acolo joci bine!!!!
                                            Prietene ma cunosti de undeva? Esti nervos de dimineata? Cred ca stai si postezi de 10 ori mai mult decat mine pe forum. Am specificat clar ca nu am nimic cu ierbarii, chiar imi place sa joc impotriva lor. Daca nu am avut posibilitatea(din pacate din cauza serviciului) sa ajung si la alte turnee decaat cele din orasul meu asta nu inseamna ca nu joc de 2 ori pe saptamana la sala si cu softisti si cu ierbari. Am spus eu "ca ierbarii sunt inferiori" sau cei "interzisi". Jucand cu ei nu fac altceva decat sa imi imbunatatesc jocul.
                                            P.S. Te rog sa iti retragi cuvintele cu "nesimtirea"cu "venitul aici". Daca participi la 5 turnee pe an nu inseamna ca este amaturul tau si le poti interzice altora sa nu isi exprime o parere sau sa voteze.

                                            - - - Actualizat - - -

                                            Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                            Daca nu joci, nu votezi.Eu nu s parlamentar, deci nu am drept de vot in parlament.Nu e corect?Daca este sa fim corecti, hai sa fim corecti pana la capat.Sa interzica ierbarii cei cu 5 turnee pe an , conform regulament.Aia au drept de vot in Amatur!!!
                                            Esti in eroare totala. Sunt in clasament, am puncte am MP-deci joc, deci votez.
                                            P.S.Hai sa fim prieteni...te astept la Călărași, facem un joc, bem o bere(organizata conform Amatur)-daca nu luna asta, luna viitoare sigur.
                                            "Sa fim precum ne-am impaca"(Ion Barbu)
                                            Lemn:BTY - Keyshot Light; FH-Tibhar Genius 2.0
                                            BH-Xiom Yanus DF 1,5[/COLOR]

                                            Comentariu


                                            • #23
                                              Postat în original de mmroglobalnet Vezi post
                                              Iar tu joci un turneu pe an,dupa cum reiese din Clasament ,dar ai tupeul si nesimtirea sa vii aici si sa ne faci lectii noua de morala!!!!
                                              Rog sa nu se ia in calcul aceste voturi.Daca nu joci in amatur , pentru ce votezi frate?

                                              - - - Actualizat - - -

                                              Daca nu ai 5 turnee pe an in Amatur, de ce vorbesti de Circuitul Amatur???Cu ce ti suntem noi inferiori tie,ierbarii interzisi ,noi jucam pe teren, tu joci doar pe forum.Joaca pe forum cu materiale omologate, cu taste si laptopuri aprobate ca acolo joci bine!!!!
                                              Parcă începeți să semănați cu un troll ?!

                                              Comentariu


                                              • #24
                                                Cum ziceati dvs. mai inainte, eu voi juca prin baruri si dughene.Asa se voteaza , ca sa joc eu acolo, sa fie locul meu acolo.Nu schimb mentalitatea oamenilor,ci ma conformez opiniei generale.Insa am pretentia ca daca este sa fie ceva corect sa fie pana la capat.Inclusiv dreptul de a participa la acest sondaj,conform regulamentului.

                                                Multumesc de invitatie, nu pot veni,urmeaza ca dupa turneul final sa ma las de turnee de tenis de masă, sa ma apuc de filatelie,bowling,sau sa arbitrez lupte de cocosi.
                                                Am vazut si un circuit de amatori la volei,la stadionul din Alexandria a fost si un concurs.Poate ma bag acolo.

                                                - - - Actualizat - - -

                                                Da , multumesc, de parere,referitor la troll, banati ma , nu mai am nevoie de forumul vostru, in conditiile astea ma lipsesc de el.

                                                Comentariu


                                                • #25
                                                  Nici noi de dumneavoastră!

                                                  Comentariu

                                                  Who has read this thread:
                                                  Procesare...
                                                  X