Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

isi merita banii tricourile de la firmele cunoscute de senis de masa?

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Da ... pai ce nevoie mai avem de progres cand putem trai ieftin ca acum 1000 de ani? De ce mai folosim acum internetul si PC-ul/tableta/telefonul sa comunicam, cand puteam sa folosim hartie si creion si sa ne trimitem scrisori pe acest topic? Era mai ieftin ... Si tot asa ... putem extrapola pana cand vom concluziona mai mult sau mai putin filozofic, ca nimic nu-si merita banii ... de fapt nici macar banii nu-si merita existenta ... exista trocul ... etc
    lemn: YEO
    fete FH/BH: Rakza 7 soft

    Comentariu


    • #27
      http://www.aliexpress.com/item/Hot-L...rchweb201560_1
      Blade:O chinezarie
      FH:TG2 (No 19)
      BH:Super Anti

      Comentariu


      • #28
        ai feedback referitor la echipamentul de pe aliexpress?

        Comentariu


        • #29
          Postat în original de Lucian Plamada Vezi post
          ai feedback referitor la echipamentul de pe aliexpress?
          Cu linkul respectiv am vrut sa arat ca se poate sa arate bine si la pret mai mic . Eu mi-am comandat altele de pe aliexpress , nu tricouri , dar am vazut la cineva setul si arata bine .
          In general Buterfly a ridicat foarte mult preturile. Fetzele comerciale la buterfly costa peste 250 RON, la DHS (Skyline TG3, Hurricane 3) costa in jur de 100 RON iar cele de la DHS tin si mai mult timp .
          Din ce am citit , fețele comerciale de la DHS sunt foarte apropiate de cele provinciale sau nationale, doar ca alea nationale costa de 4 ori mai mult si asta ii satisface pe unii cumparatori (cei care cred ca diferenta de pret merita ) .

          Scuze daca e offtopic
          Blade:O chinezarie
          FH:TG2 (No 19)
          BH:Super Anti

          Comentariu


          • #30
            Postat în original de tatygeo Vezi post
            Da ... pai ce nevoie mai avem de progres cand putem trai ieftin ca acum 1000 de ani? De ce mai folosim acum internetul si PC-ul/tableta/telefonul sa comunicam, cand puteam sa folosim hartie si creion si sa ne trimitem scrisori pe acest topic? Era mai ieftin ... Si tot asa ... putem extrapola pana cand vom concluziona mai mult sau mai putin filozofic, ca nimic nu-si merita banii ... de fapt nici macar banii nu-si merita existenta ... exista trocul ... etc
            Nu cred ca se traia ieftin acum 1000 de ani,cred ca se traia simplu,cu asta as fi de acord.Nu am spus sa excludem tehnologia si progresul ei din viata noastra,are un rol benefic.Clar,e un castig sa iti trimit un e-mail decat sa scriu o scrisoare si sa ajunga peste 2 saptamani,cu vaporul, in America.Evident ca update-urile sunt bune atata timp cat iti usureaza munca.Dar cand ele nu te ajuta le faci degeaba.Intradevar,discutia aluneca spre planul socio-filozofic si sunt multe pro si contra.Cineva abil in arta conversatiei ne-ar intoarce pe toate partile.Dar nu despre asta e vorba.
            Domnilor,s-o luam de la inceput cu ceea ce am vrut sa exprim: nu cred ca pe un tricou,luand in calcul si un profit decent pentru producator si intermediar,trebuie sa ceri in medie,sa zicem,170 de ron.Cine e cel mai castigat aici?Evident,producatorul.Acolo e buba,la asta ma refer eu.Intermediarul,saracul,daca are un pret minim foarte mare ce sa faca?Tre' sa ridice si el ca sa isi scoata banii si sa si manance dupa!Eu asa vad lucrurile.

            Comentariu


            • #31
              De obicei calitatea are pretul ei=adevarat.
              De obicei calitatea este supraevaluata din cauza brandului=adevarat
              Sa vorbesc din experienta personala. Cand aveam tricouri de bumbac trebuia sa schimb 4-5 la un turneu pt. a sa fi mereu uscat si sa ma simt bine. Pe urma am luat un tricou de firma de tenis de masă si ma sufocam in el, am zis ca e o prostie treaba asta cu tricourile de plastic speciale pentru sport. Apoi am primit cadou din State un tricou de firma pt. sport. Joc cu el 6-7 meciuri si desi transpir in el, tricoul respira si eu ma usuc doar stand.Minune! Dar tricoul este scump! Am luat un tricou no name de la Decatlon la oferta tot din acelasi gen de material( nu identic!) ca si cel din State si are FIX aceleasi proprietati ca cel scump. Concluzia? Poti gasi si no name-uri de calitate dar trebuie sa ai noroc sau sa cauti.Acum joc numai cu tricouri de sport.
              Am urmarit un documentar care arata ca o pereche de pantofi de dama ultracunoscuti au cost de productie 4 dolari si sunt vanduti cu 2000-3000 dolari in magazinele de lux. Ca sa vezi!
              Blade-Darker speed 90
              Fh- Butterfly Tenergy 05 fx
              Bh- Testing

              Comentariu


              • #32
                tot din experienta spun ai eu ca firmele cu brand puternic sunt de obicei cele care investesc in inovatie, cercetari de piata, cercetari tehnologice, resurse umane platite foarte bine, etc, astfel incat costul de productie este doar o componenta de cost mica din total cost. Dupa care vin acele firme no name care copiaza si vin pe piata cu solutii asemanatoare dar cu pret mult mai mic, prin eliminarea acelor componente de coste, cu o tehnologie mult mai ieftina, cu alte standarde de calitate, etc. Si uite asa, fiind o piata libera, se creeaza nise pt toate buzunarele si pretentiile si ceea ce merita pt unii nu merita pt altii ... si vice versa. Dar fara acele companii care fac fundul mare pe spatele nostru, nu ar exista cercetare si respectiv progres. Sunt insa de acord ca si firmele cu brand puternic au scos pe piata si o gama de produse de calitate slaba, pentru ca nu au rezistat tentatiei de a prinde si o alta nisa, aceea a cumparatorilor care vor sa arate eticheta, fara a aprecia neaparat calitatea.
                lemn: YEO
                fete FH/BH: Rakza 7 soft

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de dado_daniel Vezi post
                  De obicei calitatea are pretul ei=adevarat.
                  De obicei calitatea este supraevaluata din cauza brandului=adevarat
                  Sa vorbesc din experienta personala. Cand aveam tricouri de bumbac trebuia sa schimb 4-5 la un turneu pt. a sa fi mereu uscat si sa ma simt bine. Pe urma am luat un tricou de firma de tenis de masă si ma sufocam in el, am zis ca e o prostie treaba asta cu tricourile de plastic speciale pentru sport. Apoi am primit cadou din State un tricou de firma pt. sport. Joc cu el 6-7 meciuri si desi transpir in el, tricoul respira si eu ma usuc doar stand.Minune! Dar tricoul este scump! Am luat un tricou no name de la Decatlon la oferta tot din acelasi gen de material( nu identic!) ca si cel din State si are FIX aceleasi proprietati ca cel scump. Concluzia? Poti gasi si no name-uri de calitate dar trebuie sa ai noroc sau sa cauti.Acum joc numai cu tricouri de sport.
                  Am urmarit un documentar care arata ca o pereche de pantofi de dama ultracunoscuti au cost de productie 4 dolari si sunt vanduti cu 2000-3000 dolari in magazinele de lux. Ca sa vezi!
                  M-ati facut curios cu tricoul "minune". Din ce material este facut si de ce firma? Tricoul de la Decathlon cum ii zice si cat a costat? Tot asa si eu transpir foarte mult si folosesc 5-6 tricouri de bumbac la un turneu.
                  Blade: Mizutani ZLC
                  FH Nittaku Fastarc G1
                  BH Xiom Sigma II Euro

                  Comentariu


                  • #34
                    Postat în original de dado_daniel Vezi post
                    Am urmarit un documentar care arata ca o pereche de pantofi de dama ultracunoscuti au cost de productie 4 dolari si sunt vanduti cu 2000-3000 dolari in magazinele de lux. Ca sa vezi!
                    Exact asta vroiam sa spun!!!Iata profitul acestor oameni!!!Despre asta era vorba,multumesc!

                    Comentariu


                    • #35
                      Postat în original de Johnny Erasure Vezi post
                      M-ati facut curios cu tricoul "minune". Din ce material este facut si de ce firma? Tricoul de la Decathlon cum ii zice si cat a costat? Tot asa si eu transpir foarte mult si folosesc 5-6 tricouri de bumbac la un turneu.
                      Eu am cumparat urmatoarele tipuri de tricouri:

                      1. bumbac - Decathlon
                      2. bumbac - Stiga
                      3. microfibra - Lidl
                      4. microfibra - Decathlon
                      5. microfibra - Xiom ieftin
                      6. microfibra - Xiom mai scump
                      7. microfibra - Dr. Neubauer
                      8. microfibra - Butterfly original
                      9. microfibra - Li Ning original
                      10. microfibra - Li Ning, Butterfly fake, imitatii dupa modele scumpe

                      Concluziile mele:

                      a. Bumbacul este usor de suportat, insa aduna transpiratia, indiferent de calitate
                      b. microfibra ieftina este iritanta, indiferent de marca
                      c. microfibra mai scumpa (sau suficient de fina) este modelul care imbina utilul cu placutul - nu ma irita, se usuca imediat, isi pastreaza forma si calitatea dupa nenumarate spalari.

                      Si concluzia de final: nu e importanta marca, ci modelul. Tricourile de microfibra de la Decathlon si Lidl sunt bune, dar ma irita ingrozitor. Cele de la Xiom modelul mai ieftin sunt la fel - abrazive. Si cel de la Dr. Neubauer. Totusi, am mai multe tricouri fake de la prott.cc si sunt bestiale (au fost relativ ieftine, dar cam dublu sau triplu fata de Decathlon sau Lidl).
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #36
                        Ne poti spune si niste modele concrete pe care le apreciezi? (indiferent de pret, preferabil usor de probat in București)

                        Comentariu


                        • #37
                          Postat în original de Zoster Vezi post
                          Ne poti spune si niste modele concrete pe care le apreciezi? (indiferent de pret, preferabil usor de probat in București)
                          Eu mi-am luat tricouri in urma cu mai multi ani si, cand am ajuns la un numar dat, m-am oprit. Sunt cvasi-indestructibile, n-am avut nevoie sa iau altele.
                          Am un Butterfly similar cu acesta: http://www.pinces.sk/media/images/news/timo-boll-5.jpg, dar nu stiu daca e exact acelasi model. Imi place mult.
                          Blog de tenis de masă

                          Comentariu


                          • #38
                            Eu m-am atasat de tricourile Tibhar. Si microfibra si bumbacul, in functie deconditiile de joc.
                            TsE

                            Comentariu


                            • #39
                              Cei care ma stiu ,cunosc!!Ii intreb ce tricou au,dar majoritatea ,nu stiu de ce ,folosesc o marca ce pur-si-simplu inunda piata !!Este marca ,,VICTIME",fie din bumbac sau plastic!!Mi se pare ca si tu ,cel ce vezi aceasta postare ,ai vreo cateva!!!HAHAHAHAHA...

                              Comentariu


                              • #40
                                Postat în original de Andrei Raducanu Vezi post
                                ...sau poti gasi produse similare in alte parti (decathlon etc) la preturi mult mai joase?

                                Nu ma intereseaza sa scire pe el vreo firma, ma intereseaza doar cum se simte in joc.

                                Multam de interes!

                                Transpir destul de mult , plus ca in sala unde ma antrenez se face condens repede ; iau cu mine 2 tricouri de bumbac , primul se face fleasca dupa 30 min , nu e deloc confortabil sa joci ud .. sigur voi face investitie intr-un tricou profesional (dupa ce ma voi informa de performantele textilului in prealabil)

                                Comentariu


                                • #41
                                  Da clar isi merita banii...absorb transpiratia, nu se fac "rochita" dupa ce transpiri abundent, cred ca merita investitia in 1 sau 2 tricouri
                                  Blade :Butterfly Timo Boll Spirit
                                  BH : Tenergy 05Fx
                                  FH : Tenergy 05Fx

                                  Comentariu

                                  Who has read this thread:
                                  Procesare...
                                  X