Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

LEMN XIOM VEGA PRO vs XIOM HAYABUSA ZXI

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • LEMN XIOM VEGA PRO vs XIOM HAYABUSA ZXI

    Am avut ocazia sa testez de curand ultimul lemn de la xiom si anume Vega Pro. Citisem multe lucruri bune despre el pe forumuri si am zis sa-l incerc sa vad de ce este asa de laudat...

    Am incercat unul cu maner fl , 84 de grame. Prima senzatie este f placuta deoarece se aseaza f bine in mana. M-a impresionat si calitatea finisajelor( mai ales pe fundul manerului acea "piatra gravata" gen diamant asa. L-am imperecheat cu un t05 pe fh si un xiom vega japan pe rever. Fiind un jucator care in ultimii ani a folosit doar lemne all wood am fost putin sceptic la inceput. Dar am zis sa dau o sansa si compozitelor...si bine am facut . Lemnul m-a incantat de la prima atingere ...un feeling f placut si o consistenta de necrezut. Plasam mingea pe masa cu o usurinta incredibila. Punctul forte al lemnului este topspinul de langa masa si de la semi distanta ...lemnul avand un sweet spot f mare si un dwel time bun... in momentul topspinului mingea sta suficient in lemn incat s-o poti directiona cu usurinta pe masa. Jocul scurt-scurt merge incredibil de bine si preluarile din serve sunt f usor de efectuat (asta bineinteles daca ai si o tehnica buna . A doua chestie care m-a impresionat pe langa usurinta cu care dai topspin oriunde pe masa...este blockul. Cred ca este cel mai placut feeling in momentul in care pui capac din topspinul adversarului, mingea parca se opreste in lemn si se duce unde o directionezi tu.

    Utilizatorii spun despre el ca ar fi un ZLF cu mai mult control si putin mai lent. Eu unul nu am probat ZLF de la butterfly asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea. Pot insa sa-l compar cu Butterfly Michael MAze la viteza...insa cu un throw angle mai mic si un control mai bun.

    Lemnul este catalogat ca fiind OFF insa mie personal mi s-a parut un off-. Pt cine joaca la "15 m " in spatele mesei nu-l recomand. Pt cine joaca de aproape si de la semi distanta clar este alegerea ideala. Lemnul este f versatil si poate fi utilizat si de catre cei care folosesc pe rever iarba sau alte materiale " nasoale".

    Ca o concluzie pot spune ca punctul forte al lemnului este faptul ca tospinul este f usor de directionat oriunde pe masa. Este un lemn care cred eu ca poate fi utilizat de orice jucator indiferent de nivelul lui de joc.

    Al doilea lemn pe care l-am testat a fost Xiom Hayabusa ZXI, lemn catalogat ca fiind off +. De cand joc eu tenis mereu am fost impotriva lemnelor off+ ...tot ce am testat mi s-a parut rigid, fara simt, si prea rapid. De aceea niciodata nu am recomandat nimanui sa cumpere un lemn off+. Ironia e ca initial nu vroiam sa testez ZXI ci Z+ tot de la XIOM. Vroiam sa i-l recomand unui prieten insa acesta m-a rugat sa testez ZXI. Si pot spune ca a fost inspirat pt ca acum dupa ce am testat vega pro si hayabusa zxi sunt in dilema cu care din cele 2 sa joc...

    Am pus pe ZXI aceleasi fete ( tenergy 05 si Vega japan) ca sa pot face o comparatie elocventa cu Vega Pro. Ma asteptam sa fie un lemn f rapid , sa nu simt topspinul cum trebuie , sa nu pot face preluari scurte. De la prima atingere am observat insa ca nu e ca celelalte lemne off+ testate de mine de-a lungul timpului. In primul rand mi-a placut f mult ca lemnul nu este rigid. Se simte mingea f bine mingea in lemn si chiar are o usoara mica vibratie insa f placuta. Desi ca si compozitie este la fel ca si ZLC de la Butterfly mie unul mi s-a parut ff apropiat de Viscaria. Datorita sweet spotului f mare lemnul ofera un control si o consistenta exceptionala. Ca viteza este peste Vega Pro insa eu l-as cataloga mai degraba un off decat off+. Spre deosebire de Vega Pro mingea pleaca mai repede din paleta cu o viteza in plus. Nu-l vad atat de diferit fața de Vega Pro pe cat ma asteptam, imi place ca are mai multa putere insa pe de alta parte parca imi place putin mai mult feelingul de la Vega Pro cand dau topspin. Cu ZXI am dat multe tospinuri in afara mesei pe cand cu Vega Pro nu prea. E adevarat ca atunci cand intram in tospin retospin de la distanta clar ma avantaja ZXI-ul.

    Concluzia e ca mi-a placut f mult si ZXI-ul insa cred ca este un lemn destinat jucatorilor mai experimentati (ca un reper asa sa zicem de la open in sus) iar Vega Pro clar consider ca merge pt orice tip de jucator, inclusiv "materialistii" . Ideea e ca eu acum sunt in dilema pt ca imi plac ambele lemne si nu stiu cu care sa raman sa joc... . O zi buna !
    Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

  • #2
    SI castigatorul esteeeeeeeee .......XIOM HAYABUSA ZXI...noul meu lemn....joc cu el de vreo 2 saptamani si pot spune ca imi place f mult feelingul lemnului. Nu este un lemn off+ cum scrie pe el ci mai degraba un off. Pt cine vrea un lemn f apropiat de Bty Timo Boll ZLC dar la un pret mult mai mic il recomand cu incredere.
    Ultima editare de Alex.C; 15.oct.2015, 11:49.
    Pentru o viaţă sănătoasă evitaţi: prietenii falşi, minciuna şi excesul de ?ncredere.

    Comentariu

    Who has read this thread:
    Procesare...
    X