Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Situatie de joc incerta-repetare punct

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • Situatie de joc incerta-repetare punct

    La T.F., in eliminatorii, am trecut prin urmatoarea situatie: in timpul unui punct, mi-am creat creeat o situatie avantajoasa, punandu-l pe adversar in defensiva, urmand finalizarea. Am lovit pentru finalizare (smash), iar adversarul a reusit sa riposteze cu un lob inalt. Aproximativ in acelasi moment, de la masa de alaturi, o minge a patruns in terenul nostru de joc, scurgandu-se lin pe langa mantinela din spatele meu, deci la o distanta foarte mare de adversar. Oponentul meu nu a strigat stop si a executat lovitura, care fiind un lob inalt, a durat destul timp pana sa se apropie de masa, timp in care, acesta putea, deasemeni, sa opreasca jocul. In schimb acesata a urmarit mingea, dupa traictoria sa fiind incert daca va lovi sau nu masa. Exista posbilitatea ca aceasta sa prinda marginea, situatie in care oponentul ar fi fost avantajat, sau sa pice exact pe colt, situatie in care, avand in vedere amplitiudinea si traictoria, (precum si nivelul meu de joc), mi-ar fi fost dificil sa o returnez. Mingea a trecut la cativa cm de masa, fara sa o loveasca, iar dupa ce a lovit pardoseala, unul din cei de la masa de alaturi, care pana in acel moment a stat si sa-a uitat la noi, a strigat STOP. Deorece pentru mine era evident ca mingea straina nu influentase jocul sau nu a fost de natura a-l influenta decisiv, i-am spus oponentului ca ar trebui sa fie punct valabil, dar acesta nu a fost de acord, spunand ca in momentul loviturii sale mingea era in spatiul nostru de joc si l-a influentat, desi eu cred ca mingea a intrat la scurt timp dupa lovitura sau in acelasi timp, caz in care nu avea cum sa-l influenteze, deoarece in momentul pregatirii loviturii mingea nu se afla in spatiul nostru de joc. Deorece detest sa intru in situatii conflictuale am cedat, insa din acel moment, desi conduceam, nu mi-a mai iesit nimic si am pierdut meciul. Ulterior, de la alt coleg care jucase in aceeasi zi cu respectivul, am aflat ca si el patise la fel la un punct asemantor.
    Interbarea ar fi: credeti ca, dupa actualul regulament, as fi putut refuza sa-i acord repetarea punctului?
    FH: Yasaka RAKZA 7 Soft
    BLADE: Timo Boll ZLF
    BH: Tenergy 05 FX

  • #2
    Nu in momentul in care in spatiu de joc este un obiect,pesoana,etc.In timpul efectiv de joc.
    Se repeta punctul.

    Comentariu


    • #3
      Nu exista nici o reglementatre in nici un regulament de tenis de masă pentru aceasta situatie.Exista doar in cazul in care meciul este arbitrat si punctul ce se afla in desfasurare nu s-a incheiat in momentul stopului se repeta ,iar stopul arbitrului poate avea mai multe cauze nu numai o minge in teren.

      La meciurile din amatur aceste situatii tin de fair-play-ul celor implicatii ,iar din pctdv personal in orice situatie "delicata" sau incerta ar trebui repetat punctul ,iar daca se repeta situatiile delicate ar trebuit cerut organizatorului un arbitru,de altfel se intampla la multe turnee sa arbitrez diferite meciuri.

      Comentariu


      • #4
        Postat în original de Neculai Radu Vezi post
        La T.F., in eliminatorii, am trecut prin urmatoarea situatie: in timpul unui punct, mi-am creat creeat o situatie avantajoasa, punandu-l pe adversar in defensiva, urmand finalizarea. Am lovit pentru finalizare (smash), iar adversarul a reusit sa riposteze cu un lob inalt. Aproximativ in acelasi moment, de la masa de alaturi, o minge a patruns in terenul nostru de joc, scurgandu-se lin pe langa mantinela din spatele meu, deci la o distanta foarte mare de adversar. Oponentul meu nu a strigat stop si a executat lovitura, care fiind un lob inalt, a durat destul timp pana sa se apropie de masa, timp in care, acesta putea, deasemeni, sa opreasca jocul. In schimb acesata a urmarit mingea, dupa traictoria sa fiind incert daca va lovi sau nu masa. Exista posbilitatea ca aceasta sa prinda marginea, situatie in care oponentul ar fi fost avantajat, sau sa pice exact pe colt, situatie in care, avand in vedere amplitiudinea si traictoria, (precum si nivelul meu de joc), mi-ar fi fost dificil sa o returnez. Mingea a trecut la cativa cm de masa, fara sa o loveasca, iar dupa ce a lovit pardoseala, unul din cei de la masa de alaturi, care pana in acel moment a stat si sa-a uitat la noi, a strigat STOP. Deorece pentru mine era evident ca mingea straina nu influentase jocul sau nu a fost de natura a-l influenta decisiv, i-am spus oponentului ca ar trebui sa fie punct valabil, dar acesta nu a fost de acord, spunand ca in momentul loviturii sale mingea era in spatiul nostru de joc si l-a influentat, desi eu cred ca mingea a intrat la scurt timp dupa lovitura sau in acelasi timp, caz in care nu avea cum sa-l influenteze, deoarece in momentul pregatirii loviturii mingea nu se afla in spatiul nostru de joc. Deorece detest sa intru in situatii conflictuale am cedat, insa din acel moment, desi conduceam, nu mi-a mai iesit nimic si am pierdut meciul. Ulterior, de la alt coleg care jucase in aceeasi zi cu respectivul, am aflat ca si el patise la fel la un punct asemantor.
        Interbarea ar fi: credeti ca, dupa actualul regulament, as fi putut refuza sa-i acord repetarea punctului?
        Stimate coleg,
        situatii ca aceasta dau loc la diverse interpretari NU numai la noi in Amatur,insa rezolvarea lor capata accente tragi-comice DOAR la noi!!!In toate campionatele si turneele din lume,in situatiile cand intr-o suprafata de joc patrunde o minge straina,indiferent de momentul jocului la acea masa,SE STRIGA STOP sau DOUA MINGI,iar jocul se reia cu REjucarea punctului de catre jucatorul la serviciu.........
        Exista insa in lumea sportului un fel de "Gentlemans agreement" care ofera jucatorilor posibilitatea de a rezolva o situatie ca aceasta,respectand cu totul si cu totul litera regulamentului si in functie de MOMENTUL jocului(ex:avantaj iminent pentru un jucator cu situatie clara de a puncta,iar mingea patrunsa in suprafata lor de joc nu influenteaza cu nimic faza de joc),adica jucatorii "aplica" regula bunului simt si a fair-play ului,OFERIND punctul adversarului la mingea (RE)pusa in joc!
        .....pentru ca,mai pe romaneste vorbind,"Roata se-invarte" sau "norocul nu tine o vesnicie",iar la mingea urmatoare poate ti se intampla tie sa fii cel "dezavantajat" de mingea buclucasa(si de litera legii!).
        I love table tennis !

        Comentariu


        • #5
          daca mingea a atins solul, se considera punct jucat, nu se repeta nimic, daca mingea este in joc sau in aer atunci se repeta punctul
          Blade: VECHITURA CU 70 LEI
          FH: FATA DE ROATA DE MASINA
          BH: PIAPTAN CU EFECTE SECUNDARE

          Comentariu


          • #6
            Postat în original de Neculai Radu Vezi post
            Interbarea ar fi: credeti ca, dupa actualul regulament, as fi putut refuza sa-i acord repetarea punctului?
            după nici un regulament nu poți dumneata să-i acorzi sau să-i refuzi adversarului un punct sau rejucarea lui, la fel cum adversarul nu poate să-ți ceară asta. DUPĂ REGULAMENT, poate s-o facă doar un arbitru.
            dumneata sau adversarul dumitale puteți, desigur, să faceți aceste lucruri, dar nu după vreun regulament, ci după regulile bunului simț și ale fair-play-ului.

            într-o competiție cu caracter pur amator, unde nu există arbitri sau sunt foarte rare situațiile când partidele sunt arbitrate, cei doi adversari de la masă au datoria morală să-și fixeze împreună și să respecte tacit un set de reguli minimale. bineînțeles, în cazul în care ele nu există deja sau din întâmplare nu au fost făcute explicite la ora desfășurării concursului (turneului) respectiv.

            nu are nici un rost să vă certați pe tema asta (sau pe alte teme asemănătoare) în timpul meciului. la fel, nu are sens să aveți discuții pe tema asta nici după meci. tot ce trebuie să faceți este să vorbiți despre asta înainte de meci. e foarte simplu și durează 2 minute... (e ca și atunci când pleci într-o călătorie lungă și ți se pare pierdere de timp să-ți faci 5 minute o listă cu ce ai nevoie în bagaj. ajungi la destinație și-ți dai seama că ai uitat ceva foarte important)... dacă nu ați făcut-o și apar situații concrete în care nu vă puteți pune de acord, ar fi bine să nu continuați meciul până nu clarificați punctul respectiv, cu ajutorul altor participanți la turneu. pentru că altfel veți avea frustrări mereu când vă veți întâlni din nou la masă. cereți pe loc opinia altora, de preferat clasați simțitor mai sus decât voi sau eventual organizatorii turneului. și respectați ce spun ei. asta e un fel de pedeapsă pentru faptul că nu v-ați înțeles la începutul meciului cum să faceți.

            Comentariu


            • #7
              Am observat mai sus de "Fair Play..??...oare la 10-8, cel care conduce' ofera fair play-ul???..ma indoiesc!
              Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

              Comentariu


              • #8
                Postat în original de Rosetionut Vezi post
                Am observat mai sus de "Fair Play..??...oare la 10-8, cel care conduce' ofera fair play-ul???..ma indoiesc!
                ....in schimb eu nu m-am indoit nici o clipa cand,la 2-1 si 10-9 pentru mine si in pozitie favorabila pentru adversar in "momentul" cu pricina,i-am oferit punctul servind intentionat afara la rejucarea punctului!Intamplarea face ca el sa castige setul si sa egaleze la 2-2,eu castigand pana la urma meritat,dar foarte greu,cu 3-2.Aceasta mi s-a-ntamplat intr-o grupa finala de turneu in Belgia(Turneul de la Nasogne),impotriva unui pusti de 12 ani.Ironia "sortii" face ca acesta sa fie un copil roman nascut in Belgia,pe numele lui Stanescu Gabriel,cu parintii din București,un stangaci redutabil si foarte talentat!
                Nu am facut gestul acesta nici pentru ca era copil si nici pentru ca era roman la origine,nu l-am facut nici pentru ca eram intr-o tara straina si,vezi Doamne,sa arat cine sunt eu......l-am facut,la fel ca si alte dati in Amatur,din fair-play si respect pentru tenisul de masa!
                Te asigur,stimate coleg,ca si in Amatur exista indivizi care au procedat sau vor proceda la fel,chiar daca nu le vei citi (la toti) numele printre campionii Amatur!
                I love table tennis !

                Comentariu


                • #9
                  Postat în original de csabazedler Vezi post
                  ....in schimb eu nu m-am indoit nici o clipa cand,la 2-1 si 10-9 pentru mine si in pozitie favorabila pentru adversar in "momentul" cu pricina,i-am oferit punctul servind intentionat afara la rejucarea punctului!Intamplarea face ca el sa castige setul si sa egaleze la 2-2,eu castigand pana la urma meritat,dar foarte greu,cu 3-2.Aceasta mi s-a-ntamplat intr-o grupa finala de turneu in Belgia(Turneul de la Nasogne),impotriva unui pusti de 12 ani.Ironia "sortii" face ca acesta sa fie un copil roman nascut in Belgia,pe numele lui Stanescu Gabriel,cu parintii din București,un stangaci redutabil si foarte talentat!
                  Nu am facut gestul acesta nici pentru ca era copil si nici pentru ca era roman la origine,nu l-am facut nici pentru ca eram intr-o tara straina si,vezi Doamne,sa arat cine sunt eu......l-am facut,la fel ca si alte dati in Amatur,din fair-play si respect pentru tenisul de masa!
                  Te asigur,stimate coleg,ca si in Amatur exista indivizi care au procedat sau vor proceda la fel,chiar daca nu le vei citi (la toti) numele printre campionii Amatur!

                  Probabil si cu siguranta nu toti gandesc ca tine, din cate am observat la unele turnee...lasa de dorit, multi vin doar pentru a strange puncte nu pentru placere sau cresterea nivelului de performanta!
                  Cine spune adevărul nu poate sa mulțumească pe toată lumea.

                  Comentariu


                  • #10
                    Postat în original de roman bogdan Vezi post
                    daca mingea a atins solul, se considera punct jucat, nu se repeta nimic, daca mingea este in joc sau in aer atunci se repeta punctul
                    Foarte bine sintetizat. In cazul meu, cand s-a strigat STOP, mingea atinsese solul. Deci, in concluzie, cred ca am facut ceva exces de fair play.
                    FH: Yasaka RAKZA 7 Soft
                    BLADE: Timo Boll ZLF
                    BH: Tenergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #11
                      Postat în original de csabazedler Vezi post
                      Stimate coleg,
                      situatii ca aceasta dau loc la diverse interpretari NU numai la noi in Amatur,insa rezolvarea lor capata accente tragi-comice DOAR la noi!!!In toate campionatele si turneele din lume,in situatiile cand intr-o suprafata de joc patrunde o minge straina,indiferent de momentul jocului la acea masa,SE STRIGA STOP sau DOUA MINGI,iar jocul se reia cu REjucarea punctului de catre jucatorul la serviciu.........
                      Exista insa in lumea sportului un fel de "Gentlemans agreement" care ofera jucatorilor posibilitatea de a rezolva o situatie ca aceasta,respectand cu totul si cu totul litera regulamentului si in functie de MOMENTUL jocului(ex:avantaj iminent pentru un jucator cu situatie clara de a puncta,iar mingea patrunsa in suprafata lor de joc nu influenteaza cu nimic faza de joc),adica jucatorii "aplica" regula bunului simt si a fair-play ului,OFERIND punctul adversarului la mingea (RE)pusa in joc!
                      .....pentru ca,mai pe romaneste vorbind,"Roata se-invarte" sau "norocul nu tine o vesnicie",iar la mingea urmatoare poate ti se intampla tie sa fii cel "dezavantajat" de mingea buclucasa(si de litera legii!).
                      SE STRIGA STOP sau DOUA MINGI

                      Este o regula nescrisa impamantenita pe la mai toate turneele din Europa la nivel de amatori sau jucatori din ligile inferioare ,la turneele unde nu exista arbitraj ,jucatorul care loveste mingea care urmeaza sa patrunda intr-un alt spatiu de joc sa strige STOP care este momentul de intrerupere a punctului aflat in desfasurare la masa din spatiul unde a intrat mingea,chiar daca nu a deranjat unul din jucatori care ar putea reclama ulterior finalizarii punctului aceasta.

                      Mie personal mi se pare o regula de bun simt care ar trebui impamantenita si la noi in amatur care ar face sa dispara tensiunile des aparute in aceasta situatie ,si prin simplu fapt ca intervine o a terta persoana (cel ce a strigat STOP) si in trei se stie ca multe situati sun aplanate prin regula majoritatii simple.
                      EMI

                      Comentariu


                      • #12
                        Sunt campionate în zona Asiei , și sunt suficiente filmări pe Youtube, unde dacă o minge intră în spațiul de joc, punctul se joacă până se încheie. Se opresc jucătorii de la masă de unde a intrat mingea, nu cei care joacă. După ce se termină punctul, recuperează mingea pierdută ! La noi este exact pe dos. Pentru o minge care nu are cum să te incomodeze , se opresc jucătorii care joacă punctul. Cum la noi nu sunt suficiente mantinele între mese, și mingile intră foarte des, e raiul jucătorilor cu caracter infect, care speculează, și care vor repetarea punctului, pentru că cineva a strigat STOP, deși punctul era pierdut în mod evident. Și uite cum un jucător onest, care vine ,,să-și încarce bateriile'' , pleacă acasă plini de nervi. Eu aș anula regulă cu STOP, și jucătorii să-și recupereze mingea doar după terminarea punctului, și în acest fel se vor evita situațiile conflictuale. Măcar se poate face o proba timp de o luna , fare regula STOP, după care se pot trage concluziile , dacă e bine sau rău. La noi , la români nu te poți baza pe fair-play. Poate la asiatici. La noi merge doar cu reguli stricte.
                        Ultima editare de I HateCheaters; 02.feb.2023, 23:38.

                        Comentariu


                        • #13
                          Voi incepe cu partea a doua deoarece este destul de simpla. Fiecare joaca cu ce doreste atat timp cat acel material este aprobat de ITTF si respecta conditiile din regulament. Ca ne place sau nu ne place aceasta este alta discutie. Se gasesc totusi suficiente informatii pe net cu privire la tacticile de joc potrivite a fi folosite impotriva unui anumit material. Desigur trebuie multa atentie si ceva antrenament. E de preferat sa nu folosim expresii de genul "materiale corecte" sau "materiale incorecte". Daca considerati necesar puteti examina paleta adversarului si sa anuntati organizatorii daca nu respecta prevederile regulamentului in vigoare.

                          Cu privire la prima parte nu gasesc vreo solutie mai buna decat de a striga stop. Cred ca ar apare mai multe conflicte intre jucatori daca nu s-ar striga. Cu privire la persoanele care au un comportament lipsit de fairplay (puncte imaginare, atitudine provocatoare, limbaj tendentios, gesturi) cred ca aici este un teren pe care se pot purta unele discutii. Exact cum ati precizat, acel jucator era cunoscut si de ceilalti. Poate n-ar strica ca atunci cand un jucator are o conduita nepotrivita, lucru atestat de alti competitori sa fie macar luat in evidenta si monitorizat. Persistenta intr-un anumit tip de comportament poate ar trebui sanctionata. Pana la urma mergem la turnee sa jucam tenis si sa ne simtim bine, nu cred ca cineva in doreste sa mearga cateva zeci sau sute de kilometri ca sa se certe. Daca totusi pe unii ii da orgoliul afara din casa atunci macar sa fie cunoscuti si de ceilalti. Poate unii dintre ei nu-si dau seama si se pot corecta, altii poate chiar o fac intentionat.
                          Lemn: Butterfly Innerforce Layer ALC
                          FH: Butterfly Dignics 05
                          BH: Tibhar Grass D.TecS

                          Comentariu


                          • #14
                            D-nul Andrei Gheorghe,in 2015 ati dorit sa cumparati o fata de paleta cu zimti lungi de la Maksizn Dacian,acum in 2018 brusc aceste fete au devenit 'incorecte' ? Probabil v-ati dat seama ca e cam greu de jucat cu aceest tip da fata !



                            Maksizn Dacian: am de vanzare fata de paleta Dawei 388 D-1 Quattro Allround cu zimti lungi si burete de 0.9 mm culoare rosie sunt patrate si sigilate .pret 80 de ron fara transport .cine doreste ma poate contacta pe adresa de mail- makszind(at)gmail.com.Click pe imagine pentru versiune mai mare.

                            Andrei Gheorghe:Ok, ti-am lasat numarul de telefon in mesageria privata. Suna-ma.

                            Comentariu


                            • #15
                              Domnule Andrei Gheorghe va dau dreptate in privinta personajului care il cunosc foarte bine , insa fara materiale tenisul de masa ar fi prea plictisitor si in plus va spun ca a juca cu zimti este o arta insa una care necesita foarte mult timp ca sa o stapanesti pentru ca majoritatea atacantilor stiu sa joace impotriva lor. Insa este perfect regulamentar ca sa folosesti o fata cu zimti sau anti daca ea se incadreaza in listele ITTF ca fiind aprobata! Tenisul de masa nu inseamna doar atac la amatori unde deseori tehnica este una mediocra si atunci este cumva logic ca cel care pune mai multe mingi pe masa sa castige de aceea aparatorii la avansati fie ei cu material sau nu vor fi intotdeauna printre primii pana ajung la nivele superioare unde ceilalti matura pe jos cu ei!
                              Cu respect Adrian Veres.
                              Tot mai ești pasionat de ierburi, de plante, de culturile de tot felul?

                              Comentariu


                              • #16
                                Ok. De acord

                                Ultima editare de I HateCheaters; 03.feb.2023, 19:48.

                                Comentariu


                                • #17
                                  Si inca ceva : cu cat urcam mai mult in clasament, cu atat intalnim mai multi jucatori cu iarba si antispin. Distrug frumusetea jocului. Parerea multor jucatori este ca ar fi corect sa se bage toti ierbarii si antispinistii intr-o grupa, sa tacane intre ei la minge cat e ziua de lunga, si noi, ceilalti , cu materiale corecte, sa facem spectacol. Ierbarii si antispinistii vor sa suplineasca lipsa lor de indemanare cu materiale ciudate.

                                  Ma tot gandeam ce o sa mai inventeze frustratii care joaca ping-pong doar pentru a castiga. Conducerea Amatur a adoptat regulamentul ITTF cu care eu nu am fost de acord, deoarece noi nu suntem afiliati la ITTF si nici nu vreau.
                                  Dar regulile sunt facute sa le respecti. Acum "romanul frustrat" vine cu reguli mai tari decat ITTF! Nu degeaba un canibal al materialistilor ne sugereaza sa refuzam materiale care nu au aderenta dupa "ochiometru".
                                  E naspa de tot sa dai cu( scuzati-mi expresia neacademica) cu mucii in fasole!

                                  Comentariu


                                  • #18
                                    Pentru cultura dvs.generala,sunt ierbari care joacă atac pur si fac meciuri spectacol.serviciul cu iarba crează premiza atacului violent cu topspin de forehand cu fața soft off+ (lemn off)/pe mine ma doare cotul dreapta mult timp după turneu,dau lovituri foarte tari.va înțeleg frustrarea este din neputință de a câștiga .?n general softistul slab pierde și la softistul si la ierbari.o să vedeți că la elite nimeni nu este interesat cu ce paleta joci.v ați întrebat vreodată de ce.

                                    Comentariu


                                    • #19
                                      Am o întrebare pentru colegi ...daca un jucător servește de m?na si ascunde si mingea ,,REPETAT " ,vorbești cu el si ?i spui ca greșește si el continua cu ,,măgăriile " ce se poate face ...

                                      Comentariu


                                      • #20
                                        Se merge la organizator si se cere arbitrarea meciului.

                                        Comentariu


                                        • #21
                                          Postat în original de Kralizec Vezi post
                                          Se merge la organizator si se cere arbitrarea meciului.
                                          Mai mult de 80% servesc neregulamentar...Unii chiar spui ca isi fac manichiura cu paleta cand servesc! de parca ar juca pe nu stiu ce sume.
                                          Nu putem cere Organizatorilor sa arbitreze atatea meciuri.
                                          Suntem amatori la urma urmei si trebuie sa ne obisnuim fiecare dintre noi cu serviciul adversarului.
                                          blade : Xiom Hayabusa Z; fh Donic Bluestorm Pro; bh Donic Bluestorm Z2

                                          Comentariu


                                          • #22
                                            Postat în original de gpopescu Vezi post
                                            Mai mult de 80% servesc neregulamentar...Unii chiar spui ca isi fac manichiura cu paleta cand servesc! de parca ar juca pe nu stiu ce sume.
                                            Nu putem cere Organizatorilor sa arbitreze atatea meciuri.
                                            Suntem amatori la urma urmei si trebuie sa ne obisnuim fiecare dintre noi cu serviciul adversarului.
                                            Este o poveste mult mai complicata decat pare.Serviciul corect este o devinitie simpla dar observarea lui si constatarea corectitudinii lui este o chestiune de experienta si de atributiuni ale unor arbitrii specializati.In amatur ramane o chestiune de onoare si fair-play.

                                            Comentariu

                                            Who has read this thread:
                                            Procesare...
                                            X