Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

AmaTur Ranking

Adună
X
Adună
Currently Active Users Viewing This Thread: 0 (0 members and 0 guests)
 
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • #26
    Salut , in spatele lucrurilor aparent simple de pe site-ul nemtesc sta o baza de date puternica si unul sau mai multi operatori care au introdus toate rezultatele, fie manual la fiecare meci, fie centralizat dupa un fisier cam ca asta pe care incerc sa-l fac acum.
    Va veni (anul viitor in mod sigur) si randul nostru cand fiecare jucator va vedea pe pagina personala toata istoria meciurilor sale, iar la fiecare turneu de asemenea, toate meciurile nu doar clasamentul.

    Pana atunci orice sursa de inspiratie, cum ar fi site-ul de mai sus, este binevenita
    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

    Comentariu


    • #27
      Postat în original de bogdanel Vezi post
      un alt click pe, spre exemplu, istoria meciurilor:
      Chiar au trecut 4 ani de cand te-ai transferat?!!
      Chiar ai o constanta de invidiat! Nici sub 1700, nici peste 1800! Inseamna ca si noi trebuie sa ne oprim pe la 1800-2000...

      Comentariu


      • #28
        In urma discutiei telefonice cu Florin, am luat notitele de mai jos (ma rog, cumulate cu informatii mai vechi, dar care rotunjesc ideea). Va rog sa le comentati/ajustati/clarificati etc.:



        • Rating va fi criteriul principal de evaluare a jucatorilor, fara a fi influentat de bonusuri sau tipul turneului. Variatia punctelor de rating va fi mereu aceeasi pentru un anume rezultat.
        • Ranking va fi criteriul de ordonare a jucatorilor in Clasament si va include bonusuri (dupa locul obtinut in clasamentul concursului, nr. total de jucatori, tip de turneu etc.).
        • Categoriile de jucatori vor fi stabilite dupa Rating, nu dupa Clasament.
        • Participarea la turneele A+ va fi stabilita dupa Clasament.
        • Jucatorii noi vor fi evaluati initial pentru incadrarea intr-o categorie sau alta si vor primi un rating dupa unul dintre modelele:
        o 30% din media de rating a categoriei la care au fost incadrati
        sau
        o joaca minim 4 meciuri intr-un turneu (inainte de a iesi din concurs) la una dintre categorii si, daca obtin
        a) 1 victorie - cu 100 de puncte mai putin ca invinsul
        b) 2 victorii ? media punctelor invinsilor
        c) 3 victorii - media punctelor invinsilor + 100 puncte
        d) 4 victorii, dar si meciuri pierdute ? ratingul celui mai puternic adversar ?100 puncte
        e) Doar victorii (castiga concursul) - ratingul celui mai puternic adversar + 100 puncte
        • Jucatorii care sunt inactivi pentru o perioada de timp vor iesi din Clasament dupa 6 luni de inactivitate, pastrand punctele de Rating si vor pierde Ratingul dupa 12 luni de inactivitate. La reintrarea in circuit vor putea sa se inscrie fie in aceeasi categorie in care erau cand au iesit, fie in cea imediat inferioara (de stabilit ? argumentul este ca un jucator care nu joaca timp de un an deloc isi pierde nivelul de joc; daca va continua sa participe si sa-si ridice nivelul, va depasi repede categoria in care a intrat si se va aseza unde ii este locul).
        • Definitia turneelor:
        o Turnee B ? bonus 0,5*punctele de rating (de fapt, ar trebui sa se cheme malus J)
        o Turnee A ? bonus 1*punctele de rating (fara bonus)
        o Turnee A+ - bonus 2*punctele de rating
        • Bonusuri pentru accederea in fazele finale:

        TIP turneu
        primii 8
        primii 4
        finalist
        castigator
        B
        +0,5
        +1
        +2
        +4
        A
        +2
        +5
        +10
        +20
        A+
        +5
        +10
        +20
        +30




        • Pentru a defini noul sistem de Ranking+Rating ar trebui sa adaptam documentul de aici: http://tabletennisengland.co.uk/wp-c...g-System-2.pdf (indicat de tine initial), care mi se pare foarte bine structurat si usor de inteles.
        • Recalcularea ratingului in cazul in care rezultatele unui turneu ajung tarziu ? in UK recalculeaza dupa cronologia desfasurarii turneelor, nu dupa cronologia introducerii in sistem. Se poate sa avem ca reper cumva data turneului? In momentul in care introduci in sistem un turneu, acesta sa aiba atasata data desfasurarii. Daca la momentul respectiv ratingul unui jucator era R1 si dupa turneu devine R2, daca intervine un turneu anterior sa putem corecta R1 la R1? si sa obtinem R2? dupa aplicarea formulelor. Nu-mi dau seama daca se poate automatiza, poate doar pastrand un istoric al tuturor turneelor, poate in fisiere separate (in Excel s-ar putea sa fie mai greu ? ne trebuie PHP sau macar Access sau ceva similar). Poate mai tarziu asta?

        Blog de tenis de masă

        Comentariu


        • #29
          De asemenea, in urma discutiei am aflat ca pentru identificarea jucatorilor in Excel se folosea locul in clasament, care este volatil.
          Introducerea unui ID va ajuta la pastrarea formulelor de calcul si de identificare de la un turneu la altul si urmarirea mai usoara a jucatorilor.
          Blog de tenis de masă

          Comentariu


          • #30
            exact, aici vroiam sa ajung, datele cel putin la meciurile pe echipe trebuiesc operate in timp real de catre clubul care a fost gazda, la turnee au un pic mai mult timp la dispozitie.
            dar, daca la meciurile pe echipe, reprezentantul echipei se poate loga la net si inregistreaza datele intrun timp relativ scurt,12 ore rezultatul si maxim 24 ore rezultatul detaliat, altminteri clubul plateste amenda, la turnee nu stiu ce timp au, dar stiu ca la orice turneu sunt bel putin 3-4 oameni la butoane, care doar asta fac, nu joaca si tenis .....

            ar fi super implementarea unui asemenea sistem...., urmatoarea etapa logica ar fi preluarea frtm de catre amatur..... si nu glumesc

            Comentariu


            • #31
              sorry, postasem la interventia lui florin, dar m am luat cu alteceva si n am mai citi celelalte postari, sorry

              Comentariu


              • #32
                Recalcularea retroactiva a ratingului iese deocamdata din discutie, organizatorii au timp mai mult decat suficient pentru a transmite fisierul pe care sint obligati sa-l completeze in timpul turneului; daca turneul este mai mic si lucreaza manual, vor trimite foile fotografiate mie sau altcuiva si dureaza maxim o jumate de ora sa faci totul de la zero.

                N-are rost sa ne complicam, si-asa unii cam trag de timp si posteaza tarziu, daca le spunem ca nu-i nici o problema cine stie unde ajungem.
                TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                Comentariu


                • #33
                  Postat în original de Dan2 Vezi post
                  De aceea propunerea mea este sa calculam separat:
                  1. rating bazat pe rezultatele directe intre jucatori
                  2. ranking - sau clasament - bazat ca si pana acum pe punctajele stabilite in functie de tipurile turneelor, valoarea turneelor, nr jucatori, etc.
                  Postat în original de marcelgiosan
                  Ii spuneam si lui Florin ca nu trebuie sa pierdem din vedere 2 aspecte:
                  1.Valorizarea diferita a turneelor B, A, A+ si A++, unde A+ ar fi Turneul A+ regional si A++ actualele A+ si TF, astfel incat cele cu rang mare sa ramana cel putin la fel de atragatoare pentru jucători ca si pana acum. Si in mod special sa nu dispara Turneele B, care pana acum nu erau luate in considerare la calculul MP-ului.
                  2.Stimularea participarii la cat mai multe turnee. Unui jucator bun i-ar fi de ajuns 4-5 turnee pe an pentru o calificare la un A+ sau TF in detrimentul unui jucator mai slab care a bifat 12-15 turnee. AmaTur-ul trebuie să crească cantitativ, cel puțin liniar, altfel există riscul să se plafoneze în propria-i suficiență. Nu d.p.d.v. calitativ, aici creșterea se vede de la an la an, ci d.p.d.v al participării la turnee - aceiași și aceiași jucători la turneele mai mici (excludem din argumentație Bucureștiul, Bucovina și Transilvania unde apar alți factori de variație: nr. mare de jucători, distanțe mici datorită poziționării strategice, poli de creștere în jurul unor săli specializate de tenis de masă, etc.)
                  Și DA, simulările pe câteva sisteme de rating (german - cu formule, britanic - cu tabele) ar putea să ne dea direcția corectă.
                  Cel mai mare volum de muncă e la Florin, noi o să-l ajutăm cu simulările după ce "gată" programul...
                  Postat în original de grasomega Vezi post
                  In urma discutiei telefonice cu Florin, am luat notitele de mai jos (ma rog, cumulate cu informatii mai vechi, dar care rotunjesc ideea). Va rog sa le comentati/ajustati/clarificati etc.:
                  • Rating va fi criteriul principal de evaluare a jucatorilor, fara a fi influentat de bonusuri sau tipul turneului. Variatia punctelor de rating va fi mereu aceeasi pentru un anume rezultat.
                  • Ranking va fi criteriul de ordonare a jucatorilor in Clasament si va include bonusuri (dupa locul obtinut in clasamentul concursului, nr. total de jucatori, tip de turneu etc.).
                  • Categoriile de jucatori vor fi stabilite dupa Rating, nu dupa Clasament.
                  • Participarea la turneele A+ va fi stabilita dupa Clasament.
                  • Jucatorii noi vor fi evaluati initial pentru incadrarea intr-o categorie sau alta si vor primi un rating dupa unul dintre modelele:

                  Se pare că direcția discuțiilor se mută pe diferența rating vs. ranking în sensul că ranking-ul este dat de linia de clasament conform prezenței la turnee (ca și până acum), iar rating-ul este dat în mod explicit de rezultatele directe din turnee cu jucători cu rating mai mare sau mai mic.
                  Adică nu revoluționăm clasamentul dincolo de punctul de înțelegere al majorității participanților (cazul în care rating-ul ar fi egal cu ranking-ul), ci eficientizăm modul de valorizare al jucătorilor trecând de la MP-ul clasic (care nu ținea cont de "incidentele" sau "suprizele" unor rezultate) la rating, care va reflecta mult mai exact valoarea unui jucător (și care va micșora procentul meciurilor strategice, atât de des invocate, din păcate).


                  O altă problemă pentru Florin, care în momentul de față răsufla mai ușor cu actualizarea Clasamentului o dată pe lună, ar fi modificarea rating-ului jucătorilor în fiecare week-end.

                  Clasament Amatori

                  ...
                  9 -- 16
                  Cojocaru Mitica - Brăila - 990 - 1059
                  Ivan Valentin - Campina - 1592 - 1586
                  Solcan Florin - Constanța - 1305 - 1328
                  Iordachi Adrian - Adjud - 1278 - 1315
                  Manea Mihaita - Tulcea - 1530 - 1538
                  Lungu Sandel - Brăila - 1418 - 1412
                  Samoila Ion - Babadag - 1273 - 1278
                  Gaitan Tiberiu - Brăila - 1305 - 1337

                  La modul acesta de prezentare a Clasamentului de turneu (rating vechi vs. rating nou), foarte interesant pentru că toată lumea vede cum rezultatele din ziua turneului (victoria surprinzătoare la câștigătorul turneului în grupele inferioare, care - să fim serioși - se mai întâmplă la amatori, fără să fie vorba de aranjamente) ?i saltă mult ratingul, sau i-l coboară, presupune ca week-end-ul următor să lucrăm pe un fișier actualizat cu ultimele rezultate.
                  Cum vezi problema asta Florin?
                  Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                  Comentariu


                  • #34
                    Sa incep de la coada

                    Clasamentul l-am postat pentru noi, sa vedem cum evolueaza treaba. In realitate organizatorii vor lucra pe clasamentul vechi pana cand postez unul nou, iar pe forum vor fi afisate doar punctele obtinute. Eu iau ca si pana acum cu copy-paste acel clasament, dau vreo 3 clickuri si punctele sint transferate automat in pagina principala unde se aduna la ratingul curent ... si tot asa pana la actualizare.

                    Cateva precizari cu rating-ranking, asemanator cu http://www.ittf.com/ittf_ranking/

                    Rating:
                    - se calculeaza prin punctele obtinute in meciuri, indiferent de tipul turneului, conform diferentei de rating dintre jucatori
                    - reflecta valoarea jucatorului care trebuie sa fie aceeasi indiferent ca-l bate pe Lukasz intr-un turneu B la Ploiești sau in Finala Campionului
                    - va inlocui MP-ul

                    Ranking: = rating+bonusuri, va inlocui numarul de puncte in clasament
                    Incurajeaza prezenta la turneele importante pentru ca se obtin puncte suplimentare
                    Bonusurile se acorda doar pentru victorii si pot proveni din:
                    - tipului turneului (A++, A+, A); se adauga X puncte, dupa grila; B-ul nu are, se castiga doar punctele de rating
                    - numarul sau valoarea jucatorilor
                    - primii 8 in clasamentul turneului, dupa grila
                    - etc

                    In clasament si pe forum vor aparea bonusurile separat ceea ce va permite determinarea rankingului.

                    Daca ne uitam in linkul de mai sus la Ma Long vedem ca are:
                    - ranking 3184 puncte http://www.ittf.com/ittf_ranking/WR_...&Category=100M
                    - rating 2903 http://www.ittf.com/ittf_ranking/WR_...&Category=100M
                    Diferenta provine din:
                    - bonusuri 306p http://www.ittf.com/ittf_ranking/WR_...&Category=100M
                    - penalizari 25p http://www.ittf.com/ittf_ranking/WR_..._Player_Name=&


                    Parerea mea este ca va fi mai simplu de inteles decat punctajul actual si mai usor de lucrat cu clasamentul.
                    Ultima editare de FlorinBN; 13.oct.2015, 20:46.
                    TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                    Comentariu


                    • #35
                      Despre actualizare: putem cere organizatorilor sa predea clasamentul si rezultatele intr-un timp dat (1-2-3 zile?) dupa terminarea concursului.

                      @Marcel: Florin mi-a explicat sistemul ITTF si eu cred ca este foarte bun. Pastram "compatibilitatea" cu cel actual, se lucreaza usor cu datele, se elimina mare parte din aranjamente. Modalitatea aceasta permite si separarea turneelor dupa tip si bonificatii pentru merituosi.

                      Florin zice ca zilele urmatoare definitiveaza formulele de calcul si putem sa introducem toate turneele din octombrie.

                      Putem anunta sistemul in noiembrie si afisam rating si ranking, dar particparea si accesul in concursuri se face pana la sfarsitul anului dupa clasament si MP. In 2016 putem schimba, daca testele au mers bine.
                      Blog de tenis de masă

                      Comentariu


                      • #36
                        eu, daca mi permiteti as zice sa nu anuntati nimic public, pana nu hotarati si impartirea noua a categoriilor, e clar ca ar mai trebui cel putin o categorie in plus. intodeauna vor fi discutii intre coada clasamentului open si topul clasamentului avansati si desigur, intre incepatori si avansati.

                        iar tinutul in frau la turnee nu se face aratandu i cu destu' pe aia de n au venit, ci, luandu le puncte, iar cei care nu se prezinta la masa (la a treia strigare in decurs de cateva min) wo, fara drept de apel

                        aici, cei care s au inscris si n au anuntat ca nu mai vin, platesc taxa turneului (factura catre club), la noi (la voi in speta) ar mai putea fi taxati dublu la urmatorul turneu, asta mi a venit acum ca n am somn )

                        Comentariu


                        • #37
                          Asa-i, avand in vedere ca bonusurile nu afecteaza ratingul putem introduce penalitati pentru absenti.

                          Nu s-a putut pana acum pentru ca unora le convenea sa aiba un turneu cu 0p care sa le scada media, ajungand la amatori, dar acum ii va durea mai mult pentru ca vor scadea doar in clasament ceea ce nu face deloc bine la imagine.
                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                          Comentariu


                          • #38
                            Postat în original de bogdanel Vezi post
                            Iar tinutul in frau la turnee nu se face aratandu-i cu destu' pe aia de n-au venit, ci, luandu-le puncte, iar cei care nu se prezinta la masa (la a treia strigare in decurs de cateva min) wo, fara drept de apel aici, cei care s-au inscris si n-au anuntat ca nu mai vin, platesc taxa turneului (factura catre club), la noi (la voi in speta) ar mai putea fi taxati dublu la urmatorul turneu, asta mi-a venit acum ca n-am somn )
                            Circuitul fiind unul de amatori (care vin la turnee cu tot bagajul aferent: slujbe, ture, soții, nunți și botezuri de ultimă oră, soții supărate, etc.) e imposibil să penalizezi financiar - lipsește clubul de care aparțin și care e afiliat la rândul său federației, dar penalizarea cu puncte - înainte de a-i suspenda pentru două absențe nemotivate - cum de nu s-a propus niciodată?
                            Oare n-ar fi mai eficientă decât o nemotivată?
                            Blade: Butterfly Amultart; FH: Andro Rasanter R42, BH: Andro Rasanter R37

                            Comentariu


                            • #39
                              Postat în original de marcelgiosan Vezi post
                              Circuitul fiind unul de amatori (care vin la turnee cu tot bagajul aferent: slujbe, ture, soții, nunți și botezuri de ultimă oră, soții supărate, etc.) e imposibil să penalizezi financiar - lipsește clubul de care aparțin și care e afiliat la rândul său federației, dar penalizarea cu puncte - înainte de a-i suspenda pentru două absențe nemotivate - cum de nu s-a propus niciodată?
                              Oare n-ar fi mai eficientă decât o nemotivată?
                              Au fost punctati cu 0v cei ce absentau ,dar uni absentau tocmai pentru a scadea in clasament,a mai fost discutata aceasta problema acum 3 ani daca imi aduc bine aminte,dar acum se poate.

                              Comentariu


                              • #40
                                Folosing formula d-lui Bodeanu pentru a transforma MP in rating initial, am constatat ca:

                                1. sunt 2637 jucatori cu media sub 399
                                2. sunt 913 jucatori cu media intre 400-699
                                3. sunt 519 jucatori cu media intre 700-999
                                4. sunt 335 de jucatori cu media intre 1000-1299
                                5. sunt 121 de jucatori cu media intre 1300-1499
                                6. sunt 79 de jucatori cu media intre 1500-1999
                                7. sunt 8 jucatori cu rating peste 2000


                                Am incercat sa gasesc un mod de a defini noi categorii de jucatori pentru turnee (propunerea lui Bogdanel).
                                Nu-mi dau seama daca aceste categorii sunt cele mai potrivite sau cum ar trebui stabilite limitele intre ele, dar am o vaga banuiala ca sunt prea multe categorii pentru modul in care se desfasoara turneele in Amatur.

                                MP 12 ar corespunde unui rating de 688.
                                MP 19 ar corespunde unui rating de 1063.
                                MP 42,33 (maxim acum) - rating 2311.

                                Este posibil sa definim categoriile si asa:

                                1. rating < 699 (3550 jucatori)
                                2. 700 - 999 (519 jucatori)
                                3. 1000 - 1399 (401 jucatori)
                                4. > 1400 (152 jucatori)
                                Blog de tenis de masă

                                Comentariu


                                • #41
                                  Cred ca te uiti pe un clasament mai vechi; MP max=38.72 acum iar ratingul maxim va fi 2400, corespunzator acestui MP.

                                  Ma gandesc sa revin putin la calcularea MP-ului (sa mai reduc din efectele schimbarii de dupa TF), coeficientul 0.7 sa fie 0.75 iar scaderea de 0.25p pentru fiecare turneu A+ lipsa sa fie doar pentru mai putin de 3 turnee.
                                  Vor fi 16 treceri automate de la amatori la open dupa prima modificare si inca 12 dupa a doua iar mediile vor mai creste putin ajungand la MP max = 40.33

                                  Mi se par prea multi jucatori in prima categorie, dar s-ar putea ca dupa cateva turnee sa se schimbe situatia.
                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                  Comentariu


                                  • #42
                                    @Florin: am facut calculele pe fisierul open_tf_gr4.xls, cu lista inainte de TF, intrucat ziceam ca pornim calculele incepand cu TF. Acum, putem avea, probabil, o varianta de MP recalculata inainte de TF dupa noua formula, de la care sa pornim.

                                    In prima categorie sunt putin mai multi decat sunt acum la incepatori (vezi corespondenta MP-rating). Poate se vor rearanja sau putem ajusta acele limite de rating.

                                    Te rog, daca ai timp, pune tu un nou fisier de clasament cu Rating vs MP si vedem cum stam cu numarul de jucatori.
                                    Blog de tenis de masă

                                    Comentariu


                                    • #43
                                      Inca ceva: am folosit formula: Ri=(MP-1)*2300/43+100 presupunand ratingul maxim 2400, dar MP maxim (actual) 43.
                                      Blog de tenis de masă

                                      Comentariu


                                      • #44
                                        Postat în original de grasomega Vezi post
                                        Folosing formula d-lui Bodeanu pentru a transforma MP in rating initial, am constatat ca:

                                        1. sunt 2637 jucatori cu media sub 399
                                        2. sunt 913 jucatori cu media intre 400-699
                                        3. sunt 519 jucatori cu media intre 700-999
                                        4. sunt 335 de jucatori cu media intre 1000-1299
                                        5. sunt 121 de jucatori cu media intre 1300-1499
                                        6. sunt 79 de jucatori cu media intre 1500-1999
                                        7. sunt 8 jucatori cu rating peste 2000


                                        Am incercat sa gasesc un mod de a defini noi categorii de jucatori pentru turnee (propunerea lui Bogdanel).
                                        Nu-mi dau seama daca aceste categorii sunt cele mai potrivite sau cum ar trebui stabilite limitele intre ele, dar am o vaga banuiala ca sunt prea multe categorii pentru modul in care se desfasoara turneele in Amatur.

                                        MP 12 ar corespunde unui rating de 688.
                                        MP 19 ar corespunde unui rating de 1063.
                                        MP 42,33 (maxim acum) - rating 2311.

                                        Este posibil sa definim categoriile si asa:

                                        1. rating < 699 (3550 jucatori)
                                        2. 700 - 999 (519 jucatori)
                                        3. 1000 - 1399 (401 jucatori)
                                        4. > 1400 (152 jucatori)
                                        Acum cativa ani cand am facut loby pt implementarea mai multor sisteme adoptate in germania,de joc,de punctaj,etc. ,am fost foarte vehement contrat cu cotraargumente si am fost un pic suparat de aceasta reticenta,dar dupa aceea mi-am dat seama ca schibarile majore nu fac bine acestei comunitati si atunci am incercat cu mici implementari test sa vad reactia lor.de aceea sunt de acord acuma cu florin in ceea ce priveste mai intai ajustarea mp actual si dupa aceea trecerea la rating, dar sa ramanem doar la cele 2,3categori si numai in cazul in care se constata necesar imperios creerea unei alte cat.
                                        Emi

                                        Comentariu


                                        • #45
                                          La inceput sigur nu se vor organiza turnee pe toate cele 4 categorii si atunci vom avea probleme cu limitele

                                          Sa zicem ca urmeaza un turneu la Mediaș, sala mica, mese putine ... vrem doar doua categorii care sint delimitate de R1
                                          Alt turneu, la Top Tenis, sala mare etc ... 3 categorii delimitate de R2, R3
                                          Cine poate face turneu pe 4 categorii ... limite R5, R6, R7

                                          R1-R7 sa fie fixe, iar organizatorul va anunta in primul post al turneului cum se va juca.

                                          Sa zicem
                                          R5=700
                                          R6=1000
                                          R7=1400, asa cum le-ai stabilit mai sus

                                          R1=1000
                                          R2=R5+R6 / 2 = 850
                                          R3=R6+R7 / 2 = 1200
                                          TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                          Comentariu


                                          • #46
                                            @Florin: imi place mult ideea. Foarte flexibil.

                                            Ar putea rezolva si problema pusa de Emi (practic, raman 3 categorii, insa totul este flexibil).
                                            Blog de tenis de masă

                                            Comentariu


                                            • #47
                                              Sinteza:

                                              Avem clasamentul din 07.oct.2015 care contine si punctele de la TF, in care a fost ajustat MP aplicandu-se coeficientul de 0.7 la A+ si reducerea MP cu 0.25p pentru fiecare turneu lipsa.
                                              Ceva nu suna bine acolo, asa ca revin si calculez MP cu 0.75 coeficient si reducere de 0.25p pentru fiecare turneu A lipsa, iar la A+ doar pentru mai putin de 3 turnee.

                                              Obtin un nou clasament pe care il salvez in doua fisiere:
                                              - pe unul lucrez in continuare ca si pana acum, mai introduc o coloana de rating calculat dupa formula de mai sus, care nu va fi folosita dar va fi buna pentru informare
                                              - pe al doilea incep sa bag punctele de rating/ranking incepand cu turneele din 10 oct, daca le voi avea pe toate - daca nu, atunci incep din noiembrie folosind clasamentul din 03 nov.

                                              La un moment dat, dar nu prea tarziu ca sa nu lucrez prea mult timp pe doua fisiere, se va renunta la primul si ramanem la rating.
                                              Ultima editare de FlorinBN; 14.oct.2015, 15:54.
                                              TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                              Comentariu


                                              • #48
                                                Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                                Sinteza:

                                                Avem clasamentul din 07.oct.2015 care contine si punctele de la TF, in care a fost ajustat MP aplicandu-se coeficientul de 0.7 la A+ si reducerea MP cu 0.25p pentru fiecare turneu lipsa.
                                                Ceva nu suna bine acolo, asa ca revin si calculez MP cu 0.75 coeficient si reducere de 0.25p pentru fiecare turneu A lipsa, iar la A+ doar pentru mai putin de 3 turnee.

                                                Obtin un nou clasament pe care il salvez in doua fisiere:
                                                - pe unul lucrez in continuare ca si pana acum, mai introduc o coloana de rating calculat dupa formula de mai sus, care nu va fi folosita dar va fi buna pentru informare
                                                - pe al doilea incep sa bag punctele de rating/ranking incepand cu turneele din 10 oct, daca le voi avea pe toate - daca nu, atunci incep din noiembrie folosind clasamentul pe formatul vechi din 03 nov.

                                                La un moment dat, dar nu prea tarziu ca sa nu lucrez prea mult timp pe doua fisiere, se va renunta la primul si ramanem la rating.
                                                Cum am mentionat si in postul 9 cel mai apropiat punctaj de cel german l-am constatat intre .75 si .60.

                                                Comentariu


                                                • #49
                                                  Banuiesc ca te referi la formula de transformare MP-rating, asa cum s-a ales rezulta aproximativ .62 la care se mai adauga un offset de 100p.
                                                  TEnergy 05 FX // Timo Boll ALC 30th A // TEnergy 05 FX

                                                  Comentariu


                                                  • #50
                                                    Postat în original de FlorinBN Vezi post
                                                    Banuiesc ca te referi la formula de transformare MP-rating, asa cum s-a ales rezulta aproximativ .62 la care se mai adauga un offset de 100p.
                                                    Da.deoarece in momentul cand apar diferente mari de puncte si rezultatele sunt mari.daca avem juc intre 300 si3800 se pot intalni la open de ex un juc cu 3000 si unul cu 3500 si rezultatul poate genera 50 de pct.dar daca avem juc de la200 la2000 aceiasi juc ar avea 1900 si1750 si atunci meciul dintre ei poate genera doar 4-8 pct

                                                    Comentariu

                                                    Who has read this thread:
                                                    Procesare...
                                                    X