ttmall.ro 468x60pingpongshop.ro 468x60vivasportshop.ro 2 468x60
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 31 la 37 din 37

Subiect: Timpul alocat de jucator de a servi/primi serva, intre 2 puncte.

senior
    Data înscrierii
    17.06.2015
    Locație
    Braila
    Vârstă
    62
    Postări
    160
    Mulțumesc / Îmi place post
    Timp total online
    2 z 11 h 35 m
    Timp online pe zi
    3 m
    Reputație
    385
    Concret , nu s-a spus nimic de timpul pe care il au jucătorii pentru a servi o serva. Deoarece nu se vrea sa se reglementeze aceasta problema in regulament, apar discuții contradictorii. Sunt antrenori care învață copii sa tragă de timp la servirea mingii,in mod repetat, spunând că regulamentar sunt 20 secunde. Din ce am citit nu avem așa ceva in regulament. În condițiile Amatur unde nu avem arbitri, cum se procedează?
    De ce unii antrenori părinți, in loc să învețe copii tenis de masa, ii învață șmecherii? Nu este păcat de copilăria lor?

2. Îmi place gpopescu, sorin_client, remy, remusmuntean, Dan12 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    05.01.2014
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    40
    Postări
    791
    Timp total online
    33 z 9 h 43 m
    Timp online pe zi
    33 m
    Reputație
    1538
    Eu am intalnit, de curand un adversar in concurs care incepea serva a doua (se stie ca sunt 2 consecutive) la foarte scurt timp dupa ce se terminase punctul anterior, probabil in ideea de a ma surprinde prin rapiditate. I-am atras atentia sa serveasca mai rar, dar, ca de fiecare data, oamenii tot ce stiu ei fac! Asa ca e deranjant si sa servesti prea rar dar si mult prea rapid, adica la 1 secunda dupa ce s-a terminat celalalt punct!
    Totul e posibil, din pacate!
    Ultima modificare făcută de marian oancea; 26.01.2017 la 22:20.
    Nittaku Septear
    FH - Andro Rasant Powersponge
    BH - Andro Rasant Powersponge

4. Îmi place gpopescu, Ma Rola le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    17.01.2014
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    49
    Postări
    580
    Timp total online
    43 z 2 h 46 m
    Timp online pe zi
    43 m
    Reputație
    668
    Citat Postat în original de marian oancea Vezi post
    Eu am intalnit, de curand un adversar in concurs care incepea serva a doua (se stie ca sunt 2 consecutive) la foarte scurt timp dupa ce se terminase punctul anterior, probabil in ideea de a ma surprinde prin rapiditate. I-am atras atentia sa serveasca mai rar, dar, ca de fiecare data, oamenii tot ce stiu ei fac! Asa ca e deranjant si sa servesti prea rar dar si mult prea rapid, adica la 1 secunda dupa ce s-a terminat celalalt punct!
    Totul e posibil, din pacate!
    Salut,
    Daca mingea ramane in terenul tau dupa jucarea primei serve a lui, sa.i dai mingea lent cum o dau jucatorii profesionisti, adica ca o serva simpla dreapta. Cred ca intelegi ce vreau sa spun... Daca si dupa asta continua sa serveasca la fel, nu.i mai da mingea la mana sa ai timp sa te asezi pt. retur.

Sunt indivizi care daca le dai mingea repede din spatele tau, servesc inainte ca tu sa ajungi la masa. Pe astia chiar ca nu.i pot intelege!!! Joaca doar pentru niste amarate de puncte, nu pentru frumusetea acestui minunat sport..
    blade : Tibhar Drinkhall PSC; fh & bh Evolution EL-P
    Speed & Power

6. Mulțumesc marian oancea au mulțumit pentru mesaj
    Îmi place Dan12, Emil Tudor, dantim le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    05.01.2014
    Locație
    Bacau
    Vârstă
    40
    Postări
    791
    Timp total online
    33 z 9 h 43 m
    Timp online pe zi
    33 m
    Reputație
    1538
    Citat Postat în original de gpopescu Vezi post
    Salut,
    Daca mingea ramane in terenul tau dupa jucarea primei serve a lui, sa.i dai mingea lent cum o dau jucatorii profesionisti, adica ca o serva simpla dreapta. Cred ca intelegi ce vreau sa spun... Daca si dupa asta continua sa serveasca la fel, nu.i mai da mingea la mana sa ai timp sa te asezi pt. retur.

Sunt indivizi care daca le dai mingea repede din spatele tau, servesc inainte ca tu sa ajungi la masa. Pe astia chiar ca nu.i pot intelege!!! Joaca doar pentru niste amarate de puncte, nu pentru frumusetea acestui minunat sport..
    Eu stiam si am inteles ce-mi spuneti dar am avut situatii in joc, cand dupa prima lui serva ramanea mingea in terenul lui si o lua repede si servea imediat dupa ce avea mingea in mana...Asta am vrut sa subliniez ca sunt si jucatori care apeleaza la orice tertipuri in dorinta de a face puncte cat mai usor, fara prea multa munca si ba iti servesc prea repede, ba stau prea mult pana servesc..
    Nittaku Septear
    FH - Andro Rasant Powersponge
    BH - Andro Rasant Powersponge

8. Îmi place Dan12 le-a plăcut acest mesaj
    senior
    Data înscrierii
    17.01.2014
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    49
    Postări
    580
    Timp total online
    43 z 2 h 46 m
    Timp online pe zi
    43 m
    Reputație
    668
    Nu avem ce face... Am auzit ca si in Divizia A si Superliga sunt specimene din astea nevertebrate!! Noi la cine sa avem pretentii?, la unii care plang ca se scot fetele interzise din Amatur?
    Chiar nu avem ce face!!
    Speed & Power

10. Îmi place Dan12, dantim le-a plăcut acest mesaj
    Nu-mi place Radu Serban, gabriel1962 nu le-a plăcut mesajul
    organizator turnee
    Data înscrierii
    19.12.2010
    Locație
    Cluj-Napoca
    Vârstă
    61
    Postări
    449
    Timp total online
    22 z 6 h 36 m
    Timp online pe zi
    12 m
    Reputație
    410
    Citat Postat în original de gpopescu Vezi post
    Nu avem ce face... Am auzit ca si in Divizia A si Superliga sunt specimene din astea nevertebrate!! Noi la cine sa avem pretentii?, la unii care plang ca se scot fetele interzise din Amatur?
    Chiar nu avem ce face!!
    Este foarte urat ce ati scris, dar ma rog, este parerea dvs. Eu nu ma plang, dar inteleg ca Amatur nu face parte din ITTF, iar in momentul cand reprezinti o masa mare de oameni trebuie sa-i reprezinti pe toti! Era corect sa fie obligatoriu mingile de plastic(parca asa se joaca in ITTF), sa nu se mai accepte sa se lipeasca fetele decat cu solutie pe baza de apa, etc. Ce sa mai vorbesc de partea legala, juridica al aceste-i miscari, acesta fiind o mare necunoscuta pentru mine. care o fi cauza ca nu se vrea intrarea in legalitate?
    Chiar daca suntem o categorie de "nevertebrate" facem parte si noi din aceasta miscare Amatur. Iar referitor la faptul ca din 01.07.2017 fetele neomologate ITTF nu mai pot fi folosite in cadrul Amatur am impresia ca nu a fost initiativa "nevertebratelor" ci a altora! Noi nu ne-am plans niciodata de metodele neortodoxe ale unora din colegii nostrii atacanti!
    Referitor la servitul din mana, mai repede sau mai tarziu, fiecare poate sa-si atentioneze adversarul de acest lucru si eventual sa arbitreze cineva daca nu vrea sa serveasca corect. Multi servesc din mana, sau mai repede, sau mai tarziu, fara sa-si dea seama pentru ca asa sau obisnuit si nimeni nu le-a atras atentia. Doar suntem Amatori(unii).
    Ultima modificare făcută de Radu Serban; 28.01.2017 la 00:23.

12. Nu-mi place Kralizec nu le-a plăcut mesajul
    senior
    Data înscrierii
    17.01.2014
    Locație
    Bucuresti
    Vârstă
    49
    Postări
    580
    Timp total online
    43 z 2 h 46 m
    Timp online pe zi
    43 m
    Reputație
    668
    Stimate domn,
    eu nu va spun nici ca scrieti urat, nici ca scrieti altfel pt. ca nu am dreptul moral sa fac acest lucru...
    Pot in schimb sa va spun ca sunt iubitor al sportului numit tenis de masa si incerc sa respect intocmai Regulamentul dupa care se joaca acest sport. Il consider chiar Carte de Capatai a tenisului de masa.

Cei care nu fac acest lucru, din punctul meu de vedere cred ca au o mare problema...

Cam atat am avut de spus.

Noapte buna,

P.S.: Si nu va dau "Nu.mi place" cum mi.ati dat dvs.
    A juca un sport frumos pe care il iubesti, nu inseamna sa.i incalci Regulamentul dupa care se joaca indiferent daca esti amator sau profesionist.
    Si acum tot urat am scris??
    Ultima modificare făcută de gpopescu; 28.01.2017 la 01:07.
    Speed & Power

Subiecte similare

1. Vând puncte Amatur
    De alexv în forumul Fight Club
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 02.04.2017, 18:51
  2. Serva ratata
    De tudor500 în forumul Regulament
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 21.11.2013, 21:39
  3. Puncte (sau nu) pentru deplasare in concursurile Amatur